Wyniki Twojego wyszukiwania

Oświetlenie w mieszkaniu – Jak to zrobić?

oświetlenie

Dobrze oświetlone mieszkanie bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt oraz zachować przy tym funkcjonalność, musimy zdawać sobie sprawę, że każde pomieszczenie wymaga zastosowania innego rodzaju lamp. W dzisiejszych czasach aranżacja oświetlenia nie jest na szczęście tak trudna jak kiedyś, ponieważ z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i materiały.

Wpływ światła na nasze życie i projekty lamp

Światło w naszym mieszkaniu znacząco wpływa na jakość życia wszystkich domowników. Dzięki niemu możemy efektywniej pracować, codzienne sprzątanie jest łatwiejsze, a wieczorne oglądanie filmów z najbliższymi nie będzie wiązało się z męczeniem się oczu. Warto więc dołożyć starań, aby aranżacja oświetlenia była prawidłowo zaprojektowana. Opcji jest dziś naprawdę wiele, ponieważ w drugiej połowie XX wieku podejście projektantów wnętrz do źródeł światła diametralnie się zmieniło. Dostrzegli oni wówczas nowe możliwości, jakie dawał im rozwój technologii i wykorzystali je do opracowywania niespotykanych wcześniej rozwiązań. Zaczęto tworzyć lampy z wykorzystaniem praktycznie każdego rodzaju materiału, od szkła, przez aluminium i metal, na elementach gipsowych kończąc. Nierzadko można je określić mianem dzieł sztuki, ponieważ przybierają niesamowite formy i kształty i nadają wnętrzu charakteru.

Lata doświadczeń przy projektach spowodowały, że dzisiejsze źródła światła łączą w sobie formę dekoracyjną z efektywnym działaniem. To przede wszystkim one wpływają na odbiór wnętrza naszego mieszkania, ponieważ podkreślają kolory, faktury i kształty.

Jak planować rozmieszczenie światła

Planując rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła w naszym domu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim musimy pamiętać, że np. to, co sprawdzi się w kuchni, nie będzie równie skuteczne w przypadku sypialni. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących oświetlenia w mieszkaniu oraz pokażemy na co zwrócić uwagę w poszczególnych pomieszczeniach.

Podstawowe wskazówki odnośnie planowania oświetlenia

1) Kierunek padania światła wpływa to, jak odbieramy jego wielkość i wysokość:
– światło skierowane w górę sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe,
– światło skierowane w dół zaciemnia pomieszczenie i powoduje, że odbieramy je jako mniejsze, niż jest w rzeczywistości.
2) Jeżeli ukryjemy lampy i ustawimy je tak, by skupiały światło na ścianach, spowoduje to, że wnętrze się optycznie poszerzy.
3) Elementy takie jak rzeźby, obrazy czy modele, umieszczone w gablotach i wnękach, warto podświetlić punktowo.
4) Zbyt krótkie lampy nie oświetlają prawidłowo pomieszczeń.
5) W każdym pomieszczeniu powinniśmy zastosować kilka źródeł światła.
6) Nie rezygnujmy z oświetlenia górnego – nawet duża ilość dodatkowych lamp na ścianach nie będzie w stanie tak dobrze rozjaśnić pomieszczenia.
7) Kolory ścian mają znaczenie – ciemne lub matowe barwy pochłaniają światło, natomiast jasne je odbijają.
8) Kompaktowa energooszczędna żarówka świeci z reguły ok. 6 razy dłużej niż zwykła żarówka, natomiast dioda LED nawet 30 – 50 razy dłużej.
9) Jednostką miary jasności jest lumen.
10) Barwy światła są wyrażane w kelwinach. Barwy ciepłe sprzyjają relaksowi, natomiast zimne pobudzają organizm człowieka do aktywności.

oświetlenie

Oświetlenie 
Kliknij i sprawdź ceny!

Światło w sypialni

Światło w sypialni powinno być łagodne, ciepłe i nastrojowe, aby tworzyło przytulną atmosferę. To jedyne pomieszczenie w całym domu, w którym możemy zrezygnować z lampy na suficie, a zamiast niej zdecydować się na rozproszone oświetlenie ścienne w postaci kinkietów. Unikajmy kontrastów i stosowania kolorowych żarówek, ponieważ mogą być dla nas drażniące. Lampka do czytania w łóżku powinna być umieszczona na wysokości ok. 80 cm nad powierzchnią materaca. Dla naszej wygody warto umiejscowić przy łóżku panel sterujący wszystkimi elementami oświetlenia. Dzięki temu nie będziemy musieli wstawać z niego, za każdym razem, gdy będziemy chcieli włączyć lub wyłączyć światło. Jeżeli mamy w zwyczaju oglądać telewizję przed snem, pomyślmy nad rozjaśnieniem ściany tuż za telewizorem, aby nie męczyć wzroku.

Światło w salonie

W tym pomieszczeniu nasze oświetlenie może być najbardziej różnorodne. Jeżeli lubimy, zamontujmy źródła światła, których kolor i natężenie można regulować. W przypadku imprezy z przyjaciółmi ustawimy sobie bardziej żywe i energetyczne barwy, a podczas wieczornego oglądania filmu zmienimy je na bardziej kojące i kameralne. Jeżeli posiadamy dość duży salon, to idealnie sprawdzi się w nim żyrandol na kilka żarówek. Ich moc powinna wynosić 15W w przypadku diód LED-owych oraz 75W jeżeli są to zwykłe żarówki. W mniejszych pomieszczeniach zamiast żyrandola możemy zdecydować się na plafon lub reflektory halogenowe, których moc powinna oscylować w zakresie od 40W do 60W. W miejscu, w którym najchętniej zanurzamy się w lekturze, powinna znajdować się stojąca na podłodze lub szafce lampa, w której warto zastosować energooszczędną świetlówkę lub diodę LED. Podobnie jak w sypialni, warto rozjaśnić ścianę za telewizorem.

Światło w kuchni

W kuchni nie powinniśmy ograniczać się stosowania jedynie centralnego sufitowego oświetlenia. W takim wypadku przygotowywanie posiłków nigdy nie będzie należało do przyjemnych, ponieważ najwięcej światła zawsze będzie padać za naszymi plecami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie ciepłego światła sufitowego o punktowe lampki o jasnej barwie, umiejscowione bezpośrednio nad kuchenką oraz blatami, na których przyrządzamy jedzenie. Mogą za nie posłużyć halogeny o mocy od 15-20W lub diody LED-owe (1-2W). Dysponując dużą kuchnią, która służy nam także jako jadalnia warto zamontować lampę nad stołem, której żarówka o ciepłej barwie dobrze odda kolory potraw.

Światło w łazience

Łazienka to wilgotne miejsce, dlatego przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stosujmy więc lampy o wodoszczelnych oprawach, które oznaczane są symbolem IP X4. W łazienkach z reguły możemy zastosować dwa układy oświetleniowe. Pierwszy ma nam rozjaśniać lustro, abyśmy mogli komfortowo z niego korzystać, drugi natomiast powinien oświetlać całe pomieszczenie. W dużych łazienkach zastosujmy raczej oświetlenie sufitowe, natomiast w małych możemy ograniczyć się do kinkietów na ścianach. Miłym dodatkiem będzie także dodatkowe relaksacyjne oświetlenie, z którego będziemy korzystać podczas dłuższych kąpieli.

Różne rodzaje oświetlenia – co wybrać

W zależności od charakteru pomieszczenia stosuje się różne rodzaje oświetlenia. Ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi, dlatego powinniśmy stosować je przede wszystkim w sypialni i salonie, natomiast jasne pobudza nas do aktywności, dlatego dobrze sprawdza się w miejscach, w których pracujemy np. w gabinecie czy kuchni. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zainstalować główny wyłącznik światła w przedpokoju – dzięki niemu wychodząc z mieszkania zgasimy światło we wszystkich pomieszczeniach.

Podobne artykuły

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie w domu – gra światłem

Sty 15, 2018

Ważną rolę w rozplanowaniu położenia danych pomieszczeń na mapie naszego domu stanowią kierunki światła, które podpowiadają jak rozmieścić dane pomieszczenia tak, aby nasz dom stanowił miejsce, w którym światło słoneczne króluje na co dzień. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną kwestię w projektowaniu naszej wymarzonej nieruchomości stanowi rozmieszczenie oświetlenia w naszym domu. Mówiąc o rozmieszczeniu oświetlenia na myśli mamy przede …

Czytaj więcej

Wybierz lampy sufitowe – do całego mieszkania

Lut 22, 2018

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia mieszkania. Nadają zwykłemu sufitowi charakter, dobrze oświetlają wnętrza, są ponadto idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na lampę podłogową. Dostępność tysięcy rodzajów oświetlenia sufitowego może przyprawić o ból głowy. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy poniższy poradnik, który odpowie na pytanie: jak wybrać lampy sufitowe do całego mieszkania. Rozważ te rzeczy przed …

Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – kinkiety

Mar 12, 2018

Dobrze przemyślane oświetlenie wpływa na komfort domowników oraz jest istotnym elementem wystroju. Kinkiety należą do najbardziej popularnego rodzaju lamp. Zazwyczaj montowane są na ścianach. Wyróżniają się dosyć delikatnym światłem, które pełni również funkcję dekoracyjną i pomaga w stworzeniu atmosfery wnętrza. Kinkiety – popularne zastosowania Lampy zamontowane na ścianach są źródłem stonowanego światła. Kinkiety często wykorzystuje się w mieszkaniach, w których potrzebnych jest kilka różnych …

Czytaj więcej

Jak ze smakiem urządzić małą sypialnię?

Gru 23, 2017

Bez wątpienia sypialnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Powinno być to pomieszczenie urządzone ze smakiem, spójne, zawierające tylko i wyłącznie elementy, które są do siebie dopasowane pod każdym względem. Wiadomym jest, że pokój sypialny służy regeneracji sił, a czas przeznaczony na sen powinien być jak najbardziej produktywny. Chaotyczne rozmieszczenie mebli i wszelakich dodatków w sypialni wywoływać będzie w nas tylko i …

Czytaj więcej

Pomysły na nastrojowe światło w domu

Paź 05, 2018

Właściwie dobrane światło w domu to duże wyzwanie dla każdego użytkownika. Musi ono spełniać wiele funkcji, przede wszystkim praktycznych, ale powinno też pracować na naszą korzyść budując przyjazną atmosferę w domu, sprzyjającą rozmową i zainteresowaniom. Aranżacja oświetlenia jest sztuką, a umiejętność doboru cech oświetlenia wymaga talentu. Współczesne rozumienie przestrzeni mieszkalnej wymaga tworzenia wyraźnych podziałów , a każdy z nich innego oświetlenia. Czasami takie zadanie …

Czytaj więcej

Akademia Światła, Dźwięku i Kształtu – bezpłatne szkolenie już jutro!

Cze 12, 2018

Niepowtarzalne spotkanie dla architektów, projektantów i miłośników pięknych wnętrz. Co Was czeka? Jacek Henryk Śliwinski, Dyrektor ds.Nowych Produktów Barrisol Polska opowie o genialnych rozwiązaniach z wykorzystaniem najlepszej jakości paneli akustycznych, Krzysztof Nowakowski, prezes firmy Inspiracje Światłem opowie o mało znanych możliwościach, jakie daje nowoczesne światło LED, Andrzej Poczobut, szef firmy Agi Poczobut i Syn oraz Barrisol Podlasie podzieli się doświadczeniami w tworzeniu wnętrz z …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}