Wyniki Twojego wyszukiwania

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

podłoga na ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego są już chyba wszystkim znane i nikogo już nie trzeba do niego przekonywać. Postawić bosą stopę na ciepłej podłodze wczesnym rankiem głęboką zimą to marzenie wielu osób. Ogrzewanie podłogowe wnosi do domu niższą temperaturę otoczenia bez dyskomfortu. To też doskonały sposób ogrzewania mieszkania przyjazny dla alergików. Pomaga wyeliminować standardowe kaloryfery i zamienić je, w dużych mieszkaniach, na mniej wydajne, ale bardziej estetyczne designerskie modele, a w małych mieszkaniach zrezygnować z nich całkowicie. 

Aktualnie stosuje się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne oraz wodne. System ogrzewania elektrycznego montuje się jeszcze w warstwie kleju cementowego, na którym układa się podłogę. Ta technologia ogranicza różnorodność materiału na podłogę, w przeciwieństwie to technologii ogrzewania podłogowego wodnego. Dlatego decydując się na ogrzewanie podłogowe należy połączyć system ogrzewania z właściwym materiałem na podłogę. 

Podłoga na ogrzewanie podłogowe 

Aby ogrzewanie podłogowe spełniało wszystkie swoje funkcje podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być dostosowana do systemu przewodzenia ciepła a przede wszystkim materiał na podłogę powinien charakteryzować się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz dużą bezwładnością cieplną. Zgodnie z normami europejskimi jako materiał na ogrzewaną podłogę można zastosować posadzkę oraz podkład o łącznym oporze cieplnym nie przekraczającym 0,15 (m2*K)/W. Jeżeli zamontowany w domu system ogrzewania podłogowego posiada moc 50 W/m2 to opór cieplny oscylujący wokół  0,1 (m2*K)/W  sprawia, że system należy zasilać wodą o temperaturze o  5oC wyższą ta, którą docelowo chcemy otrzymać na powierzchni naszej podłogi. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy źródłem zasilania dla ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła. Grubość oraz opór cieplny podłogi na ogrzewanie podłogowe ma wpływ na bezwładność cieplną całego systemu. Podłogi o wysokiej wartości oporu cieplnego rozgrzewają się dużo wolniej. 

Z uwagi na wszystkie powyższe parametry specjaliści zalecają na podłogę na ogrzewanie podłogowe ceramikę lub kamień. Oprócz właściwości przewodzenia ciepła materiały te umożliwiają położenie cienkich kabli lub mat grzewczych już w warstwie kleju do mocowania posadzki. Technologia ta sprawia, że mocno skraca się droga dla przewodzenia ciepła, jest ona znacznie krótsza niż wtedy, gdy źródło ciepła położone jest w podkładzie, czyli przy zastosowaniu podłogi drewnianej, paneli laminowanych czy elastycznych wykładzin. 

Wykładziny PCV albo wykładziny dywanowe, z uwagi na swoją minimalną grubość przewodzą ciepło nawet lepiej niż drewno czy laminat. A dzięki temu, że cechuje ich elastyczność dobrze reagują na nieustanne rozszerzanie się i kurczenie powstałe w wyniku zmian temperatury. Zawsze jednak należy dobierać je zgodnie z zaleceniami producenta wskazującego czy dany materiał nadaje się jako podłoga na ogrzewanie podłogowe. 

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Ceramika i kamień na ogrzewanie podłogowe

Jedne z najlepszych parametrów cieplnych mają płytki ceramiczne, a przede wszystkim gres oraz klinkier. Natomiast marmur oraz granit, dużo grubsze, wolniej też się nagrzewają, ale dłużej utrzymują ciepło. Zaprzecza to opinii przeciwników tego materiału na podłogę argumentujących swoją niechęć do niej zimną i niekomfortową powierzchnią. Jednak w naszej kulturze determinowanej klimatem płytki ceramiczne oraz kamienne jako podłogę na ogrzewanie podłogowe wybieramy głównie do kuchni, łazienki czy przedpokoju, rzadko decydujemy się na ten materiał do salonu czy sypialni. Jako podłogę do salonu wybierają je klienci, którzy wyposażają salon mieszczący się na parterze domu jednorodzinnego otoczonego ogrodem, z którego bez przerwy wbiegają do wnętrza domu ulubione zwierzaki. Tego typu podłoga ułatwia codzienną pielęgnację i utrzymanie porządku. Z pewnością materiały te najlepiej wyglądają w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni mieszkalnej. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ciekawego wzoru na podłodze, który przełamie idealny jej wygląd i ocieplił tym samym optycznie wnętrze. 

Beton architektoniczny i posadzki z żywicy 

Niezwykle interesującym materiałem do ułożenia na ogrzewanie podłogowe są cieszące się coraz większą popularnością: beton architektoniczny oraz żywica. Przeniesione z industrialnych wnętrz, z magazynów czy garaży dotarły do przestrzeni mieszkalnej. Tworzą nietuzinkowe bezspoinowe powierzchnie przypominające rozświetlone lustro. Posadzki żywiczne umożliwiają zatopienie w nich różnych materiałów i aranżowanie oryginalnych wzorów co tworzy niepowtarzalne wnętrza. Większość mieszanek dostępnych na rynku jest przystosowana do użycia ich na powierzchnie systemu ogrzewania podłogowego. 

Drewno na ogrzewanie podłogowe

Drewno jako materiał do położenia na ogrzewanie podłogowe jest problematycznym wyborem. Wiadomo, że źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej, niż choćby ceramika, przewodzi ciepło. Mimo to można zastosować ten materiał jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy właściwie dobrać gatunek drewna kierując się współczynnikiem jego skurczu oraz czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Producenci zalecają tu: dąb, tek, merbau, iroko czy doussie. 

Decydując się na położenie na podłogę drewna ostateczny wybór materiału powinno się uzależnić od rodzaju posiadanego systemu ogrzewania podłogi. W przypadku zainstalowania w domu ogrzewania elektrycznego, gdy drewniana podłoga będzie układana bezpośrednio nad przewodami grzejnymi, może wystąpić zbyt duże nagrzanie drewna i w konsekwencji jego wypaczenie. Natomiast drewniana podłoga dość dobrze sprawdzi się przy systemie ogrzewania wodnym. Ale zawsze trzeba zastosować drewno twarde i wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się deski wielowarstwowe. Ich budowa, krzyżowe ułożenie słoi,  niweluje naprężenia, umożliwia równomierne rozprowadzanie się ciepła i dłuższe jego utrzymywanie. Wybierając jednak tego typu materiał zawsze należy sprawdzić czy producent zaleca położenie go na ciepłe podłogi. W przeciwnym wypadku podłoga może się rozwarstwić. Posadzka wykonana z drewna, z uwagi na słabe przewodnictwo ciepła, nie powinna być gruba, maksymalnie do 1,5 cm. Grubsza warstwa spowoduje znaczący wzrost kosztów ogrzewania, obniży wilgotność powietrza bezpośrednio nad podłogą i doprowadzi do tworzenia się szczelin. 

Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być wybierana z rozmysłem przy akceptacji technologii i cech fizycznych każdego z materiałów. Najlepiej w wyborze kierować się opiniami fachowców i zaleceniami producentów. 

 

Podobne artykuły

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet ?

Sie 08, 2019

Zapytaliśmy właściciela firmy Narmet Plus, Rafała Ostaszewskiego dlaczego warto wybrać kocioł na Pellet. Kilka informacji, które nam udzielił znajdziecie poniżej! Spełniają normę 5 klasy oraz ECODESIGN, co oznacza wysoką sprawność cieplną powyżej 93%. Oszczędzamy czas, ponieważ kocioł automatycznie rozpala się, czyści palnik i w razie potrzeby wygasza się. W domu mieszkalnym do 150m2 pełny kosz wystarczy nawet do tygodnia czasu! Wygoda, komfort i porządek …

Czytaj więcej

Komin z klinkieru – na co zwrócić uwagę?

Mar 16, 2018

Z cegły klinkierowej z powodzeniem można wybudować komin w całości lub tylko obudować klinkierem fragment komina systemowego ponad dachem. Komin z klinkieru prezentuje się bardzo okazale. Należy jednak pamiętać o doborze cegieł klinkierowych i przestrzeganiu podstawowych zasad budowy i wykończenia komina, a będziemy mogli spać spokojnie i być pewni, że nie będzie przeciekał i posłuży nam przez długie lata. Przy konstrukcji komina z klinkieru bardzo ważnym …

Czytaj więcej

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Gru 07, 2018

Zalety ogrzewania podłogowego są już chyba wszystkim znane i nikogo już nie trzeba do niego przekonywać. Postawić bosą stopę na ciepłej podłodze wczesnym rankiem głęboką zimą to marzenie wielu osób. Ogrzewanie podłogowe wnosi do domu niższą temperaturę otoczenia bez dyskomfortu. To też doskonały sposób ogrzewania mieszkania przyjazny dla alergików. Pomaga wyeliminować standardowe kaloryfery i zamienić je, w dużych mieszkaniach, na mniej wydajne, ale bardziej …

Czytaj więcej

Klimatyzacja – fakty mity

08 maja, 2018

Marząc o komforcie i wygodzie we własnym mieszkaniu często stawiamy na niekonwencjonalne rozwiązania, które pozwolą nie tylko na oszczędność pieniędzy ale przede wszystkim – na poczucie błogiego komfortu na co dzień. Jak wiadomo lato jest porą roku, podczas której narzekamy na upały, które sprawiają, że czujemy się ciągle zmęczeni. Klimatyzacja – fakty i mity Jednym z popularniejszych rozwiązań latem jest montaż klimatyzacji, zamiast ciągłego …

Czytaj więcej

Jaki kominek wybrać – porównanie z biokominkiem

Gru 23, 2017

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad najefektywniejszą formą ocieplenia. Prawdą jest, że jedną z ważniejszych kwestii kiedy decydujemy się na budowę wymarzonych czterech kątów jest dobór odpowiedniego źródła ciepła, które pozwoli na utrzymanie go w domu przez okrągły rok. Natomiast metod ocieplania jest wiele. Dalej w większości stawiamy na kotły zaopatrzone w specjalne podajniki, które nie są drogie w eksploatacji i pozwalają na …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}