Wyniki Twojego wyszukiwania

Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Koszt działki budowlanej poza miastem stanowi zwykle około 15-20 proc. inwestycji związanej z budową domu. Mówi się, że posiadanie jej to już połowa drogi do osiągnięcia celu. Dlatego niezależnie od tego, czy budowa przebiegnie szybko, czy też będzie rozłożona na lata, warto zakup działki potraktować jako jeden z najważniejszych aspektów całego przedsięwzięcia. Dziś ekspert Jacek Olizarowicz radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze działki budowlanej w większości zwracamy uwagę na jej otoczenie, a dopiero w dalszej kolejności na samą działkę.

– Niestety, to duży błąd, gdyż to właśnie teren, na którym chcemy zbudować dom, jest najważniejszy – podkreśla Jacek Olizarowicz, właściciel pracowni projektowej Olizarowicz Architekci.

Jak radzi Jacek Olizarowicz, przed zakupem działki powinniśmy wykonać badania geologiczne gruntu. Jego jakość może znacząco wpłynąć na koszty budowy domu oraz późniejsze jego użytkowanie.

– Niekorzystne warunki gruntowo-wodne niosą za sobą konieczność wymiany gruntu, doboru odpowiedniej metody fundamentowania, konieczność podniesienia terenu, rezygnacji z podpiwniczenia budynku lub konieczności zastosowania lekkiej konstrukcji budynku – wyjaśnia ekspert. – Równie ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy nasz wymarzony dom jest możliwy do zrealizowania na danym terenie. Zasady zabudowy reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy dla danej działki.

Nasz rozmówca wskazuje, że kolejnymi rzeczami, które mogą mieć wpływ na możliwości zabudowy działki, są elementy takie jak: linie energetyczne, rzeki, jeziora, urządzenia melioracji wodnych, sieci biegnące przez naszą działkę etc.

– Jeżeli na danym terenie istnieje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jesteśmy w stanie sprawdzić również, czy w najbliższym otoczeniu nie są planowane niepożądane inwestycje, np. trasa szybkiego ruchu, przemysł ciężki itp. – mówi właściciel pracowni Olizarowicz Architekci.

Kolejnym aspektem, który może okazać się istotny, jest wywiad wśród okolicznych mieszkańców. Warto dowiedzieć się, jaka jest historia terenu, którym się interesujemy – czy nie było tam wysypiska śmieci, stawu, bagna czy wyrobiska.

Kwadratowa czy podłużna?

Kształt działki często determinuje formę obiektu i ma bezpośredni wpływ na układ funkcjonalny pomieszczeń w budynku, co z kolei ma wpływ na podział działki na poszczególne strefy. Na pewno im kształt działki będzie zbliżony znacznie bardziej do kwadratu, tym będzie bardziej ergonomiczna. Działki na planie trójkąta, trapezu lub innego wieloboku mogą być sporym wyzwaniem dla architekta, któremu powierzymy zaprojektowanie swego wymarzonego gniazdka.

– Z reguły budynek lokalizuje się w centralnej części działki, dzieląc ją na dwie strefy: reprezentacyjną – od strony wejścia do budynku oraz rekreacyjną – od strony ogrodu. Ta pierwsza obejmuje dojście i dojazd do budynku, miejsce na zaparkowanie auta, oraz wiatę śmietnikową. Na część rekreacyjną (prywatną) potrzebujemy nieco więcej miejsca, bo to tam będziemy spędzali więcej czasu jako domownicy. Powinniśmy przewidzieć tam strefę zabawy i relaksu, a także miejsce na przydomowy ogródek. Aby zmieścić te funkcje część rekreacyjna powinna być większa o 150-200 proc. od części reprezentacyjnej – tłumaczy Olizarowicz.

Komfortowi sąsiedzi

Stare powiedzenie mówi, że rodziny się nie wybiera. A czy sąsiadów możemy sobie wybrać? Jeżeli wejdziemy w posiadanie działek sąsiednich, to owszem możemy mieć na to jakiś wpływ, natomiast nie każdy ma taką zdolność. Nawet osiedlenie się na działce wokół, której nie ma zabudowań, nie zagwarantuje nam ciszy i spokoju na zawsze. Dlatego czasami lepiej świadomie zamieszkać wokół działek już zabudowanych. Jeżeli pójdziemy tą drogą, warto, aby architektura najbliższych zabudowań odpowiadała naszym upodobaniom, bo przecież z okien własnego domu będziemy widzieli przede wszystkim najbliższe sąsiedztwo. Jeżeli jednak bardzo chcemy zapewnić sobie gwarantowany widok na naturę, warto wybrać działkę w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów chronionych z zakazem zabudowy (np. Natura 2000).

Piotr Walczak

Podobne artykuły

(…) nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli się spodziewać jakiegoś drastycznego spadku cen nieruchomości… – wywiad z Karenem Saakyanem.

Lut 23, 2019

Dziś gościmy u Pana Karena Saakyana – właściciela firmy AJASPOL HOUSE NIERUCHOMOŚCI, który opowiada nam o swojej pracy, a także dzieli się spostrzeżeniami odnośnie sytuacji na podlaskim rynku nieruchomości.   Zacznijmy klasycznie: jak i kiedy zaczęła się Pana kariera w branży nieruchomości oraz dlaczego wybrał Pan ten zawód? Własną firmę otworzyłem 5 lat temu, natomiast z branżą nieruchomości związany jestem tak naprawdę od 2007 …

Czytaj więcej

Kilka wskazówek jak robić dobre zdjęcia od Moniki Woronieckiej!

Sie 03, 2018

Dobre zdjęcia same sprzedają Twoje nieruchomości W dobie smartfonów i tabletów, kiedy w kilka sekund przewijamy oferty mieszkań, domów czy lokali użytkowych, dobre zdjęcia to podstawa. Nasz wzrok momentalnie wychwytuje i zatrzymuje się na obrazach wartych uwagi. Kiepskie zdjęcia odrzucają potencjalnego klienta. Dobre zdjęcia decydują o jego wstępnym zainteresowaniu. Poważna oferta sprzedaży wymaga zdjęcia zrobionego przez zawodowca dlatego warto zaprosić do współpracy profesjonalnego fotografa. …

Czytaj więcej

O nieruchomościach wiedzą niemal wszystko. Sprzedają, wynajmują, rosną

Maj 20, 2019
Wynajem krótkoterminowy przeżywa obecnie swój rozkwit. To bardzo wygodna forma zapewnienia sobie lokum podczas wizyty służbowej, przyjazdu turystycznego czy też odwiedzin rodziny bądź znajomych. Kilkadziesiąt lokali proponuje firma Rint - nie tylko w Białymstoku, ale też w Lublinie. Swoją ofertą zamierza objąć cały kraj… Stworzyli ją czterej białostoczanie, założyciele biura nieruchomości Express House. Przemysław Smalkowski, wraz ze wspólnikami - Krzysztofem Dąbrowskim, Markiem Szubzdą i ...
Czytaj więcej

Od projektu do obiektu, kompleksowo oraz z dbałością o każdy detal. Po prostu – ATM Budownictwo.

Paź 20, 2020

Nasz wymarzony dom. Ale zanim? Projekt, wybór materiałów, stan surowy, nadzorowanie budowy, stan deweloperski, ogród… To tylko wielkie uproszczenie tematów przy budowie własnego domu, z jakimi boryka się inwestor. Na tym etapie, zazwyczaj pojawia się rezygnacja i myśli „po co mi to było, nigdy więcej budowy domu…”. Naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego – zabieganego klienta, wychodzi firma ATM Budownictwo ze swoimi kompleksowymi usługami. Na temat dzisiejszych …

Czytaj więcej

Klienci dostają u nas skuteczność w działaniu oraz dobry, szczery kontakt…

Lip 05, 2018

Rozmowa z Tomaszem Makałusem, właścicielem biura nieruchomości Korona. 🦉Panie Tomaszu, od kiedy prowadzi Pan biuro nieruchomości ? Dlaczego wybrał Pan właśnie tą branżę? Biuro Korona Nieruchomości powstało w 2013 roku natomiast do branży trafiłem co może być zaskakujące nie z przypadku a z pełną premedytacją :-). Po ukończeniu 5-letnich studiów w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami, podjąłem pierwszą pracę jako administrator osiedla w Spółdzielni Mieszkaniowej …

Czytaj więcej

Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert

Paź 01, 2019

    Doradca ds. nieruchomości / obsługa przekazanych ofert   W związku z szybkim rozwojem naszej firmy poszukujemy energicznych osób, z którymi będziemy mogli wspólnie realizować poważne cele. Wiemy jak rozmawiać z Klientami i skutecznie pomagać sprzedawać i kupować nieruchomości. Dla nas liczą się wyłącznie dobre relacje z Klientem. Pracujemy na zasadzie wyłączności z jedną stroną. Szanujemy swój, Twój i Klienta czas.   Jeśli jesteś …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}