Wyniki Twojego wyszukiwania

Kaktusy – jak dbać i pielęgnować?

kaktusy

Kaktusy, albo się kocha albo nienawidzi. Dla ich zwolenników, oprócz niezaprzeczalnej urody, kaktusy mają tę zaletę, że nie wymagają wielkiego zaangażowania w ich pielęgnację. Nie do końca jest to prawda, albowiem kaktusy, owszem, nie są wymagające, co nie znaczy że nie potrzebują stałej opieki zwłaszcza, że zawędrowały dość daleko od swojego środowiska naturalnego. 

Skąd wzięły się kaktusy?

Kaktusy to popularna nazwa dla wszystkich roślin kaktusowatych, a jest ich ok. 2000 gatunków. Ich środowisko naturalne to gleba obu Ameryk. Kaktusy to przede wszystkim sukulenty łodygowe, czyli rośliny gromadzące, w zgrubiałym pędzie w roli liści, wodę. Cechują się płytkim systemem korzeniowym, ich liście w drodze ewolucji zamieniły się w ciernie, dzięki czemu nie potrzebują dużej ilości wody do egzystowania. U młodych kaktusów można zaobserwować dodatkowo ciernie pokryte włoskami absorpcyjnymi, które pozwalają im na pozyskiwanie wody z rosy. Budowa kaktusów i przystosowanie się do życia w skrajnie trudnych warunkach pozwala im rosnąć w najmniej sprzyjającym i najtrudniejszym środowisku, choćby w Peru i Chile, gdzie na niektórych obszarach deszcz pada raz na 10 lat. Wegetację umożliwia im woda gromadzona w łodydze, dzięki temu mogą kwitnąć a nawet owocować.

Kaktusy w naturze

Środowisko naturalne kaktusów to miejsca, gdzie deszcz pada niezwykle rzadko albo wcale. Podłoże, na którym porastają jest zwykle skaliste i wyjałowione, a słońce świeci najjaśniejszym blaskiem. Dzień bywa niezwykle gorący a noc lodowata. I to do takich warunków kaktusy musiały się przystosować. Przede wszystkim nauczyły się magazynować cenną wodę, a magazyn na wodę to ich łodyga lub liście. Rośliny te rosną w różnych odległych zakątkach świata, najwięcej na pustyniach Ameryki Północnej i Południowej. Ale można też je znaleźć w Afryce Południowej, Azji czy Australii. Do najbardziej znanych należą:

  • wilczomleczowate Euphorbiaceae 
  • gruboszowate Crassulaceae 
  • agawowate Agavaceae 
  • przypołudnikowate Aizoaceae 
  • kaktusowate Cactaceae 

Należy pamiętać, że termin kaktusy oznacza tylko przedstawicieli rodziny kaktusowatych, a nie wszystkie sukulenty.

Uprawa kaktusów w domu

Kaktusy świadomie dobrane i właściwie pielęgnowane dodadzą urody każdemu mieszkaniu. Wspaniale prezentują się w warunkach domowych. Jednak również w domu należy stworzyć im warunki jak najbardziej podobne do naturalnych. Przede wszystkim potrzebują dużo słońca, nigdy nie zakwitną w cieniu, nie uzyskają tak intensywnych kolorów, a ich ciernie pozostaną krótkie. Nie zdobędą też odporności przed różnego rodzaju chorobami czy szkodnikami. 

Oprócz słońca dla kaktusów kluczowa będzie odpowiednia kompozycja podłoża, na którym będą musiały rosnąć. Ziemia musi mieć wyraźnie zrównoważoną kwasowość, nie może być ani za bardzo kwaśna ani zbyt zasadowa. Większość kaktusów będzie doskonale rosła w ziemi o odczynie lekko kwaśnym – pH6. Powinna też być przepuszczalna i niezbyt zwarta, zaleca się mieszankę torfu i piasku. 

kaktusy

Kaktus – ozdoby i rośliny  do domu
Kliknij i sprawdź ceny!

Sadzenie kaktusów w domu

Kaktusy najlepiej czują się w doniczkach blaszanych lub plastikowych. Raczej nie powinny to być doniczki gliniane czy drewniane z uwagi na to, że w ich wnętrzu ziemia zbyt szybko wysycha i w ten sposób osłabia rośliny. Wielkość doniczek powinna być dostosowana do przyszłych korzeni, tak aby wygodnie się w niej mieściły. Każdy pojemnik musi mieć otwór odpływowy w dnie, można w otworze umieścić skorupkę z rozbitej wcześniej doniczki . Te domowe sposoby mają zapewnić odpowiednie warunki do spływania wody, ponieważ korzenie tej rośliny nie lubią jej nadmiaru. 

Podlewanie kaktusów

Wbrew wszystkim popularnym opiniom najtrudniejszym składnikiem pielęgnacji domowych kaktusów jest ich podlewanie. Co do zasady, kaktusy podlewamy bardzo oszczędnie a dodatkowo obfitość wody reguluje pora roku i wilgotność powietrza w miejscu, gdzie stoi doniczka. Kaktusy bowiem absorbują wodę nie tylko poprzez system korzeniowy, ale również dzięki drobnym włoskom absorpcyjnym ulokowanym w cierniach. Kaktusów nigdy nie należy podlewać bezpośrednio, nie oblewamy wodą części naziemnej. Zawsze wlewamy wodę do podstawki pod doniczką i to tylko wtedy gdy ziemia w niej jest całkowicie sucha. Po upływie godziny wodę z podstawki, jeżeli jeszcze jakaś pozostała, należy wylać. 

Kaktusy podlewa się od maja do końca września, natomiast podczas zimy roślina przechodzi w stan hibernacji i wówczas nie wymaga już wody. Najlepiej gdy zimą temperatura środowiska, w którym rosną kaktusy oscyluje wokół 10-15°C. Po zimie, od marca kaktusy należy delikatnie zraszać wodą wieczorami, ale na tyle delikatnie, że woda powinna symulować naturalną rosę, jaka występuje w miejscach, gdzie roślina żyje w naturze. Taki sposób delikatnie pobudzi je do dalszego wzrostu. 

Nawożenie kaktusów

Kaktusy nawozi się bardzo oszczędnie i to raczej raz na 3 lata. Jeżeli występuje taka konieczność, należy to zrobić w okresie od czerwca do września i to nawozami przeznaczonymi dla sukulentów. Jeżeli kaktusy są przesadzane dość często, co 2-3 lata, nie powinno się ich nawozić. Nadmiar nawozu może doprowadzić do deformacji pędów i zrzucania cierni. 

Przesadzanie kaktusów

Kaktusy przesadza się tuż przed wiosną, gdy pozostają one jeszcze w stanie spoczynku. W trakcie przesadzania należy usunąć martwe korzenie, brązowe i suche. Nie powinno się ich przesadzać w okresie, gdy roślina wytwarza już korzenie oczekujące – zawiązki nowego ukorzenienia, które rozwijają się po pierwszym podlaniu. Uszkodzenie młodych korzeni zahamuje zdolność wzrostu kaktusa. 

Kwitnienie kaktusów

O kwitnieniu kaktusów napisano już wiele prac. Urodę tej rośliny pokazuje się najczęściej właśnie poprzez okres jej kwitnienia. Niezwykłe kształty i barwy kwiatostanu powodują tak ogromną popularność kaktusa, nawet wtedy, gdy kwitnie on tylko jedną dobę. Czas oczekiwania na kwiaty kaktusa może być bardzo długi i sięgać kilku lat. Kaktusy swoją zdolność do kwitnienia osiągają w zależności od gatunku, wieku i wielkości. Kaktusy nieduże zakwitną po okresie 2-6 lat, a duże oraz kaktusy kolumnowe mogą zakwitnąć nawet po 20 latach. 

Aby kaktusy osiągnęły zdolność kwitnienia należy zapewnić im systematycznie właściwy dla nich okres hibernacji, przenosząc je jesienią do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 5-15º C. W tym okresie, przez ok. 4-5 miesięcy rośliny się nie podlewa. Z nastaniem wiosny, kaktus może powrócić na swoje nasłonecznione miejsce w pokoju. Gdy pojawią się pierwsze pąki nie wolno już nic zmieniać w codziennej pielęgnacji kaktusa. Każda zmiana może spowodować, że kwiaty się nie rozwiną. 

Podobne artykuły

Sępolia, dlaczego powinna być w każdym mieszkaniu

Lis 22, 2018

Sępolia fiołkowa (łac.:Saintpaulia ionantha) pochodzi z Pd-Wsch Afryki. To wieloletnia roślina doniczkowa z rodziny ostrojowatych, spokrewniona ze skrętnikami i siningiami. Z uwagi na pochodzenie często zamiennie nazywana jest sępolią afrykańską. Jako pierwszy nazwał ją tak jej odkrywca Walter von Saint Paul-Illaire, gubernator niemieckiej kolonii w Afryce końca XIXw. To on odkrył kwiat w afrykańskiej dżungli. Po sprowadzeniu jej do Europy, gdy okazało się, że doskonale …

Czytaj więcej

Forsycja – piękny krzew, który warto mieć w ogrodzie

Kwi 05, 2018

Forsycja (forsythia) to rodzaj krzewów ozdobnych, który pochodzi z gatunku oliwkowatych. Kwitnie on najczęściej wczesną wiosną – w marcu oraz kwietniu, zaś przez wypuszczeniem liści, jego gałązki pokrywają się setkami maleńkich kwiatów w kolorze żółtym. Najczęściej forsycję można spotkać w przydomowych ogrodach oraz wśród zieleni miejskiej oraz w parkach. Szacuje się, że krzew ten obejmuje osiem gatunków, z czego tylko jeden można spotkać w …

Czytaj więcej

Geranium – uprawa i pielęgnacja

24 maja, 2018

Geranium, czyli anginka, anginowiec lub pelargonia pachnąca, było niegdyś bardzo popularną rośliną ozdobną. W Polsce jest uprawiane od lat 30 XX wieku. Największą zaletą tego gatunku są niskie wymagania oraz właściwości lecznicze. W tej chwili popularnością cieszy się olejek z geranium, ale również świeże liście rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie. Geranium powoli wraca do łask i coraz więcej osób decyduje się na uprawę …

Czytaj więcej

Kwiaty balkonowe – piękny balkon

Lut 28, 2018

Kwieciste i pięknie przyozdobione balkony i tarasy są marzeniem wielu z nas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aby nasz balkon przyciągał uwagę swoim pięknym wyglądem, musimy dokładnie sprawdzić jakie kwiaty nadają się do hodowli na balkonie i jak o nie dbać. Mówiąc o kwiecistych i pięknych balkonach na myśli mamy najczęściej donice, które zawiesza się przy pomocy specjalnych uchwytów na …

Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek?

Sty 17, 2018

Aranżacja ogródka nie jest bez wątpienia łatwą sprawą, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo małą powierzchnię. Faktem jest, że odpowiednie rozmieszenie i zagospodarowanie zieleni czy mebli ogrodowych, wymaga dobrego planu. Jeśli jesteśmy właścicielami wyjątkowo małego ogrodu musimy dokładnie przemyśleć kwestię i obecność w nim nawet najmniejszego z detali. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy jesteśmy rodzicami małych pociech, lub w najbliższym czasie …

Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie

06 maja, 2018

Mając odrobinę miejsca przy naszych domostwach często chcemy urządzić ogródek. Oczywiście wszyscy chcemy, żeby prezentował się on możliwie najlepiej. Aby mógł zachwycać swym pięknem konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi, które pomogą utrzymać ogród atrakcyjnym. Często szczególnej pielęgnacji wymaga obszar ziemi, a kiedy jest on wyjątkowo duży, to wówczas idealnym sprzętem okaże się glebogryzarka. Zastępując szpadel oraz widły zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie i czyni …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}