Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak zbudować stacjonarny grill w ogrodzie?

grill

Gdy zbliża się lato każdy właściciel ogrodu, działki, altanki a nawet balkonu przygotowuje się do sezonu grillowania. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu czy oferujących materiały budowlane można dostać wszelkie rodzaje grilli: tradycyjne na węgiel drzewny, gazowe czy elektryczne. Są one mobilne, wygodne w użyciu i niezawodne. Jednak każdy miłośnik grillowania marzy o jednym: o własnym, stacjonarnym, prawdziwym grillu, przy którym będzie można spędzać czas w gronie przyjaciół. 

Jak zbudować samemu stacjonarny grill?

Budowa stacjonarnego grilla w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy podstawowa znajomość sztuki budowlanej i kilka dni wolnego czasu, by cieszyć się potem latami z dzieła własnych rąk. Oczywiście zawsze można też zlecić fachowcom wybudowanie grilla, ich dzieło z pewnością powstanie w krótszym czasie. Bez względu na wybrane rozwiązanie, prawidłowo i zgodnie ze sztuką skonstruowany grill przetrwa wiele hucznych przyjęć. 

Krok pierwszy: wybór miejsca

Wbrew pozorom to jedna z ważniejszych decyzji dot. budowy stacjonarnego grilla. Podstawowym kryterium przy wyborze miejsca na grill w ogrodzie powinno być; wygoda i bezpieczeństwo. Grill można postawić wszędzie, nawet na patio czy tarasie, jednak z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.

Wybierając właściwe miejsce warto przemyśleć całą infrastrukturę, czyli nie tylko plan ustawienia grilla, ale i projekt powierzchni przeznaczonej do biesiadowania. To warunek konieczny, by osoba obsługująca grill, a jest to najczęściej gospodarz domu, nie pozostawał poza nawiasem zaproszonego towarzystwa i mógł uczestniczyć w rozmowach przy stole. Da to gwarancję dobrego samopoczucia pana domu oraz zapewni smaczny, nie przypalony posiłek. 

Grillujemy blisko domu

Grill powinien stać w miarę blisko domu, by przenoszenie w jego okolicę produktów, zastawy, krzeseł etc., mogło sprawnie się odbywać. Jednak trzeba pamiętać, że grill emituje sporo dymu, który nie powinien przedostawać się do domu własnego jak i domu sąsiada. Jeżeli grill zostanie wykonany zgodnie ze sztuką a gospodarz przyłoży się do wzorowego zastosowania technologii odprowadzania dymu, grill może stać blisko domu i stołu, ważne jednak, by nie szpecił z kolei idyllicznego obrazka samego obiektu mieszkalnego i okalającego go ogrodu. 

I ostatnia zasada, zbyt bliskie ustawienie grilla przy ścianie budynku może spowodować jego trwałe zabrudzenie dymem oraz tłuszczem. 

grill

Grill
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak dobrać materiał na budowę grilla?

Dobierając materiał do budowy grilla jak zawsze trzeba kierować się podstawowymi kryteriami: funkcjonalności i estetyki. Ogrodowy grill po wybudowaniu natychmiast zamienia się w element architektury ogrodowej, warto więc, by pięknie się w nią wtopił pod względem zarówno materiału jak i formy. Najczęściej do budowy stacjonarnego grilla ogrodowego stosuje się: cegły, bloczki betonowe, klinkiet, naturalne kamienie – łupki granitu czy sjenitu. Czasami stosuje się też piaskowce, które jednak trzeba zaimpregnować specjalnym preparatem , by nie wchłaniały intensywnie wody, ponieważ w ten sposób szybko niszczeją. 

Spoiwem dla wybranego materiału budowlanego jest zaprawa cementowo-wapienna. Inne w rodzaju bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych czy elementów gipsowych nie będą się nadawały do tego celu z uwagi na nasiąkliwość wodą. Gdy zimą woda wchłonięta przez budulec zamarznie, rozsadzi grilla przy  pierwszych mrozach. 

Projekt grilla

Wybór projektu grilla to sprawa otwarta, zależna od miejsca i wyobraźni użytkowników. Generalnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: grill otwarty i grill z okapem. 

  • Grill otwarty: łatwy i funkcjonalny, wystarczy palenisko otoczyć z trzech stron ściankami. Płytę paleniskową należy umieścić na wysokości ok. 70 cm nad poziomem działki, szerokość paleniska to średnio 70 cm a głębokość ok. 40 cm. Wszystkie trzy okalające ścianki powinny mieć wysokość minimum 30cm ponad palenisko. To najłatwiejszy sposób budowy, jednak największym mankamentem tego typu grilla jest wszechobecny dym, wystarczy jeden podmuch wiatru, by dym skierował się w stronę biesiadników.
  • Grille z okapem charakteryzują się kominem odprowadzającym dym. Dzięki temu jego użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe, jednak grill z kominem to już okazała budowla, dlatego tym bardziej należy dobrze wkomponować go w przestrzeń ogrodu. Angażując się w budowę tego rodzaju przestrzennego grilla warto pokusić się i o jego zadaszenie. Podczas deszczu gości można ulokować na tarasie a gospodarz obsługujący grilla może bez przeszkód czynić swą powinność. 

Dokumenty i zgody

Aby wybudować w swoim własnym ogrodzie stacjonarny grill nie trzeba spełnić żadnych formalnych wymogów. Tego rodzaju prace budowlane nie wymagają oficjalnego zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę. Zgłoszenie formalne składa się tylko w przypadku budowy altany wraz z grillem o powierzchni większej niż 35mkw. Zatem po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów można przystąpić do budowy. 

Fundamenty, ściany i palenisko

Budowę stacjonarnego, długowiecznego grilla należy rozpocząć od ustawienia fundamentów o zalecanej głębokości ok. 60 cm. Innym sposobem jest ubicie ok. 20-30 cm warstwy żwiru, tak przygotowaną powierzchnię zalewa się betonem o grubości ok. 15-20 cm. Po zakończeniu tego etapu prac należy odczekać ok. 2 tygodni aż fundament się zwiąże i całkowicie stwardnieje. 

Konstrukcję grilla zaczyna się od narożników, które muszą utrzymać ciśnienie wytworzone przez ścianki. Koleje cegły grilla lub kamienie układa się z przesunięciem o 1/2 długości poprzedniej cegły. Kolejne warstwy cegły należy połączyć zaprawą murarską. Palenisko grilla powinno znaleźć się na wysokości ok. 70 cm a nawet wyżej. Od tej wysokości będzie zależał komfort jego obsługiwania, dlatego warto budując od podstaw dostosować go do parametrów właściciela. 

Ruszt i komin

Do powstałego paleniska należy zamontować ceowniki, na których mocuje się prowadnice pod ruszt. Warto pokusić się o przygotowanie dwóch wersji wysokości rusztu nad paleniskiem, umożliwi to lepszą kontrolę nad potrawami. Ruszt można zlecić do wykonania ślusarzowi lub kupić gotowy w sklepie budowlanym. Dobrze jest kupić go wystarczająco wcześnie, aby w razie niestandardowych parametrów dostosować do niego całość budowli. Całość; palenisko i komora nie powinny być wyższe niż 60 cm, tak by podczas przygotowania potraw nie uciekało stamtąd ciepło. 

Jeżeli ogrodowy grill ma zostać zakończony kominem można przystąpić do jego budowy pamiętając, by zwężał się ku górze. Średnica wylotu komina nie powinna być mniejsza jak 15×15 cm.

Podobne artykuły

Jaki trawnik wybrać – z rolki czy wysiewany?

Wrz 16, 2018

Trawnik jest zdecydowanie jednym z najbardziej reprezentacyjnych elementów każdej nieruchomości. To on w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności posesji i potrafi skutecznie podnieść jej wartość. Walory praktyczne również są bardzo ważne, a właściciele domów dbają o nie, aby móc na nim komfortowo wypoczywać i spędzać czas. Jedną z najtrudniejszych decyzji w tej kwestii jest wybór pomiędzy trawnikiem z rolki a trawieniem siewnym — jakiego …

Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek?

Sty 17, 2018

Aranżacja ogródka nie jest bez wątpienia łatwą sprawą, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo małą powierzchnię. Faktem jest, że odpowiednie rozmieszenie i zagospodarowanie zieleni czy mebli ogrodowych, wymaga dobrego planu. Jeśli jesteśmy właścicielami wyjątkowo małego ogrodu musimy dokładnie przemyśleć kwestię i obecność w nim nawet najmniejszego z detali. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy jesteśmy rodzicami małych pociech, lub w najbliższym czasie …

Czytaj więcej

Drewutnia – konstrukcja i zastosowanie

Wrz 19, 2018

Posiadając własny dom, bądź też wędzarnię, musimy zdawać sobie sprawę, że drewno przeznaczone na opał musi przez określony czas sezonować, aby wyschło, a wilgoć wyniosła około piętnaście do dwudziestu procent. Zwykle ten okres waha się od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy (dwóch lat). Wówczas drzewo może wygenerować większą energię opałową, palić się dużej i wytwarzać mniej zanieczyszczeń. Równocześnie, ma to również wpływ na mniejszą …

Czytaj więcej

Jak zaprojektować ogród przed domem

Sty 29, 2018

Kupno domu wiąże się z licznymi obowiązkami, których realizacja jest niezbędna do tego byśmy mogli poczuć się w nim jak u siebie. Gdy już zostaną domknięte wszystkie kwestie związane z wyposażeniem wnętrza domu zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak zaprojektować ogród przed domem tak, by zachwycał swoim wyglądem, a dodatkowo był w pełni funkcjonalny. W końcu jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą nasi goście. Przestrzeń, …

Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie

06 maja, 2018

Mając odrobinę miejsca przy naszych domostwach często chcemy urządzić ogródek. Oczywiście wszyscy chcemy, żeby prezentował się on możliwie najlepiej. Aby mógł zachwycać swym pięknem konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi, które pomogą utrzymać ogród atrakcyjnym. Często szczególnej pielęgnacji wymaga obszar ziemi, a kiedy jest on wyjątkowo duży, to wówczas idealnym sprzętem okaże się glebogryzarka. Zastępując szpadel oraz widły zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie i czyni …

Czytaj więcej

Jak zbudować stacjonarny grill w ogrodzie?

Cze 18, 2018

Gdy zbliża się lato każdy właściciel ogrodu, działki, altanki a nawet balkonu przygotowuje się do sezonu grillowania. W ofercie sklepów z wyposażeniem domu czy oferujących materiały budowlane można dostać wszelkie rodzaje grilli: tradycyjne na węgiel drzewny, gazowe czy elektryczne. Są one mobilne, wygodne w użyciu i niezawodne. Jednak każdy miłośnik grillowania marzy o jednym: o własnym, stacjonarnym, prawdziwym grillu, przy którym będzie można spędzać czas w …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}