Obecnie trwają prace nad rozwojem portalu. Z uwagi na prowadzone działania serwisowe, część funkcjonalności może obecnie nie działać właściwie. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość.

Zespół askdom.pl

askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Na co zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu?

Na co zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu nie jest łatwy. Pomimo że na rynku nieruchomości nie brakuje działek na sprzedaż, to ich cena bardzo często jest mocno zawyżona. Czy można kupić atrakcyjną działkę w dobrej okolicy, nie płacąc gigantycznych pieniędzy? Na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwania takiej nieruchomości? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Lokalizacja jest bardzo ważna.

Pomimo że atrakcyjna cena mocno kusi każdego nabywcę, to zanim pójdziemy do notariusza, warto przeanalizować lokalizację danej nieruchomości w kontekście codziennych dojazdów do pracy i szkoły. Jeśli mamy dzieci a najbliższa szkoła oddalona jest o kilka czy kilkanaście kilometrów, to może okazać się, że oszczędności, które uzyskaliśmy na etapie zakupu działki, stracimy już w pierwszych 2-3 latach po przeprowadzce. Ważne, by dojazd do naszego miejsca pracy nie zajmował zbyt dużo czasu. Czasami nie warto patrzeć na samą odległość, a właśnie na czas potrzebny, by dojechać na miejsce. Może okazać się, że dom oddalony o kilka kilometrów od centrum ma tak kiepski dojazd, że w korkach codzienne spędzać będziemy po kilkadziesiąt minut. Pamiętajmy, że ważna jest cała infrastruktura. Bliskość żłobków, przedszkoli i sklepów sprawia, że po przeprowadzce wiele spraw załatwić możemy pieszo. To bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie w nowej przestrzeni i przyczynia się do sporych oszczędności. Lokalizacja jest więc niezwykle istotna i przeglądając ogłoszenia na stronie https://www.newhouse.co/dzialki/warminsko-mazurskie/sprzedaz/, warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Pamiętajmy, by dostosować ją do własnych potrzeb i preferencji. Unikniemy wtedy sporych rozczarowań, które mogą pojawić się w momencie, gdy nasz dom powstanie nie w tym miejscu, co trzeba.

Budowlana czy rolna?

Działki budowlane są bardzo drogie. Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej kupić działkę rolną i przekształcić ją na budowlaną. Cała procedura nie jest przesadnie skomplikowana i bez trudu poradzimy sobie z nią nawet bez płacenia firmom zewnętrznym, ale warto wiedzieć, że nie każdą działkę rolną można przekształcić w budowlaną. Nieznajomość procedur może sprawić, że zamrozimy pieniądze na wiele lat i nie będziemy w stanie nic wybudować. Kupując działkę budowlaną z ważnymi warunkami zabudowy, mamy pewność, że można tam wybudować dom. Co ważne, możemy dokładnie sprawdzić, czy nasz wymarzony projekt będzie pasował do warunków zabudowy. Gotowa WZ-tka to również spora oszczędność czasu. Na wydanie takiej decyzji czeka się 2-3 miesiące, a praktyka pokazuje, że urzędy przeciągają jej wydanie do mniej więcej pół roku. To spora strata czasu, na którą nie każdy może sobie przecież pozwolić. Wiele osób rozmawiając ze sprzedającym, zadaje magiczne pytanie "gdzie są media?". Właściciel pokazuje palcem, że gaz jest u sąsiada, a prąd i woda przechodzą przy samej działce. Mało kto zdaje sobie sprawę, że sam fakt bliskości rury gazowej czy wodnej wcale nie oznacza, że będziemy mogli się do niej wpiąć i korzystać z mediów. To firmy dostarczające je decydują, w którym miejscu można podłączyć się do sieci. Bywa, że miejsce to jest mocno oddalone od naszej działki i trzeba będzie liczyć się ze sporymi wydatkami, by odpowiednio uzbroić działkę. Jeśli mieszkamy w Mikołajkach i poszukujemy działki budowlanej z odpowiednią infrastrukturą, to warto zaglądnąć na stronę internetową https://www.newhouse.co/dzialki/mikolajki/sprzedaz/ i poszukać ogłoszeń dopasowanych do naszych preferencji. Strona ta zawiera naprawdę dużą bazę nieruchomości, które warte są uwagi i umożliwiają zakup wymarzonej działki w korzystnej cenie. Pamiętajmy jednak, że to nie cena jest najważniejsza. Brak uzbrojenia czy lokalizacja oddalona znacznie od naszego zakładu pracy mogą powodować spore straty zarówno na etapie samej budowy, jak i późniejszej eksploatacji domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy koniecznie przeanalizować wady i zalety konkretnej nieruchomości, co pozwoli nam podjąć właściwą decyzję, której nie będziemy nigdy żałować.