Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak zbudować energooszczędny dom – materiały

energooszczędny dom

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne są coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, ponieważ zastosowane w takich budynkach technologie i materiały znacząco wpływają na koszty eksploatacji. Zużycie energii może być nawet czterokrotnie mniejsze niż w przypadku zwykłego domu, a to oznacza spore oszczędności dla mieszkańców. Planując budowę musimy jednak pamiętać, że każdy element jest w tym przypadku istotny. Jak zatem zbudować energooszczędny dom, jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę?

Czym jest energooszczędny dom?

Dom energooszczędny to taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową EUco nie przekracza 40kWh/m2. Dla porównania, w zwykłych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych współczynnik ten wynosi przeciętnie od 95 do 120 kWh/m2*rok. Oszczędność energii jest więc zatem całkiem spora, jednak jeśli zastanawiamy się nad budową takiego domu, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że jest ona dużo bardziej skomplikowana i niestety droższa, niż w przypadku klasycznego budynku.

Lokalizacja, otoczenie

Wybór odpowiedniej działki ma bardzo ważne znaczenie i to od niego powinniśmy zacząć. Najkorzystniejsze będą parcele z wjazdem od strony północnej, w których pomieszczenia, z których korzystamy w ciągu dnia rozmieścimy do strony południowej. Dzięki temu, bardzo efektywnie wykorzystamy naturalną energię słoneczną.

Szukając miejsca dla naszego domu powinniśmy odrzucić otwarte przestrzenie. Odsłonięty z każdej strony budynek będzie bowiem narażony na działanie wiatru, który zimą będzie ochładzał nasze ściany. Dobrze byłoby, aby od jego północnej części rosły drzewa iglaste, które ochronią go od tych chłodnych podmuchów. Po stronie południowej najlepiej posadzić drzewa liściaste – zimą pozwolą na przedostanie się promieni słonecznych, a latem będą pełnić funkcję naturalnej osłony i zapewnią cień.

Działki z pozornie nieatrakcyjnymi warunkami terenowymi, mogą okazać się bardzo atrakcyjne. Odpowiednie wykorzystanie wszelkiego rodzaju zakrzywień terenu, wzniesień i zagłębień, może być korzystne dla energooszczędności budynku.

Projekt

Na rynku pojawia się coraz więcej gotowych koncepcji domów energooszczędnych, dzięki czemu, my, jako inwestorzy, mamy z czego wybierać i nie musimy decydować się, na kosztowny, indywidualny projekt. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli dysponujemy działką, o niestandardowym ukształtowaniu terenu, możemy być zmuszeni do zlecenia stosownych poprawek.

Dom energooszczędny nie może mieć dowolnego kształtu i wielkości. Najlepiej, aby charakteryzował się zwartą bryłą i niewielką powierzchnią przegród zewnętrznych – wówczas straty ciepła nie będą wysokie. Aby uniknąć niepotrzebnych mostków termicznych, powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju wykuszy, przybudówek i lukarn. Balkony również nie są wskazane, ale jeżeli nam na nich zależy, to najlepiej, aby miały konstrukcję dostawianą. Powierzchnia dachu również powinna być możliwie najmniejsza, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie prosty, płaski, jednospadowy dach. W fazie projektowania należy dokładnie przemyśleć stopień nachylenia, aby była możliwa instalacja kolektorów słonecznych.

energooszczędny dom

Więcej energooszczędnych urządzeń
Kliknij i sprawdź ceny!

Rozmieszczenie pomieszczeń

Ważną rolę odgrywa także odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Te, w których potrzebna jest duża ilość światła, a więc np. salon czy kuchnia, powinny zostać ulokowane od południowej strony i posiadać dużą powierzchnię okien. Jednak, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania latem, a tym samym wzrostu użycia klimatyzacji, warto zabezpieczyć je zewnętrznymi roletami i daszkiem. Jak najmniejsza ilość przeszkleń powinna natomiast znaleźć się od północnej strony budynku. Pomieszczenia nieogrzewane, oraz te, w których na ogół panuje niższa temperatura, powinny być ulokowane tak, by stanowiły ochronną warstwę, ograniczającą straty ciepła. Izby, w których zachodzi konieczność doprowadzenia ciepłej wody, nie powinny znajdować się daleko od siebie. Obniży to straty ciepła, a dodatkowo skróci długość samej instalacji, dzięki czemu będzie ona tańsza.

Technologia

Aby nasz dom był energooszczędny, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed zjawiskiem utraty ciepła. Z tego powodu kluczowe jest zabezpieczenie ścian oraz dachu, a także solidnie i fachowo zamontowana, dobra jakościowo stolarka okienna i drzwiowa o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych.

Ściany to podstawa

Ściany zewnętrzne należy starannie ocieplić oraz zabezpieczyć przed pojawieniem się nieszczelności. Warstwa izolacji termicznej musi mieć 20cm styropianu lub wełny mineralnej. Natomiast spoiną do pustaków i bloczków powinny być zaprawy klejowe oraz ciepłochronne.

Dobra ściana, jest nie tylko szczelna, ale posiada też zdolność do zatrzymywania ciepła, dlatego warto zastosować przegrody wykonane z ciężkich materiałów, które najpierw magazynują, a później oddają energię pochodzącą systemu ogrzewania lub promieni słonecznych.

Dach jest równie ważny

Dach jest elementem budynku, przez który może uchodzić nawet 20% ciepła, dlatego podobnie, jak w przypadku ścian, musimy zadbać o zastosowanie warstwy ocieplenia, charakteryzującej się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Przyjmuje się, że jej grubość powinna wynosić 30cm wełny mineralnej. Dobra izolacja dachu pracuje nie tylko w zimie, ale i w lecie – wówczas chroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem.

Instalacje

Ogrzewanie stanowi ok. 60% całej energii zużywanej podczas eksploatacji domu, dlatego energooszczędna instalacja ma największy wpływ na oszczędności w domowym budżecie. W polskich warunkach najlepiej sprawdza się zastosowanie kotła kondensacyjnego, jednak rozwiązanie to jest niemożliwe do zrealizowania, jeśli do działki nie jest doprowadzona sieć gazowa. W tej sytuacji dobrą alternatywą będzie instalacja pompy ciepła, która współpracowałaby z ogrzewaniem podłogowym. Z racji klimatu panującego w naszym kraju, zastosowanie kolektorów słonecznych powinniśmy traktować jedynie jako uzupełnienie głównej instalacji grzewczej.

Jedyną, słuszną instalacją wentylacyjną w przypadku domu energooszczędnego będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czyli odzyskiwaniem ciepła. Standardowa wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi wcale, ponieważ powoduje bardzo duże straty ciepła.

Podsumowanie

Energooszczędne domy są droższe i trudniejsze w budowie niż przypadku tradycyjnych jednorodzinnych budynków. W zamian pozwalają nam jednak zaoszczędzić niemałe pieniądze w późniejszej eksploatacji. Aby nasz dom zużywał możliwie najmniej energii, musi być zlokalizowany w odpowiednim miejscu, dobrze zaprojektowany i wykonany z odpowiednich materiałów. Jeżeli zależy nam na energooszczędności, wszelkie prace powinniśmy zlecić jedynie sprawdzonym fachowcom, ponieważ słaba realizacja może zniweczyć cały nasz trud włożony w budowę wymarzonego domu.

Podobne artykuły

Kompleksowa oferta aranżacji i wykończenia wnętrz od j2studio

Sie 29, 2019

J2Studio to pracownia architektury wnętrz zajmująca się wykonywaniem kompleksowych projektów z zakresu aranżacji wnętrz. Każdy z tych projektów dostosowany jest do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta. Jak to działa? .Poznaj szczegółową ofertę j2studio! 1. Szukasz pomysłu na klimat i wystrój wnętrza? Wybierz PROJEKT KONCEPCYJNY! To opcja polecana dla osób poszukujących inspiracji do zaaranżowania wnętrza. W ofercie zawarta jest wizualizacja, na podstawie której klient może …

Czytaj więcej

Elewacje – najnowsze trendy

18 maja, 2018

Piękny dom to nie tylko to, co znajduje się wewnątrz ale również aspekt zewnętrznej prezencji naszej nieruchomości. Nikt nie neguje tego, że ważny jest ogólny wystrój i aranżacja mieszkania, bowiem piękne meble, czy dopasowane do naszych indywidualnych preferencji kolory ścian stanowią element decydujący o tym, że do domu wracamy znacznie chętniej. Kwestia wystroju wewnętrznego jest ważna, niewątpliwie, jednakże – elewacja, czyli to, co znajduje …

Czytaj więcej

Konstrukcje stalowe domów – charakterystyka

Wrz 10, 2018

Konstrukcje stalowe wykorzystuje się głownie do budowy hali stalowych czy zbiorników magazynowania cieczy oraz materiałów sypkich. Ponad 90% obiektów tego obszaru buduje się właśnie z konstrukcji stalowych. Jednak rozwój technologiczny, w tym wypadku  wdrażany do produkcji  kształtowników oraz cechy samej stali sprawiły, że otworzył się dla niej zupełnie nowych sektor usług jakim jest budownictwo mieszkaniowe.  Stalowe obiekty Ostanie lata przyniosły wiele zmian zachodzących na …

Czytaj więcej

Targi BUDMA 2019 – odbierz dofinansowanie!

Lip 04, 2018

Szanowni Państwo, Wschodni Klaster Budowlany przyjmuje zapisy na targi BUDMA 2019, które odbędą się w dniach 12-15.02.2019 r. W ramach uczestnictwa we wspólnym stoisku klastrowym oferujemy dofinansowanie na poziomie nawet 80% następujących kosztów: · powierzchnia targowa wraz z zabudową, · wpis katalogowy, · miejsce parkingowe (przy hali targowej, dostępne przez cały czas trwania targów). Powierzchnia wystawiennicza Wschodniego Klastra Budowlanego jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. …

Czytaj więcej

Ściany nośne – wyburzanie i częściowe wyburzanie

Lut 23, 2018

Chcesz gruntownie odmienić wnętrze Twojego domu ? Szukasz sposobu na połączenie kilku pomieszczeń w jedno większe? Marzysz o tym, aby zwiększyć funkcjonalność Twojego mieszkania i planujesz wyburzenie ścian? Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli do wyburzenia przeznaczone są ściany nośne, mogą pojawić się spore komplikacje. Zajrzyj do tego poradnika zanim rozpoczniesz prace remontowe i sprawdź, jak wyburzać ściany nośne i …

Czytaj więcej

Ocieplenie domu – co jest najważniejsze

Sty 15, 2018

Ocieplenie jest bardzo istotnym elementem w trakcie budowy lub remontu domu. Dobre ocieplenie mieszkania odwdzięczy się nam niskimi kosztami ogrzewania w okresie zimowym oraz sprawi, że będzie się nam w nim bardziej komfortowo mieszkało. Nowo budowane domu muszą być ocieplone i reguluje to prawo, jednak stare budownictwo, pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia. Według szacunków, w blisko 70% domach jednorodzinnych w Polsce nie …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}