askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Największe problemy podczas budowy domu. Przeczytaj zanim zaczniesz budowę!

Największe problemy podczas budowy domu. Przeczytaj zanim zaczniesz budowę!

Największe Problemy

Podczas budowy Domu

Z jakimi najistotniejszymi problemami borykamy się na rynku - mówi mgr. inż. arch. Agnieszka Hajdas-Obajtek, założyciel studia projektowego Arte Dizain.


1. Projektant vs urzędnik


Największym problemem z mojego punktu widzenia, jest borykanie się z urzędami oraz uzgodnienia projektów. Poza wnętrzami mieszkalnymi zajmuję się projektowaniem architektonicznym budynków oraz projektowaniem wnętrz komercyjnych. Takie projekty wymagają uzgodnień i pozwoleń. Niestety często natrafiamy na utrudnienia w tej dziedzinie i jest ona chyba dla mnie najmniej przyjemna część działania. Oczywiście nie można generalizować i wrzucać wszystkiego do jednego worka, ponieważ czasami trafiam na ludzi w urzędników, którzy po prostu chcą pomóc.


2. Zrozumienie podczas procesu projektowego


Projektant wnętrz musi mieć szczególny dar bycia psychologiem i posiadać umiejętność słuchania inwestora. Jeśli nie ma takiego daru, tworzenie koncepcji jest bardzo trudne i wymaga znacznie większej liczby podejść. Umiejętność słuchania o potrzebach klienta oraz o stylu, w którym dobrze się czuje, zrozumienie go, sprawia, że proces projektowy przebiega zdecydowanie przyjemniej i tylko wtedy naprawdę możemy spełnić marzenia klienta, a nie swoje. A chyba o to w tym chodzi. Ma na to wpływ nawet obserwacja wizualna klienta, sposób ubierania oraz jego zainteresowania i styl życia. Myślę, że w pracy dobrego projektanta ważne jest tworzenie wizji wnętrz zgodnej z oczekiwaniami inwestor,a a nie spełnianie wyłącznie własnych wizji. Myślę, że wyważenie tej granicy jest często trudne w pracy projektanta.


3. Budżet


Bardzo przyziemnym problemem z którym boryka się projektant jest budżet. Często ten budżet jest bardzo ograniczony. Jest to problem, z którym borykają się chyba wszyscy projektanci i klienci - zleceniodawcy.


4. Wykonawca


W tej materii jest zdecydowanie lepiej niż było kilka lat temu, jednak nadal jest to problem. Często trafiamy na wykonawców, którzy nie wykonują rzetelnie swojej pracy, nie czytają poprawnie rysunków, prace wykonują nieestetycznie, a przede wszystkim nieterminowo. Najbardziej irytujące jest stwierdzenie wykonawcy "... ale ten projektant nawymyślał, tego nie da się zrobić ..." . Wtedy klient ma oczywiście pretensje do nas projektantów. Wymaga to bardzo dużej asertywności i doświadczenia, aby wykonawcy pokazać jak to zrobić i że się po prostu da. Miałam już takie doświadczenie w swojej pracy, kiedy ściągałam wykonawcę, z którym współpracuję, aby udowodnił nowemu wykonawcy, że „jednak się da tak zrobić”. Często są to mało przyjemne sytuacje. Wykonawcy, jeśli nie są przez nas poleceni i nie są sprawdzeni, to niestety często potrafią zepsuć efekt projektu.


"Zły wykonawca potrafi zepsuć efekt projektu. "

Agnieszka Hajdas-Obajtek

Studio Projektowe Arte Dizain