Wyniki Twojego wyszukiwania

Listwy sufitowe maskujące czyli jak ukryć karnisze

listwy sufitowe

Karnisz jest niezbędnym, w większości wypadków, elementem wyposażenia wnętrz. Pełni funkcję nośną dla zasłon i firanek. Tylko szczęśliwcy mogą z nich zrezygnować wtedy, gdy lokalizacja domu czy mieszkania nie wymaga zasłaniania okien lub wybierają wariant rolet czy żaluzji. A ci ostatni również muszą pójść na kompromis i zgodzić się na wątpliwej urody elementy konstrukcyjne. Dlatego karnisze trzeba albo pokochać, zaakceptować ich użyteczność i zrobić wszystko , by stały się one detalem zdobiącym powierzchnię mieszkalną albo zrobić wszystko, by korzystając z nich uczynić je niewidzialnymi. 

Listwy sufitowe maskujące

Jeżeli zależy nam na zamaskowaniu obecności karnisza można zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie zamiast karnisza szyny przysufitowej. Jest ona zdecydowanie bardziej subtelna niż klasyczny karnisz i pozwala na często wyraźniejsze wyeksponowanie wyjątkowo pięknej zasłony. Szyna sufitowa jest rozwiązaniem kompromisowym chociaż oryginalnym. Innym sposobem maskowania karniszy jest zastosowanie sztukateryjnej listwy sufitowej. Listwę można zamontować w każdym momencie, bez wielkiego nakładu sił. Można nią wykończyć tylko okno maskując karnisz, albo poprowadzić ją po obrysie całego pomieszczenia.

Listwy sufitowe – zastosowanie

Sztukateryjne listwy sufitowe wyprodukowane z twardych materiałów, poliuretanowych czy polimerowych doskonale nadają się do zamaskowania karniszy. Tego rodzaju profile zapewniają właściwą sztywność, a przede wszystkim stabilność, co przy nieustannej pracy zasłon i firanek ma duże znaczenie. Nie powinno się stosować do tego celu listew typowo styropianowych, które podczas zasłaniania i odsłaniania okien łatwo można uszkodzić. Listwy styropianowe sprawdzą się jako sztukateria sufitowa stricte ozdobna, ale jako użytkowa już mniej. 

listwy sufitowe

Listwy sufitowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Większość firm produkujących sztukaterię posiada w swojej ofercie specjalne listwy sufitowe do maskowania karniszy. Muszą one stykać się z sufitem szeroką płaszczyzną lub co najmniej w dwóch punktach. Listwy sufitowe karniszowe dzieli się na dwa rodzaje: 

  • proste, przypominające klasyczne zabudowy gipsowo-kartonowe, 
  • sztukateryjne, przypominające swoim kształtem listwy przysufitowe, 

Oryginalna konstrukcja listew przeznaczonych do maskowania karniszy umożliwia bardzo łatwy montaż, wystarczy nałożyć na nią sporą ilość kleju i przykleić do właściwego miejsca na suficie. Tego rodzaju listwy można wykorzystać również jako dodatkowy nośnik taśmowego oświetlenia ledowego.

Jakiej szerokości powinny być listwy sufitowe?

Najważniejszym do rozstrzygnięcia problemem przy zakupie  listew sufitowych jest ich szerokość. Aby dokonać najlepszego wyboru nie trzeba wcale posiąść wiedzy architekta wnętrz, wystarczy kierować się intuicją. Decydować tu będzie przede wszystkim wielkość pomieszczenia i proporcje. Przy doborze listew sufitowych nie obowiązują reguły, które należy brać pod uwagę kupując choćby listwy do podłóg. Listwy sufitowe są przede wszystkim ozdobne i mogą odstawać od ściany, nie jest to błędem projektu. O wyborze danej szerokości dla listwy sufitowej decydują głównie wysokość pomieszczenia. Im wyższe mieszkanie szersze mogą być listwy i to zarówno u sufitu jak i przy podłogach. Jednak jeżeli pomieszczenie ma niedużą kubaturę zbyt szerokie listwy zaburzyłyby harmonię wnętrza. Podobnie w przypadku dużego pomieszczenia, wąskie listwy sufitowe przy wysokim i obszernym mieszkaniu wyglądałyby groteskowo. Najlepiej rozważyć szerokość listwy min. 10 cm dla mieszkań powyżej 2,5 m wysokości. W mieszkaniach niższych listwy muszą być proporcjonalnie węższe. 

Jak dobrać listwy sufitowe do stylu mieszkania?

Gdy wszystkie decyzje dot. budżetu i optymalnej szerokości listew sufitowych zostały podjęte pozostaje tylko wybrać odpowiedni wzór listwy do stylu i charakteru aranżacji mieszkania. Możliwości jest mnóstwo a w obfitości oferty można się łatwo zagubić. Jeżeli umeblowanie danego pomieszczenia można nazwać klasycznym, opartym na starych meblach i wzornictwie klasycznym, ale bliżej ku eklektyzmowi doskonałe będą listwy frezowane lub wzbogacone delikatnym ornamentem. Jeżeli aranżacja będzie wyraźnie preferowała prostotę i minimalizm, warto postawić na zdobienia wyraziste, pod warunkiem, że będzie to jedyny tego rodzaju motyw. Gdy mieszkanie urządzone jest z wyraźnym przepychem doskonale wpasują się do niego listwy sufitowe również wyraziste, ale o prostym i klasycznym kroju, wzorze frezowanym, albo bogato zdobione podkreślające przepych wyposażenia. We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych sprawdzą się listwy proste i gładkie lub o wgłębionym profilu czy w geometryczne wzory. 

Sztuka doboru sztukaterii

Jeżeli listwy sufitowe nie są jedynym ozdobnym elementem sztukaterii w mieszkaniu, koniecznie należy wszystkie elementy dobrać tak, by pochodziły z jednego wzornika. Jeżeli powierzchnia mieszkania czy domu na to pozwala, bardzo często listwy sufitowe uzupełnia się innymi elementami dekoracyjnymi. Mogą to być listwy przypodłogowe wyjątkowo ozdobne, rozety sufitowe, obramowania drzwi i okien, listwy sufitowe karniszowe. Jeżeli tylko jest to możliwe wszystkie elementy dekoru powinny stanowić spójną całość. Należy unikać łączenia ze sobą zupełnie odmiennych wzorów. Jeżeli listwy sufitowe i listwy ścienne sąsiadują ze sobą to zwykle te drugie są prostsze, bardziej płaskie, skromniej frezowane. Należy dobrać je tak, i to pomimo różnych producentów, aby sposób ich wykończenia i frezowania był w miarę jednakowy, aby wszystkie elementy były albo zaokrąglone, albo wyraźnie cięte. 

Wybierając elementy sztukaterii właściwie jest kierować się albo spójnym przekazem estetycznym albo zasadą kontrastu. Ta ostatnia jest dość ryzykowna i trzeba wykazać się wrażliwością estetyczną i swoistym poczuciem proporcji i harmonii. Jeżeli nasz zmysł estetyczny jest stosunkowo zachowawczy najlepiej kierować się przy wyborze sztukaterii wielkością pomieszczeń oraz kształtem okien. W typowym mieszkaniu z płyty nie sprawdzą się barokowe dekoracje, szerokie listwy bogato zdobione, podobnie będą wyglądały „nie na miejscu” w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni. Ale gdy nasze mieszkanie mieści się w starej kamienicy lub kupujemy dekoracje do willi kryteria doboru dekoru, w tym listew sufitowych wyglądają zupełnie inaczej. Tego typu dekoracje doskonale wpiszą się w aranżacje secesyjnych kamienic, gdzie można sobie z większą swobodą pozwolić na wiktoriańskie nawet wzornictwo. Wówczas nawet listwy o roślinnej czy zwierzęcej ornamentyce, z zawijasami i krzywiznami wpiszą się w klimat lokalu. 

Podobne artykuły

Ocieplenie domu i mieszkania – styropian

Mar 07, 2018

Styropian, czyli polistyren spieniony, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, a także w wielu innych branżach. Bardzo często stosowany jest jako izolacja termiczna różnych budynków. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, małym ciężarem i dużą trwałością. Izolacja ze styropianu Styropian składa się w 98 proc. z powietrza, które stanowi najlepszą izolację cieplną. Materiał stosowany w budownictwie wytwarza się z perełek polistyrenu spienionego, które poddawane są …

Czytaj więcej

Płytki imitujące cegłę – porównanie

Lut 15, 2018

Nowoczesne wzornictwo w ostatnich latach coraz częściej bazuje na prostych, klasycznych formach. Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest ceniony nie tylko ze względu na obowiązujące trendy, ale także z uwagi na swoją funkcjonalność. Nic dziwnego, że we wnętrzach coraz częściej możemy trafić na proste formy, które cechuje uniwersalizm i prostota. Jednym z pomysłów na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru są płytki imitujące cegłę. Skąd pomysł na …

Czytaj więcej

Żywica epoksydowa – co to takiego?

Sie 20, 2018

Otóż, aby zrozumieć pytanie, czym jest żywica epoksydowa, należy wiedzieć, iż droga, jaką przebyła od swoich początków jest bardzo długa. Dziś można ją kupić w charakterze fugi, bądź też kleju, jednak do niedawna miała ona całkiem inną postać. Żywica epoksydowa jest niczym innym, jak polimerowym materiałem, który występuje w formie ciekłej. Żywica ma kolor jasny, zaś jej zapach jest stosunkowo łagodny, w przeciwieństwie do …

Czytaj więcej

Co zrobić gdy odpadnie płytka ceramiczna lub kafelki

Sty 15, 2018

Płytki ceramiczne są nieodłącznym elementem większości łazienek i kuchennych aranżacji. Faktem jest bowiem, że są nie tylko trwałe ale przede wszystkim – banalnie proste w czyszczeniu. Wodoodporność i łatwość w ich czyszczeniu z różnego rodzaju zabrudzeń sprawia, że często na ich obecność stawiamy nie tylko w zaciszu łazienkowego azylu ale również – jako znakomite uwieńczenie kuchennego wystroju, czy efektownej podłogi w salonie. Nie zawsze …

Czytaj więcej

Schody z kamienia – jaki kamień wybrać

Lut 06, 2018

Schody – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne to prawdziwa ozdoba domu a jednocześnie funkcjonalny element konstrukcyjny. Chociaż w ostatnim czasie coraz bardziej popularne są mieszkania i domy parterowe, nadal wiele osób korzysta ze drewnianych lub metalowych stopni i eleganckich poręczy. Coraz częściej schody wyznaczają trendy i stanowią prawdziwe designerskie centrum domu. Chcesz całkowicie odmienić wnętrze swojego domu? Szukasz ciekawej alternatywy dla drewnianych lub metalowych …

Czytaj więcej

Jak zbudować energooszczędny dom – materiały

Sty 19, 2018

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne są coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, ponieważ zastosowane w takich budynkach technologie i materiały znacząco wpływają na koszty eksploatacji. Zużycie energii może być nawet czterokrotnie mniejsze niż w przypadku zwykłego domu, a to oznacza spore oszczędności dla mieszkańców. Planując budowę musimy jednak pamiętać, że każdy element jest w tym przypadku istotny. Jak zatem zbudować energooszczędny dom, jakich materiałów …

Czytaj więcej