Wyniki Twojego wyszukiwania

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

ocieplenie domu

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało.

Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie ma odpowiedniego ocieplenia. Odbija się to negatywnie nie tylko w kwestii ponoszonych kosztów finansowych, ale także na środowisku – przestarzałe piece są mało efektywne i zanieczyszczają powietrze. Przemyślane remonty pod tym kątem pozwoliłyby mieszkańcom budynków o słabej izolacji cieplnej na zaoszczędzenie niemałych kwoty wydawanych na ogrzewanie. Największe zyski odnotowaliby posiadacze domów z lat 60-tych i 70-tych – wynosiłyby one nawet 50-60%. Nie oznacza to jednak, że właściciele nowszych budynków nie powinni ich ocieplać – oszczędności na ogrzewaniu w nieruchomościach z lat 90-tych to nadal spore kwoty i wynoszą ok. 10-20%.

Wykonanie ocieplenia budynku przynosi za sobą wiele korzyści, a jedyną wadą jest jedynie jego koszt. Poniżej podpowiadamy co w tym procesie jest najważniejsze, na co zwrócić uwagę, i czego się wystrzegać.

1) Podstawowa wiedza

Najczęściej stosowaną metodą ocieplania zarówno nowych, jak i starych budynków, jest tzw. metoda lekka mokra. Jej dzisiejsza nazwa to metoda „ETICS”, a dawniej stosowano pojęcie metody „BSO”. Polega ona na mocowaniu płyt termoizolacyjnych specjalną zaprawą, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego. Na końcu pokrywa się całość cienkowarstwowym tynkiem.

Aby izolacja była możliwie najlepsza, musimy wykonać ją systemowo – a więc z wykorzystaniem odpowiedniej gamy produktów. Najlepiej jeżeli pochodzą one od jednego producenta – wówczas mamy pewność, że wszystko będzie idealnie współgrać.

Produkty, z którymi spotkamy się przy wykonywaniu ocieplenia:

– zaprawa / masa klejowa, która posłuży do mocowania płyt termoizolacyjnych
– płyty termoizolacyjne (styropianowe lub z wełny mineralnej)
– zaprawa / masa klejowa, która posłuży do wykonania warstwy zbrojonej
– tkanina szklana, która posłuży do wykonania warstwy zbrojonej
– preparat gruntujący, który posłuży do wykonania warstwy pośredniej (nie zawsze występuje)
– łączniki mechaniczne (np. kołki, kotwy)
– zaprawa / masa tynkarska
– farba elewacyjna (nie zawsze występuje)
– materiały wykończeniowe: listwy, materiały uszczelniające, szyny, taśmy, siatki narożnikowe.

2) Wybór odpowiedniego wykonawcy

Nawet użycie najlepszych dostępnych na rynku materiałów nie zagwarantuje nam dobrego poziomu ocieplenia domu, jeżeli ekipa remontowa nie będzie znała się na swoim fachu. Powinniśmy zatem postarać się znaleźć kogoś, kto może pochwalić się pozytywnymi opiniami na temat swoich prac.

3) Zabezpieczenie budynku

Wszelkie okna i drzwi powinny zostać starannie zabezpieczone folią przez zabrudzeniem. Rusztowanie warto osłonić siatką, która zabezpieczy elewację przed wiatrem i zbyt silnym nasłonecznieniem – dzięki temu nakładane materiały będą równomiernie wysychać.

ocieplenie domu

Ocieplenie domu – izolacja
Kliknij i sprawdź ceny!

4) Odpowiednie przygotowanie podłoża

Ściany powinny zostać przygotowane tak, aby były odpowiednio przyczepne dla kleju. Z tego powodu ich powierzchnia musi być gładka, równa, odpylona i charakteryzować się dobrą nośnością. Jeżeli na ocieplanej ścianie znajdziemy oznaki lub ślady po pleśni, musimy najpierw usunąć przyczynę problemu, a dopiero potem oczyścić dokładnie powierzchnię ściany. Warto też pamiętać, ze nierówne tynki powinny zostać naprawione lub ewentualnie skute.

5) Kolejność przeprowadzania prac

Jeżeli zgodnie z pierwszą radą, wybierzemy renomowanych fachowców, to nie powinno dojść do błędów w sztuce. Niestety zdarza się, że ekipa remontowe nie przeprowadzają swoich prac zgodnie z kolejnością. Warto zwrócić uwagę czy pracująca dla nas ekipa najpierw nakłada klej, a dopiero potem osadza w nim siatka, a nie odwrotnie. Drugim częstym błędem jest nałożenie tynku cienkowarstwowego bezpośrednio na warstwę z siatką, zapominając o gruntowaniu – w efekcie czego elewacja jest nierówna, szary klej może prześwitywać, a po kilku latach tynk zacznie pękać i odpadać.

6) Prawidłowe mocowanie izolacji do warstwy nośnej

Łączniki mechaniczne (kołki, kotwy) muszą być dobrej jakości i zagłębione w warstwie nośnej na minimum 5cm. W przypadku izolacji styropianowych mocowanie mechaniczne przeprowadza się z reguły w narożach budynku oraz wokół okien i drzwi (ponieważ są tam najbardziej narażone na działanie wiatru). Warto być także starannym przy nakładaniu kleju nie oszczędzać na materiałach.

7) Zabezpieczenie izolacji przed czynnikami atmosferycznymi

Materiały izolacyjne powinniśmy zabezpieczać nie tylko w czasie ich składowania, ale także po ich instalacji. Nieosłonięta wełna mineralna łatwo może nam bowiem nasiąknąć wodą, a styropian ulec powierzchniowej degradacji pod wpływem zbyt silnego nasłonecznienia.

8) Listwa startowa i wywinięcie siatki na styropian

Aby zabezpieczyć styropian przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych i np. gryzoni, czy ptactwa, musimy wykonać tzw. listwę startową. Równie ważne jest nakładanie siatki zbrojącej na 10-cio centymetrowy zakład na ocieplanej ścianie oraz diagonalne zbrojenie w narożnikach otworów okiennych i drzwiowych – bez niego, tynk może w przyszłości pękać.

9) Prawidłowe mocowanie płyt

Szczeliny między płytami ocieplenia – to tzw. mostki termiczne. Aby zapobiec ich występowaniu, należy zastosować dwuwarstwową izolację z wzajemnym przestawieniem styków (na tzw. mijankę). Można też wykorzystać płyty z frezowanymi krawędziami, jednak muszą być bardzo dokładnie obrobione i kładzione na równą ścianę.

10) Nadproża

Aby z nadproża nie odspajał się tynk, powinniśmy osłonić je od strony zewnętrznego lica ściany tym samym materiałem co pozostałą powierzchnię. Musimy też mieć na uwadze, że żelbetowe nadproże będzie stanowiło gorszą przyczepność od pozostałej części ściany, dlatego ważne jest zachowanie szczególnej dokładności w tych miejscach.

11) Nakładanie kleju

Zaprawa klejowa musi być rozrobiona w odpowiedniej ilości wody – najlepiej jest, gdy zachowamy dokładnie takie proporcje, jak podaje producent. Kleju nigdy nie powinno nakładać się na podłoże – zawsze na płyty. Należy to zrobić tak, by nie dostał się między boczne krawędzie sąsiednich płyt. Najczęściej stosowanym sposobem rozprowadzania kleju jest stosowanie metody pasmowo-punktowej. Polega ona na nałożeniu ramy, o szerokości 4-6 cm, oddalonej od krawędzi płyty o ok 3cm oraz nakładaniu „placków” w jej pozostałej części. Ich średnica powinna wynosić ok. 10cm. Przyjmuje się, że przy wymiarze płyty 50cm x 100cm, powinno się nałożyć 9-10 punktów.

Podobne artykuły

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

Sty 15, 2018

Kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła. Aby działał prawidłowo i był bezpieczny, musimy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia, które będą odprowadzały ciepło i zapobiegną przegrzaniu. Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej użytkowników. Niewątpliwym plusem takiego urządzenia jest fakt, iż można go połączyć z istniejącym …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Lis 24, 2018

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Nowoczesne grzejniki

Kwi 20, 2018

Białe oraz toporne żeberka są już zdecydowanie przeszłością. Kiedyś grzejnik miał jedynie pełnić funkcję praktyczną. Dziś może być z powodzeniem nawet główną oraz unikalną ozdobą wnętrza. Co prawda coraz częściej w pomieszczeniach montuje się ogrzewanie płaszczyznowe, jednakże tradycyjne grzejniki naścienne wciąż są bardzo popularne. Obecnie oferowane modele znacznie różnią się od tych, które prezentowano przed laty. Swobodnie mogą one przywodzić na myśl nawet przepiękne …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}