Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak zbudować energooszczędny dom – materiały

energooszczędny dom

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne są coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, ponieważ zastosowane w takich budynkach technologie i materiały znacząco wpływają na koszty eksploatacji. Zużycie energii może być nawet czterokrotnie mniejsze niż w przypadku zwykłego domu, a to oznacza spore oszczędności dla mieszkańców. Planując budowę musimy jednak pamiętać, że każdy element jest w tym przypadku istotny. Jak zatem zbudować energooszczędny dom, jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę?

Czym jest energooszczędny dom?

Dom energooszczędny to taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową EUco nie przekracza 40kWh/m2. Dla porównania, w zwykłych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych współczynnik ten wynosi przeciętnie od 95 do 120 kWh/m2*rok. Oszczędność energii jest więc zatem całkiem spora, jednak jeśli zastanawiamy się nad budową takiego domu, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że jest ona dużo bardziej skomplikowana i niestety droższa, niż w przypadku klasycznego budynku.

Lokalizacja, otoczenie

Wybór odpowiedniej działki ma bardzo ważne znaczenie i to od niego powinniśmy zacząć. Najkorzystniejsze będą parcele z wjazdem od strony północnej, w których pomieszczenia, z których korzystamy w ciągu dnia rozmieścimy do strony południowej. Dzięki temu, bardzo efektywnie wykorzystamy naturalną energię słoneczną.

Szukając miejsca dla naszego domu powinniśmy odrzucić otwarte przestrzenie. Odsłonięty z każdej strony budynek będzie bowiem narażony na działanie wiatru, który zimą będzie ochładzał nasze ściany. Dobrze byłoby, aby od jego północnej części rosły drzewa iglaste, które ochronią go od tych chłodnych podmuchów. Po stronie południowej najlepiej posadzić drzewa liściaste – zimą pozwolą na przedostanie się promieni słonecznych, a latem będą pełnić funkcję naturalnej osłony i zapewnią cień.

Działki z pozornie nieatrakcyjnymi warunkami terenowymi, mogą okazać się bardzo atrakcyjne. Odpowiednie wykorzystanie wszelkiego rodzaju zakrzywień terenu, wzniesień i zagłębień, może być korzystne dla energooszczędności budynku.

Projekt

Na rynku pojawia się coraz więcej gotowych koncepcji domów energooszczędnych, dzięki czemu, my, jako inwestorzy, mamy z czego wybierać i nie musimy decydować się, na kosztowny, indywidualny projekt. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli dysponujemy działką, o niestandardowym ukształtowaniu terenu, możemy być zmuszeni do zlecenia stosownych poprawek.

Dom energooszczędny nie może mieć dowolnego kształtu i wielkości. Najlepiej, aby charakteryzował się zwartą bryłą i niewielką powierzchnią przegród zewnętrznych – wówczas straty ciepła nie będą wysokie. Aby uniknąć niepotrzebnych mostków termicznych, powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju wykuszy, przybudówek i lukarn. Balkony również nie są wskazane, ale jeżeli nam na nich zależy, to najlepiej, aby miały konstrukcję dostawianą. Powierzchnia dachu również powinna być możliwie najmniejsza, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie prosty, płaski, jednospadowy dach. W fazie projektowania należy dokładnie przemyśleć stopień nachylenia, aby była możliwa instalacja kolektorów słonecznych.

energooszczędny dom

Więcej energooszczędnych urządzeń
Kliknij i sprawdź ceny!

Rozmieszczenie pomieszczeń

Ważną rolę odgrywa także odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Te, w których potrzebna jest duża ilość światła, a więc np. salon czy kuchnia, powinny zostać ulokowane od południowej strony i posiadać dużą powierzchnię okien. Jednak, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania latem, a tym samym wzrostu użycia klimatyzacji, warto zabezpieczyć je zewnętrznymi roletami i daszkiem. Jak najmniejsza ilość przeszkleń powinna natomiast znaleźć się od północnej strony budynku. Pomieszczenia nieogrzewane, oraz te, w których na ogół panuje niższa temperatura, powinny być ulokowane tak, by stanowiły ochronną warstwę, ograniczającą straty ciepła. Izby, w których zachodzi konieczność doprowadzenia ciepłej wody, nie powinny znajdować się daleko od siebie. Obniży to straty ciepła, a dodatkowo skróci długość samej instalacji, dzięki czemu będzie ona tańsza.

Technologia

Aby nasz dom był energooszczędny, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed zjawiskiem utraty ciepła. Z tego powodu kluczowe jest zabezpieczenie ścian oraz dachu, a także solidnie i fachowo zamontowana, dobra jakościowo stolarka okienna i drzwiowa o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych.

Ściany to podstawa

Ściany zewnętrzne należy starannie ocieplić oraz zabezpieczyć przed pojawieniem się nieszczelności. Warstwa izolacji termicznej musi mieć 20cm styropianu lub wełny mineralnej. Natomiast spoiną do pustaków i bloczków powinny być zaprawy klejowe oraz ciepłochronne.

Dobra ściana, jest nie tylko szczelna, ale posiada też zdolność do zatrzymywania ciepła, dlatego warto zastosować przegrody wykonane z ciężkich materiałów, które najpierw magazynują, a później oddają energię pochodzącą systemu ogrzewania lub promieni słonecznych.

Dach jest równie ważny

Dach jest elementem budynku, przez który może uchodzić nawet 20% ciepła, dlatego podobnie, jak w przypadku ścian, musimy zadbać o zastosowanie warstwy ocieplenia, charakteryzującej się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Przyjmuje się, że jej grubość powinna wynosić 30cm wełny mineralnej. Dobra izolacja dachu pracuje nie tylko w zimie, ale i w lecie – wówczas chroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem.

Instalacje

Ogrzewanie stanowi ok. 60% całej energii zużywanej podczas eksploatacji domu, dlatego energooszczędna instalacja ma największy wpływ na oszczędności w domowym budżecie. W polskich warunkach najlepiej sprawdza się zastosowanie kotła kondensacyjnego, jednak rozwiązanie to jest niemożliwe do zrealizowania, jeśli do działki nie jest doprowadzona sieć gazowa. W tej sytuacji dobrą alternatywą będzie instalacja pompy ciepła, która współpracowałaby z ogrzewaniem podłogowym. Z racji klimatu panującego w naszym kraju, zastosowanie kolektorów słonecznych powinniśmy traktować jedynie jako uzupełnienie głównej instalacji grzewczej.

Jedyną, słuszną instalacją wentylacyjną w przypadku domu energooszczędnego będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czyli odzyskiwaniem ciepła. Standardowa wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi wcale, ponieważ powoduje bardzo duże straty ciepła.

Podsumowanie

Energooszczędne domy są droższe i trudniejsze w budowie niż przypadku tradycyjnych jednorodzinnych budynków. W zamian pozwalają nam jednak zaoszczędzić niemałe pieniądze w późniejszej eksploatacji. Aby nasz dom zużywał możliwie najmniej energii, musi być zlokalizowany w odpowiednim miejscu, dobrze zaprojektowany i wykonany z odpowiednich materiałów. Jeżeli zależy nam na energooszczędności, wszelkie prace powinniśmy zlecić jedynie sprawdzonym fachowcom, ponieważ słaba realizacja może zniweczyć cały nasz trud włożony w budowę wymarzonego domu.

Podobne artykuły

Listwy sufitowe maskujące czyli jak ukryć karnisze

Sie 06, 2018

Karnisz jest niezbędnym, w większości wypadków, elementem wyposażenia wnętrz. Pełni funkcję nośną dla zasłon i firanek. Tylko szczęśliwcy mogą z nich zrezygnować wtedy, gdy lokalizacja domu czy mieszkania nie wymaga zasłaniania okien lub wybierają wariant rolet czy żaluzji. A ci ostatni również muszą pójść na kompromis i zgodzić się na wątpliwej urody elementy konstrukcyjne. Dlatego karnisze trzeba albo pokochać, zaakceptować ich użyteczność i zrobić …

Czytaj więcej

Fugowanie klinkieru – jak zrobić to poprawnie?

Mar 26, 2018

Klinkierem nazywamy tworzywa ceramiczne o spieczonym czerepie, aczkolwiek bez zeszkliwienia powierzchni. Otrzymuje się je w wyniku wypalania  w temperaturze około 1000-1300 stopni Celsjusza glin wapienno-żelazistych, żelazistych bądź wapienno-magnezjowych. Przy czym wykorzystuje się klinkier? W produkcji cegieł, płytek, dachówek, bruku. Plusem wyrobów klinkierowych jest niewątpliwie wysoka odporność na mróz oraz niska nasiąkliwość (wynoszącą około sześciu procent). Zakup oraz właściwe składowanie cegieł klinkierowych Ściany oraz ogrodzenia …

Czytaj więcej

Poddasze – adaptacja, przystosowanie powierzchni

Gru 23, 2017

Marząc o posiadaniu pięknie zaaranżowanego ogrodu, czy wyjątkowo dużej nieruchomości często decydujemy się na budowę własnego domu. Faktem jest, że decyzja ta wiąże się z dużymi kosztami, aczkolwiek osoby stawiające na pierwszym miejscu przestrzeń oraz marzące o zamieszkiwaniu spokojnych okolic (łąk czy lasów) podejmują decyzję, że zgromadzone oszczędności wykorzystają przy budowie wymarzonego domu. Jak w ciekawy sposób zaaranżować poddasze? (adaptacja, ocieplenie) W dzisiejszych czasach …

Czytaj więcej

Poddasze – może być Twoim azylem

Lut 15, 2018

Wybierając meble do domu bardzo często zapominamy o aranżacji poddasza. Mogłoby się wydawać, że urządzenie przytulnego pokoju na poddaszu to jedynie dodatkowe koszty. Tymczasem z poddasza można zrobić miejsce, w którym można całkowicie się wyciszyć i nabrać energii na kolejny dzień. Jak zaaranżować poddasze, aby stało się prawdziwym azylem? Jakie pomysły warto wykorzystać? Sprawdzone sposoby na aranżację miejsca wypoczynku na poddaszu Poddasze wcale nie …

Czytaj więcej

Jak zbudować energooszczędny dom – materiały

Sty 19, 2018

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne są coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, ponieważ zastosowane w takich budynkach technologie i materiały znacząco wpływają na koszty eksploatacji. Zużycie energii może być nawet czterokrotnie mniejsze niż w przypadku zwykłego domu, a to oznacza spore oszczędności dla mieszkańców. Planując budowę musimy jednak pamiętać, że każdy element jest w tym przypadku istotny. Jak zatem zbudować energooszczędny dom, jakich materiałów …

Czytaj więcej

Płytki imitujące cegłę – porównanie

Lut 15, 2018

Nowoczesne wzornictwo w ostatnich latach coraz częściej bazuje na prostych, klasycznych formach. Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest ceniony nie tylko ze względu na obowiązujące trendy, ale także z uwagi na swoją funkcjonalność. Nic dziwnego, że we wnętrzach coraz częściej możemy trafić na proste formy, które cechuje uniwersalizm i prostota. Jednym z pomysłów na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru są płytki imitujące cegłę. Skąd pomysł na …

Czytaj więcej