Wyniki Twojego wyszukiwania

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

ekspres ciśnieniowy

Poranna kawa to najprzyjemniejszy moment tej części dnia. Czarna, mocna, gorzka i z pianką na powierzchni. Budzi, dodaje energii, rozjaśnia umysł, czyni nas gotowym do trudów kolejnego dnia w pracy. W wyścigu o jakość porannej kawy zawsze wygrywa włoski bar z nawet najmniejszym, ale profesjonalnym ekspresem ciśnieniowym. To dlatego Włosi, mimo że wypracowali sobie również inne popularne urządzenia do przygotowania kawy, choćby macchinetkę, zdecydowanie kierują swoje kroki każdego poranka do baru po energetyczne espresso. My, niestety, raczej nie możemy liczyć na kawę w barze o godz. 7 rano. Pozostaje nam tylko podjąć próbę uzyskania tego samego efektu w warunkach domowych. 

Ekspres ciśnieniowy, rodzaje

Pierwsze urządzenie do przygotowania słynnego espresso powstało w 1884 r. a skonstruował je, Włoch-oczywiście, Angelo Moriondo. Chociaż wersje mocno prymitywne znane były już w XVIII w. a składały się z dzbanka z przykrywką. Współcześnie ekspres ciśnieniowy przypomina często dzieło sztuki designerskiej a rozwiązania technologiczne przyprawiają o zawrót głowy. Modele poszczególnych ekspresów różnią się oczywiście nie tylko wyglądem, ale i zasadą działania. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów ekspresów ciśnieniowych:

  • kolbowe
  • automatyczne
  • kapsułkowe
  • kawiarki

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Ekspres kolbowy, inaczej ręczny czy mechaniczny to tradycyjny sposób na wspaniałą kawę. Wystarczy wsypać zmieloną wcześniej kawę, najlepiej w młynku i tuż przed przygotowaniem, do sitka umieszczonego w kolbie a następnie całość umieścić w urządzeniu. Większość modeli tego typu ekspresu ciśnieniowego dysponuje co najmniej dwoma sitkami o różnej pojemności. Można używać je zamiennie w zależności od preferencji mocy kawy lub jednocześnie przyrządzić dwie filiżanki espresso. Aby przyrządzić kolejną kawę należy wyjąć kolbę, opróżnić sitko i nasypać kolejną porcję kawy. Każdy z ekspresów kolbowych posiada zamontowaną z boku dyszę do spieniania mleka, czyli przyrządzenia innej wersji włoskiej kawy – cappucino czy latte. Wystarczy dyszę umieścić w naczyniu z niewielką ilością mleka, włączyć odpowiedni przycisk i dysza zrobi swoje.

ekspres ciśnieniowy

Ekspresy ciśnieniowe do kawy
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeszukując ofertę sklepów AGD należy zwrócić uwagę na:

  • ilość barów – ciśnienie jakie wytwarza ekspres, musi to być co najmniej 15 barów
  • ekspres musi być stabilny, urządzenie lekkie, plastikowe, spowoduje, że przy każdym umieszczaniu kolby z kawą będzie ono nam się przesuwać i „uciekać” z rąk
  • każdy element musi posiadać odpowiedni ciężar, nawet kolba

Ekspres ciśnieniowy kolbowy to kwintesencja rytuału przygotowania kawy. Przeznaczony jest dla miłośników tego napoju, którzy pokochali sam proces jego przygotowania i nagrodę, jaką jest aromatyczny napar.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ekspres ciśnieniowy automatyczny różni się od kolbowego tym, że posiada w zestawie młynek ceramiczny lub stalowy, do mielenia ziaren kawy. Dzięki temu kawa jest mielona na bieżąco co zapewnia intensywność aromatu. Niektóre modele tego typu ekspresów nie mielą kawy, ale posiadają podajnik do kawy już zmielonej. Proces przygotowania kawy polega na naciśnięciu guzika i uruchomienia linii:

  • zmielenia kawy
  • poddania jej ciśnieniu gorącej wody
  • odebrania filiżanki pełnej gorącego, aromatycznego napoju

Ekspresy automatyczne również posiadają dyszę do spieniania mleka i przygotowania cappucina. Mleko można podać do spienienia w odrębnym naczyniu, ale na rynku można znaleźć modele z odrębnym podajnikiem mleka.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny przybiera czasami formę skomplikowanego technologicznie kombajnu, który samodzielnie dobiera wszystkie parametry procesu parzenia kawy, czyli grubość ziaren, ilość wody, temperaturę kawy i mleka, a wszystko to w ślad za naciśnięciem jednego guziczka. W związku z tak obszerną funkcjonalnością urządzenia jego cena może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ekspres ciśnieniowy kapsułkowy  

Kilka lat temu na polski rynek dotarły ekspresy ciśnieniowe kapsułkowe. Niewielkie, lekkie, bardzo estetyczne i dodające uroku każdej kuchni. Technika parzenia kawy jest bardzo prosta, wystarczy w odpowiednie miejsce włożyć kapsułkę z ekstraktem wybranej kawy i nacisnąć guziczek „start”. Ekspres wykona błyskawicznie całą pracę i otrzymujemy aromatyczny napój. Podstawową zaletą tego typu ekspresów jest możliwość wyboru wiodącego aromatu kawy, a jest ich kilkanaście. Codziennie można cieszyć się kawą o smaku cynamonu, orzecha, pomarańczy i wielu, wielu innych. Kapsułki różnicują też zawartość kofeiny, czyli można otrzymać kawę słabą, średnią i bardzo mocną.To doskonały wybór dla każdego, kto lubi kawy smakowe. Sama kawa jest intensywna i aromatyczna.

Ekspres ciśnieniowy kapsułkowy posiada zwykle bardzo przyjazne ceny, a w promocjach można go kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednak sedno kosztów obsługi leży w najważniejszym składniku, czyli kapsułkach, które są stosunkowo drogie. Dlatego przed zakupem warto przeanalizować jednostkowy koszt filiżanki kawy, szczególnie wtedy, gdy wszyscy członkowie rodziny ją uwielbiają i piją bez ograniczeń.

Ekspres ciśnieniowy macchinetka  

Najprostszym urządzeniem służącym do przygotowania kawy pod ciśnieniem jest macchinetka, czyli popularna kawiarka. To ona dała impuls do rozwoju całego przemysłu produkcji ekspresów do kawy. Pierwowzór kawiarki można czasami obejrzeć na starych westernach. Kowboje, przy ognisku ogrzewają specjalne czajniki, których działanie polega na przelaniu gorącej ogrzanej ciepłem ogniska wody przez górną część czajnika, w której znajduje się zmielona kawa. I tak właśnie działa kawiarka.

Składa się ona z dwóch części, do dolnej wlewa się wodę, do górnej, zaopatrzonej w odrębne sitko wsypuje się średnio zmieloną kawę. Gorąca woda, pod samodzielnie tworzącym się ciśnieniem przelewa się do górnej części przechodząc przez warstwę kawy. Powstaje gorący, wspaniały napój, a jego smak zależy wyłącznie od gatunku użytego surowca.

Kawiarkę można dobrać do każdego źródła ciepła. Dostępne są model o designerskich wzorach i barwach. Cały proces parzenia kawy zajmuje kilka minut, woda musi się zagotować, jednak dla miłośnika dobrej kawy nie jest to problemem. Jedyny mankament to ilość powstałej kawy, chyba, że wszyscy użytkownicy lubią espresso. Jednak z nieco większej kawiarki jednorazowo można przygotować 3 klasyczne filiżanki napoju.

Kawa to wspaniały i energetyczny napój. A proces parzenia kawy to rytuał bliski magii rytuału parzenia herbaty w krajach Dalekiego Wschodu. Dlatego dla miłośnika tego napoju nie jest problemem czas przygotowania naparu czy szereg czynności, które należy wykonać. Liczy się tylko efekt, czyli filiżanka pełna gorącej i aromatycznej kawy.

Podobne artykuły

Jak rozplanować szafki kuchenne

Mar 15, 2018

W dobrze zorganizowanej kuchni zawsze panuje porządek, a przygotowywanie posiłków jest łatwe i szybkie. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia tego wnętrza są szafki kuchenne. Warto wiedzieć w jaki sposób rozplanować ich rozmieszczenie i zapewnić sobie komfort w czasie gotowania. Funkcjonalna aranżacja kuchni Szafki kuchenne, podobnie jak inne elementy wyposażenia kuchni, powinny być rozmieszczone z zachowaniem kilku reguł. Najważniejsze jest podzielenie kuchni na pięć stref: …

Czytaj więcej

System no frost

Sty 15, 2018

Zamrażarka i odpowiednio dopasowana lodówka to nie tylko nieodłączna część każdej kuchni ale przede wszystkim sprzęt pozwalający na przechowywanie naszych ulubionych potraw i produktów. Mimo, że wśród nas znajdą się również przeciwnicy zamrażania i ponownego odmrażania produktów, jest to na pewno znacznie wygodniejsze, niżeli codzienne zaopatrywanie się w produkty spożywcze. Ponadto nie zawsze mamy dużą rodzinę i zdarza się, że kupienie nawet jednej porcji …

Czytaj więcej

Jakie krzesła wybrać do jadalni?

Kwi 23, 2018

Jadalnia to – tuż obok salonu oraz kuchni – najczęściej używane pomieszczenie w całym domu. To właśnie w niej spotykamy się rodzinnie na wspólny obiad, przyjmujemy gości czy chociażby urządzamy przyjęcia z okazji ważnych rocznic i urodzin. Jest to więc – jak widać – bardzo ważna przestrzeń, ale, co ważne, nie da się z niej korzystać, jeśli brakuje w niej krzeseł, bądź też są …

Czytaj więcej

Jaki czajnik elektryczny wybrać do kuchni?

Kwi 11, 2018

Czajnik elektryczny stanowi nowoczesną alternatywę dla klasycznego gotowania wody w czajniku na kuchence. Rozwiązanie to każdego dnia zyskuje na popularności, ponieważ jest ono zwyczajnie o wiele wygodniejsze. Wybór elektrycznej wersji czajnika to przede wszystkim oszczędność czasu. Czajnik elektryczny to jednak zakup, który powinien zostać dość skrupulatnie przemyślany. Przy tego  rodzaju zakupach, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. O tym, jakie to zagadnienia, przeczytacie Państwo w niniejszym …

Czytaj więcej

Jak usunąć pleśń z fug?

Paź 11, 2018

Rozwijające się grzyby i pleśń w domu to problem, z którym należy się szybko i skutecznie uporać, ponieważ długotrwała pleśń czy grzyb mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Zwykle na pleśń narażone są takie pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia, a to dlatego, że są to wnętrza gdzie często mamy do czynienia z wilgocią i specyficznymi zabrudzeniami. Skąd pleśń? Wiadomo, że jeśli chodzi o płytki to utrzymanie czystości …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni sprzęt AGD

Sty 19, 2018

Decydując się na zakup wymarzonego mieszkania często z dużym wyprzedzeniem zastanawiamy się nad tym, jak chcielibyśmy aby wyglądało. Niektórzy rozważają szczególnie kwestie doboru odpowiednich mebli, inni natomiast borykają się z doborem odpowiednich sprzętów AGD i dodatków. Bez wątpienia sprzęty AGD są nieodłącznym elementem każdej kuchni, a dobór urządzeń wysokiej jakości pozwoli na ich długotrwałe użytkowanie. Faktem jest, ze dobór odpowiedniego sprzętu AGD nie jest …

Czytaj więcej