askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak wyczyścić płytki w łazience 5 domowych sposobów

Jak wyczyścić płytki w łazience 5 domowych sposobów


Czyszczenie płytek i fug w łazience nie należy do specjalnie przyjemnych czy łatwych zadań. Brud i osady wapienne, które gromadzą się na płytkach i fugach, mogą prowadzić do trwałych plam i uszkodzeń powierzchni. Czyszczenie płytek w łazience jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów zdrowotnych. W pomieszczeniu tym panuje wysoka wilgotność, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Regularne czyszczenie płytek pomaga zminimalizować ryzyko rozwoju chorób i infekcji. W tym artykule przedstawimy skuteczne i łatwe domowe sposoby na wyczyszczenie płytek w łazience oraz porady dotyczące pielęgnacji fug między płytkami.

Jak wyczyścić brudne płytki w łazience?

Brud na płytkach łazienkowych ma różne przyczyny, ale najczęściej powstaje z osadów wapiennych, mydła, tłuszczu i kurzu. Osady wapienne powstają z powodu twardej wody, która zawiera duże ilości wapnia i magnezu. Te minerały osadzają się na powierzchni płytek, tworząc białe plamy, które są trudne do usunięcia. Mydło, łój z naszej skóry i włosów, pył i kurz także osadzają się na płytkach, tworząc brudne plamy.

Dlaczego trzeba regularnie myć płytki łazienkowe?

Regularne czyszczenie płytek łazienkowych jest kluczowe, aby uniknąć trwałych plam i uszkodzeń ich powierzchni. Osady wapienne i mydło z czasem spowodują matowienie płytek, a nawet trwałe plamy. Ponadto brud na płytkach łazienkowych prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Aby uniknąć tych problemów, należy regularnie czyścić płytki łazienkowe. W przypadku osadów wapiennych, najlepszym sposobem jest stosowanie specjalnych środków czyszczących, które usuwają wapń bez uszkadzania powierzchni płytek. W przypadku brudu z mydła i tłuszczu można użyć domowych środków czyszczących, takich jak ciepła woda z octem lub soda oczyszczona. Więcej o domowych sposobach czyszczenia płytek, przeczytasz poniżej.

Domowe sposoby na czyszczenie płytek łazienkowych

Aktualnie wiele osób zwraca uwagę na ekologię i stara się unikać nadmiernego używania chemikaliów w codziennym życiu. Dlatego też tak popularne są  alternatywne, domowe sposoby na czyszczenie płytek łazienkowych. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych domowych sposobów na czyszczenie płytek, omawiamy ich skuteczność i bezpieczeństwo oraz dajemy praktyczne wskazówki, jak najlepiej zastosować każdy z nich.

Ściereczka z mikrofibry lub gąbka

Czysta woda jest jednym z najprostszych sposobów na czyszczenie płytek łazienkowych. Jest to również jedna z najbezpieczniejszych metod, ponieważ nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub gąbką. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku lekkiego zabrudzenia i może być stosowana codziennie. W ten sposób wyczyścisz bez problemu płytki gładkie lub płytki drewnopodobne o delikatnej fakturze. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie zdezynfekujesz płytek w łazience i nie usuniesz z nich wszystkich bakterii i potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów. Takie szybkie codzienne czyszczenie nie sprawdzi się także w przypadku poważniejszych zabrudzeń.

Mycie płytek wodą z octem

Woda z octem to jeden z najstarszych domowych specyfików do czyszczenia płytek. Wystarczy wymieszać ocet z letnią wodą w równych proporcjach. Woda z octem usuwa pleśń i nadaje płytkom delikatny połysk. Uważaj jednak, gdyż zbyt częste stosowanie takiej metody może doprowadzić do zmatowienia płytek. Takiego domowego środka czyszczącego nie poleca się także w przypadku płytek marmurowych, powierzchni malowanych i lakierowanych. Jeśli masz w łazience płytki imitujące kamień i chcesz je umyć wodą z octem, zrób najpierw próbę na niewielkim fragmencie w mało widocznym miejscu.

Soda oczyszczona – jak umyć nią płytki i fugi?

Soda oczyszczona to kolejny popularny środek do czyszczenia płytek łazienkowych. Wymaga ona jednak nieco więcej pracy niż poprzednie metody. Aby przygotować pastę, należy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą w takich proporcjach, aby powstała gęsta masa. Taka mikstura ma właściwości czyszczące i wybielające. Następnie nałóż pastę na płytki oraz fugi i przetrzyj je szczotką lub gąbką. W przypadku mocno zabrudzonych fug użyj starej szczoteczki do zębów. Ta metoda jest skuteczna w przypadku silniejszego zabrudzenia, takiego jak osady wapienne, ale należy uważać, aby nie uszkodzić powierzchni płytek.

Cytryna i sól do mycia płytek

Czym jeszcze myć płytki? Jeśli przeszkadza Ci zapach octu i nie masz akurat pod ręką sody oczyszczonej, domowy preparat do czyszczenia płytek i fug wykonasz także z soku cytryny i soli. 1/4 szklanki soli wymieszaj z sokiem z jednej średniej cytryny. Tak powstałym roztworem przetrzyj płytki, a następnie spłucz je i osusz.

Pasta z boraksu i wody – sposób na czyste płytki

Boraks, czyli czteroboran sodu wykorzystywany jest jako ekologiczny środek czyszczący o bardzo wielu zastosowaniach. Na bazie boraksu wykonasz także domowy środek czyszczący płytki. Jak czyścić płytki i fugi boraksem? Wystarczy połączyć boraks i wodę w proporcjach 4:1. Czyli na przykład 1 szklanka boraksu i 1/4 szklanki wody. Jeśli masz do czynienia z bardzo brudnymi płytkami zamiast wody, możesz wykorzystać sok z cytryny. Taką pastę rozprowadź po płytkach i zostaw na około 15 min. Następnie przetrzyj je miękką ściereczką lub gąbką i spłucz wszystko ciepłą wodą. Podsumowując, domowe sposoby na czyszczenie płytek łazienkowych są skuteczne i bezpieczne, ale wymagają nieco więcej pracy niż tradycyjne środki chemiczne. Warto jednak pamiętać, że regularne czyszczenie płytek łazienkowych jest kluczowe dla utrzymania ich w czystości i uniknięcia trwałych plam i uszkodzeń powierzchni płytek.

Jak często myć płytki w łazience?

Częstotliwość czyszczenia płytek zależy od stopnia ich zabrudzenia. W przypadku łazienek, które są intensywnie użytkowane, należy je czyścić co najmniej raz w tygodniu. W łazienkach, które są rzadziej użytkowane, można czyszczenie przeprowadzać co dwa tygodnie. Więcej uwagi wymagają płytki pod prysznicem czy w bezpośrednim sąsiedztwie wanny i umywalki. Warto jednak pamiętać, że im częściej będziesz czyścić płytki, tym łatwiej utrzymać je w czystości.

Zdjęcia: Komfort.pl