Wyniki Twojego wyszukiwania

Jaśmin – kiedy sadzić i jak pielęgnować?

jaśmin

W starożytnym świecie Grecy i Egipcjanie produkowali niezwykle intensywny olejek z liści jaśminu. Ponoć z uwagi na właściwości lecznicze jaśminu, ale przede wszystkim ze względu na jego działanie uwodzicielskie. Zgodnie z legendą Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza właśnie przy pomocy zapachu jaśminu. Według statystyk, 83% wszystkich perfum zawierają jaśmin.

Jaśmin – bogactwo gatunków

Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych pochodzącą z Chin, zalicza się do niego ok. 200 gatunków. W ciepłym klimacie jaśmin jest uprawiany w ogrodach jako zimozielone pnącze, w naszym kraju jest popularny przede wszystkim jako roślina doniczkowa. W warunkach naturalnych pędy jaśminu mogą dorastać do 6 m długości, natomiast jako roślina doniczkowa przybiera ona znacznie skromniejsze rozmiary. Pędy jaśminu są cienkie i wiją się oplatając niezbędne im podpory, wszelkiego rodzaju kratki, druciane czy drewniane formy i pałąki. Liście jaśminu są nieparzystopierzaste o długości do 10 cm, składają się z 5-9 listków o kształcie rombów. 

Rozmaitość jaśminu

W warunkach mieszkalnych najczęściej uprawia się zaledwie trzy gatunki z tego ogromnego zbioru rodzajowego: jaśmin lekarski, jaśmin pachnący i jaśmin sambac. Gatunki te doskonale sprawdzą się w doniczce nie stawiając wielkich wymagań. Spośród nich jaśmin lekarski jest najbardziej odporny na warunki uprawy. Przybiera postać krzewu o pojedynczych sprężystych pędach z naprzeciwległymi liśćmi. Kwitnie od lata do jesieni osiągając wysokość ok. 40 cm. Kwiaty pojawiają się na końcach pędów, są białe i mocno pachnące. Kwitnieniem rośliny można manipulować i spowodować, że zakwitnie on w innym niż zwyczajowo czasie. 

Jaśmin pachnący pochodzi z Azji Wschodniej i przybiera postać rozgałęzionego pnącza z cienkimi pędami i ogromną ilością kwiatów w kształcie gwiazdek zebranych w luźne wiechy. 

Jaśmin sambac natomiast wywodzący się z dalekich Indii jest gatunkiem zimozielonym, który doskonale sprawdzi się w oknach kwiatowych razem z innymi roślinami tropikalnymi. 

Uprawa jaśminowca

 Uprawa jaśminu wymaga przemyślanej lokalizacji. Jest to roślina, która wymaga jasnego stanowiska, ale o umiarkowanej temperaturze, najlepiej od 15-18ºC. Z uwagi na to latem można wynieść doniczki na balkon, taras czy do przydomowego ogrodu, pamiętając, że musi to być miejsce osłonięte od wiatru. W trakcie zimy jaśmin hoduje się w środowisku, gdzie temperatura oscyluje wokół 10º C, a samo pomieszczenie można opisać jako jasne. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad kwitnieniem rośliny. Wśród wymienianych gatunków jedynie jaśmin sambac preferuje temperaturę pokojową bez wyraźnych wahań.  

Jaśmin nie wymaga dużej ilości wody, a wręcz przeciwnie preferuje podlewanie umiarkowane i to miękką wodą. Gdy powietrze wokół rośliny wydaje się być suche, roślinkę należy systematycznie zwilżać wodą, przerywając tę czynność w okresie kwitnienia. Jaśmin nigdy nie powinien stać w bezpośredniej bliskości kaloryferów czy innego rodzaju grzejników. Roślinę trzeba nawozić również systematycznie, najlepiej co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. 

jaśmin

Zapach jaśminu w Twoim domu
Kliknij i sprawdź ceny!

Rozmnażanie jaśminu

 Przesadzanie jaśminu należy zaplanować wiosną, czyli wtedy, gdy korzenie rośliny przerosną doniczkę. Jaśmin dobrze przystosowuje się do warunków, dlatego ziemia z powodzeniem może mieć podstawowe cechy standardowego podłoża z domieszką gliny o ph 5,8-6,5. Niezbyt zdrewniałe sadzonki pędowe, najlepiej pobrane wiosną, umieszcza się w wilgotnym i przepuszczalnym wilgoć podłożu z niewielką domieszką piasku, można go zastąpić substratem torfowym. Pojemnik najlepiej okryć folią i zapewnić roślinom temperaturę ok. 20ºC.

Jaśmin zawsze w okresie wzrostu powinien popierać się na specjalnych podpórkach, tak aby mógł swobodnie wspinać się w górę, ważne by nigdy nie zwisał. Zaraz po okresie kwitnienia roślinę należy przycinać, nawet do jej połowy. Dzięki temu będzie się intensywniej krzewić i obficiej kwitnąć. Jaśmin kwitnie zawsze na pędach jednorocznych. 

Jaśmin najlepiej czuje się w miejscu jasnym o rozproszonym świetle, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce na parapecie okien od strony wschodniej lokalizacji, zachodniej czy daleko w głębi pomieszczeń o oknach wychodzących na południe. Trzeba pamiętać, że jaśmin bardzo nie lubi promieni słonecznych bezpośrednio operujących na roślinie, przede wszystkim dlatego, że słońce powoduje nadmierne rozgrzewanie się rośliny. Temperatura jaką najłatwiej znosi jaśmin to ok. 20ºC.

Gdy roślina wyjdzie z fazy kwitnienia przenosząc się w stan spoczynku, konieczne należy przenieść ją w jasne, chłodne miejsce o temperaturze do 10ºC.. Tę chłodną lokalizację można zastąpić cieplejszą wówczas, gdy jaśmin rozpocznie intensywny wzrost. Wszystkie te warunki są niezbędne roślinie, by zainicjowała pąki i powtórne kwitnienie całej rośliny. 

Podlewanie i nawożenie jaśminu

Jaśmin zawsze wymaga obfitej wilgoci i to zarówno wilgotnego podłoża, na którym rośnie jak i wilgotnego powietrza. Dlatego podłoże zawsze powinno charakteryzować się lekką wilgotnością. Roślinę należy podlewać regularnie i systematycznie ograniczoną ilością wody, zawsze wtedy, gdy podłoże doniczki staje się suche. W okresie kwitnienia jaśmin wymaga nieco większej ilości wody. Dobrą metodą na zapewnienie wilgoci jest spryskiwanie rośliny wodą, jednak należy robić to ostrożnie i z wyczuciem. A szczególną ostrożność należy zachować w okresie kwitnienia rośliny, ponieważ woda nie powinna zwilżać bezpośrednio kwiatów jaśminu. W tym okresie woda powoduje występowanie na kwiatach brązowych plam.  

Dobrym wyjściem z sytuacji umożliwiającym podwyższenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach gdzie przebywa roślina jest ustawienie jej na dodatkowej podstawce wypełnionej różnej wielkości kamykami oraz wodą. Ważne tylko aby newralgiczne miejsca doniczki, jego dno oraz otwory odpływowe nie stykały się bezpośrednio z lustrem wody. 

Nawożenie jaśminu

Jaśminowi dawkuje się nawóz przeznaczony do roślin kwitnących lub innych, w każdym razie musi to być nawóz o niewielkiej zawartości w nim azotu. Nawożenie rośliny należy rozpocząć w okresie jednego miesiąca po rozpoczęciu przez roślinę fazy intensywnego wzrostu a zakończyć od razu gdy ostatnie z jej kwiatów zaczną opadać. Podłoże bez względu na zastosowany nawóz musi być przepuszczalne i żyzne. 

Najnowsze badania wykazują, że jaśmin posiada unikalne właściwości uspokajające oraz odprężające. Podczas wdychania tego unikalnego zapachu jaśmin wysyła sygnały do naszego mózgu,do tej części, która odpowiada za emocje. Zapach jaśminu to naturalny i ekologiczny sposób radzenia sobie ze stresem i chronicznym przemęczeniem. 

Podobne artykuły

Amarylis – jak dbać i pielęgnować?

23 maja, 2018

Amarylis to, obiektywnie biorąc, jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych doskonale sprawdzająca się w warunkach domowych. Jej uroda i przepiękny kolor kwiatów a przede wszystkim wielkość kielichów sprawiają, że należy ona do wyjątkowo lubianych roślinnych ozdób domowych. Jednocześnie pomimo swojej spektakularnej urody wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji i wyjątkowego traktowania.  Amarylis – roślina doniczkowa Amarylis to roślina z rodziny amarylkowatych, a należy do niej jeden …

Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek?

Sty 17, 2018

Aranżacja ogródka nie jest bez wątpienia łatwą sprawą, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo małą powierzchnię. Faktem jest, że odpowiednie rozmieszenie i zagospodarowanie zieleni czy mebli ogrodowych, wymaga dobrego planu. Jeśli jesteśmy właścicielami wyjątkowo małego ogrodu musimy dokładnie przemyśleć kwestię i obecność w nim nawet najmniejszego z detali. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy jesteśmy rodzicami małych pociech, lub w najbliższym czasie …

Czytaj więcej

Piękne kwiaty doniczkowe do Twojego domu!

Gru 23, 2017

Wiadomym jest, że każdy z nas marzy o pięknych i urządzonych z finezją czterech kątach, do których wraca się z nieukrywaną radością. Często jednak, wskutek braku małych detali i dodatków nasze mieszkanie jest najzwyczajniej w świecie nudne i bez życia. Istnieje kilka form ciekawych gadżetów, które pomogą ożywić nasze wnętrze, nadając mu przy tym indywidualnego i ciekawego charakteru. Kolorowe poszewki na poduszki, kolekcja egzotycznych …

Czytaj więcej

Geranium – uprawa i pielęgnacja

24 maja, 2018

Geranium, czyli anginka, anginowiec lub pelargonia pachnąca, było niegdyś bardzo popularną rośliną ozdobną. W Polsce jest uprawiane od lat 30 XX wieku. Największą zaletą tego gatunku są niskie wymagania oraz właściwości lecznicze. W tej chwili popularnością cieszy się olejek z geranium, ale również świeże liście rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie. Geranium powoli wraca do łask i coraz więcej osób decyduje się na uprawę …

Czytaj więcej

Kwiaty balkonowe – piękny balkon

Lut 28, 2018

Kwieciste i pięknie przyozdobione balkony i tarasy są marzeniem wielu z nas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aby nasz balkon przyciągał uwagę swoim pięknym wyglądem, musimy dokładnie sprawdzić jakie kwiaty nadają się do hodowli na balkonie i jak o nie dbać. Mówiąc o kwiecistych i pięknych balkonach na myśli mamy najczęściej donice, które zawiesza się przy pomocy specjalnych uchwytów na …

Czytaj więcej

Jaśmin – kiedy sadzić i jak pielęgnować?

30 maja, 2018

W starożytnym świecie Grecy i Egipcjanie produkowali niezwykle intensywny olejek z liści jaśminu. Ponoć z uwagi na właściwości lecznicze jaśminu, ale przede wszystkim ze względu na jego działanie uwodzicielskie. Zgodnie z legendą Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza właśnie przy pomocy zapachu jaśminu. Według statystyk, 83% wszystkich perfum zawierają jaśmin. Jaśmin – bogactwo gatunków Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych pochodzącą z Chin, zalicza się do niego …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}