askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie?

Jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie?

Zacienione miejsce w ogrodzie powstaje na skutek jego położenia pod koronami dużych drzew, które przepuszczają umiarkowaną ilość światła słonecznego, lokalizacji powierzchni ogrodu "przyklejonego" do budynku, gdy dana partia ogrodu przez cały czas narażona jest na cień lub tylko w pewnych godzinach dnia. Jednak wystarczy nawet parę godzin nasłonecznienia, by ogród nic nie stracił na swojej urodzie.

Zacienione miejsce w ogrodzie - nawożenie

Zacienione miejsce w ogrodzie podczas upalnego lata zapewnia miły chłód i odpoczynek od gorąca. Jednak najważniejszą cechą tej części ogrodu, mającą wpływ na wegetację roślin jest brak dopływu światła oraz jałowość i suchość gleby. Gęste korony drzew ograniczają opady deszczu a ich korzenie absorbują tę niewielką ilość wilgoci znajdującą się w glebie i nie pozwalają na ukorzenienie się roślin posadzonych przez człowieka. A gdy to newralgiczne miejsce znajduje się tuż przy budynku - jego ściana również blokuje dostęp do wilgoci tworząc dla niej zaporę.

To dlatego o glebę w zacienionych zakątkach ogrodu należy starannie zadbać dodając do niej więcej próchnicy pochodzącej z nawozów organicznych lub kompostu zapewniającego roślinom wszystko to co najlepsze. Wystarczy rozłożyć go na przekopaną ziemię grubą warstwę a na koniec lekko wymieszać. W celu utrzymania w glebie wilgoci zaleca się też dodawanie do podłoża odkwaszonego torfu lub kory. Dla lubiących proste rozwiązania zaleca się dodanie przekompostowanego obornika konfekcjonowanego, dostępnego w workach w sklepach ogrodniczych. Taki obornik działa jak naturalny kompost a jednocześnie jest łatwy w użyciu.

Zacienione miejsce w ogrodzie będzie wymagało starannego nawożenia przez kilka kolejnych sezonów i uzupełniania gleby kompostem. Jeżeli ziemia jest szczególnie wyjałowiona można zastosować tam specjalne probiotyki glebowe, na które składają się szczepy mikroorganizmów przyspieszających powstawanie w glebie próchnicy utrzymującej w glebie m.in. wilgoć.

Jak wykorzystać zacienione miejsce w ogrodzie?

W pierwszym odruchu wydawałoby się, że w takich zakątkach najlepiej posadzić trawę i nie wracać już do niego myślami. Tymczasem miejsca bez słońca nie są najlepszym podłożem dla trawników. W sklepach ogrodniczych można dostać, co prawda, mieszanki traw przeznaczonych do wysiewu na obszarach zacienionych, ale gęste korony drzew czy ściany budynków nawet dla nich to za dużo. Dlatego trawnik w cieniu nigdy nie osiągnie zadowalającego stopnia gęstości, poza tym rosnąca w taki sposób trawa ma trudności z odbijaniem od ziemi, warto też pamiętać, że nie wolno jej za nisko skosić.

zacienione miejsce w ogrodzie

Rośliny ogrodowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Dlatego to nie trawa powinna wypełniać ocienione miejsca w ogrodzie a rośliny rosnące nisko i tworzące gęstą darń. Silne rozłogi tego typu roślin mają jednak to do siebie, że szybko przerastają podłoże zagarniając coraz większą powierzchnię, dlatego trzeba przypilnować, by nie rozrosły się zbyt ekspansywnie.

Jakie rośliny lubią zacienione miejsca?

W zacienionych zakątkach ogrodu doskonale sprawdzą się niektóre krzewy: hortensje, bukszpany, kamelie, różaneczniki. Świetnie poradzą sobie bluszcz i winobluszcz. A z bylin można wybrać część roślin, która w naturze należy do runa leśnego, Będą one co prawda kwitły w pierwszej części sezonu, gdy na okalających drzewach nie pojawią się jeszcze zasłaniające światło liście, ale na drugą część lata można zadbać o to miejsce w innych sposób. Warto wybrać takie byliny, które zamiast kwiatów charakteryzują się ozdobnymi liśćmi, choćby: bergenie, miodunki, barwinki, fiołki, przywrotniki, zawilce, akanty, przylaszczki, żywokosty.

Do głębokiego cienia przyzwyczajone są również paprocie, które w naturalnych warunkach rosną w poszyciu lasów. Dlatego poradzą sobie doskonale w cienistym ogrodzie a ich liście dodadzą uroku każdemu miejscu. Warto pokusić się o zasadzenie narecznic, paprotników czy niekropieni.

Rośliny cebulowe, kwiaty a nawet zioła i warzywa

Kryterium doboru roślin do zacienionych miejsc w ogrodzie jest tempo wypuszczania przez rośliny liści na tyle wcześnie, by stało się to zanim drzewa ponad nimi wytworzą własne liście, czyli wczesną wiosną. Dzięki temu zdążą one otrzymać taką ilość dziennego światła, która pozwoli im zakwitnąć. Duża grupa roślin cebulowych poradzi sobie właśnie w takich warunkach, np.; lilie, cebulice, narcyzy czy przebiśniegi.

W warunkach dominującego cienia sprawdzą się też niektóre kwiaty jednoroczne. Nadadzą one koloru i zapachu naszemu ogrodowi. Może to być: begonia, nagietek, fuksja, koleus czy petunia. Oczywiste jest dla wszystkich, że ograniczenie słońca wpływa negatywnie na wegetację warzyw i ziół. Ale akceptując fakt, że nie zdobędą one nagrody za obfitość i rozmiary w pozbawionym słońca ogrodzie warto pokusić się o zasadzenie niektórych ziół czy warzyw. Nadadzą one ogrodowi cech różnorodności, zmienności barw a i przydadzą się w kuchni. Warto zainwestować w niektóre zioła, takie jak: bazylia, mięta, czy kolendra czy warzywa, np.: pietruszka, szczypiorek czy sałata.

Zacienione miejsce w ogrodzie – wrzosowisko

Zaciszne, osłonięte, zacienione miejsce w ogrodzie lubią rośliny wrzosowate: azalie, kiścienie, pierisy, czy różaneczniki. Ponieważ wszystkie one lubią te same warunki klimatyczno-glebowe można sadzić je razem. Przygotowana specjalnie dla nich gleba powinna być kwaśna, bogata w próchnicę i zawsze wilgotna. Należy pamięta jednak, że wrzosy i wrzośce najpiękniej wyglądają jesienią. Dlatego należy umiejętnie łączyć rośliny cieniolubne w taki sposób, by okres ich wzrostu i kwitnienia miękko na siebie nachodził a uroda tego miejsca cały czas zachwycała.

Aranżacja działki od podstaw to niezwykle przyjemne i twórcze zadanie, chociaż wymaga podstawowej wiedzy z zakresu projektowania architektury krajobrazu. Brak wiedzy może spowodować przykre skutki w postaci ogrodowego chaosu, a przede wszystkim smutnego widoku przekwitłych roślin. Ogród przy naszym domu powinien być spójny i harmonijny, łagodnie przechodzący przez wszystkie etapy wegetacji. O powodzeniu przedsięwzięcia decyduje znajomość gleby, ukształtowanie terenu, wyobraźnia i wiedza z dziedziny ogrodnictwa. Na temat zakładania ogrodów i ich pielęgnacji można znaleźć niezliczoną ilość publikacji książkowych i internetowych, odpowiadających na wszelkie wątpliwości. Zawsze jednak warto uruchomić własną wyobraźnię i poświecić energię na stworzenie oryginalnego i dostosowanego do swoich oczekiwań ogrodu.