askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble do łazienki?

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble do łazienki?


Każde pomieszczenie w domu urządza się w nieco inny sposób. Aranżując salon, możesz puścić wodze fantazji i skupić się głównie na walorach wizualnych. Oczywiście jego funkcjonalność również ma duże znaczenie, ale nie jest aż tak istotna jak w przypadku innych pomieszczeń.

Zupełnie inaczej wygląda urządzanie łazienki. Specyfika tego pomieszczenia sprawia, że wymagane jest odwrotne podejście. W łazience niemal nieustannie utrzymuje się wilgoć, a ponadto zazwyczaj jest to niewielki, nieustawny pokój. W tych okolicznościach względy wizualne często muszą zejść na drugi plan – najważniejsze, by pomieszczenie było praktyczne. Nie oznacza to jednak, że łazienka nie może być równocześnie przyjemna dla oka.

Na wczesnych etapach planowania perspektywa urządzenia łazienki może budzić obawy. Trzeba w końcu pamiętać o wielu czynnikach, które zadecydują o tym, czy po wszystkim pomieszczenie będzie nadawać się do eksploatacji. W praktyce jednak wszystko sprowadza się do kilku podstawowych kryteriów. Przekonaj się, na co musisz zwrócić uwagę, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Meble łazienkowe mogą poczekać

Trendy, zarówno w architekturze wnętrz, jak i samym budownictwie, stale się zmieniają. W przeszłości łazienki były zazwyczaj jak najmniejsze – brak wolnej przestrzeni nie pozwalał na wstawienie funkcjonalnych mebli. Ta tendencja ulega jednak wyraźnemu odwróceniu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się salony kąpielowe, a czynności związane z higieną osobistą urastają do rangi ekscytującego rytuału.

Zanim jednak ulegniesz pokusie stworzenia w domu okazałego kompleksu termalnego, warto zejść na ziemię i rzeczowo ocenić swoje możliwości. Podstawowym wyposażeniem łazienki jest oczywiście umywalka oraz wanna bądź kabina prysznicowa. Jeśli nie dysponujesz oddzielnym pomieszczeniem na toaletę, musisz także znaleźć miejsce na ubikację.

Po rozmieszczeniu w łazience wymienionych elementów będziesz mieć znacznie lepszy ogląd sytuacji. Wówczas jak na dłoni zobaczysz, ile miejsca pozostało na pozostałe meble. W ten sposób trafniej dobierzesz rozwiązania, mając na uwadze dostępne możliwości.

Meble do łazienek – wytrzymałość

Łazienka to pomieszczenie, w którym nieustannie utrzymuje się wilgoć. W związku z tym meble łazienkowe muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nie ulegną uszkodzeniu.

Dobrym wyborem są szafki łazienkowe wiszące. Ich zalety stają się widoczne, gdy podłoga robi się mokra. W końcu przy każdej kąpieli, zwłaszcza w przypadku dzieci, na podłogę wylewa się mniej lub więcej wody. Wiszące szafki nie wchodzą w kontakt z wodą, co mogłyby doprowadzić do uszkodzenia drewna bądź innych materiałów i mniejszej trwałości. Tę samą zaletę mają również szafki łazienkowe stojące na wysokich nóżkach. Jeśli pralka ulegnie awarii i na podłogę zacznie wylewać się woda z detergentem, meble nie zostaną uszkodzone.

Podczas doboru mebli do łazienek cena powinna odgrywać drugorzędną rolę. Priorytetem jest zakup solidnych szafek, które zachowają swoje właściwości i walory estetyczne przez wiele lat. W związku z tym warto trochę dopłacić za wyższą jakość wykonania. Oszczędność czasem nie popłaca, ponieważ może prowadzić do konieczności przedwczesnej wymiany mebli na nowe.

Meble łazienkowe z perspektywy przechowywania

Wielu użytkowników ma tendencję do pozostawiania środków higienicznych na widoku. Szczoteczka do zębów przez cały czas zajmuje miejsce na umywalce. Z kolei kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów pozostają pootwierane na krawędzi wanny albo stoją na brodziku. Trzeba mieć na uwadze, że to niezbyt higieniczne, zwłaszcza kiedy masz toaletę w tym samym pomieszczeniu. W całym pokoju utrzymuje się wilgoć. Co więcej, w powietrzu znajdują się zawieszone cząsteczki używanych preparatów, które następnie osadzają się w różnych miejscach, na przykład właśnie na Twojej szczoteczce do zębów. Poza tym do kosmetyków przedostaje się woda, a pod opakowaniami powstają niezbyt estetyczne ślady.

Planowanie modernizacji łazienki to idealny moment na wykształcenie nowych nawyków. Przyzwyczaj się do chowania wszystkich kosmetyków i środków higieny osobistej po użyciu. W tym celu musisz oczywiście zadbać o pojemne meble, które pozwolą na rozmieszczenie wszystkich akcesoriów.

Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku są komody łazienkowe. Mogłoby się wydawać, że taki element wyposażenia zajmie mnóstwo miejsca, ponieważ kojarzy się z klasycznymi meblami przeznaczonymi do salonu. Tymczasem warianty łazienkowe często bywają bardziej kompaktowe, dlatego z całą pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.