askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Ogród na wiosnę. Jakie prace musisz wykonać po zimie?

Ogród na wiosnę. Jakie prace musisz wykonać po zimie?

Wiosna w ogrodzie

to czas intensywnej, ale też niezbędnej pracy. Przed nami porządki po zimie oraz przygotowanie do sezonu wegetacyjnego. Kwiecień to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Warto w tym czasie poświęcić wiele czasu, uwagi i energii, by później cieszyć się pięknym, kolorowym ogrodem. Od tego, jak przygotujesz ogród, będzie zależał jego wygląd przez cały sezon.

Jeżeli w marcu nie zostały zdjęte zimowe osłony z drzewek i krzewów, to już najwyższy czas to zrobić. Warto też sprawdzić czy wszystkie rośliny przetrwały zimę, która w tym roku nas nie oszczędzała. Po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z rabat, gdzie są rośliny cebulowe. To też dobry moment na zdjęcie otulin z hortensji i magnolii. Z różami trzeba jednak uważać. Najlepiej całkowicie je odkryć dopiero wtedy, gdy nie będzie przymrozków.Twój trawnik Twoją wizytówką

Numerem jeden na liście wiosennych porządków w naszym ogrodzie powinien być trawnik.

Od tego, co i jak zrobimy zależeć będzie jego wygląd przez pozostałą część roku. Zaczynamy od dokładnego wygrabienia uschniętej trawy, gałązek i śmieci. Nie można tego robić gdy trawa jest mokra.

Jeżeli po zimie okaże się, że nasz trawnik jest nierówny, trzeba usunąć różnice poziomu, dosypując ziemię a tam gdzie są wybrzuszenie wykorzystać wał ogrodowy. Kolejnym krokiem jest wertykulacja, czyli usuwanie tak zwanego filcu, czyli obumarłych części trawy i nakłuwanie darni. Na wielkopowierzchniowych trawnikach sprawdzą się wertykulatory, mniejsze można oczyścić i nakłuć przy pomocy wideł. Kolejnym krokiem jest nawożenie. Powinno się to zrobić nie wcześniej niż w marcu i nie później niż w maju. Wiosną trawnik najbardziej potrzebuje potasu.


Pierwsze cięcie

Zanim pojawia się pierwsze liście warto przyciąć zarówno drzewa jak i krzewy. Rośliny będą miały ładniejszy kształt, a promienie słoneczne będą miały możliwość dotarcia do wszystkich gałęzi. Warto też usunąć te pędy, których jest zbyt dużo lub nadmiernie się krzyżują. Również byliny na rabatach i skalniakach można przerzedzić i dać im możliwość na wypuszczenie nowych pędów.

Żywopłot po zimie potrzebuje pewnej ręki i sekatora. Kwiecień to najwyższa pora na radykalny lifting i uformowanie wiosennego kształtu zielonego płotu.


Czas na tuje...

Tuje, można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Przyjmuje się, że prace najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Kiedy sadzimy tuje, pamiętajmy, że są one wprawdzie odporne na mróz, jednak jeśli będą słabo ukorzenione i tym samym osłabione mogą przemarznąć.


… i kwiaty

Sadzenie nowych roślin to czynność, z którą należy poczekać, aż ziemia całkowicie odmarznie. Kiedy to już nastąpi można posadzić wybrane rośliny pamiętając o tym, by regularnie je podlewać oraz nie nawozić dopóki się nie zakorzenią. Chcąc wysiać nasiona warto zwrócić natomiast uwagę na to, kiedy można to zrobić. Kwiaty takie jak maciejka należy wysiać dopiero na początku maja. W kwietniu można wysiać np. bławatka czy złocień.

Autor: Agnieszka Domanowska