Wyniki Twojego wyszukiwania

Okap kuchenny – szereg możliwości

Okap kuchenny

Kiedy urządzasz lub remontujesz kuchnię, musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych elementów. Jednym z podstawowych urządzeń wpływających na komfort w kuchni jest okap kuchenny. Jeśli w Twojej kuchni znajdują się piekarnik i kuchenka gazowa (a zapewne się znajdują) to okap będzie w niej niezbędny. Kiedy gotujesz, dym, zapach i cząsteczki pary wodnej są obecne w całej kuchni. Okap wentylacyjny pozbędzie się niechcianych zapachów oraz cząsteczek, które w innym wypadku osiadałyby na powierzchni blatów, szafek i urządzeń kuchennych.

Zalety posiadania okapu kuchennego

Oprócz oczyszczania powietrza, okapy spełniają inne, ważne funkcje:

  • Zapewnia dodatkowe oświetlenie powierzchni, na której gotujesz potrawy, co sprzyja bezpieczeństwu.
  • Okap pomaga utrzymać czystość kuchni – rozprzestrzeniająca się para wodna zostawia osad na ścianach i blatach kuchennych.
  • Zmniejsza ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla.
  • Pomaga schłodzić kuchnię, w szczególności przy gotowaniu posiłków latem.

Jeśli sporo gotujesz, a w szczególności smażysz, posiadanie okapu kuchennego staje się koniecznością. Na szczęście, masz mnóstwo opcji do wyboru. Oto co musisz wiedzieć, by wybrać najlepszy okap do kuchni.

Rodzaje okapów kuchennych

Rynek okapów kuchennych może być na początku przytłaczający, gdyż dostępnych jest wiele rodzajów tych mebli. W przypadku większości kuchni, typ, na który się zdecydujemy, będzie uzależniony od projektu kuchni. Jeśli wymieniasz okap na nowy, najprawdopodobniej zdecydujesz się na okap podobny do obecnego. W przypadku urządzania nowej kuchni, lub jej generalnego remontu, masz możliwość wyboru pomiędzy wieloma typami okapów.

Okap z wyciągiem czy pochłaniaczem?

Okap z wyciągiem zasysa powietrze, które przechodzi przez zamontowane w nim filtry, a następnie jest usuwane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Pochłaniacz nie odprowadza nieczystego powietrza na zewnątrz, a jedynie filtruje je i wydmuchuje czyste. Obecnie znacznie częściej stosuje się pochłaniacze, gdyż w wielu kuchniach nie ma możliwości podłączenia okapu do przewodu kominowego.

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne montuje się bezpośrednio do ściany. Są spotykane najczęściej, ich inna nazwa to okapy kominowe. Ich wygląd przypomina kominek o kształcie kwadratu ze ściętymi ściankami. W kominie znajduje się silnik oraz podłączenie z przewodem wentylacyjnym.

Okapy podszafkowe i teleskopowe

Okapy tego typu montuje się w zabudowie szafy lub tuż pod szafką wisząca. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca, nie zaburzają też estetyki wnętrza. Okapy teleskopowe uruchamia się poprzez wysunięcie części pochłaniającej powietrze (szuflady). Okapy podszafkowe mają niewielką wydajność i montuje się je w małych kuchniach, gdzie nie gotuje się często.

Okapy uchylne

Działają podobnie jak okapy teleskopowe. Do ich uruchomienia potrzebne jest otwarcie drzwiczek, które powiększają powierzchnie wchłaniająca powierzchnie. Ich inna nazwa to okapy skośne, ze względu na to, iż nie wiszą poziomo, lecz pod kątem w stosunku do położenia palników.

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe są podobne pod względem wyglądu do okapów przyściennych, aczkolwiek są przystosowane do zamontowania nad płytą gazową znajdującą się na wyspie. Odpowietrznik jest wtedy połączony do kanału wentylacyjnego w suficie. Okapy wyspowe są piękne i eleganckie, aczkolwiek nie każdego na nie stać. Nadają się do dużych kuchni, w których istnieje możliwość podłączenia do komina wentylacyjnego.

Co wziąć pod uwagę przy kupnie okapu kuchennego?

Każdy konsument ma różne potrzeby opcje i priorytety, które pozwolą określić, który okap będzie najlepszym wyborem. Oto najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przed kupnem okapu.

Koszt okapu kuchennego

Najprostsze okapy mogą kosztować nawet 200 złotych, te najdroższe to wydatek nawet kilku tysięcy. Zwykle większe okapy są droższe. Dopłacamy też za dodatkowe funkcje oraz design. Najdroższe są okapy wyspowe, a najtańsze przyścienne i do zabudowy. Wiele rodzajów okapów wymaga ponadto skomplikowanej i kosztownej instalacji, która będzie odprowadzała powietrze na zewnątrz. Zdecydowanie tańszy jest montaż okapów z pochłaniaczem, które nie wymagają podłączenia z kanałem wentylacyjnym.

Wymiary okapu kuchennego

Rozmiar okapu powinien być dostosowany do powierzchni płyty gazowej. Dzięki dobremu dopasowaniu będzie zbierał cały dym i cząsteczki jedzenia, które w innym wypadku dryfowałyby do innych części kuchni. Jak można się było spodziewać, większe okapy (dostosowane do kuchenek 6-palnikowych) będą zdecydowanie droższe. Okapy podszafkowe i teleskopowe powinny być dopasowane do wymiarów wiszących szafek kuchennych. Wymiary okapu przyściennego oraz wyspowego są ograniczone jedynie ilością wolnego miejsca. Należy pamiętać, że duży okap może przytłoczyć niewielką kuchnię.

Moc

Im większa moc okapu, tym bardziej efektywna będzie jego praca. Jeśli dużo gotujesz i smażysz, postaw na okap o dużej mocy. Producenci podają wydajność maksymalną w metrach sześciennych na minutę (m3/h). Dostępne na rynku okapy pochłaniają od 160 do nawet 800 m3 na godzinę. W okapach z pochłaniaczem warto postawić na model o jak największej wydajności.

Hałas

Większość okapów kuchennych pracuje dosyć głośno, zwłaszcza na najwyższych obrotach. Większość producentów podaje głośność swoich urządzeń w decybelach (dB.). Radzimy postawić na model, który na pierwszym biegu nie emituje więcej niż 50 dB. Na głośność okapu wpływ mają też drożność komina wentylacyjnego, a także jego kształt i długość. W przypadku okapów podszafkowych należy zadbać o jak najlepsze dopasowanie. Źle spasowany okap będzie wprawiał w drgania szafkę, w której jest zamontowany.

Okap kuchenny – design

Większość z najtańszych okapów kuchennych nie zachwyca swoją estetyką. Decydując się na tani okap, warto wybrać wersję montowaną w szafce, która będzie niewidoczna i nie zaburzy wyglądu mieszkania. W przypadku okapów przyściennych i wyspowych mamy do wyboru mnóstwo modeli. Niektóre z nich będą stanowiły ozdobę kuchni, a nawet jej punkt centralny. Eleganckie okapy wykonane ze szczotkowanego aluminium będą droższe, aczkolwiek świetnie sprawdzą się w kuchniach o modernistycznym lub industrialnym wystroju. Jeśli nie interesuje Cię styl, wybierz okap, który będzie jak najmniej widoczny.

Okap kuchenny

Okap kuchenny
Kliknij i sprawdź ceny!

Jakie opcje dodatkowe warto rozważyć przy zakupie okapu kuchennego?

Okapy kuchenne to w dzisiejszych czasach eleganckie i nowoczesne urządzenia. Droższe modele oferują funkcje, których nie znajdziemy w tych z dolnej półki. Za co więc dopłacamy?

  • Oświetlenie pod okapem. Większość okapów kuchennych będzie wyposażona w niewielką lampkę, która doświetli płytę gazową. Jeśli potrzebujesz więcej światła, postaw na okap z dobrym i silnym oświetleniem.
  • Czujniki ciepła – czujnik ciepła automatycznie uruchomi działanie okapu, za każdym razem, gdy wyczuje dużą ilość bijącego ciepła.
  • Automatyczne wyłączanie – funkcja przydatna w szczególności przed wyjściem z domu. Po ugotowaniu obiadu możemy nastawić timer na konkretną liczbę minut, dzięki czemu wrócimy do mieszkania wolnego od nieprzyjemnych zapachów. Automatyczne wyłączanie przydaje się też przed snem.
  • Lampka wskazująca zużycie filtrów – niektóre okapy są wyposażone w lampkę, która wskazuje na konieczność wymiany starego filtra na nowy.

 

Podobne artykuły

Zadbaj o zdrowie – filtry do wody

Cze 19, 2018

Filtr do wody to coraz powszechniejsze akcesorium używane w gospodarstwie domowym. O przydatności filtrów mówi się wiele, jednak żaden z organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wypowiedział się nigdy w tej sprawie, dlatego nie istnieją precyzyjne wskazania co do konieczności ich zakładania. Dlatego uznaje się, że filtry do wody montuje się w domu uznaniowo i zależy to tylko i wyłącznie od woli mieszkańców. Oczywiście każdy …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni sprzęt AGD

Sty 19, 2018

Decydując się na zakup wymarzonego mieszkania często z dużym wyprzedzeniem zastanawiamy się nad tym, jak chcielibyśmy aby wyglądało. Niektórzy rozważają szczególnie kwestie doboru odpowiednich mebli, inni natomiast borykają się z doborem odpowiednich sprzętów AGD i dodatków. Bez wątpienia sprzęty AGD są nieodłącznym elementem każdej kuchni, a dobór urządzeń wysokiej jakości pozwoli na ich długotrwałe użytkowanie. Faktem jest, ze dobór odpowiedniego sprzętu AGD nie jest …

Czytaj więcej

System no frost

Sty 15, 2018

Zamrażarka i odpowiednio dopasowana lodówka to nie tylko nieodłączna część każdej kuchni ale przede wszystkim sprzęt pozwalający na przechowywanie naszych ulubionych potraw i produktów. Mimo, że wśród nas znajdą się również przeciwnicy zamrażania i ponownego odmrażania produktów, jest to na pewno znacznie wygodniejsze, niżeli codzienne zaopatrywanie się w produkty spożywcze. Ponadto nie zawsze mamy dużą rodzinę i zdarza się, że kupienie nawet jednej porcji …

Czytaj więcej

Kuchnia – szybka metamorfoza

Gru 18, 2017

Kuchnia to bez wątpienia jedno z istotniejszych pomieszczeń w naszym domu. Nic bowiem nie zbliża do siebie domowników jak wspólne przygotowywanie smacznych potraw i przekąsek. Ważne jest jednak nie tylko to, z kim przebywamy w kuchni ale również kwestia tego, jak to pomieszczenie jest zaaranżowane. Faktem jest, że to, jak prezentuje się nasza kuchnia – jej wystrój, kolory ścian, mebli wpływają na nasz nastrój. …

Czytaj więcej

Bateria kuchenna – designerskie i standardowe

Mar 14, 2018

Kuchnia wymaga przemyślanego wystroju i starannego dobrania wszystkich elementów aranżacji. Liczy się nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność. Również bateria kuchenna musi dobrze spełniać swoje funkcje. Powinna także komponować się z innymi elementami wyposażenia, przede wszystkim ze zlewozmywakiem. Klasyczna bateria kuchenna – funkcjonalna prostota W czasie wyboru baterii kuchennej należy kierować się głównie jej funkcjonalnością. W końcu jest to część wyposażenia kuchni, z której …

Czytaj więcej

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Paź 06, 2018

Poranna kawa to najprzyjemniejszy moment tej części dnia. Czarna, mocna, gorzka i z pianką na powierzchni. Budzi, dodaje energii, rozjaśnia umysł, czyni nas gotowym do trudów kolejnego dnia w pracy. W wyścigu o jakość porannej kawy zawsze wygrywa włoski bar z nawet najmniejszym, ale profesjonalnym ekspresem ciśnieniowym. To dlatego Włosi, mimo że wypracowali sobie również inne popularne urządzenia do przygotowania kawy, choćby macchinetkę, zdecydowanie kierują …

Czytaj więcej