Wyniki Twojego wyszukiwania

Listwy sufitowe maskujące czyli jak ukryć karnisze

listwy sufitowe

Karnisz jest niezbędnym, w większości wypadków, elementem wyposażenia wnętrz. Pełni funkcję nośną dla zasłon i firanek. Tylko szczęśliwcy mogą z nich zrezygnować wtedy, gdy lokalizacja domu czy mieszkania nie wymaga zasłaniania okien lub wybierają wariant rolet czy żaluzji. A ci ostatni również muszą pójść na kompromis i zgodzić się na wątpliwej urody elementy konstrukcyjne. Dlatego karnisze trzeba albo pokochać, zaakceptować ich użyteczność i zrobić wszystko , by stały się one detalem zdobiącym powierzchnię mieszkalną albo zrobić wszystko, by korzystając z nich uczynić je niewidzialnymi. 

Listwy sufitowe maskujące

Jeżeli zależy nam na zamaskowaniu obecności karnisza można zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie zamiast karnisza szyny przysufitowej. Jest ona zdecydowanie bardziej subtelna niż klasyczny karnisz i pozwala na często wyraźniejsze wyeksponowanie wyjątkowo pięknej zasłony. Szyna sufitowa jest rozwiązaniem kompromisowym chociaż oryginalnym. Innym sposobem maskowania karniszy jest zastosowanie sztukateryjnej listwy sufitowej. Listwę można zamontować w każdym momencie, bez wielkiego nakładu sił. Można nią wykończyć tylko okno maskując karnisz, albo poprowadzić ją po obrysie całego pomieszczenia.

Listwy sufitowe – zastosowanie

Sztukateryjne listwy sufitowe wyprodukowane z twardych materiałów, poliuretanowych czy polimerowych doskonale nadają się do zamaskowania karniszy. Tego rodzaju profile zapewniają właściwą sztywność, a przede wszystkim stabilność, co przy nieustannej pracy zasłon i firanek ma duże znaczenie. Nie powinno się stosować do tego celu listew typowo styropianowych, które podczas zasłaniania i odsłaniania okien łatwo można uszkodzić. Listwy styropianowe sprawdzą się jako sztukateria sufitowa stricte ozdobna, ale jako użytkowa już mniej. 

listwy sufitowe

Listwy sufitowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Większość firm produkujących sztukaterię posiada w swojej ofercie specjalne listwy sufitowe do maskowania karniszy. Muszą one stykać się z sufitem szeroką płaszczyzną lub co najmniej w dwóch punktach. Listwy sufitowe karniszowe dzieli się na dwa rodzaje: 

  • proste, przypominające klasyczne zabudowy gipsowo-kartonowe, 
  • sztukateryjne, przypominające swoim kształtem listwy przysufitowe, 

Oryginalna konstrukcja listew przeznaczonych do maskowania karniszy umożliwia bardzo łatwy montaż, wystarczy nałożyć na nią sporą ilość kleju i przykleić do właściwego miejsca na suficie. Tego rodzaju listwy można wykorzystać również jako dodatkowy nośnik taśmowego oświetlenia ledowego.

Jakiej szerokości powinny być listwy sufitowe?

Najważniejszym do rozstrzygnięcia problemem przy zakupie  listew sufitowych jest ich szerokość. Aby dokonać najlepszego wyboru nie trzeba wcale posiąść wiedzy architekta wnętrz, wystarczy kierować się intuicją. Decydować tu będzie przede wszystkim wielkość pomieszczenia i proporcje. Przy doborze listew sufitowych nie obowiązują reguły, które należy brać pod uwagę kupując choćby listwy do podłóg. Listwy sufitowe są przede wszystkim ozdobne i mogą odstawać od ściany, nie jest to błędem projektu. O wyborze danej szerokości dla listwy sufitowej decydują głównie wysokość pomieszczenia. Im wyższe mieszkanie szersze mogą być listwy i to zarówno u sufitu jak i przy podłogach. Jednak jeżeli pomieszczenie ma niedużą kubaturę zbyt szerokie listwy zaburzyłyby harmonię wnętrza. Podobnie w przypadku dużego pomieszczenia, wąskie listwy sufitowe przy wysokim i obszernym mieszkaniu wyglądałyby groteskowo. Najlepiej rozważyć szerokość listwy min. 10 cm dla mieszkań powyżej 2,5 m wysokości. W mieszkaniach niższych listwy muszą być proporcjonalnie węższe. 

Jak dobrać listwy sufitowe do stylu mieszkania?

Gdy wszystkie decyzje dot. budżetu i optymalnej szerokości listew sufitowych zostały podjęte pozostaje tylko wybrać odpowiedni wzór listwy do stylu i charakteru aranżacji mieszkania. Możliwości jest mnóstwo a w obfitości oferty można się łatwo zagubić. Jeżeli umeblowanie danego pomieszczenia można nazwać klasycznym, opartym na starych meblach i wzornictwie klasycznym, ale bliżej ku eklektyzmowi doskonałe będą listwy frezowane lub wzbogacone delikatnym ornamentem. Jeżeli aranżacja będzie wyraźnie preferowała prostotę i minimalizm, warto postawić na zdobienia wyraziste, pod warunkiem, że będzie to jedyny tego rodzaju motyw. Gdy mieszkanie urządzone jest z wyraźnym przepychem doskonale wpasują się do niego listwy sufitowe również wyraziste, ale o prostym i klasycznym kroju, wzorze frezowanym, albo bogato zdobione podkreślające przepych wyposażenia. We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych sprawdzą się listwy proste i gładkie lub o wgłębionym profilu czy w geometryczne wzory. 

Sztuka doboru sztukaterii

Jeżeli listwy sufitowe nie są jedynym ozdobnym elementem sztukaterii w mieszkaniu, koniecznie należy wszystkie elementy dobrać tak, by pochodziły z jednego wzornika. Jeżeli powierzchnia mieszkania czy domu na to pozwala, bardzo często listwy sufitowe uzupełnia się innymi elementami dekoracyjnymi. Mogą to być listwy przypodłogowe wyjątkowo ozdobne, rozety sufitowe, obramowania drzwi i okien, listwy sufitowe karniszowe. Jeżeli tylko jest to możliwe wszystkie elementy dekoru powinny stanowić spójną całość. Należy unikać łączenia ze sobą zupełnie odmiennych wzorów. Jeżeli listwy sufitowe i listwy ścienne sąsiadują ze sobą to zwykle te drugie są prostsze, bardziej płaskie, skromniej frezowane. Należy dobrać je tak, i to pomimo różnych producentów, aby sposób ich wykończenia i frezowania był w miarę jednakowy, aby wszystkie elementy były albo zaokrąglone, albo wyraźnie cięte. 

Wybierając elementy sztukaterii właściwie jest kierować się albo spójnym przekazem estetycznym albo zasadą kontrastu. Ta ostatnia jest dość ryzykowna i trzeba wykazać się wrażliwością estetyczną i swoistym poczuciem proporcji i harmonii. Jeżeli nasz zmysł estetyczny jest stosunkowo zachowawczy najlepiej kierować się przy wyborze sztukaterii wielkością pomieszczeń oraz kształtem okien. W typowym mieszkaniu z płyty nie sprawdzą się barokowe dekoracje, szerokie listwy bogato zdobione, podobnie będą wyglądały „nie na miejscu” w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni. Ale gdy nasze mieszkanie mieści się w starej kamienicy lub kupujemy dekoracje do willi kryteria doboru dekoru, w tym listew sufitowych wyglądają zupełnie inaczej. Tego typu dekoracje doskonale wpiszą się w aranżacje secesyjnych kamienic, gdzie można sobie z większą swobodą pozwolić na wiktoriańskie nawet wzornictwo. Wówczas nawet listwy o roślinnej czy zwierzęcej ornamentyce, z zawijasami i krzywiznami wpiszą się w klimat lokalu. 

Podobne artykuły

Jak położyć na ścianę tynk mozaikowy ?

Lip 22, 2018

Tynk mozaikowy jest to powłoka dekoracyjna cienkowarstwowa, potocznie zwana tynkiem kamyczkowym. Składa się z drobnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej. Ten rodzaj tynku nakłada się na podłoże cienką warstwą o grubości od 1 do 3 mm. Dzięki spoiwu jakim jest żywica, w porównaniu z innymi sposobami tynkowania dekoracyjnego, tynk mozaikowy jest o wiele bardziej elastyczny i jednocześnie odporniejszy na różnego typu uszkodzenia, również na częste i …

Czytaj więcej

Izolacja ścian wełną – dlaczego warto to zrobić

Mar 19, 2018

Ocieplenie budynku to czynność, którą wykonuje się zazwyczaj jeden raz, ponieważ ciężko jest później dokonać przeróbek. Często ich dokonanie jest wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Warto więc zastanowić się, jakiego materiału użyć w procesie izolacji. Do najpopularniejszych należy m.in. wełna mineralna, W poniższym artykule podpowiadamy, dlaczego zdecydowanie się na zastosowanie wełny to dobry wybór. W dzisiejszych czasach mało kogo trzeba przekonywać, że ocieplenie oraz izolacja …

Czytaj więcej

Płytki imitujące cegłę – porównanie

Lut 15, 2018

Nowoczesne wzornictwo w ostatnich latach coraz częściej bazuje na prostych, klasycznych formach. Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest ceniony nie tylko ze względu na obowiązujące trendy, ale także z uwagi na swoją funkcjonalność. Nic dziwnego, że we wnętrzach coraz częściej możemy trafić na proste formy, które cechuje uniwersalizm i prostota. Jednym z pomysłów na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru są płytki imitujące cegłę. Skąd pomysł na …

Czytaj więcej

Jakie narzędzia powinien mieć każdy Pan domu?

Sie 10, 2018

Kiedy dostajemy klucze do nowego wymarzonego domu, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co można byłoby w nim ulepszyć czy naprawić. Kwestie ewentualnych awarii czy remontów wydają się odległą perspektywą. Pan domu, nawet jeśli nie wykazuje zamiłowania do majsterkowania, powinien jednak pomyśleć o zakupie przynajmniej podstawowych narzędzi, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości. Nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie przewidzieć i w …

Czytaj więcej

Glazura- wiele rozwiązań

Mar 01, 2018

Płytki łazienkowe czy tez te pokrywające kuchenną podłogę lub ścianę są elementem istotnym nie tylko pod względem estetycznym ale również patrząc na wpływ wilgoci, czy wysokich temperatur na nasze ściany. Ogromny wachlarz wzorów i rodzajów tego typu rozwiązań obecny ówcześnie na rynku pozwala na wybór naprawdę pięknych płytek. Oczywiście ile gustów – tyle ciekawych rozwiązań. Nie zawsze najważniejsza jest cena, w tym przypadku częściej …

Czytaj więcej

Wybieramy płytki łazienkowe

Lut 24, 2018

Wybór płytek do łazienki to jedna z kluczowych decyzji, które musi podjąć każdy, kto chce urządzić funkcjonalną i łatwą w utrzymaniu w czystości przestrzeń. W związku z tym, że płytki łazienkowe bardzo często całkowicie decydują o aranżacji łazienki warto dobrze przemyśleć ich wybór. Szukasz pomysłu na urządzenie łazienki? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje płytek łazienkowych i doradzamy, jak wykorzystać je w pomysłowej aranżacji Twojej łazienki. Najpopularniejsze …

Czytaj więcej