askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Panele wąskie czy szerokie? Jak odmienić pomieszczenie dzięki podłodze?

Panele wąskie czy szerokie? Jak odmienić pomieszczenie dzięki podłodze?


Panele o określonej szerokości potrafią w znacznym stopniu determinować finalny wygląd podłogi. Ostateczny ich wybór powinien być uzależniony od tego, jak chcemy odmienić pomieszczenie, do którego mają trafić.

  Zdjęcie

Panele Dąb CambridgeModa na panele nie przemija, a dzięki ich rozmaitym rozmiarom oraz odcieniom można tworzyć najróżniejsze aranżacje. O tym, jak będzie prezentowała się podłoga w danym wnętrzu, decyduje bowiem nie tylko klasa ścieralności czy użytkowania, wzór bądź struktura. „Dla klientów znaczenie ma również szerokość deski panelowej. W zależności od niej można np. optycznie powiększyć pomieszczenie”, radzi Beata Mierzejewska-Kula, ekspert firmy KOMFORT. „Wymiary paneli podłogowych na pierwszy rzut oka mogą wydawać się takie same. Jest to jednak bardzo mylące i dlatego warto przed zakupem zapoznać się z informacją o ich parametrach”.

Optyczne triki

Dzięki swojemu podłużnemu kształtowi panele montuje się szybko i łatwo. Poza tym dużą ich zaletą jest fakt, że dają efekt ułożonej na podłodze deski czy parkietu z prawdziwego drewna. Finalny efekt zależy w pewnej mierze od szerokości tych produktów – z reguły wynosi ona 11–21 cm, ale można również spotkać się z panelami z nieco szerszymi. Dostępna na rynku oferta jest więc szeroka, dzięki czemu może sprostać różnym wymaganiom klientów. Panele pozwalają na różne optyczne triki – pomniejszają lub powiększają wizualnie domową przestrzeń. Taki efekt pomoże uzyskać nie tylko sam rozmiar paneli, ale również ich kolorystyka.

Gdzie najlepiej zastosować wąskie panele

Dysponując niewielkim metrażem, lepiej wybrać wąskie panele podłogowe, aby uzyskać wrażenie dobrze zaprojektowanej, przytulnej przestrzeni. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu małego pomieszczenia, wystarczy zastosować jasną kolorystykę. Przykładem takich paneli jest „Dąb Springfield” w odcieniu dębu bielonego. Idealnie będzie wpisywał się on we wnętrza zarówno o jasnych, jak i ciemniejszych ścianach. Podobny i zarazem oryginalny efekt podłogi pomogą uzyskać panele „Beton Jasny Impressive”. Odcień w chłodnych tonach jest doskonałą bazą do urządzenia salonu, kuchni, gabinetu czy innego wnętrza w wymarzony sposób. Do takich paneli będzie pasować zarówno klasyczne, jak i nowoczesne umeblowanie.

Do jakich wnętrz pasują szerokie panele?

  W przypadku dużego pomieszczenia dobrym wyborem będą szerokie panele podłogowe. Tutaj zastosować można np. „Dąb Peoria” w jasnym odcieniu, o intensywnej fakturze i wyraźnie zarysowanych słojach. Zachwycać będzie swoim wyglądem zarówno w salonie czy pokoju dziecięcym, jak i w przedpokoju. Innym przykładem szerokich paneli podłogowych jest „Dąb Arlington Cream”. Wyróżnia go barwa dębu bielonego, dzięki której można uzyskać ciepłą i przytulną atmosferę.   Zdjęcie                                                                                                 Panele Dąb Peoria


Szerokie panele podłogowe mogą osiągać nawet 24 cm. Dla osób, które chcą uzyskać wrażenie jednolitej powierzchni, będą idealnym rozwiązaniem. Ponadto szersze panele doskonale podkreślają okazałość wnętrz. Jeśli w przestronnej przestrzeni postawimy dodatkowo na ich ciemny kolor i matową strukturę, to możemy nadać jej dostojny wymiar z dozą luksusu.

A może by tak zmiksować szerokość i kolorystykę?

To może wydawać się dość ryzykownym posunięciem, ale jeśli komuś nie brakuje kreatywności i lubi eksperymentować z aranżacjami, to może spróbować stworzyć mozaikę z węższych i szerszych paneli podłogowych. Podłoga skomponowana z desek o różnej szerokości jest stosunkowo nowym trendem wnętrzarskim, ale efekt tego zabiegu potrafi wprowadzić do wnętrz świeżość i niebanalność. Ten miks sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których dominuje naturalność charakterystyczna np. dla stylu minimalistycznego, rustykalnego czy vintage. Dla wzmocnienia efektu można wybrać wzory, które cechuje celowe podstarzenie lub podniszczenie. Ponadto, naprzemienne zastosowanie pasów jasnej i ciemnej podłogi, może zarówno optycznie zmniejszyć, jak i zwiększyć wnętrze. Wąskie pomieszczenie „poszerzymy”, układając długie elementy w poprzek (prostopadle), a zbyt krótkie „wydłużymy”, kładąc je równolegle do dłuższej ściany. Podłogi, które wykonane zostały z różnych paneli, z pewnością będą się wyróżniać na tle innych, tradycyjnie dopasowywanych. Niezależnie od tego, na jaką szerokość paneli podłogowych się zdecydujemy, najważniejsze jest jednak to, aby było to rozwiązanie wpisujące się w nasz gust i preferencje. Proces wyboru podłogi nie jest łatwy, a robimy go raz na wiele lat, więc powinien być przemyślany.