Wyniki Twojego wyszukiwania

Komin z klinkieru – na co zwrócić uwagę?

klinkier

Z cegły klinkierowej z powodzeniem można wybudować komin w całości lub tylko obudować klinkierem fragment komina systemowego ponad dachem. Komin z klinkieru prezentuje się bardzo okazale. Należy jednak pamiętać o doborze cegieł klinkierowych i przestrzeganiu podstawowych zasad budowy i wykończenia komina, a będziemy mogli spać spokojnie i być pewni, że nie będzie przeciekał i posłuży nam przez długie lata.

Przy konstrukcji komina z klinkieru bardzo ważnym elementem jest prawidłowe wykonanie spoin, aby nasz komin ogrzewał mieszkanie na lata. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie do murowania gotowej zaprawy przeznaczonej do murowania klinkieru, którą wystarczy rozrobić z wodą. Dzięki, temu zniwelowane jest ryzyko zastosowania niewłaściwych proporcji. Optymalnie zaprawa powinna być też uzupełniona o dodatek trasu, który przyspiesza wiązanie wapna i tym samym zabezpiecza przed pojawieniem się białych plam na gotowym już kominie. Podczas murowania należy także zadbać o to, by spoiny szczelnie wypełniały przestrzeń między cegłami ceramicznymi, tak aby w miejsca połączeń nie wdzierała się woda. Jednocześnie, ze względu na to, że ten element najbardziej jest narażony na niekorzystne działanie odpadów deszczu i śniegu, wymagane jest stosowanie do jego budowy wyłącznie cegieł klinkierowych pełnych lub 7-szczelinowych, w których całkowita objętość otworów nie przekracza 10%, tak by wykluczyć ryzyko wciekania wody do wnętrza cegły.

Niegdyś, gdy komin odprowadzał wyłącznie dym z kominków i pieców, wystarczało solidne wymurowanie z cegły. Współcześnie w związku z rosnącą popularnością kotłów gazowych oraz olejowych, których spaliny zawierają szkodliwe substancje, z reguły decydujemy się na dwa sposoby wykonania – umieszczenie w murowanym kominie rury ze stali kwasoodpornej lub zastosowanie specjalnych systemów kominowych odpornych na działanie szkodliwych substancji. Oba rodzaje kominów, murowany i systemowy, warto ponad dachem omurować cegłą klinkierową. Materiał ten nie chłonie wody – ma nasiąkliwość poniżej 6%, jest mrozoodporny i trwały. Nie brudzi się tak szybko jak tynk, jest dostępny w wielu naturalnych barwach, można go dopasować do pokrycia dachowego i elewacji. Umożliwia wymurowanie ozdobnych gzymsów oraz innych nieszablonowych zakończeń komina.

Komin tradycyjny – murowany

Murowanie komina to praca dla doświadczonego murarza, ponieważ liczy się dokładność wykonania. Można go wykonać z ceramicznych pustaków wentylacyjnych lub kominowych, które otacza się murem o szerokości co najmniej 12 cm (1/2 cegły) lub w całości wymurować z cegły. Aby można było przez ceglany komin odprowadzać spaliny z kotła gazowego lub olejowego, powinien mieć w przewodzie spalinowym rurę ze stali kwasoodpornej. Najczęściej wprowadza się ją w ceramiczne pustaki kominowe o średnicy 180 lub 200 mm.

komin z klinkieru

Klinkier
Kliknij i sprawdź ceny!

Do murowania komina wraz z kanałami trzeba używać wyłącznie cegieł pełnych ceramicznych (lub silikatowych do kanałów wentylacyjnych). Zalecenie to jest ujęte w normie PN-EN 1457. Cegły muszą być wytrzymałe na ściskanie – minimum klasy B15. Podczas murowania trzeba przestrzegać zasad wiązania cegieł, tak aby spoiny dolnej warstwy były przykryte cegłą górnej warstwy. Wielkość kanałów w kominach murowanych z cegły wynika z wielokrotności jej wymiaru. Nie mogą być one mniejsze niż 14 x 14 cm (w kominach o wysokości poniżej 5 m 14 x 20 cm), a ścianki między nimi oraz licem muru nie powinny być węższe niż 12 cm.

Jeżeli kanał jest zlokalizowany w ścianie zewnętrznej lub sąsiadującej z pomieszczeniem nieogrzewanym, grubość ścianki komina wynosi minimum 25 cm (jedna cegła) i najlepiej taki komin ocieplić. Cegły w ściankach między kanałami powinny być wmurowane jednym końcem w prostopadłe, zewnętrzne ściany komina. Muruje się je na pełną spoinę i wypełnia ją zaprawą do lica muru. Wszelkie szczeliny również powinny być wypełnione zaprawą. Wewnętrzna powierzchnia komina musi być jak najbardziej gładka, dlatego wskazane jest używanie do murowania drewnianego szablonu, którym wyznacza się kanały, przesuwając go w trakcie pracy w górę. Zapobiega to przedostawaniu się do wnętrza kanału resztek zaprawy. To, co tam spadnie, trzeba zbierać i usuwać. W miarę możliwości należy unikać docinania cegieł. Jeżeli już docinamy cegły, ustawiamy je powierzchnią gładką do wnętrza kanału. Wnętrza kanałów nie należy tynkować. Ta część komina, która wystaje ponad połać dachu, powinna być ocieplona.

Komin z klinkieru

Ponieważ cegły klinkierowe są droższe niż zwykłe cegły pełne, z reguły kominy muruje się do wysokości poddasza z cegły pełnej, a jedynie część ponad dachem wykonuje się z cegły klinkierowej. Wymiary cegły klinkierowej odpowiadają wymiarom tradycyjnej cegły pełnej. W kominie murowanym można zatem bez problemu zastąpić nad połacią dachu warstwy cegły pełnej cegłą klinkierową.

Obmurowany system kominowy

Prefabrykowane systemy kominowe zyskują coraz więcej zwolenników. Wznoszenie ich jest nieco łatwiejsze i szybsze niż murowanie tradycyjnego komina, zajmują też mniej miejsca. Są bezpieczne, odporne na działanie wysokiej temperatury i kwasów, mają też wieloletnie gwarancje. W zależności od projektowanych w domu urządzeń grzewczych możemy zastosować system przeznaczony do paliw stałych lub uniwersalny, trójwarstwowy system z przewietrzaniem, którym można odprowadzać spaliny z każdego typu urządzeń (na paliwa stałe, ciekłe i gazowe) – odporne na temperaturę do 600ºC.

Wykańczając komin klinkierem, musimy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej, najlepiej polecanej przez producenta cegieł, zaprawy do klinkieru. Powinna ona zawierać tras. Zapobiega to białym wykwitom na powierzchni cegieł powstającym, gdy woda i wilgoć wypłukują sól z niewłaściwej zaprawy lub klinkieru.

Wykończenie komina cegłą klinkierową to rozwiązanie trwałe. Można jeszcze tę trwałość przedłużyć, pokrywając jego powierzchnię preparatem hydrofobowym, czyli utrudniającym wnikanie wody, przeznaczonym do impregnacji klinkieru. Ochroni on mur przed szkodliwym wpływem wilgoci. Takie zabezpieczenie nie jest jednak konieczne.

Aby komin nie przeciekał, wykańcza się go na styku z połacią dachu obróbką blacharską, a od góry zamyka czapką, na której również często wykonuje się obróbką blacharską. Obróbkę styku wyciąga się na komin do wysokości 15-30 cm, wcina poziomo w cegłę, a następnie uszczelnia spoinę, aby nie dopuścić do przecieków. Korzystnie jest też lekko wysunąć cegły nad obróbką blacharską, aby odsunąć spływającą wodę od krawędzi obróbki. Między ostatnią warstwą cegieł a wykończeniem komina czapką należy ułożyć przeciwwilgociową izolację z papy. Aby zapewnić lepszy ciąg i zapobiec cofaniu się spalin, często stosuje się na kominach blaszane nasady kominowe.

 

Podobne artykuły

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Lis 24, 2018

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania

Sty 15, 2018

Kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła. Aby działał prawidłowo i był bezpieczny, musimy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia, które będą odprowadzały ciepło i zapobiegną przegrzaniu. Kominek z płaszczem wodnym – jak zminimalizować ryzyko przegrzania Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej użytkowników. Niewątpliwym plusem takiego urządzenia jest fakt, iż można go połączyć z istniejącym …

Czytaj więcej

Jaki kominek wybrać – porównanie z biokominkiem

Gru 23, 2017

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad najefektywniejszą formą ocieplenia. Prawdą jest, że jedną z ważniejszych kwestii kiedy decydujemy się na budowę wymarzonych czterech kątów jest dobór odpowiedniego źródła ciepła, które pozwoli na utrzymanie go w domu przez okrągły rok. Natomiast metod ocieplania jest wiele. Dalej w większości stawiamy na kotły zaopatrzone w specjalne podajniki, które nie są drogie w eksploatacji i pozwalają na …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}