Wyniki Twojego wyszukiwania

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

kominek z płaszczem wodnym

Kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła. Aby działał prawidłowo i był bezpieczny, musimy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia, które będą odprowadzały ciepło i zapobiegną przegrzaniu.

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej użytkowników. Niewątpliwym plusem takiego urządzenia jest fakt, iż można go połączyć z istniejącym już ciśnieniowym systemem centralnego ogrzewania oraz z ogrzewaniem podłogowym. Pozwala to na lepszy rozkład temperatur w danym pomieszczeniu. Za kominkiem z płaszczem wodnym przemawia także to, że dzięki niemu uzyskujemy lepszy komfort cieplny niż w przypadku instalacji powietrznej oraz, że stwarza możliwość ogrzewania pomieszczeń na różnych poziomach, często oddalonych od źródła ciepła.

Wodę bieżącą również nagrzejemy

Kominek z płaszczem wodnym pozwala nam także na podgrzanie wody użytkowej, którą możemy zgromadzić w zasobniku i korzystać z niej nawet, gdy w kominku wygasł ogień. Poza walorami użytkowymi, tego rodzaju rozwiązanie to także ciekawy element wystroju domowego salonu.

Do niedawna, jedynym zabezpieczeniem kominka z płaszczem wodnym przed przegrzaniem oraz powiększeniem objętości wody w systemie centralnego ogrzewania było otwarte naczynie zbiorcze. Aby taka ochrona była skuteczna, pojemność naczynia powinna być prawidłowo dobrana do mocy wkładu – powinno w nim być tyle wody, ile jest konieczne do obniżenia jego temperatury.

Przegrzanie kominka z płaszczem wodnym a przepisy

Przepisy zmieniły się w 2009 roku i od tamtej pory można montować wkłady kominkowe w układach zamkniętych. Ich moc nie może jednak przekraczać 300 kW, a kominek musi być wyposażony w dodatkowe urządzenia chroniące przed przegrzaniem. Przepisy nie regulują jednak, jakie konkretnie mają być to urządzenia.

Wizja przegrzania kominka z płaszczem wodnym może odstraszać, jednak jeżeli zastosujemy odpowiednie rozwiązania, będzie to jak najbardziej bezpieczne źródło ciepła. Poniżej opisujemy jak działa kominek z płaszczem wodnym, a także podpowiadamy na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę.

kominek z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym
Kliknij i sprawdź ceny!

Sposób działania kominka z płaszczem wodnym

Wkład w kominku z płaszczem wodnym jest inny niż w przypadku klasycznego rozwiązania. Płaszcz wodny to korpus o dwóch ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda, która podgrzewa się dzięki ogniowi z paleniska. Podgrzana ciecz przepływa dalej do instalacji i grzejników. Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu także wody użytkowej, którą wykorzystamy np. do mycia, to w górnej części płaszcza musimy zamontować dodatkowo specjalną wężownicę. Na krążenie wody pozwala praca pompy obiegowej, zasilanej energią elektryczną.

Na co zwrócić uwagę

Decydując się na instalację kominka z płaszczem wodnym, musimy mieć na uwadze, że jego montażu może się podjąć jedynie wykwalifikowany i uprawniony do tego fachowiec. Instalacja musi być wykonana zgodnie z normą PN-91/B-02413 oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690) wraz z późniejszymi zmianami. Jeżeli montaż zostanie przeprowadzony w sposób nieprawidłowy i niezgodny z prawem, może stać się przyczyną uszkodzenia oraz awarii systemu, a tym samym narazić użytkowników na niebezpieczeństwo, a elementy samego systemu na utratę gwarancji.

Wężownica schładzająca

Wężownica schładzająca to element, który chłodzi płaszcz wodny kominka – odbiera od niego nadmiar ciepła w momencie, kiedy nie robi tego woda grzewcza w systemie. Dzieje się to za pośrednictwem specjalnego zaworu, który otwiera przepływ wody z wodociągu. Woda ta schładza korpus, a następnie trafia do kanalizacji. Podstawowe parametry standardowej wężownicy to:

  • wydajność na poziomie od 10 do 34 kW przy powierzchni schładzającej 0,17 m2
  • minimalne ciśnienie na poziomie 2 barów
  • minimalny przepływ wody wynoszące 15 l/min

Naczynie wzbiorcze

Jeżeli instalacja kominka nie jest wyposażona w wężownicę schładzającą, to wkład kominkowy jest podłączony do pompowej instalacji grzewczej w otwartym systemie. W takiej sytuacji rolę zabezpieczającą przed przegrzaniem pełni naczynie wzbiorcze. Przejmuje ono objętość wody z płaszcza w chwili, gdy jest ona zbyt gorąca. W tym samym czasie pływak wody dopuszcza zimną wodę do płaszcza, a jej nadmierna ilość w układzie trafia do kanalizacji. Pojemność naczynia jest uzależniona od mocy wkładu – powinno w nim być tyle wody, ile jest konieczne do obniżenia jego temperatury.

Zazwyczaj naczynie ma pojemność ok. 10 l, a dokładne wartości, podobnie jak minimalną średnicę rur łączących zbiornik z instalacją oblicza się z uwzględnieniem wskazań zawartych w normie PN-91/B-02413. Naczynie wzbiorcze nie jest montowane w obudowie kominka – zazwyczaj jest zlokalizowane na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym za ścianą posadowienia kominka.

Zawór spustowy bezpieczeństwa

Typowy zawór spustowy stosuje się w systemach wyposażonych w wężownicę schładzającą lub wymiennik bezpieczeństwa. Jego działanie jest automatyczne – zawór otwiera się w momencie, gdy woda osiągnie temperaturę 95 stopni Celsjusza – wówczas gorący czynnik zostaje spuszczony, a przepływająca przez kocioł zimna woda skutecznie go schładza. Pomiarem temperatury zajmuje się specjalny czujnik, umieszczony w tulei zanurzeniowej.

Zarządzanie pracą kominka

Nowoczesne systemy grzewcze wyposażone są w specjalne sterowniki, które zarządzają pracą wentylatora, a tym samym kontrolują proces spalania w kominku. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie temperatury na tym samym, ustalonym poziomie. Kolejną rolą sterownika jest także włączanie przedmuchu pozwalającego na pozbycie się gazów z kominka. Decydując się na zakup sterownika, jego wybór powinniśmy uzależnić od rodzaju urządzenia, którego pracą ma sterować. Sterowniki są proste w obsłudze – wszystkimi funkcjami sterujemy za pomocą kilku przycisków, a odpowiednie dane pokazywane są na czytelnym wyświetlaczu.

Integratory

Integrator to urządzenie, które łączy ze sobą dwa źródła ciepła – na przykład ciepło wytwarzane przez kocioł i kominek z płaszczem wodnym. Gdy energia cieplna z dwóch różnych źródeł trafi do integratora, ten steruje nią przy wykorzystaniu specjalnych zaworów. Poprzez odpowiednie zarządzanie strumieniem ciepła, integrator zapewnia bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego, nawet jeżeli któryś z elementów układu ulegnie awarii.

Podsumowanie

Kominek z płaszczem wodnym to nie tylko wizualne upiększenie salonu ale też całkiem wydajne źródło ciepła. Aby zminimalizować ryzyko przegrzania, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, warto zainteresować się dodatkowymi urządzeniami, które zarządzają i sterują pracą systemu ogrzewania. Ich instalacja zapewni nam nie tylko spokój, ale i komfort.

Podobne artykuły

Półki – czyli jak zagospodarować wolną przestrzeń

Kwi 13, 2018

Przy urządzaniu domów często pada pytanie – w jaki sposób zaaranżować pustą przestrzeń bądź ścianę w sypialni, salonie, przedpokoju? Aby owa sfera została odpowiednio zagospodarowana, prezentowała się nowocześnie oraz oczywiście oryginalnie i prezentowała się interesująco należy przedsięwziąć parę kroków. Ciekawe i estetyczne oraz nieszablonowe pomysły bez wątpienia dodadzą każdemu wnętrzu uroku, a także mają szansę spełniać doskonale swoje funkcje. Jednymi z takich atrakcyjnych koncepcji …

Czytaj więcej

Stoliki kawowe – jaką funkcję pełnią i gdzie będą pasować w Twoim mieszkaniu?

Kwi 30, 2018

Stolik kawowy to niedrogi mebel posiadający niewielkie rozmiary, ale odgrywający kluczową rolę w urządzaniu pokoju. Wybór stolika kawowego zależy od jego przeznaczenia: czy będzie przeznaczony do przechowywania gazet, picia kawy lub będzie służył do gier planszowych. Osoby posiadające dzieci powinny rozważyć, czy ich potomstwo lubi rysować przy stole w pomieszczeniu gdzie będzie znajdował się stolik kawowy. Niektórzy mogą zapragnąć zaskoczyć odwiedzających ich znajomych i …

Czytaj więcej

Sofa rozkładana czyli dwa w jednym

Lip 25, 2018

Jak dotąd nie poznano ewolucyjnej roli snu w fizjologii człowieka. Sen ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego układu nerwowego. Dowiedziono istnienia wyraźnej korelacji pomiędzy rozwojem układu nerwowego u człowieka, a charakterystyką jego snu. Hipotezy tłumaczące znaczenie snu w sensie fizjologicznym wskazują, w jaki sposób sen lub jego brak wpływają na wszystkie systemy funkcjonowania człowieka.  podczas snu człowiek oszczędza i w jednocześnie kumuluje energię, nocą spada …

Czytaj więcej

Wiosna w Twoim domu. Zorganizuj przestrzeń z szafami Elfa

Mar 15, 2019
Wiosna to wyjątkowa pora roku. Kiedy przyroda budzi się do życia z zimowego snu, tak i my odżywamy. Dni stają się coraz dłuższe, a dodatkowo promienie słońca i coraz wyższe temperatury wprawiają nas w pogodny nastrój i napawają optymizmem. To właśnie teraz czujemy przypływ energii, a przez to nabieramy chęci na zmiany i wiosenne porządki w naszych domach. Warto sprawdzić propozycje szwedzkiej marki Elfa, ...
Czytaj więcej

Hamak – do domu i ogrodu

Kwi 29, 2018

Gdy oglądamy zdjęcia przestawiające świetlisty brzeg morza czy ukwiecony ogród a wśród tego pejzażu osobę drzemiącą w hamaku, taki obrazek dla wielu jest kwintesencją relaksu. Plaża z palmami, pomiędzy którymi rozpostarty jest hamak, czy zadbany ogród a wśród drzew ogrodowy hamak i leniwie rozłożona na nim osoba z książką w ręku, czy po prostu drzemiąca. Tak musi wyglądać życie w raju!  Czym kierować się …

Czytaj więcej

Jaki kominek wybrać – porównanie z biokominkiem

Gru 23, 2017

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad najefektywniejszą formą ocieplenia. Prawdą jest, że jedną z ważniejszych kwestii kiedy decydujemy się na budowę wymarzonych czterech kątów jest dobór odpowiedniego źródła ciepła, które pozwoli na utrzymanie go w domu przez okrągły rok. Natomiast metod ocieplania jest wiele. Dalej w większości stawiamy na kotły zaopatrzone w specjalne podajniki, które nie są drogie w eksploatacji i pozwalają na …

Czytaj więcej