Wyniki Twojego wyszukiwania

Konstrukcje stalowe domów – charakterystyka

konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe wykorzystuje się głownie do budowy hali stalowych czy zbiorników magazynowania cieczy oraz materiałów sypkich. Ponad 90% obiektów tego obszaru buduje się właśnie z konstrukcji stalowych. Jednak rozwój technologiczny, w tym wypadku  wdrażany do produkcji  kształtowników oraz cechy samej stali sprawiły, że otworzył się dla niej zupełnie nowych sektor usług jakim jest budownictwo mieszkaniowe. 

Stalowe obiekty

Ostanie lata przyniosły wiele zmian zachodzących na etapie przygotowania, obróbki oraz prefabrykacji stali. Dzięki tym innowacjom cały proces produkcji stał się tańszy, prostszy i szybszy. Zmiany miały również wpływ na dotychczasową słabą stronę stali czyli stosunkową łatwość ulegania korozji. Efektem zmian stały się trwałe i odporne na korozję oraz zniszczenie elementy. Wiele zrobiono również na polu zabezpieczenia stali przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo odporność stali na działania ognia sprawia, że obiekty wykonane na bazie konstrukcji stalowej stały się dużo bardziej trwałe, stabilne a przede wszystkim bezpieczniejsze. 

Istotną cechą konstrukcji stalowych jest tempo ich wznoszenia. Zajmuje ono teraz dużo mniej czasu, a sam proces budowania jest łatwy i tani. A wszytko to dzięki możliwościom prefabrykacji elementów konstrukcyjnych. Budowa obiektów o konstrukcji stalowej nie generuje dodatkowych odpadów budowlanych co wpływa na koszt budowy. Cechy stali, jej elastyczność i możliwości dostosowywania do dowolnego projektu za sprawą wszechstronności profili daje ogromne pole do popisu projektantom. 

Konstrukcje stalowe do wykorzystania w budownictwie

Konstrukcje stalowe wykorzystywane do budowy domu szkieletowego umożliwiają naprawdę szybką budowę, ale wymagają dokładności i staranności. Tego typu domy z powodzeniem stawia się choćby w USA czy Kanadzie. W naszym kraju cały czas nie zdobyły wystarczającego zaufania inwestorów. Na bazie konstrukcji stalowej można wznosić budynki mieszkalne nawet o czterech kondygnacjach i o maksymalnej wysokości ścian do 6 m oraz rozpiętości stropów do 12 m. Rozszerzając projekt o dodatkowe profile dla wiązarów dachowych można uzyskać rozpiętość stropu do 24 m. 

W Polsce do tej pory wprowadzono kilka technologii dla konstrukcji stalowych. Każda z nich wykorzystuje profile zimnogięte gwarantujące precyzyjność wykonania. Jeżeli projekt domu zakłada elementy wielkogabarytowe, w niektórych technologiach korzysta się z profili walcowanych na gorąco, chociaż są to przypadki naprawdę sporadyczne, przede wszystkim za sprawą kosztów.

Produkcja profili wymaga zawsze stali o najwyższej jakości, dlatego wykorzystuje się stal konstrukcyjną klasy 280 lub 350 i z ocynkowaną ogniowo powłoką 275 g/m2. Przed korozją profile chroni powłoka cynku obejmująca również miejsca przecięcia krawędzi. Dodatkowo ocynkowaną  stal można zabezpieczyć warstwą lakieru lub farby. 

konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe
Dowiedz się więcej!

Przygotowanie konstrukcji stalowych

Kolejne etapy przygotowania konstrukcji stalowych dla domu szkieletowego odbywają się w fabryce. Profile o różnych parametrach łączone są w fabryce przy pomocy nitów lub śrub samowiercących tworząc w ten sposób system ram i kratownic. Te pojedyncze elementy dostarczane są na plac budowy i tam na miejscu skręcane. Można również wybrać wariant prefabrykowania ich w fabryce i gotowe fragmenty konstrukcji dostarczane są do miejsca przeznaczenia. Stopień prefabrykacji, czyli de facto budowy całej konstrukcji szkieletowej zależy od możliwości wykonawcy i inwestora. Inwestor może otrzymać stalową konstrukcję, którą wypełnia już na miejscu, na placu budowy domu lub dostaje gotową ścianę z zamontowanymi okładzinami, stolarką a nawet z ociepleniem. Tak przygotowane elementy ścian, stropów oraz dachu łączy się już tylko wkrętami. Konstrukcje stalowe domów szkieletowych są odporne nawet na wstrząsy sejsmiczne dzięki temu, że większość elementów łączy się przegubowo. 

Jak powstają konstrukcje szkieletowe?

Konstrukcje stalowe domów powstają w sposób zintegrowany. Proces projektowania i proces produkcji to jedność. Projekt domu wykonany przez architekta wprowadza się do specjalistycznego oprogramowania, które tworzy trójwymiarowy model danej konstrukcji. Na bazie projektu program opracowuje specyfikację materiałową oraz generuje precyzyjne rysunki wykonawcze dla stalowego szkieletu. 

Następnym etapem jest przeniesienie modelu do oprogramowania sterującego maszynami produkcyjnymi inicjując gięcie stali w profile o potrzebnych wymiarach. Inwestor otrzymuje zamawianą konstrukcje w postaci pojedynczych profili, ale każdy z nich jest oznakowany i przyporządkowany do całości projektu. Profile przygotowuje się do transportu w określonej kolejności, tak by na placu budowy ograniczyć chaos. Każdy profil oznakowany jest dodatkowo parametrami: szerokością, grubością oraz wysokością. Jeżeli projekt konstrukcji zakłada bardziej skomplikowane fragmenty, wówczas część z nich montuje się jeszcze w fabryce i przyjeżdżają one na budowę w postaci większych partii szkieletowych. Dom o konstrukcji stalowej szkieletowej charakteryzuje się niezwykłą precyzyjnością wykonania, każdy element docinany jest co do milimetra. 

Wypełnienie konstrukcji stalowej

Konstrukcje stalowe domów umożliwiają użycie dowolnych materiałów okładzinowych bez konieczności budowania dodatkowych konstrukcji. Najczęściej jako wypełniacze stosuje się styropian lub wełnę mineralną, może to być też pianka poliuretanowa nakładana metodą natryskową. W ten sposób wypełniona przestrzeń tworząca zwartą ścianę buduje szczelną warstwę blokującą przepływ powietrza, ale umożliwiającą odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu. Taką pianką można wypełniać też profile. 

Precyzyjne wypełnienie materiałami izolacyjnymi konstrukcji to jeden z ważniejszych etapów budowy. Podczas robót należy dotrzeć również do miejsc trudno dostępnych takich jak: wąskie szczeliny, nadproża czy naroża. Materiał wypełniający musi być możliwie jak najlepszej jakości i gęstości, by z czasem nie osiadał powodując tworzenie się szczelin. Do wypełnienia ścian i dachów skośnych zaleca się użycie wełny nie w rolce tylko w płytach. 

Wypełniony izolacją szkielet od strony wewnętrznej uzupełnia się folią paroizolacyjną a od zewnętrznej folią wiatroizolacyjną. Można zastosować również otwartą dyfuzyjnie folię. Dzięki temu powietrze przenika przed kolejne warstwy ściany. Wszystkie te metody mają za zadanie zabezpieczyć dom w długim okresie czasu przed gromadzeniem się wewnątrz ściany wilgoci. 

W budynkach wykonanych na bazie konstrukcji stalowych ważnym elementem jest ogrzewanie. Jednak standardowe rozwiązania są tutaj całkowicie wystarczające. 

Podobne artykuły

Gruntowanie ścian, dlaczego jest takie ważne

Gru 09, 2018

W czasie przygotowywania się do przeprowadzenia prac malarskich wiele osób popełnia poważny błąd już w trakcie wyboru produktów. Zrezygnowanie z zastosowania materiałów gruntujących jest często bardzo złą decyzją, która prowadzi do poważnych trudności. Gruntowanie ścian to istotny etap przygotowania przed malowaniem i nie należy go pomijać. Na czym polega gruntowanie ścian? Podkłady gruntujące należą do najbardziej niedocenianych produktów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Tymczasem w …

Czytaj więcej

Zabudowa balkonu – na co zwrócić uwagę?

Mar 22, 2018

Każdy metr kwadratowy, który można przeznaczyć na przestrzeń mieszkalną jest na wagę złota. W niektórych mieszkaniach z okresu Rzeczpospolitej Ludowej budowano niewielkie i wąskie balkony, dzięki czemu większy metraż przynależał do pokoju. Współcześnie preferuje się inne, bardziej praktyczne rozwiązanie. Opiera się ono na założeniu, że balkon jest na tyle uniwersalnym elementem domu, że za sporą wadę można uznać jego brak lub niską funkcjonalność powodowaną …

Czytaj więcej

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Lut 22, 2018

Jakie drzwi wybrać? Jeśli Ty także stoisz przed odpowiedzią na to pytanie, poznaj najważniejsze informacje na temat drzwi wewnętrznych. Do wyboru jest mnóstwo tego typu produktów – nic więc dziwnego, że naprawdę ciężko jest wybrać eleganckie i wytrzymałe drzwi wewnętrzne, które posłużą nam wiele, wiele lat. A o to przecież chodzi – inwestując w drzwi wewnętrzne naprawdę wysokiej jakości unikniesz szybkich remontów i zmian …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Dobry projekt domu – co warto wziąć pod uwagę

Sty 17, 2018

Każdy kto marzy o budowie własnego domu, często zastanawia się nad tym jak będzie wyglądał. Pod uwagę bierzemy zazwyczaj wiele różnych kryteriów – niektórzy na pierwszym miejscu stawiają przestronność kuchni i jadalni, jeszcze inni sporą część domu chcą przeznaczyć na pokoje dla swoich pociech, a jeszcze inni zastanawiają się nad umieszczeniem w swoim przyszłym azylu sauny, czy siłowni. Faktem jest jednak, że rozważanie i …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej