askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak wybrać odpowiedni żyrandol do kuchni?

Jak wybrać odpowiedni żyrandol do kuchni?


Żyrandol do kuchni to efektowny, a zarazem praktyczny detal, który wpływa na komfort przygotowywania posiłków i na przyjemność biesiadowania całą rodziną. Poza dekorowaniem wnętrza musi być także funkcjonalny. Jak wybrać odpowiedni żyrandol do kuchni? Co warto wiedzieć o kuchennym żyrandolu?

Zazwyczaj lampa wisząca w każdym pomieszczeniu odgrywa rolę głównego oświetlenia. Wsparta punktami świetlnymi, np. reflektorkami nad blatem roboczym czy oświetleniem w okapie, tworzy przytulną atmosferę w kuchni.

Lampę wiszącą z kryształami najczęściej montuje się na samym środku sufitu, aby równomiernie oświetlała całe wnętrze. Jeżeli na co dzień korzystasz z przestronnej kuchni, w której znalazło się miejsce na stół do posiłków całą rodziną, kuchenny żyrandol dobrze przesunąć nad miejsce biesiadowania.

Zupełnie inaczej warto spojrzeć na żyrandol, który powinien rozdzielić salon na strefę dzienną i strefę kuchenną. Jeżeli w Twoim domu na granicy tych dwóch przestrzeni znalazło się miejsce na stół, dobrze powiesić nad nim żyrandol do kuchni. O ile w ciągu dnia będzie po prostu odgrywał rolę dekoracji, o tyle wieczorem doda przytulności i subtelnie oddzieli aneks od salonu.

Aranżacja tak dużej przestrzeni musi być dobrze przemyślana. W końcu to w niej domownicy wspólnie jedzą posiłki, relaksują się przy planszówkach czy ulubionych filmach familijnych. Salon z aneksem to także ważne miejsce do przyjmowania gości. Właśnie dlatego, zamiast jednego żyrandola nad stołem, możesz postawić na trzy, ale nie w centralnych punktach. Pozostałe dobrze powiesić np. na środku aneksu i nad stolikiem kawowym w strefie relaksu. Istotna jest w tym przypadku spójność aranżacji – możesz wybrać np. podobne do siebie żyrandole z abażurami, przy czym ten nad stołem oddzielającym kuchnię od strefy dziennej powinien być większy od pozostałych. Warto dobrać do nich też kinkiety z kryształami i kryształowe lampy na stół.

Najważniejsze cechy żyrandola do kuchni

Dwie najbardziej podstawowe cechy żyrandola to odpowiednie oświetlanie wnętrza i łatwość utrzymania w czystości. Trzecią cechą, która wpływa na atmosferę i harmonijność wnętrza, jest wygląd żyrandola spójny z wystrojem.

Najlepsze żyrandole do kuchni to zdecydowanie te, które za sprawą kilku żarówek dobrze oświetlają całe wnętrze. Wyraźne oświetlenie ułatwi np. porządkowanie kuchni albo rozpakowywanie zakupów do lodówki i spiżarni. Świetnym przykładem takiego modelu jest kryształowy żyrandol z abażurami. Jeżeli szukasz wyłącznie oświetlenia sufitowego do kuchni, musisz pomyśleć o panujących w niej warunkach. Para wodna i kurz łatwo osiadają nie tylko na meblach, lecz także na lampach. Właśnie dlatego najlepiej wybrać kuchenny żyrandol, który będzie łatwy do wyczyszczenia. Dobrze sprawdzi się np. zabudowany model secesyjny albo żyrandol szlifowany. Ciekawą alternatywą dla klasycznych żyrandoli z kryształów są nowoczesne lampy w szklanej oprawie. Z łatwością znajdziesz takie oświetlenie i do kuchni w stylu retro, i do nowoczesnego wnętrza.

Na koniec pomyśl o wysokości, na jakiej umieścisz żyrandol do kuchni. Pod uwagę musisz wziąć wzrost najwyższego domownika i wysokość, na jakiej znajduje się najniżej położony element żyrandola kuchennego. Szacuje się, że różnica ta powinna wynosić co najmniej 15 cm. Projektując jadalnię, architekci wnętrz biorą pod uwagę także ważną wytyczną – pomiędzy żyrandolem czy lampą wiszącą a blatem powinno być co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni.