Wyniki Twojego wyszukiwania

Najemca i Wynajmujący – kto jest kim i jakie ma obowiązki?

najemca i wynajmujący

Najemca i wynajmujący mają wiele korzyści z faktu wynajmowania mieszkania lub lokalu, nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Jak wiadomo jednak, każda ze stron ma także swoje obowiązki, które musi wypełnić, aby zamieszkanie oraz wynajem były zgodne z prawem i nie krzywdziły żadnej ze stron. Tylko taki wynajem ma sens. Kim jest najemca i wynajmujący? Jakie ma prawa każdy z osobna oraz jakie obowiązki na nim spoczywają? Odpowiadamy poniżej!

Najemca i wynajmujący – Kim są?

Z pewnością nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniami: najemca i wynajmujący. Jeśli dysponujemy mieszkaniem, w którym mieszkają lokatorzy bądź też sami jesteśmy lokatorami w czyimś mieszkaniu, z pewnością dobrze znamy już te pojęcia. Jeśli jednak dopiero mamy zamiar zająć się tematem wynajmu, warto najpierw zaznajomić się z tym, kim są najemca i wynajmujący. Najemca to osoba, która mieszka w mieszkaniu, domu lub zajmuje lokal, który należy do kogoś innego. Osoba ta jest zobowiązana m.in. uiszczać comiesięczne opłaty za zajmowanie lokalu lub budynku mieszkalnego. Natomiast, wynajmujący to osoba, która jest właścicielem danego obiektu i wynajmuje go innej osobie lub osobom. Wynajmujący również ma sporo obowiązków, które na nim spoczywają i które ma obowiązek wypełnić.

Sprawdź swoje obowiązki

Jeśli jesteśmy wynajmującymi, zanim przeznaczymy nasze obiekty mieszkalne czy lokale na wynajem, dobrze, abyśmy odpowiednio przeczytali wszystkie przepisy i zaznajomili się z naszymi prawami i obowiązkami. Najemca i wynajmujący mają bowiem swoje zadania, które muszą wypełnić. Wbrew powszechniej jednak opinii, nie tylko wynajmujący musi interesować się swoim mieszkaniem. Osoba, która najmuje lokal, powinna również wiedzieć, że czekają na nią pewne obowiązki.

Lokal powinien być zdatny do użytkowania

Osoba, która chce wynająć swój lokal bądź dom lub mieszkanie, powinna przede wszystkim wydać je w takim stanie, na jaki umówiła się z najemcą. Najlepiej, jeśli zostanie spisany przez wynajmującego i podpisany przez najemcę protokół, w jakim stanie są wszystkie sprzęty, które znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach. Pozwoli to uniknąć wielu konfliktów. Przykładowo, jeśli w lokalu znajduje się wadliwy odkurzacz lub pralka, warto o tym wspomnieć w protokole, dzięki temu w razie problemów, będziemy mogli wspomóc się odpowiednimi dokumentami. Dodatkowo, osoba wynajmująca musimy pamiętać o tym, aby lokal był zdatny do użytkowania. Wszystkie instalacje powinny być sprawne, najemca musi mieć dostęp do bieżącej wody, prądu oraz gazu. Jeśli wynajmuje cały budynek, w którym znajduje się winda, właściciel ma obowiązek upewnić się, że działa ona sprawnie.

najemca i wynajmujący

Praktyczne dodatki do mieszkania
Kliknij i sprawdź ceny!

Przestrzeganie terminów opłat

Dobrze, gdy najemca i wynajmujący potrafią dojść wspólnie do konsensusu. Każda osoba, która chce mieszkać w wynajętym mieszkaniu, powinna płacić regularnie za czynsz, odstępne i wszelkie, należne opłaty. Ponadto, jest zobowiązana do użytkowania lokalu w taki sposób, jaki został on ujęty w umowie.

Jeżeli wynajmujemy lokal pod handel, powinniśmy sprzedawać w nim usługi, a nie przykładowo mieszkać. Zwykle jednak nie występuje tego typu paragraf w umowie, wtedy każdy najemca musi dostosować się do danej specyfiki lokalu.

Zużywanie, a niszczenie rzeczy

Niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie mieszkania w odpowiednim stanie technicznym. Z pewnością każdy zastanawia się do kogo należy ten obowiązek. Najemca, chcąc mieszkać w wynajętym przez siebie domu lub mieszkaniu, musi o nie dobrze dbać. Nie wolno mu niszczyć celowo sprzętów ani urządzeń, ponieważ wtedy z pewnością będzie musieć zapłacić za zniszczenia, być może będzie zmuszony opuścić także lokal.

Wiadomo, że poprzez użytkowanie rzeczy się zużywają, jeżeli najemca oddaje lokal, w którym są zużyte sprzęty, nie musi za nie płacić! Prawo mówi wyraźnie o tym, że wszystkie przedmioty i sprzęty podlegające zużyciu powinny być cyklicznie wymieniane. Najemca nie musi odkupywać poszczególnych przedmiotów, chyba, że sam doprowadził do zniszczeń. Przykładowo, zmechacony dywan jest następstwem użytkowania, a nie umyślnego zniszczenia. Jeżeli na dywan wylała się kawa lub sok, najemca jest zobowiązany usunąć plamę bądź odkupić nowy dywan.

Najemca i wynajmujący – kto zapłaci za naprawy?

Bardzo ważną sprawą, która zapewne intryguje spore grono osób, są naprawy. Kto odpowiada za poprawne i sprawne działanie wszystkich urządzeń oraz sprzętów?  Oczywiście najemca. Ma on obowiązek poddawać naprawom i konserwacji meble, okna, drzwi, drobny sprzęt elektryczny, oraz naprawić posadzkę lub podłogę. Podsumowując ma on obowiązek naprawiać i konserwować wszystkie przedmioty, które znajdują się w mieszkaniu. Właściciel natomiast musi dokonywać różnych napraw budynków lub elewacji, wymieniać instalacje (gazowe, elektryczne itd.) oraz uczestniczyć w wymianach, dokonywanych przez spółdzielnię. Ponadto to on musi wyrazić zgodę na taką zmianę, przeprowadzaną przez spółdzielnię, nie najemca.

Remonty

Odnowione mieszkania to z pewnością pomieszczenia bardziej przytulne, a zarazem niezwykle pożądane w dzisiejszych czasach. Ludzie zwyczajnie lubią przebywać w tego typu mieszkaniach. Czy najemca, który użytkuje jakiś czas budynek innego właściciela, może odnowić sobie bez jego zgody mieszkanie lub lokal? Niestety nie. Jeżeli najemca chce pomalować ściany lub nawet wywiercić dziurę w ścianie, musi zawiadomić właściciela mieszkania. Wynajmujący może oczywiście nie zgodzić się na takie rozwiązanie, ponieważ to on ma prawa do budynku. Zwykle jednak bezproblemowo można dogadać się z 4właścicielami danego lokum i zrobić drobny remont. Bardzo często sytuacja ta, jest “na rękę” wynajmującym, ponieważ nie muszą oni martwić się dodatkowymi sprawami czy rezygnować z wynajmu. Warto także dodać, że jako właściciele, powinniśmy poddawać budynki renowacji co kilka lat. Najlepiej przeprowadzać remonty w momencie, gdy nikt nie mieszka akurat w danym mieszkaniu.

Przygotuj się na kaucję!

Mieszkanie łączy się z kosztami, najemca i wynajmujący muszą się z tym liczyć. Jak wiadomo więcej pieniędzy musi płacić z pewnością najemca, jednak także wynajmujący nie jest zwolniony z opłat. Głównie dotyczą one remontów oraz kupowania sprzętu. Zanim zaczniemy jednak wynajmować komuś mieszkanie lub też samemu rozglądać się za jakimś do zamieszkania, zwróćmy uwagę na kaucję. Będąc właścicielami mieszkania, dobrze przeanalizujmy ile jest warte nasze lokum i jaką chcielibyśmy wziąć kaucję. Pieniądze te, w razie problemów, mają zostać przeznaczone na remont zniszczonego mieszkania bądź naprawę szkód. Gdy wszystko jest w porządku, zostają zwrócone najemcy, tuż po rozwiązaniu umowy najmu. Jako właściciele, nie możemy dać wyższej kaucji niż równowartość 12 – miesięcznego czynszu. Zwykle kwota ta wynosi jednak równowartość 1, 2 czynszów.

Warto pamiętać, że najemca i wynajmujący posiadają sporo praw, ale także obowiązków, które wynikają z wynajmu i użytkowania mieszkania. Warto sporządzić na wstępie odpowiednią umowę, która będzie regulowała prawa obu stron, dzięki temu uda nam się uniknąć wielu konfliktów i niepotrzebnych problemów. Wynajmując lub mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu, dobrze jest podejść także profesjonalnie do tej kwestii, dzięki temu z pewnością staniemy się osobami godnymi polecenia innym.

 

Podobne artykuły

Najemca i Wynajmujący – kto jest kim i jakie ma obowiązki?

Kwi 04, 2018

Najemca i wynajmujący mają wiele korzyści z faktu wynajmowania mieszkania lub lokalu, nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Jak wiadomo jednak, każda ze stron ma także swoje obowiązki, które musi wypełnić, aby zamieszkanie oraz wynajem były zgodne z prawem i nie krzywdziły żadnej ze stron. Tylko taki wynajem ma sens. Kim jest najemca i wynajmujący? Jakie ma prawa każdy z osobna oraz …

Czytaj więcej

Polacy stawiają na niewielkie domy jednorodzinne

Mar 27, 2018

Według danych GUS wielkość nowo powstających domów jednorodzinnych w Polsce systematycznie się zmniejsza. W 2010 roku ich średnia powierzchnia wynosiła niewiele ponad 145 mkw. W przeciągu 5 kolejnych lat średni metraż zmalał o blisko 7% i w 2015 roku wynosił już ok. 135 mkw. Ceny takich nieruchomości na rynku wtórnym są mocno zróżnicowane, a na ich wartość wpływają naturalnie takie czynniki jak lokalizacja oraz …

Czytaj więcej

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Mar 06, 2018

Zmiana miejsca zamieszkania jest bez wątpienia jednym ze smutniejszych lub też idąc w drugą stronę – jednym ze szczęśliwszych momentów w życiu każdego z nas. Faktem jest, że wiąże się zazwyczaj z ogromem stresu związanego z nowym środowiskiem i aklimatyzacją w nowym miejscu – ale w ostatecznym rozrachunku przynosi ogromną radość i satysfakcję z nowego gniazdka. Niestety, jednym z najmniej przyjemnych momentów każdej takiej …

Czytaj więcej

Jak wynająć mieszkanie?

Mar 27, 2018

Coraz częściej wynajmujemy mieszkania. Przyczyn jest wiele, poczynając od chęci usamodzielnienia się, do braku  wystarczających możliwości kredytowych na zakup nieruchomości. Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu, poszukać i wybrać najbardziej odpowiadający nam lokal. Niestety nie jest to takie proste. Nieznajomość rynku, brak orientacji w cenach oraz niewiedza na temat konstrukcji umów najmu, mogą rodzić spore kłopoty …

Czytaj więcej

Organizujemy przeprowadzkę. Jak zrobić to szybko i sprawnie?

Cze 20, 2019
Przeprowadzka może być bardzo przyjemnym akcentem w naszym życiu, szczególnie gdy zmieniamy mieszkanie na większe, ładniejsze, w lepszej lokalizacji. Nikt chyba jednak nie lubi jednego - znoszenia mebli i pakunków, a później robienia kilku kursów samochodem z punktu A do B i z powrotem. Pewnych trudności z pewnością nie unikniemy, ale za to można tak zorganizować całą operację, by przebiegła jak najsprawniej. Nic na ...
Czytaj więcej