Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

jak zabezpieczyć ogród

Zima to pora roku, podczas której najbardziej cierpi ogród oraz wszelkie rośliny. Niektóre gatunki drzew oraz krzewów nie są w stanie samodzielnie ochronić się przed chłodem, a co za tym idzie – mogą nie przetrwać do wiosny. Na szczęście jednak istnieją sposoby, aby zabezpieczyć wszelkie rośliny i kwiaty przed ujemnymi temperaturami. Jak zabezpieczyć ogród przed zimą? Otóż, odpowiedź znajdziemy poniżej!

Rośliny wymagające ochrony przez zimą

Szczególnej ochrony przez zimą wymagają rośliny, które pochodzą ze strefy klimatycznej o cieplejszej charakterystyce. Wśród nich wymienia się między innymi róże, wrzosy, magnolie, iglaki, hortensje, a także niektóre gatunki traw. Oprócz tego, nie wolno zapominać również o niedawno posadzonych roślinach ozdobnych, młodych drzewkach i krzewach, które dopiero się aklimatyzują. 

Jak zabezpieczyć ogród przed wiatrem i mrozem?

Wiele gatunków roślin przede wszystkim wymaga, aby zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami, jakie panują w naszym kraju w zimie, a także zimnym i niejednokrotnie silnym wiatrem, mogącym je zniszczyć. Ważne jest więc, by właściwie przygotować je na taką pogodę.

Jak? Otóż, należy w głównej mierze ochronić glebę przed zamarznięciem wokół roślin. Jest to możliwe dzięki materiałom izolacyjnym, przeznaczonym właśnie do takich celów. Produkty pochodzenia naturalnego, to jest słoma, liście, bądź gałązki drzew iglastych można użyć do obsypania roślin. Inne, gotowe do ochrony ogrody przed mrozem materiały, są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Drzewa i krzewy niedawno posadzone zwykle zabezpiecza się za pomocą słomy, poprzez ich owinięcie nią, a następnie otoczenie płótnem, bądź jutą. Słomę należy rozmieścić pomiędzy gałęziami, a następnie otoczyć płótnem całą roślinę (luźno) i zawiązać sznurkiem. Dostępne są także specjalne folie, które chronią w zimie drzewa i krzewy przed ujemnymi temperaturami. Ważne jest jednak to, że nie wolno ich bezpośrednio nią owijać, bowiem folia nie jest w stanie przepuścić powietrza. To z kolei może powodować zamieranie końców pędów, pękanie kory, a także ma wpływ na rozwój chorób grzybowych.

Oprócz tego, warto wspomnieć o ochronie małych roślin, czyli kloszach. Nazwać nimi możemy między innymi wiadro, bądź karton, a także specjalne kopuły wykonane z przezroczystego plastiku. Na grządkach zaś warto zastosować samodzielnie wykonane tunele foliowe. Wystarczy rozłożyć folię na pałąkach, jednak należy pamiętać, aby regularnie podnosić ją z jednej strony, by zapewnić świeże powietrze roślinom.

Okrywanie

Okrywanie to sposób na zabezpieczenie roślin wrażliwych na przemarzanie, czyli między innymi lawendy, wrzosy, róże, różaneczniki, cyprysiki, a także azalie. Należy jednak okryć je po około tygodniu od silnych przymrozków, tak aby rośliny mogły się właściwie zahartować i przyzwyczaić do mrozów.

Przed mrozem, rośliny i krzewy doskonale chroni również agrowłóknina, dostępna w sklepach ogrodniczych. Jest ona bardzo lekka i częściowo przepuszcza światło, powietrze oraz wilgoć niezbędne dla roślin. Jest ona dostępna w różnych grubościach, jednak należy ją ochronić przed zwiewaniem – przysypać jej brzegi ziemią.

W przypadku róż, należy je wcześniej przyciąć jak najkrócej (w szczególności dotyczy to roślin niewielkich i niedawno posadzonych). Zwykle przyjmuje się, że ten gatunek lubi okrycie z liści, jednak należy pamiętać w okresie wczesnej wiosny o usunięciu ich (po silnych mrozach), bowiem mogą doprowadzić do zaparzenia, a w efekcie obumarcia kwiatów. 

Kopczykowanie

 Krzewy oraz kwiaty (a szczególnie róże i hortensje) nie będą w stanie przeżyć do wiosny, jeśli nie zostaną właściwie zabezpieczone. W tym celu wykonuje się kopczykowanie, czyli usypywanie kopczyków z ziemi u podstaw krzewów. Powinny one mieć wysokość około 20 do 30 centymetrów.

Jak zabezpieczyć ogród przez zimą?

Oprócz ochrony przed wiatrem i mrozem, należy również przygotować działkę przy naszym domu na śnieg. Przed zimą bardzo ważna jest ochrona roślin iglastych. Drzewka i krzewy bowiem mogą powyginać się pod wpływem ciężaru śniegu, a to zaś – na stałe sprawić, że stracą one swój kształt. Co więc zrobić, aby je ochronić? Otóż, powinno są je związać sznurkiem – tak aby nie były zbyt mocno ściśnięte, ale również nie miały za dużego luzu. 

Grabienie liści

Im bujniejszy ogród, tym więcej na jesieni pracy. W czasie bowiem, kiedy spadają liście, tworzy się z nich dywan. Wówczas należy je regularnie usuwać i grabić, aby na wiosnę nie przywitać – zamiast trawy – pustej ziemi. Pod liśćmi bowiem będzie on żółknąć, gnić, a w efekcie zamierać. Wspomniane liście jednak można wykorzystać – jak już wspomniano – do okrywania roślin.

jak zabezpieczyć ogród

Zabezpieczenie roślin zimą
Kliknij i sprawdź ceny!

Nawożenie i podlewanie

Choć w okresie jesiennym klimat ochładza się, to wciąż należy pamiętać o podlewaniu krzewów i drzew, które rosną również zimą i potrzebują wody także o tej porze roku. Nie podlewa się ich zimą, dlatego konieczne jest zwiększenie zapasów wody właśnie na jesieni. Oprócz tego, bardzo ważne jest nawożenie roślin. Wcześniej należy usunąć resztki uprawianych roślin jednorocznych, a także wszelkie chwasty, a następnie nawozić kompostem, bądź obornikiem. 

Przycięcie bylin

Pędy bylin należy przyciąć na jesieni tuż nad ziemią, zaś resztę – okryć korą, bądź trocinami o warstwie około dziesięciu centymetrów. Przycięte pędy zaś można zostawić do wiosny, dla ochrony pożytecznych owadów oraz dla ptaków, które będą zimą posilać się ich nasionami. 

Jak zabezpieczyć ogród i trawnik przed zimą?

Pod koniec października warto pokusić się o skoszenie trawnika (o ile dni są jeszcze ciepłe i pogodne). Zbyt długie źdźbła zwykle mogą prowadzić do rozwoju pleśni śniegowej. Krótka trawa znacznie lepiej zniesie ujemne temperatury, silne mrozy oraz wiatr, a równocześnie szybciej przygotuje się do wiosny. Warto również w okresie jesiennym zastosować specjalny nawóz wieloskładnikowy, który posiada podwyższoną zawartość potasu i fosforu, a przy okazji – niewielką ilość azotu.

Ochraniając ogród przed zimą, mamy pewność, że na wiosnę nie będzie na nas czekać przykra niespodzianka w postaci zgnilizny, zamarzniętych gałęzi oraz pędów czy też braku owoców krzewów i drzewek. Warto więc w okresie jesiennym zadbać o najbardziej wrażliwe rośliny, tak aby po dużych mrozach, ujemnych temperaturach i morderczych wiatrach mogły przebudzić się do życia, a wraz z nimi – cały ogród, który z pewnością odwdzięczy się za opiekę. Mimo to, należy tym samym mieć na uwadze, by we właściwym momencie zdjąć wszelkie okrycia – zarówno te naturalne, jak i specjalistyczne i nie dopuścić do zaparzenia krzewów i kwiatów.

 • Powiązane firmy

  DrBroker

  DrBroker

  Kaczorowskiego 7/U25, 15-375

  737165445

  biuro@drbroker.pl

  drbroker.pl

  SM Uniwersytecka

  SM Uniwersytecka

  Biuro na placu budowy, ul. Bartąska,

  518 945 575

  w.kulgajuk@osiedleplatinium.pl

  http://smuniwersytecka.pl/

  Monika Woroniecka – Fotografia

  Monika Woroniecka – Fotografia

  ,

  515 622 657

  woroniecka.monika@wp.pl

  http://monikaworoniecka.pl/

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Świętojańska 12A, 15-082

  601 923 833

  magdalena.zmiejko@gmail.com

  Remax

  Remax

  Legionowa 9/1 lok. 138, 15-281

  786 200 112

  85 741 37 83

  partners@remax-polska.pl

  https://www.remax-polska.pl/partners