askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jakie są rodzaje bram wjazdowych

Jakie są rodzaje bram wjazdowych
Bramy wjazdowe w Katowicach i innych miastach nie różnią się zbytnio od siebie. Zazwyczaj można je zobaczyć przy domach jednorodzinnych lub większych osiedlach strzeżonych. Pełnią one niezwykle ważną funkcję - są pierwszą linią obrony przed potencjalnym złodziejem. Ponadto umożliwiają bezpieczny wjazd na teren posesji i są także elementem wystroju zewnętrznego. Jakie są dostępne rodzaje bram w Katowicach i nie tylko?
  1. Bramy rozwierane i przesuwne
  2. Bramy szynowe i samonośne

Bramy rozwierane i przesuwne

Bramy wjazdowe Katowice można podzielić na kilka popularnych rodzajów ze względu na typ konstrukcji oraz sposób ich pracy, czyli otwierania i zamykania się. Wybierając bramę, powinno się przede wszystkim kierować względami praktycznymi. Niezwykle istotne jest przy tym określenie ilości wolnej przestrzeni, która będzie służyła do swobodnego otwierania i zamykania bramy. Jednym z najlepszych rozwiązań, gdy nie ma się do dyspozycji zbyt dużej powierzchni, są bramy przesuwne. Nie potrzebują one zbyt dużo miejsca, ponieważ składają się z jednego skrzydła, które najczęściej porusza się po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Co ważne, aby mogła się w pełni otworzyć, długość ogrodzenia musi być przynajmniej taka sama, jak długość skrzydła. Bramy rozwierane mechanizmem i konstrukcją działania przypominają drzwi dwuskrzydłowe. Ich kąt rozwarcia wynosi najczęściej do 90 stopni> bramy tego rodzaju nie są zazwyczaj automatyzowane, a więc otwiera i zamyka się je ręcznie, blokuje na rygiel, ale nie oznacza to, że nie ma możliwości zainstalowania automatycznych siłowników. Należy także pamiętać, że skrzydła otwierają się do wnętrza posesji.

Bramy szynowe i samonośne

Bramy samonośne mocowane są wysięgnikowo. Co prawda przesuwają się one nad wjazdem, jednak nie dotykają podłoża. Najczęściej wysokość, która dzieli konstrukcję od ziemi, wynosi około ośmiu centymetrów. Należy wiedzieć, że do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest zastosowanie przeciwwagi, która niekiedy może poszerzyć bramę aż o czterdzieści centymetrów. To samo z siebie mówi, że niezbędne jest zapewnienie odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, aby ją swobodnie otwierać. Bramy szynowe poruszają się na specjalnych rolkach po szynie zamontowanej w fundamencie. Wadą takiej konstrukcji jest to, że szyna szybko i łatwo się zapycha, co może być szczególnie uciążliwe w okresie zimowym. Lód, który się w niej zgromadzi, może sprawić, że nie da się ruszyć bramy. Dlatego też jest ona mało popularna i z reguły się jej nie stosuje, aczkolwiek należy do najtańszych rozwiązań.