Wyniki Twojego wyszukiwania

Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Koszt działki budowlanej poza miastem stanowi zwykle około 15-20 proc. inwestycji związanej z budową domu. Mówi się, że posiadanie jej to już połowa drogi do osiągnięcia celu. Dlatego niezależnie od tego, czy budowa przebiegnie szybko, czy też będzie rozłożona na lata, warto zakup działki potraktować jako jeden z najważniejszych aspektów całego przedsięwzięcia. Dziś ekspert Jacek Olizarowicz radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze działki budowlanej w większości zwracamy uwagę na jej otoczenie, a dopiero w dalszej kolejności na samą działkę.

– Niestety, to duży błąd, gdyż to właśnie teren, na którym chcemy zbudować dom, jest najważniejszy – podkreśla Jacek Olizarowicz, właściciel pracowni projektowej Olizarowicz Architekci.

Jak radzi Jacek Olizarowicz, przed zakupem działki powinniśmy wykonać badania geologiczne gruntu. Jego jakość może znacząco wpłynąć na koszty budowy domu oraz późniejsze jego użytkowanie.

– Niekorzystne warunki gruntowo-wodne niosą za sobą konieczność wymiany gruntu, doboru odpowiedniej metody fundamentowania, konieczność podniesienia terenu, rezygnacji z podpiwniczenia budynku lub konieczności zastosowania lekkiej konstrukcji budynku – wyjaśnia ekspert. – Równie ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy nasz wymarzony dom jest możliwy do zrealizowania na danym terenie. Zasady zabudowy reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy dla danej działki.

Nasz rozmówca wskazuje, że kolejnymi rzeczami, które mogą mieć wpływ na możliwości zabudowy działki, są elementy takie jak: linie energetyczne, rzeki, jeziora, urządzenia melioracji wodnych, sieci biegnące przez naszą działkę etc.

– Jeżeli na danym terenie istnieje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jesteśmy w stanie sprawdzić również, czy w najbliższym otoczeniu nie są planowane niepożądane inwestycje, np. trasa szybkiego ruchu, przemysł ciężki itp. – mówi właściciel pracowni Olizarowicz Architekci.

Kolejnym aspektem, który może okazać się istotny, jest wywiad wśród okolicznych mieszkańców. Warto dowiedzieć się, jaka jest historia terenu, którym się interesujemy – czy nie było tam wysypiska śmieci, stawu, bagna czy wyrobiska.

Kwadratowa czy podłużna?

Kształt działki często determinuje formę obiektu i ma bezpośredni wpływ na układ funkcjonalny pomieszczeń w budynku, co z kolei ma wpływ na podział działki na poszczególne strefy. Na pewno im kształt działki będzie zbliżony znacznie bardziej do kwadratu, tym będzie bardziej ergonomiczna. Działki na planie trójkąta, trapezu lub innego wieloboku mogą być sporym wyzwaniem dla architekta, któremu powierzymy zaprojektowanie swego wymarzonego gniazdka.

– Z reguły budynek lokalizuje się w centralnej części działki, dzieląc ją na dwie strefy: reprezentacyjną – od strony wejścia do budynku oraz rekreacyjną – od strony ogrodu. Ta pierwsza obejmuje dojście i dojazd do budynku, miejsce na zaparkowanie auta, oraz wiatę śmietnikową. Na część rekreacyjną (prywatną) potrzebujemy nieco więcej miejsca, bo to tam będziemy spędzali więcej czasu jako domownicy. Powinniśmy przewidzieć tam strefę zabawy i relaksu, a także miejsce na przydomowy ogródek. Aby zmieścić te funkcje część rekreacyjna powinna być większa o 150-200 proc. od części reprezentacyjnej – tłumaczy Olizarowicz.

Komfortowi sąsiedzi

Stare powiedzenie mówi, że rodziny się nie wybiera. A czy sąsiadów możemy sobie wybrać? Jeżeli wejdziemy w posiadanie działek sąsiednich, to owszem możemy mieć na to jakiś wpływ, natomiast nie każdy ma taką zdolność. Nawet osiedlenie się na działce wokół, której nie ma zabudowań, nie zagwarantuje nam ciszy i spokoju na zawsze. Dlatego czasami lepiej świadomie zamieszkać wokół działek już zabudowanych. Jeżeli pójdziemy tą drogą, warto, aby architektura najbliższych zabudowań odpowiadała naszym upodobaniom, bo przecież z okien własnego domu będziemy widzieli przede wszystkim najbliższe sąsiedztwo. Jeżeli jednak bardzo chcemy zapewnić sobie gwarantowany widok na naturę, warto wybrać działkę w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów chronionych z zakazem zabudowy (np. Natura 2000).

Piotr Walczak

Podobne artykuły

Przegląd nieruchomości – lokale na sprzedaż – lipiec ’20

Lip 16, 2020

W III części lipcowego przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego prezentujemy atrakcyjne oferty lokali na sprzedaż.  Prezentowane nieruchomości dostosowane są do różnych potrzeb – działalność usługowo – handlową lub biuro. Atrakcyjność ofert stanowi lokalizacja, cena  jak i powierzchnia użytkowa. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Białystok, os. Leśna Dolina Powierzchnia : 490 m2 Cena : 3 100 000 zł Biuro nieruchomości : Express House Nieruchomości Funkcjonalny …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – hale i magazyny na sprzedaż – styczeń ’21

Sty 08, 2021

W kolejnej odsłonie przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego prezentujemy Państwu wyselekcjonowane oferty hal i magazynów na sprzedaż.  Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i szukasz miejsca dla swojego biznesu – sprawdź oferty atrakcyjne pod względem lokalizacji, ceny i możliwości dostosowania do własnych potrzeb. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Kawaleryjskie, Białystok Powierzchnia : 515 m2 Cena : 1 680 000 zł Biuro nieruchomości : Unikat Nieruchomości Niezależna …

Czytaj więcej

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część II – kluczowe parametry)

Mar 21, 2020

“Ramka nie powinna się błyszczeć. Nie dajmy się oszukiwać!” Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę – aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien. Część II – KLUCZOWE PARAMETRY Panie Adamie, zakładamy hipotetyczną sytuację. Zgłasza …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – hale i magazyny na sprzedaż – marzec ’20

Mar 14, 2020

Dzisiejsza prezentacja dotyczyć będzie hal i magazynów przeznaczonych na sprzedaż, które są godne zainteresowania ze względu na cenę, powierzchnię, lokalizację i możliwość dopasowania do swoich potrzeb. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Kolno Powierzchnia : 596 m2 Cena : 570 000 zł Konstrukcja : murowana Stan wykończenia: gotowe Biuro nieruchomości : Góralczyk Nieruchomości Obiekt magazynowo – produkcyjny w  przemysłowej części miasta Kolno, woj. podlaskie, przy …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – domy na sprzedaż – październik ’20

Paź 02, 2020

W tej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy Państwu domy na sprzedaż. Jeżeli szukasz komfortu i wygody w dobrej cenie i lokalizacji sprawdź nasze oferty. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja: Zaścianki Powierzchnia: 141 m2 Powierzchnia działki: 510 m2 Ilość pokoi: 4 Cena: 602 270 zł Biuro nieruchomości: Korona Nieruchomości Prestiżowe osiedle dla bardzo wymagających klientów, o wysokim standardzie. Osiedle tworzą 2 rzędy po 9 …

Czytaj więcej

MAM PRAWO – Kredyt we Frankach

Gru 26, 2020

Mam Prawo – odcinek 3 W tym odcinku Kredyt we frankach Dlaczego po latach pozostaje do spłaty więcej lub tyle samo pieniędzy? ile pieniędzy można odzyskać? Jak odzyskać swoje pieniądze? czy osoby, które spłaciły kredyt mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy? Nasi eksperci Kancelaria Prawna Fenix Dowiedz się więcej W poprzednich odcinkach: UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA ZADŁUŻENIE Chcesz wziąć udział w programie? Napisz do nas marketing@askdom.pl …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}