Wyniki Twojego wyszukiwania

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

podłoga na ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego są już chyba wszystkim znane i nikogo już nie trzeba do niego przekonywać. Postawić bosą stopę na ciepłej podłodze wczesnym rankiem głęboką zimą to marzenie wielu osób. Ogrzewanie podłogowe wnosi do domu niższą temperaturę otoczenia bez dyskomfortu. To też doskonały sposób ogrzewania mieszkania przyjazny dla alergików. Pomaga wyeliminować standardowe kaloryfery i zamienić je, w dużych mieszkaniach, na mniej wydajne, ale bardziej estetyczne designerskie modele, a w małych mieszkaniach zrezygnować z nich całkowicie. 

Aktualnie stosuje się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne oraz wodne. System ogrzewania elektrycznego montuje się jeszcze w warstwie kleju cementowego, na którym układa się podłogę. Ta technologia ogranicza różnorodność materiału na podłogę, w przeciwieństwie to technologii ogrzewania podłogowego wodnego. Dlatego decydując się na ogrzewanie podłogowe należy połączyć system ogrzewania z właściwym materiałem na podłogę. 

Podłoga na ogrzewanie podłogowe 

Aby ogrzewanie podłogowe spełniało wszystkie swoje funkcje podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być dostosowana do systemu przewodzenia ciepła a przede wszystkim materiał na podłogę powinien charakteryzować się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz dużą bezwładnością cieplną. Zgodnie z normami europejskimi jako materiał na ogrzewaną podłogę można zastosować posadzkę oraz podkład o łącznym oporze cieplnym nie przekraczającym 0,15 (m2*K)/W. Jeżeli zamontowany w domu system ogrzewania podłogowego posiada moc 50 W/m2 to opór cieplny oscylujący wokół  0,1 (m2*K)/W  sprawia, że system należy zasilać wodą o temperaturze o  5oC wyższą ta, którą docelowo chcemy otrzymać na powierzchni naszej podłogi. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy źródłem zasilania dla ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła. Grubość oraz opór cieplny podłogi na ogrzewanie podłogowe ma wpływ na bezwładność cieplną całego systemu. Podłogi o wysokiej wartości oporu cieplnego rozgrzewają się dużo wolniej. 

Z uwagi na wszystkie powyższe parametry specjaliści zalecają na podłogę na ogrzewanie podłogowe ceramikę lub kamień. Oprócz właściwości przewodzenia ciepła materiały te umożliwiają położenie cienkich kabli lub mat grzewczych już w warstwie kleju do mocowania posadzki. Technologia ta sprawia, że mocno skraca się droga dla przewodzenia ciepła, jest ona znacznie krótsza niż wtedy, gdy źródło ciepła położone jest w podkładzie, czyli przy zastosowaniu podłogi drewnianej, paneli laminowanych czy elastycznych wykładzin. 

Wykładziny PCV albo wykładziny dywanowe, z uwagi na swoją minimalną grubość przewodzą ciepło nawet lepiej niż drewno czy laminat. A dzięki temu, że cechuje ich elastyczność dobrze reagują na nieustanne rozszerzanie się i kurczenie powstałe w wyniku zmian temperatury. Zawsze jednak należy dobierać je zgodnie z zaleceniami producenta wskazującego czy dany materiał nadaje się jako podłoga na ogrzewanie podłogowe. 

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Ceramika i kamień na ogrzewanie podłogowe

Jedne z najlepszych parametrów cieplnych mają płytki ceramiczne, a przede wszystkim gres oraz klinkier. Natomiast marmur oraz granit, dużo grubsze, wolniej też się nagrzewają, ale dłużej utrzymują ciepło. Zaprzecza to opinii przeciwników tego materiału na podłogę argumentujących swoją niechęć do niej zimną i niekomfortową powierzchnią. Jednak w naszej kulturze determinowanej klimatem płytki ceramiczne oraz kamienne jako podłogę na ogrzewanie podłogowe wybieramy głównie do kuchni, łazienki czy przedpokoju, rzadko decydujemy się na ten materiał do salonu czy sypialni. Jako podłogę do salonu wybierają je klienci, którzy wyposażają salon mieszczący się na parterze domu jednorodzinnego otoczonego ogrodem, z którego bez przerwy wbiegają do wnętrza domu ulubione zwierzaki. Tego typu podłoga ułatwia codzienną pielęgnację i utrzymanie porządku. Z pewnością materiały te najlepiej wyglądają w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni mieszkalnej. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ciekawego wzoru na podłodze, który przełamie idealny jej wygląd i ocieplił tym samym optycznie wnętrze. 

Beton architektoniczny i posadzki z żywicy 

Niezwykle interesującym materiałem do ułożenia na ogrzewanie podłogowe są cieszące się coraz większą popularnością: beton architektoniczny oraz żywica. Przeniesione z industrialnych wnętrz, z magazynów czy garaży dotarły do przestrzeni mieszkalnej. Tworzą nietuzinkowe bezspoinowe powierzchnie przypominające rozświetlone lustro. Posadzki żywiczne umożliwiają zatopienie w nich różnych materiałów i aranżowanie oryginalnych wzorów co tworzy niepowtarzalne wnętrza. Większość mieszanek dostępnych na rynku jest przystosowana do użycia ich na powierzchnie systemu ogrzewania podłogowego. 

Drewno na ogrzewanie podłogowe

Drewno jako materiał do położenia na ogrzewanie podłogowe jest problematycznym wyborem. Wiadomo, że źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej, niż choćby ceramika, przewodzi ciepło. Mimo to można zastosować ten materiał jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy właściwie dobrać gatunek drewna kierując się współczynnikiem jego skurczu oraz czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Producenci zalecają tu: dąb, tek, merbau, iroko czy doussie. 

Decydując się na położenie na podłogę drewna ostateczny wybór materiału powinno się uzależnić od rodzaju posiadanego systemu ogrzewania podłogi. W przypadku zainstalowania w domu ogrzewania elektrycznego, gdy drewniana podłoga będzie układana bezpośrednio nad przewodami grzejnymi, może wystąpić zbyt duże nagrzanie drewna i w konsekwencji jego wypaczenie. Natomiast drewniana podłoga dość dobrze sprawdzi się przy systemie ogrzewania wodnym. Ale zawsze trzeba zastosować drewno twarde i wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się deski wielowarstwowe. Ich budowa, krzyżowe ułożenie słoi,  niweluje naprężenia, umożliwia równomierne rozprowadzanie się ciepła i dłuższe jego utrzymywanie. Wybierając jednak tego typu materiał zawsze należy sprawdzić czy producent zaleca położenie go na ciepłe podłogi. W przeciwnym wypadku podłoga może się rozwarstwić. Posadzka wykonana z drewna, z uwagi na słabe przewodnictwo ciepła, nie powinna być gruba, maksymalnie do 1,5 cm. Grubsza warstwa spowoduje znaczący wzrost kosztów ogrzewania, obniży wilgotność powietrza bezpośrednio nad podłogą i doprowadzi do tworzenia się szczelin. 

Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być wybierana z rozmysłem przy akceptacji technologii i cech fizycznych każdego z materiałów. Najlepiej w wyborze kierować się opiniami fachowców i zaleceniami producentów. 

 

Podobne artykuły

Wybieramy i kupujemy rekuperator

Lis 24, 2018

.Ogromna część kosztów utrzymania każdego z nas to koszty związane bezpośrednio z mieszkaniem, czyli opłaty czynszowe i media. Kwoty za czynsz czy dzierżawę są stałe i raz ustalona kwota obowiązuje bardzo długo, ale opłaty za media: wodę, prąd czy gaz w dużym stopniu zależą od zużycia. Zwykle budując dom czy kupując mieszkanie nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na opracowanie projektów instalacji, które pomogłyby nam …

Czytaj więcej

Nowoczesne grzejniki

Kwi 20, 2018

Białe oraz toporne żeberka są już zdecydowanie przeszłością. Kiedyś grzejnik miał jedynie pełnić funkcję praktyczną. Dziś może być z powodzeniem nawet główną oraz unikalną ozdobą wnętrza. Co prawda coraz częściej w pomieszczeniach montuje się ogrzewanie płaszczyznowe, jednakże tradycyjne grzejniki naścienne wciąż są bardzo popularne. Obecnie oferowane modele znacznie różnią się od tych, które prezentowano przed laty. Swobodnie mogą one przywodzić na myśl nawet przepiękne …

Czytaj więcej

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Gru 07, 2018

Zalety ogrzewania podłogowego są już chyba wszystkim znane i nikogo już nie trzeba do niego przekonywać. Postawić bosą stopę na ciepłej podłodze wczesnym rankiem głęboką zimą to marzenie wielu osób. Ogrzewanie podłogowe wnosi do domu niższą temperaturę otoczenia bez dyskomfortu. To też doskonały sposób ogrzewania mieszkania przyjazny dla alergików. Pomaga wyeliminować standardowe kaloryfery i zamienić je, w dużych mieszkaniach, na mniej wydajne, ale bardziej …

Czytaj więcej

Czyszczenie klimatyzacji – sprawdzone sposoby

Gru 05, 2018

Klimatyzacja w domu to urządzenie bardzo praktyczne, a wręcz – w okresie letnim – niezbędne. Niestety, posiadanie jej ma również pewne minusy, które mogą przekształcić się w poważny problem. Jednym z nich jest czyszczenie klimatyzacji. Czynność ta pozwala bowiem uniknąć poważnych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które wpływają nie tylko na najmłodszych domowników, ale także są szkodliwe dla najstarszych członków rodziny. W związku z …

Czytaj więcej

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}