Wyniki Twojego wyszukiwania

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

kominek z płaszczem wodnym

Kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła. Aby działał prawidłowo i był bezpieczny, musimy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia, które będą odprowadzały ciepło i zapobiegną przegrzaniu.

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej użytkowników. Niewątpliwym plusem takiego urządzenia jest fakt, iż można go połączyć z istniejącym już ciśnieniowym systemem centralnego ogrzewania oraz z ogrzewaniem podłogowym. Pozwala to na lepszy rozkład temperatur w danym pomieszczeniu. Za kominkiem z płaszczem wodnym przemawia także to, że dzięki niemu uzyskujemy lepszy komfort cieplny niż w przypadku instalacji powietrznej oraz, że stwarza możliwość ogrzewania pomieszczeń na różnych poziomach, często oddalonych od źródła ciepła.

Wodę bieżącą również nagrzejemy

Kominek z płaszczem wodnym pozwala nam także na podgrzanie wody użytkowej, którą możemy zgromadzić w zasobniku i korzystać z niej nawet, gdy w kominku wygasł ogień. Poza walorami użytkowymi, tego rodzaju rozwiązanie to także ciekawy element wystroju domowego salonu.

Do niedawna, jedynym zabezpieczeniem kominka z płaszczem wodnym przed przegrzaniem oraz powiększeniem objętości wody w systemie centralnego ogrzewania było otwarte naczynie zbiorcze. Aby taka ochrona była skuteczna, pojemność naczynia powinna być prawidłowo dobrana do mocy wkładu – powinno w nim być tyle wody, ile jest konieczne do obniżenia jego temperatury.

Przegrzanie kominka z płaszczem wodnym a przepisy

Przepisy zmieniły się w 2009 roku i od tamtej pory można montować wkłady kominkowe w układach zamkniętych. Ich moc nie może jednak przekraczać 300 kW, a kominek musi być wyposażony w dodatkowe urządzenia chroniące przed przegrzaniem. Przepisy nie regulują jednak, jakie konkretnie mają być to urządzenia.

Wizja przegrzania kominka z płaszczem wodnym może odstraszać, jednak jeżeli zastosujemy odpowiednie rozwiązania, będzie to jak najbardziej bezpieczne źródło ciepła. Poniżej opisujemy jak działa kominek z płaszczem wodnym, a także podpowiadamy na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę.

kominek z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym
Kliknij i sprawdź ceny!

Sposób działania kominka z płaszczem wodnym

Wkład w kominku z płaszczem wodnym jest inny niż w przypadku klasycznego rozwiązania. Płaszcz wodny to korpus o dwóch ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda, która podgrzewa się dzięki ogniowi z paleniska. Podgrzana ciecz przepływa dalej do instalacji i grzejników. Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu także wody użytkowej, którą wykorzystamy np. do mycia, to w górnej części płaszcza musimy zamontować dodatkowo specjalną wężownicę. Na krążenie wody pozwala praca pompy obiegowej, zasilanej energią elektryczną.

Na co zwrócić uwagę

Decydując się na instalację kominka z płaszczem wodnym, musimy mieć na uwadze, że jego montażu może się podjąć jedynie wykwalifikowany i uprawniony do tego fachowiec. Instalacja musi być wykonana zgodnie z normą PN-91/B-02413 oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690) wraz z późniejszymi zmianami. Jeżeli montaż zostanie przeprowadzony w sposób nieprawidłowy i niezgodny z prawem, może stać się przyczyną uszkodzenia oraz awarii systemu, a tym samym narazić użytkowników na niebezpieczeństwo, a elementy samego systemu na utratę gwarancji.

Wężownica schładzająca

Wężownica schładzająca to element, który chłodzi płaszcz wodny kominka – odbiera od niego nadmiar ciepła w momencie, kiedy nie robi tego woda grzewcza w systemie. Dzieje się to za pośrednictwem specjalnego zaworu, który otwiera przepływ wody z wodociągu. Woda ta schładza korpus, a następnie trafia do kanalizacji. Podstawowe parametry standardowej wężownicy to:

  • wydajność na poziomie od 10 do 34 kW przy powierzchni schładzającej 0,17 m2
  • minimalne ciśnienie na poziomie 2 barów
  • minimalny przepływ wody wynoszące 15 l/min

Naczynie wzbiorcze

Jeżeli instalacja kominka nie jest wyposażona w wężownicę schładzającą, to wkład kominkowy jest podłączony do pompowej instalacji grzewczej w otwartym systemie. W takiej sytuacji rolę zabezpieczającą przed przegrzaniem pełni naczynie wzbiorcze. Przejmuje ono objętość wody z płaszcza w chwili, gdy jest ona zbyt gorąca. W tym samym czasie pływak wody dopuszcza zimną wodę do płaszcza, a jej nadmierna ilość w układzie trafia do kanalizacji. Pojemność naczynia jest uzależniona od mocy wkładu – powinno w nim być tyle wody, ile jest konieczne do obniżenia jego temperatury.

Zazwyczaj naczynie ma pojemność ok. 10 l, a dokładne wartości, podobnie jak minimalną średnicę rur łączących zbiornik z instalacją oblicza się z uwzględnieniem wskazań zawartych w normie PN-91/B-02413. Naczynie wzbiorcze nie jest montowane w obudowie kominka – zazwyczaj jest zlokalizowane na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym za ścianą posadowienia kominka.

Zawór spustowy bezpieczeństwa

Typowy zawór spustowy stosuje się w systemach wyposażonych w wężownicę schładzającą lub wymiennik bezpieczeństwa. Jego działanie jest automatyczne – zawór otwiera się w momencie, gdy woda osiągnie temperaturę 95 stopni Celsjusza – wówczas gorący czynnik zostaje spuszczony, a przepływająca przez kocioł zimna woda skutecznie go schładza. Pomiarem temperatury zajmuje się specjalny czujnik, umieszczony w tulei zanurzeniowej.

Zarządzanie pracą kominka

Nowoczesne systemy grzewcze wyposażone są w specjalne sterowniki, które zarządzają pracą wentylatora, a tym samym kontrolują proces spalania w kominku. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie temperatury na tym samym, ustalonym poziomie. Kolejną rolą sterownika jest także włączanie przedmuchu pozwalającego na pozbycie się gazów z kominka. Decydując się na zakup sterownika, jego wybór powinniśmy uzależnić od rodzaju urządzenia, którego pracą ma sterować. Sterowniki są proste w obsłudze – wszystkimi funkcjami sterujemy za pomocą kilku przycisków, a odpowiednie dane pokazywane są na czytelnym wyświetlaczu.

Integratory

Integrator to urządzenie, które łączy ze sobą dwa źródła ciepła – na przykład ciepło wytwarzane przez kocioł i kominek z płaszczem wodnym. Gdy energia cieplna z dwóch różnych źródeł trafi do integratora, ten steruje nią przy wykorzystaniu specjalnych zaworów. Poprzez odpowiednie zarządzanie strumieniem ciepła, integrator zapewnia bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego, nawet jeżeli któryś z elementów układu ulegnie awarii.

Podsumowanie

Kominek z płaszczem wodnym to nie tylko wizualne upiększenie salonu ale też całkiem wydajne źródło ciepła. Aby zminimalizować ryzyko przegrzania, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, warto zainteresować się dodatkowymi urządzeniami, które zarządzają i sterują pracą systemu ogrzewania. Ich instalacja zapewni nam nie tylko spokój, ale i komfort.

Podobne artykuły

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Jaki kominek wybrać – porównanie z biokominkiem

Gru 23, 2017

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad najefektywniejszą formą ocieplenia. Prawdą jest, że jedną z ważniejszych kwestii kiedy decydujemy się na budowę wymarzonych czterech kątów jest dobór odpowiedniego źródła ciepła, które pozwoli na utrzymanie go w domu przez okrągły rok. Natomiast metod ocieplania jest wiele. Dalej w większości stawiamy na kotły zaopatrzone w specjalne podajniki, które nie są drogie w eksploatacji i pozwalają na …

Czytaj więcej

Koszty eksploatacji pompy ciepła i sposoby na ich obniżenie

Mar 20, 2018

Podstawową zaletą pompy ciepła jest, fakt, iż generuje ona niewielkie koszty eksploatacji. Mimo, że cena takiego urządzenia nie należy do najniższych, to warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ późniejsze rachunki za ogrzewanie będą relatywnie niskie. W poniższym artykule przedstawimy jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jakie są ich koszty używania oraz jak można je obniżyć.    Pompa ciepła to świetna alternatywa dla innych …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Komin z klinkieru – na co zwrócić uwagę?

Mar 16, 2018

Z cegły klinkierowej z powodzeniem można wybudować komin w całości lub tylko obudować klinkierem fragment komina systemowego ponad dachem. Komin z klinkieru prezentuje się bardzo okazale. Należy jednak pamiętać o doborze cegieł klinkierowych i przestrzeganiu podstawowych zasad budowy i wykończenia komina, a będziemy mogli spać spokojnie i być pewni, że nie będzie przeciekał i posłuży nam przez długie lata. Przy konstrukcji komina z klinkieru bardzo ważnym …

Czytaj więcej

Ogrzewanie domu za pomocą kominka i piecyka

Sty 15, 2018

Ogrzewanie jest bardzo istotną kwestią w zachowaniu odpowiedniej temperatury panującej w naszych czterech kątach. Będąc szczęśliwymi posiadaczami domu, lub planując jego budowę często borykamy się z problemem, jakim jest dobór odpowiedniej formy ogrzewania. Rozważając wiele opcji często największą uwagę przywiązujemy do kosztów eksploatacji jej danej formy. Warto pamiętać jednak o istotnej kwestii, jaką jest chociażby długość utrzymującego się w domu ciepła po zastosowaniu danej …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}