Wyniki Twojego wyszukiwania

Koszty eksploatacji pompy ciepła i sposoby na ich obniżenie

pompa ciepła

Podstawową zaletą pompy ciepła jest, fakt, iż generuje ona niewielkie koszty eksploatacji. Mimo, że cena takiego urządzenia nie należy do najniższych, to warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ późniejsze rachunki za ogrzewanie będą relatywnie niskie. W poniższym artykule przedstawimy jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jakie są ich koszty używania oraz jak można je obniżyć.   

Pompa ciepła to świetna alternatywa dla innych źródeł ogrzewania, ponieważ pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Aby cała instalacja była możliwie najbardziej efektywna, musimy jednak wybrać odpowiednią pompę i zlecić wykonanie instalacji fachowcom w tej dziedzinie.

Zasada działania pompy ciepła

Działanie pompy ciepła jest napędzane energią elektryczną. Praca pompy polega na pobieraniu energii z tzw. dolnego źródła (np. ziemia), gdzie temperatura jest niższa , następnie jest ona ogrzewana i oddawana do górnego źródła – czyli pomieszczenia, które ogrzewamy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu niezamarzającego czynnika roboczego – np. glikolu lub roztworu wody z alkoholem, który płynie w wężownicy i zaciąga energię z gleby, wody lub powietrza. Po podgrzaniu oddaje on ciepło czynnikowi chłodniczemu, który pod jego wpływem staje się gazem, a potem skompresowany przez sprężarkę wytwarza ciepło. Energia cieplna, która wówczas powstaje, może zostać przekazana do centralnego systemu ogrzewania lub użyta do podgrzania wody. Skroplony gaz przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie ma miejsce obniżenie jego ciśnienia i temperatury, następnie przepływa do parownika, gdzie znów odbiera ciepło z czynnika obiegu dolnego źródła.

Rodzaje pomp ciepła

Systemy z pompą ciepła dzielimy na trzy grupy: gruntowe, wodne i powietrzne.

Gruntowa pompa ciepła

Tego rodzaju pompa pobiera energię z ziemi dzięki wykorzystaniu kolektora – układu rur wypełnionych solanką. Występują trzy rodzaje kolektorów: spiralne, poziome i pionowe. Ich wybór jest uzależniony od wielkości i charakterystyki działki, na której stoi dom. Gruntowa pompa ciepła charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością i żywotnością na poziomie co najmniej 25 lat, ale jej instalacja jest bardzo droga.

Powietrzna pompa ciepła

Zaletą powietrznej pompy ciepła jest jej niska cena oraz fakt, że można ją zainstalować w gotowym już domu. Niestety to rozwiązanie ma też swoje wady – główną jest fakt, iż przy bardzo niskich temperaturach powietrza, tego typu pompa wymaga dodatkowego wsparcia od innego urządzenia grzewczego

Wodna pompa ciepła

Wodna pompa ciepła czerpie energię z wód gruntowych. Ważne jest, aby nie znajdowały się one na głębokości niższej niż 20m i nie były stojący. Muszą się także charakteryzować odpowiednim składem chemicznym – dobrze przewodzącym ciepło i zapewniającym prawidłowe działanie pompy. W tego rodzaju systemie niezbędne jest także wybudowanie dwóch studni – z jednej czerpie się wodę, a do drugiej zrzuca już ochłodzoną.

pompa ciepła

Pompa ciepła 
Kliknij i sprawdź ceny!

Koszty zakupu

Aby przybliżyć koszty instalacji systemów opartych na pompach ciepła przyjmijmy założenie, że nasz dom jest niewielkich rozmiarów i jego powierzchnia wynosi 130m2. W tym przypadku najtańszym rozwiązaniem będzie pompa przeznaczona wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej, a jej cena mieści się w granicach 6500 – 10000zł. Niestety nie będzie można wykorzystać jej do ogrzewania pomieszczeń – tego rodzaju pompy są już wyraźnie droższe. Dobre urządzenia tego typu kosztują ok. 20000 – 40000 zł z montażem. Jeszcze droższe są gruntowe pompy ciepła – w zależności od zastosowanego kolektora (pionowego, poziomego lub spiralnego) ceny takiego rozwiązania wynoszą od 40000 do 80000 zł. Musimy jednak pamiętać, że zakup pompy gruntowej to dopiero początek wydatków – pozostałe elementy instalacji będą również bardzo drogie. Niezbędne będzie wykonanie odwiertów, przystosowanie kotłowni oraz zakup zasobnika, zestawu instalacyjnego dolnego źródła, zestawu instalacyjnego do cwu, zbiornika buforowego oraz dodatkowej pompy obiegowej.   

Koszty eksploatacji

Pompy ciepła to najtańsze w eksploatacji sposoby ogrzewania domu. Roczny koszt ogrzewania w przypadku niewielkiego, dobrze ocieplonego domu o powierzchni 130m2 będzie wynosił ok. 1300 – 1500 zł jeżeli zdecydujemy się na pompę woda – solanka. Dla porównania, w przypadku zastosowania olejowego kotła kondensacyjnego będzie to kwota ok. 5000 zł, a kotła gazowego kondensacyjnego ok. 3000zł.

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji

Biorąc pod uwagę dość wysoki koszt zakupu i instalacji systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła, warto  zrobić wszystko, aby instalacja ta była możliwie najbardziej efektywna, a tym samym zapewniała najniższe osiągalne koszty eksploatacji. Na ich obniżenie ma wpływ nie tylko sama instalacja, ale także wykończenie i ocieplenie domu oraz sposób użytkowania systemu.

Warto zdecydować się na instalację ogrzewania niskotemperaturowego (podłogowego lub ściennego). Użytkownicy chwalą sobie niesamowity komfort użytkowania łazienek z podgrzewaną podłogą. Jeżeli jednak oczekujemy naprawdę wysokiej temperatury w takim pomieszczeniu, powinniśmy dodatkowo rozważyć instalację niezależnego grzejnika elektrycznego. Ogrzewanie ścienne powoduje też, że będziemy odczuwać większy komfort przy stosunkowo niższej temperaturze powietrza.

W systemie podłogowego ogrzewania należy pamiętać, by posadzka charakteryzowała się dobrym przewodnictwem cieplnym. Dobrym wyborem będą płytki ceramiczne, natomiast drewno czy panele podłogowe powinniśmy sobie odpuścić jeżeli nie chcemy narazić się na zbędną utratę ciepła.

Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie rur ogrzewania podłogowego. Im bliżej siebie będą rozłożone, tym lepiej. Zalecane odstępy to od 10 do 15 cm. Istotna będzie także odpowiednia powierzchnia wężownicy dla pracy z niską temperaturą zasilania z pompy ciepła – powinna być odpowiednio większa. Do obniżenia kosztów ogrzewania przyczyni się także prawidłowe wykorzystanie krzywej grzania w zarządzaniu domowym ogrzewaniem. Musimy także pamiętać, aby użytkować wszystko w oparciu o wskazówki producentów -np. w kwestii odpowiedniego przepływu wody.

Warto też przyłożyć trochę uwagi do codziennych czynności, których wykonanie nie będzie wcale absorbujące, a pozytywnie wpłynie na działanie systemu ogrzewania. Jedną z nich będzie regularne wietrzenie mieszkania – powinniśmy to robić w miarę często (2-3 razy dziennie po 5 minut, chyba, że na wewnętrznej części naszych okien zauważymy parę wodną – wówczas powinniśmy to zrobić natychmiast). Kolejnym przykładem codziennego, prostego zabiegu, który dobrze wpływa na oszczędność w kwestii oszczędzania jest zaciągania rolet lub żaluzji na noc. Stanowią one naturalną barierę dla uciekającego ciepła.

 

Podobne artykuły

Ogrzewanie domu za pomocą kominka i piecyka

Sty 15, 2018

Ogrzewanie jest bardzo istotną kwestią w zachowaniu odpowiedniej temperatury panującej w naszych czterech kątach. Będąc szczęśliwymi posiadaczami domu, lub planując jego budowę często borykamy się z problemem, jakim jest dobór odpowiedniej formy ogrzewania. Rozważając wiele opcji często największą uwagę przywiązujemy do kosztów eksploatacji jej danej formy. Warto pamiętać jednak o istotnej kwestii, jaką jest chociażby długość utrzymującego się w domu ciepła po zastosowaniu danej …

Czytaj więcej

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Lis 24, 2018

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Komin z klinkieru – na co zwrócić uwagę?

Mar 16, 2018

Z cegły klinkierowej z powodzeniem można wybudować komin w całości lub tylko obudować klinkierem fragment komina systemowego ponad dachem. Komin z klinkieru prezentuje się bardzo okazale. Należy jednak pamiętać o doborze cegieł klinkierowych i przestrzeganiu podstawowych zasad budowy i wykończenia komina, a będziemy mogli spać spokojnie i być pewni, że nie będzie przeciekał i posłuży nam przez długie lata. Przy konstrukcji komina z klinkieru bardzo ważnym …

Czytaj więcej

Koszty eksploatacji pompy ciepła i sposoby na ich obniżenie

Mar 20, 2018

Podstawową zaletą pompy ciepła jest, fakt, iż generuje ona niewielkie koszty eksploatacji. Mimo, że cena takiego urządzenia nie należy do najniższych, to warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ późniejsze rachunki za ogrzewanie będą relatywnie niskie. W poniższym artykule przedstawimy jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jakie są ich koszty używania oraz jak można je obniżyć.    Pompa ciepła to świetna alternatywa dla innych …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej