Obecnie trwają prace nad rozwojem portalu. Z uwagi na prowadzone działania serwisowe, część funkcjonalności może obecnie nie działać właściwie. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość.

Zespół askdom.pl

askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak zaaranżować mieszkanie, aby było atrakcyjne do wynajmu dla studenta?

Jak zaaranżować mieszkanie, aby było atrakcyjne do wynajmu dla studenta?

Praktyczne Przestrzenie

Odzwierciedlające Potrzeby

Dzisiejszy czas pokrzyżował plany wynajmujących mieszkania. Zdalna praca, zdalna nauka studentów, spowodowały, że mieszkania na wynajem świecą pustkami. Do czasu. Jest to dobry czas, aby pomyśleć o małym liftingu mieszkania, by było atrakcyjniejsze dla wynajmującego a najbliższej przyszłości. Niekiedy niewielkim kosztem można zdziałać naprawdę wiele. Wszystko zależy od obecnego stanu wnętrza, więc samemu należy ocenić czy nie przydałby się gruntowny remont. Opowiada Kamila Snela, architekt wnętrz Wnętrzomania.


Co Jest Ważne

W kilku punktach


Modułowość

Oraz Mobilność

Młodzi ludzie są elastyczni i gotowi do zmian, dlatego też wnętrze powinno być odzwierciedleniem ich potrzeb. Mieszkanie studenckie powinno charakteryzować się modułowością oraz mobilnością. Każdy wynajmujący doskonale wie, że lokatorzy lubią coś przestawiać, zmieniać, dostosowywać do swoich potrzeb. Niejednokrotnie wprowadzają się ze swoimi meblami, wszelkimi większymi czy mniejszymi sprzętami. Dlatego też nie powinniśmy w pełni urządzać wnętrza, ale pozostawić w nim pewną swobodę. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku meble modułowe IKEA z kolekcji PS – dla ludzi i domów w ciągłym ruchu. Znajdą one swoje zastosowanie zarówno w sypialni, np. szafka, półka na ubrania na kółkach, czy sekretarzyk ze składanym blatem, jak i w przedpokoju w formie wieszaka na ubrania z regulacją wysokości.


Wielofunkcyjność

Ważna Rzecz

Nie zapominajmy o kolejnym ważnym aspekcie jakim jest wielofunkcyjność. Starajmy się wybierać takie rozwiązania, by sprawdzały się w wielu dziedzinach. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni, to zamontujmy w niej półwysep, który będzie służył jako miejsce do spożywania posiłków (dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkowy, zagracający mebel w postaci stołu kuchennego), ale również blat roboczy (może okazać się bardzo przydatny, gdy studenci wspólnie gotują). W sypialni część ściany możemy obłożyć korkiem. Będzie on służył za tablicę myśli, przypomnień, pilnych spraw do wykonania, ale również może zachęcić studenta do nadania charakteru jego prywatnej przestrzeni, bez konieczności obklejania ścian plakatami, zdjęciami w przypadkowych miejscach. Skorzysta na tym sam wynajmujący, który nie będzie musiał martwić się o odświeżenie ścian po każdej wyprowadzce danego studenta.


Maksymalne Wykorzystanie Przestrzeni

Pomysłowość Górą

Pomóżmy studentowi maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Zainstalujmy w mieszkaniu sprytne schowki, półki wszelkiego typu, organizery na drzwiach, np. w łazience. Zamiast standardowego stolika użyjmy skrzyni, w którą jeszcze coś pomieścimy. Wybierając łóżko do sypialni zadbajmy o to, by posiadało pojemnik na pościel lub praktyczne szuflady. Warto również pomyśleć o zabudowie z reguły niewykorzystanej przestrzeni, np. montując szafki nad łóżkiem czy nad drzwiami w przedpokoju. Meble na wymiar możemy wykonać z niedrogiego, a coraz bardziej popularnego materiału, jakim jest sklejka.


Optycznie Powiększanie Wnętrza

Ważna Rzecz

Gdy dysponujemy małym metrażem, uciekajmy się do metod optycznie powiększających wnętrze. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie lustra, które doskonale sprawdzi się w przedpokoju. Wrażenie głębi sprawią też wszelkie fototapety z ujęciem perspektywicznym. A jeśli już o ścianach mowa, to zachęcam do ozdobienia ich ciekawymi grafikami, panelami ściennymi. Świetnie sprawdzi się farba kredowo-magnetyczna, która zastosowana w kuchni lub korytarzu może stanowić miejsce wymiany informacji między współlokatorami. Dzięki temu lokal będzie „żył rytmem” jego mieszkańców. Nie bójmy się odważnych kontrastów, gdyż młodzi ludzie je lubią, a wnętrze nabywa indywidualnego stylu. Poprzez takie zabiegi jak wspomniana ściana korkowa czy tablicowa oraz mobilne meble modułowe daje się możliwość takiego poczucia, że to osoba mieszkająca sama kreuje przestrzeń, która ją otacza, przez co jeszcze bardziej się z nią utożsamia. Dzięki temu mieszkanie nie jest tylko miejscem do spania, ale staje się również jego domem. Akcentujmy, śmielej urządzajmy wspólną przestrzeń – kuchnię, łazienkę czy korytarz, a osobistą – sypialnię, potraktujmy bardziej neutralnie, gdyż finalnie to student sam zdecyduje o jej ostatecznym wyglądzie.


Sądzę, że wspomniane rozwiązania w istotny sposób pomogą odpowiednio zaaranżować wnętrze, które będzie chętnie wynajmowane przez studentów. Pamiętajmy, by kierować się oczekiwaniami młodego lokatora, stawiajmy na praktyczne i modułowe rozwiązania. Kto wie, może powyższe wskazówki zachęcą studenta do wieloletniego wynajmu, na cały okres trwania jego edukacji wyższej.