Wyniki Twojego wyszukiwania

Jaki trawnik wybrać – z rolki czy wysiewany?

Trawnik jest zdecydowanie jednym z najbardziej reprezentacyjnych elementów każdej nieruchomości. To on w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności posesji i potrafi skutecznie podnieść jej wartość. Walory praktyczne również są bardzo ważne, a właściciele domów dbają o nie, aby móc na nim komfortowo wypoczywać i spędzać czas. Jedną z najtrudniejszych decyzji w tej kwestii jest wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawieniem siewnym — jakiego muszą dokonać właściciel domu. Każdy rodzaj jest atrakcyjny pod tym względem i ma inne właściwości. Jaki trawnik wybrać ? Na co zwrócić uwagę ? Czym charakteryzują się oba rozwiązania ? Odpowiedzi oraz przydatne informacje pomocne w wyborze — poniżej.

Trawnik z rolki — układanie

Jeśli zdecydujemy się na trawnik z rolki i wybierzemy ten rodzaj trawy, tworzenie go we własnym ogrodzie powinniśmy zacząć od wyboru rodzaju. Istnieje wiele odmian i każda jest przeznaczona na inny rodzaj gleby. Warto sprawdzić takie informacje przed kupnem lub upewnić się u sprzedawcy. Trawnik z rolki przeważnie jest światłolubny, gdyż takie odmiany najlepiej się hoduje. Jaki trawnik wybrać w takim wypadku ? Jeśli mamy wiele miejsc zacienionych warto rozważyć zakup odmian, które lubią z kolei cień i połączenie ich. Może być to nieco bardziej problematyczne i droższe.

Kolejnym etapem po zamówieniu jest odbiór towaru. To zdecydowanie największy plus tego rozwiązania. Trawa przyjeżdża w postaci zwiniętych rolek. Możemy ułożyć ją samodzielnie lub wynająć ogrodnika do tego celu. W większości przypadków wystarczy jeden dzień, aby stworzyć piękny trawnik. Przed położeniem należy skontrolować stan trawy. Nie powinna ona mieć chwastów, a korzenie muszą być białe. Żółty odcień świadczy, że trawa zaczęła usychać i możemy mieć z nią problemy. Teren, na którym zamierzamy położyć rolki, musi być równy, gdyż wpływa to na ostateczny wygląd. Do tego celu możemy użyć np. glebogryzarki. Rolki układa się ściśle obok siebie i przycina ostrym nożem.

Po ułożeniu trawnika, choć można po nim chodzić od razu — zalecany jest ok. tygodniowy okres ochronny. Pierwsze obfite podlewanie będzie najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym na tym etapie. Po tygodniu warto sprawdzi poziom zakorzenienia. Jeśli trawa nie da się oddzielić od podłoża — oznacza to, że proces układania przebiegł pomyślnie.

Plusy trawnika z rolki

Pierwszym plusem trawnika z rolki jest jego szybkość układania. Można stworzyć go podczas całego procesu wegetacyjnego — nawet późną jesienią. Jest on odporny na przymrozki, co umożliwi ułożenie go nawet w listopadzie. Do tego momentu będziemy również cieszyć się zieloną trawą w następnych sezonach. Przy wyborze trawnika z rolki nie trzeba również czekać na efekty i można cieszyć się bujną trawą od razu położenie. Ważnym plusem jest możliwość położenia trawy z rolki na nachylonych działkach. Wysiew w takich miejscach może skończyć się wypłukaniem nasion, co w przypadku trawnika gotowego nie jest możliwe. Dużym plusem jest też możliwość sprawdzenia przed zakupem koloru i faktury trawy. Do korzyści możemy zaliczyć również rzadkie ubytki, jakie powstają na trawniku. Brak konieczności dosiewania lub szybka wymiana chorego miejsca to duże ułatwienie.

Trawnik wysiewny — siew

Trawnik wysiewny to doskonały pomysł dla osób, które kochają ogrodnictwo lub chcą stworzyć trawnik własnoręcznie. Pierwszym etapem tworzenia trawnika jest wybór nasion. Możemy dokonać tego, porównując warunki na naszej działce i zalecane na opakowaniu. Dobieramy rodzaj trawy także pod kątem nasłonecznienia działki. Jaki trawnik wybrać ? Jeśli mamy dużo zacienionego terenu można wybrać dwa rodzaje trawy. Warto przed zakupem porozmawiać z ogrodnikiem lub doradcą, który pomoże wybrać najlepsze rodzaje. Do wysiewu należy zakupić także o ok. 30% więcej nasion, niż rekomenduje to producent. Częste wydziobywanie ich przez ptaki powoduje ubytki. Trawnik wysiewny wymaga również w pierwszej fazie wzrostowej nieco więcej uwagi, nawożenia i dbania o niego.
Najlepszym momentem na siew jest maj lub przełomie września i października. Temperatura nie może być wyższa niż 25 C. W pierwszych dniach po wysiewie ważna jest wilgotność, która pomaga w początkowej fazie wzrostu. Powinniśmy zatem często podlewać taki trawnik.

jaki trawnik wybrać

Trawniki, nasiona i nawozy
Kliknij i sprawdź ceny!

Korzyści trawnika wysiewnego

Pierwszą korzyścią trawy z wysiewu jest cena. Koszt nasion jest dużo mniejszy, co przy dużej powierzchni może być decydującym czynnikiem. Znacznie łatwiej jest też dobrać trawę do obszarów zacienionych. Nasiona są dostępne od ręki i nie ma problemów z ich nabyciem. Trawnik taki możemy też stworzyć samodzielnie, gdy nie będziemy do tego celu potrzebowali ogrodnika czy pomocników do ułożenia większej ilości rolek. Niematerialną korzyścią jest też możliwość samodzielnego stworzenia ogrodu, pochwalenia się tym faktem przez znajomymi oraz osiągnięciem własnej satysfakcji.

Pielęgnacja — jaki trawnik wybrać pod tym względem ?

Jednym z ważniejszych elementów, który może zadecydować o wyborze trawnika — jest pielęgnacja. Wiele osób zastanawia się, czy dbanie o trawnik z rolki jest trudniejszy i wymagający. Jest to mylne przekonanie. Zarówno trawnik z rolki, jak i ten wysiewany pielęgnuje się tak samo. Fakt, że został on zamieszczony w postaci rolek i położony na nowo nie wpływa w istotny sposób na zabiegi, jakie musimy wykonywać. Oba rodzaje trawy musimy kosić, nawadniać, grabić liście i nawozić. W razie braku pielęgnacji oba trawniki mogą uschnąć lub nie wyglądać atrakcyjnie. Jedyną różnicą, jaka występuje to mniejsza podatność na szkodniki i choroby w trawniku z rolki. Nie jest to jednak powodem do mniejszego poziomu dbałości o niego.

Jaki trawnik wybrać ?

Niestety nie ma jedynej i najlepszej odpowiedzi na pytanie, jaki trawnik wybrać do naszej działki wybrać. Oba sposoby mają zarówno tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. Decyzja, jaką podejmiemy, powinna być podyktowana kilkoma zmiennymi czynnikami. Pierwszy z nich to suma pieniędzy, jaką chcemy przeznaczyć na trawnik. Tańszym rozwiązaniem będzie wysiew i jeśli zależy nam na niskich kosztach, to powinniśmy wybrać właśnie ten rodzaj trawnika. Jeśli zależy nam na szybkim ułożeniu i dobrej jakość bez konieczności wielomiesięcznej pielęgnacji taki efekt osiągniemy, kupując trawnik z rolki. Ważne są też inne czynniki. Jeśli nasz ogród jest zacieniony — lepiej sprawdzi się trawnik z nasion, który nie jest światłolubny. Bardzo cenną cechą w trawniku z rolki jest za to możliwość położenia go na terenie o dużym nachyleniu, bez obawy o początkową fazę wzrostu.

Wszystkie zmienne wpływają na ostateczną decyzję. Warto podczas wizyty w sklepie ogrodniczym porozmawiać też z doradcą, który może podsunąć dobre rozwiązania i odpowie jaki trawnik wybrać do naszego przydomowego ogrodu.

Podobne artykuły

Jak zbudować stacjonarny grill w ogrodzie?

Cze 18, 2018

Gdy zbliża się lato każdy właściciel ogrodu, działki, altanki a nawet balkonu przygotowuje się do sezonu grillowania. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu czy oferujących materiały budowlane można dostać wszelkie rodzaje grilli: tradycyjne na węgiel drzewny, gazowe czy elektryczne. Są one mobilne, wygodne w użyciu i niezawodne. Jednak każdy miłośnik grillowania marzy o jednym: o własnym, stacjonarnym, prawdziwym grillu, przy którym będzie można spędzać czas w …

Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie

06 maja, 2018

Mając odrobinę miejsca przy naszych domostwach często chcemy urządzić ogródek. Oczywiście wszyscy chcemy, żeby prezentował się on możliwie najlepiej. Aby mógł zachwycać swym pięknem konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi, które pomogą utrzymać ogród atrakcyjnym. Często szczególnej pielęgnacji wymaga obszar ziemi, a kiedy jest on wyjątkowo duży, to wówczas idealnym sprzętem okaże się glebogryzarka. Zastępując szpadel oraz widły zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie i czyni …

Czytaj więcej

Drewutnia – konstrukcja i zastosowanie

Wrz 19, 2018

Posiadając własny dom, bądź też wędzarnię, musimy zdawać sobie sprawę, że drewno przeznaczone na opał musi przez określony czas sezonować, aby wyschło, a wilgoć wyniosła około piętnaście do dwudziestu procent. Zwykle ten okres waha się od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy (dwóch lat). Wówczas drzewo może wygenerować większą energię opałową, palić się dużej i wytwarzać mniej zanieczyszczeń. Równocześnie, ma to również wpływ na mniejszą …

Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Wrz 08, 2018

Zima to pora roku, podczas której najbardziej cierpi ogród oraz wszelkie rośliny. Niektóre gatunki drzew oraz krzewów nie są w stanie samodzielnie ochronić się przed chłodem, a co za tym idzie – mogą nie przetrwać do wiosny. Na szczęście jednak istnieją sposoby, aby zabezpieczyć wszelkie rośliny i kwiaty przed ujemnymi temperaturami. Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Otóż, odpowiedź znajdziemy poniżej! Rośliny wymagające ochrony przez …

Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek?

Sty 17, 2018

Aranżacja ogródka nie jest bez wątpienia łatwą sprawą, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo małą powierzchnię. Faktem jest, że odpowiednie rozmieszenie i zagospodarowanie zieleni czy mebli ogrodowych, wymaga dobrego planu. Jeśli jesteśmy właścicielami wyjątkowo małego ogrodu musimy dokładnie przemyśleć kwestię i obecność w nim nawet najmniejszego z detali. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy jesteśmy rodzicami małych pociech, lub w najbliższym czasie …

Czytaj więcej

Jaki trawnik wybrać – z rolki czy wysiewany?

Wrz 16, 2018

Trawnik jest zdecydowanie jednym z najbardziej reprezentacyjnych elementów każdej nieruchomości. To on w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności posesji i potrafi skutecznie podnieść jej wartość. Walory praktyczne również są bardzo ważne, a właściciele domów dbają o nie, aby móc na nim komfortowo wypoczywać i spędzać czas. Jedną z najtrudniejszych decyzji w tej kwestii jest wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawieniem siewnym — jakiego …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}