askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Kontrola dostępu i alarm w pracy lub w domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kontrola dostępu i alarm w pracy lub w domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Chcesz ograniczyć dostęp do budynku? Zależy Ci na zwiększonej ochronie swojego domu lub biura? Dowiedź się więcej o systemach kontroli dostępu oraz systemach alarmowych i sprawdź, czy są to rozwiązania dla Ciebie.

Sposoby ochrony mienia

Dom powinien kojarzyć się przede wszystkim z bezpieczeństwem i miłością. Spokojne życie i czerpanie ze wspólnych rodzinnych chwil jest możliwe tylko wtedy, gdy czujemy się pewnie i swobodnie w naszym domu bądź mieszkaniu. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu swojego mienia, które skutecznie utrudni potencjalnym złodziejom wejście do środka. Zabezpieczenie domu powinno składać się z solidnej bramy, antywłamaniowych drzwi wejściowych, domofonu, a w niektórych przypadkach warto także zainwestować w specjalny system alarmowy z monitoringiem.

Domofony

Jedną z najbardziej powszechnych form kontroli dostępu są domofony bądź wideofony. Stanowią one podstawowe wyposażenie budynków wielorodzinnych. Wykorzystywane są także przez osoby prywatne w domach jednorodzinnych. Dzięki tego rodzaju sprzętowi tylko osoba posiadająca klucz do furtki, kod bądź specjalny brelok zbliżeniowy ma możliwość dostania się na teren osiedla. Kontrola dostępu obejmuje także bardziej zaawansowane urządzenia jakimi są wideofony. Oprócz weryfikacji głosowej umożliwiają one weryfikację obrazem. Niektóre modele posiadają także funkcję zapamiętywania obrazu oraz możliwość dowolnego sterowania kamerą. W przypadku firm doskonale sprawdzą się wszelkie systemy kontroli przejścia, czyli czytniki zbliżeniowe. Dzięki nim masz pewność, że do pomieszczenia wchodzą tylko i wyłącznie osoby, które mają właściwe do tego celu uprawnienia.

Zaawansowany system alarmowy

Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewni Ci także doposażenie budynku w kompletny system alarmowy. Składa się on z centrali, a także sieci urządzeń (kamery, czujniki), które monitorują określoną przestrzeń. W przypadku wkroczenia na obserwowany teren osoby niepowołanej pojawia się sygnał dźwiękowy oraz ostrzegawczy sygnał świetlny. Nowoczesne systemy oferują podłączenie także do linii telefonicznej. Zaawansowane systemy kontroli dostępu połączone z wysokiej jakości systemem alarmowym stosowane są najczęściej w dużych przedsiębiorstwach, urzędach czy szkołach. Spotkać je można także na osiedlach, a niekiedy w domach jednorodzinnych. Aby system był skuteczny konieczne jest stworzenie przemyślanego planu rozmieszczenia poszczególnych elementów. Przede wszystkim należy monitorować bramy wjazdowe i furtki oraz bezpośrednie wejście do danego budynku.

Elementy dodatkowe – czujniki

Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa warto zastanowić się nad wzbogaceniem swojego systemu o dodatkowe elementy takie jak czujniki tłuczenia szkła czy czujniki ruchu. Tego rodzaju zabezpieczenie przyda się zarówno w firmie, jak i we własnym domu. Czujniki tłuczenia szkła montowane są na szybach okien. W przypadku silnych wibracji przesyłają informację o zagrożeniu i załączają alarm. Na podobnej zasadzie działają także czujniki magnetyczne, które montowane są na ościeżnicach okien i ich skrzydłach. Zmiana pozycji względem nich wywołuje alarm. Trzecim czujnikiem jest czujnik ruchu, który wykorzystuje zaawansowane technologie reagujące na ruch.

Bezpieczeństwo w pracy i w domu

Skuteczność systemów do domu czy firmy zależna jest tylko i wyłącznie od rodzaju poszczególnych jego elementów. Najważniejszym parametrem, który ma kluczowe znaczenie jest czas transferu informacji z czujników i kamer do centrali. Aby czuć się bezpiecznie należy prześledzić własne potrzeby i stworzyć przemyślany plan instalacji poszczególnych elementów zarówno systemu kontroli dostępu, jaki i systemów monitoringu i alarmu.