Wyniki Twojego wyszukiwania

Mole – jak z nimi walczyć?

mole

Mole są uciążliwymi insektami, które często goszczą w domach i potrafią stać się czasami prawdziwą zmorą mieszkańców. Istnieją mole ubraniowe i spożywcze, więc właściwie żadne pomieszczenie w naszym domu nie jest w pełni przed nimi zabezpieczone. Walka z molami nie jest łatwa, ale przynosi dobre rezultaty pod warunkiem, że będziemy działać kompleksowo. Oto sposoby na pozbycie się z domu obu rodzajów moli. 

Jak zorientować się, że mole zagościły w domu?

Mole przypominają wyglądem maleńkie ćmy. Jeśli więc zauważysz, że coś takiego fruwa po domu, koniecznie zajrzyj do szafy i sprawdź ubrania. Mole mogą je skutecznie poniszczyć, tną je zostawiając małe dziurki. W pierwszej kolejności obejrzyj dokładnie swetry, futra, wszystkie rzeczy wełniane i jedwabne. Jeśli chociaż jeden sweter jest pocięty przez mole to znaczy, że mamy problem i trzeba podjąć natychmiastowe działania by go usunąć bo inaczej zniszczeń będzie więcej. 

Mole spożywcze również zostawiają po sobie znaki, po których można rozpoznać czy nawiedziły naszą kuchnię. Jeśli w produktach zbożowych np. w mące zauważymy dziwne włókna czy grudki, może to być sygnałem, że kuchnię opanowały mole, a owe grudki to mąka posklejana wydzieliną mola. Czasami na brzegach nieszczelnie zamkniętych pudełek widać delikatną małą pajęczynkę, co też może świadczyć o ich obecności. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym jest niemiły zapach produktów, których termin ważności jeszcze nie minął i nie powinny się zepsuć. Wszystkie te oznaki powinny nas skłonić do tego by zacząć zdecydowaną walkę z molami, jeśli nie chcemy by zagnieździły się na dobre i złożyły larwy. A jeśli już to zrobiły to nie ma na co czekać. 

Jak pozbyć się moli domowymi sposobami?

Walka z molami powinna być zdecydowana i kompleksowa. Nie wystarczy zrobić wszystko by je z domu usunąć, ale jeśli nie chcemy by wróciły, trzeba nauczyć się metod zapobiegawczych. 

Mole można usunąć stosując odpowiednie pułapki z feromonami lub używając domowych sposobów. Jeśli wiesz gdzie dokładnie mole przebywają, umieść w pobliżu pułapkę, do której zwabią je feromony. Specjalna powłoka w takiej pułapce sprawi, że mole będą się do niej przyklejać. Taką pułapkę można też zrobić samemu używając lepu na muchy i oleju rybiego. Lep należy skropić olejem i czekać. Zapach przyciągnie insekty. 

Same pułapki jednak nie rozwiążą problemu. One tylko pomogą wyłapać dojrzałe osobniki, ale nie usuną larw. Konieczne jest także

W przypadku moli ubraniowych:

 1. Wypranie odzieży i wszystkich tkanin obecnych w szafie

W celu pozbycia się jajeczek i larw moli należy wyjąć z szafy wszystkie ubrania i wyprać. Jeśli masz ubrania, które nie nadają się do prania możesz spróbować zabić jajeczka i larwy innymi sposobami. Można potraktować je albo zimnem wkładając na parę dni do zamrażarki lub gorącem w suszarce. Wszystko natomiast to, co nadaje się do prania, trzeba bezwzględnie wyprać. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również ręczników, pościeli, kołder, pojemników wykonanych z tkaniny. Dobrze też jest dokładniej przyjrzeć się walizkom i wszelkim torbom materiałowym. 

 1. Dokładne umycie szafy

Larwy mola mogą być w każdym miejscu w szafie, więc pamiętaj by umyć ją dokładnie. Użyj do tego celu najlepiej wody z octem lub ewentualnie z mydłem. Przyjrzyj się wszelkim szczelinom i drobnym pęknięciom wewnątrz szafy bo jajeczka mogą się tam kryć. Z wielką dokładnością umyj każdą ściankę szafy. 

 1. Usunięcie insektów lub ich jajeczek z dywanu i tapicerki. 

Należy użyć odkurzacza z mocnym ciągiem, który wyciągnie larwy czy jajeczka z dywanu. Małe dywaniki, które nadają się do prania lepiej jest wyprać. 

mole

Środki i pułapki na mole
Kliknij i sprawdź ceny!

W przypadku moli spożywczych:

 1. Wyrzucenie zainfekowanej żywności

Żywności nie wolno marnować, ale w tym przypadku, gdy została zainfekowana larwami czy odchodami mola, nie nadaje się już do spożycia i trzeba ją wyrzucić. Należy pozbyć się wszystkich produktów w papierowych opakowaniach, gdyż mole bez problemu je przegryzają i dostają się do środka. Usunąć też trzeba produkty spożywcze znajdujące się we wszelkich otwartych opakowaniach. Dosłownie wszystko to, co nie jest szczelnie zamknięte, powinno wylądować w worku na  śmieci, który powinno się natychmiast wynieść. 

 1. Dokładne umycie kuchni

Nie wystarczy wyszorowanie od środka kuchennych szafek, ale konieczne jest umycie całej kuchni, najlepiej wodą z octem. Pamiętaj też o podłodze i zwróć uwagę na ściany. Przyjrzyj się uważnie szczególnie różnym szczelinom w tynku czy nie ma tam larw moli. Dokładnie umyj też listwy przypodłogowe i wszystkie zakamarki, gdzie mole mogą mieć gniazda. 

Pozbycie się moli to dopiero pierwszy etap w walce. Jeśli na nim poprzestaniemy może się zdarzyć, że mole wrócą. By do tego nie dopuścić ważne jest zapobieganie. 

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się moli?

Najlepszym sposobem na to by uniemożliwić molom ponowne zagnieżdżenie jest odpowiednie przechowywanie, zarówno ubrań, jak i żywności. Przede wszystkim nie należy wkładać do szafy ubrań z plamami po jedzeniu, dokładnie wietrzyć szafę. Odzież, której w najbliższym czasie nie będziemy używać, np. zimowe kurtki należy włożyć do hermetycznych worków. W plastikowych pudełkach można przechowywać swetry i inne wełniane rzeczy. Dobrze jest, jeśli ma się taką możliwość, rozwieszać od czasu do czasu wełniane rzeczy na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest zakup cedrowych wieszaków lub umieszczenie w szafie woreczków o tym zapachu, ponieważ mole go nie lubią. Dobrze działają też ziołowe zawieszki z lawendą, rozmarynem, czy liściem laurowym albo tymiankiem. Takie zawieszki można też włożyć do kieszeni ubrań. 

W kuchni trzeba uszczelnić wszelkie szpary żeby nie dopuścić do budowania tam gniazd. Wszystkie produkty sypkie po przyniesieniu do mieszkania trzeba dokładnie sprawdzać. Szczególnie należy zwracać uwagę na produkty, które kupujemy na wagę. Jeżeli nie mamy pewności czy nasze oko nas nie zawodzi, dobrym sposobem jest włożenie takiej żywności do pojemnika i zamrożenie na kilka dni. Generalnie najlepiej przechowywać produkty żywnościowe w pojemnikach do tego przeznaczonych. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest właściwa wentylacja w kuchni. Mole bowiem lubią środowiska ciepłe i wilgotne i jeśli zadbamy o to by wyeliminować te czynniki, mole się nie zagnieżdżą. 

Dlaczego nie warto kupować gotowych preparatów na mole z naftaliną?

Naftalina to znany od dawna środek na mole. Okazuje się jednak, że nie tylko trudno wytrzymać jego zapach, ale też można się nieźle podtruć. Popularne kulki z naftaliną są szkodliwe nie tylko dla moli, ale również dla ludzi. Zawierają szkodliwy paradichlorobenzen, który może powodować problemy z płucami, nerkami i wątrobą. Lepiej więc trzymać się od takich środków z daleka. 

Z molami można wygrać domowymi sposobami, ale walkę należy podjąć bezzwłocznie po zauważeniu, że w naszym domu zagnieździły się te uciążliwe szkodniki. Jeśli natomiast nie mamy ochoty i czasu na to by samotnie walczyć z molami lub nasze zabiegi są niewystarczające, zawsze można poprosić o pomoc firmę, która zajmie się tym w specjalistyczny sposób. Taki zabieg jednak kosztuje więcej niż sposoby domowe. Czasami jednak warto bo i tak straty wyrządzone przez mole mogą być większe. 

 • Powiązane firmy

  DrBroker

  DrBroker

  Kaczorowskiego 7/U25, 15-375

  737165445

  biuro@drbroker.pl

  drbroker.pl

  SM Uniwersytecka

  SM Uniwersytecka

  Biuro na placu budowy, ul. Bartąska,

  518 945 575

  w.kulgajuk@osiedleplatinium.pl

  http://smuniwersytecka.pl/

  Monika Woroniecka – Fotografia

  Monika Woroniecka – Fotografia

  ,

  515 622 657

  woroniecka.monika@wp.pl

  http://monikaworoniecka.pl/

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Świętojańska 12A, 15-082

  601 923 833

  magdalena.zmiejko@gmail.com

  Remax

  Remax

  Legionowa 9/1 lok. 138, 15-281

  786 200 112

  85 741 37 83

  partners@remax-polska.pl

  https://www.remax-polska.pl/partners