Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak wybrać ekipę remontową?

ekipa remontowa

Abstrahując od koniunktury lub jej braku na rynku budowlanym, zawsze ogromnym wyzwaniem jest znalezienie dobrej ekipy remontowej. O niekompetencji robotników wykonujących remonty w domach krążą legendy. Nie zawsze są to czysto estetyczne zarzuty, bardzo często błędy nieprofesjonalnej ekipy skutkują wadami, z którymi domownicy będą borykać się przez kolejne lata. Wspaniale byłoby znaleźć taką ekipę remontową, której całkowicie można by było powierzyć swoje mieszkanie, wyprowadzić się na czas remontu i wrócić na gotowe. Czy jest to jednak możliwe?

Jak wybrać ekipę remontową? 

Najczęściej przywoływany wniosek kończący narzekanie na ekipę remontową brzmi: im lepiej jest się samemu przygotowanym do remontu, tym łatwiej uniknąć zatrudnienia kiepskiej ekipy. Z drugiej strony, gdybyśmy się tak świetnie znali na pracach budowlanych i wykończeniowych nie potrzebowalibyśmy ekipy remontowej. Mimo wszystko im lepiej poznamy specyfikę prac remontowych, które chcemy zlecić, a przede wszystkim dokładnie będziemy wiedzieć co chcemy zmienić, tym lepsza będzie komunikacja z robotnikami i jaśniejsze polecenia. Wówczas będzie nam łatwiej kontrolować poszczególne etapy prac i szczegółów wykończeniowych. 

Podstawowa wiedza remontowa

Aby chociaż odrobinę zorientować się w zakresie i kosztach prac, do których poszukujemy ekipy remontowej warto sporządzić wstępny kosztorys. Oczywiście będzie on pełen luk, ale wybór podstawowych materiałów do remontu i tak należy do zlecającego. Dlatego zanim zaczniemy poszukiwania ekipy warto objechać pobliskie markety budowlane lub poszukać w internecie głównych elementów niezbędnych do remontu. Jeżeli mamy zamiar zlecić remont łazienki, wybierzmy wstępnie wszystkie urządzenia i materiały, i tak musimy to zrobić. Wiele osób oczekuje, że zakupy budowlane zrobi już z fachowcem od danego zakresu prac. Nie jest to zła metoda, budowlaniec z pewnością dobrze doradzi, nie zmienia to jednak faktu, że wstępnie musimy wiedzieć co chcemy kupić i tym samym musimy znać wcześniej cenę zakupu. 

ekipa remontowa

Remont mieszkania
Kliknij i sprawdź ceny!

Gdy poznamy już cenę większości materiałów pozostaje tylko koszt robocizny. Jeżeli jesteśmy w stanie właściwie nazwać usługę, np. położenie terakoty czy wymalowanie kuchni i określić powierzchnię, którą pragniemy zmienić, w internecie znajdziemy orientacyjne dla nas koszty robocizny. Można również skorzystać z kalkulatorów online, które przybliżą nam koszty robocizny i materiałów w danym województwie. 

Tak przygotowani możemy zlecić wybranej przez nas ekipie przygotowanie wstępnego kosztorysu dla zakresu zleconych prac. Będziemy wówczas w stanie ocenić kosztorys i ewentualnie oczekiwać wyjaśnienia drastycznych różnic w kosztach, być może uzasadnionych a być może tylko wymyślonych. 

Ekipa remontowa z polecenia

Nie ma lepszej metody wytypowania najlepszej ekipy remontowej niż dotarcie do niej z polecenia znajomych czy sąsiadów. Możliwość obejrzenia wyników przeprowadzonych gdzie indziej prac jest bezcenna. Niestety najczęściej tak się składa, że ta najlepsza firma ma zajęte terminy na pół roku a nie chcąc tyle czekać zaczynamy poszukiwania ekipy remontowej od zera. 

Jeżeli tak właśnie przedstawia się sytuacja warto zajrzeć na specjalistyczne fora budowlane, gdzie powinny znaleźć się informacje o firmach z danego regionu. Klienci tych firm chętnie dzielą się doświadczeniami, szczególnie negatywnymi, a to już połowa sukcesu. Bardzo czujnie i z rezerwą trzeba podchodzić do entuzjastycznych wpisów, które mogą być po prostu kryptoreklamą. Naszą czujność powinny wzbudzić też określenia typu „szybkie terminy” . 

Jedna ekipa do wszystkich pracy czy podział na specjalizacje?

To częsty dylemat bez łatwej odpowiedzi. Bardzo często przy dużym remoncie zakres prac jest tak szeroki, że pozyskana przez nas ekipa remontowa musi posiłkować się dodatkowymi specjalistami. Do jednego remontu niezbędny jest wysokiej klasy hydraulik, elektryk czy murarz. Wygodnie jest oczywiście podpisać umowę z jedną ekipą, która już we własnym zakresie musi zabezpieczyć kolejnych specjalistów. A w razie niedoróbek to ona musi zadbać o ich usunięcie. 

Z drugiej strony możemy mieć już kontakty do naprawdę świetnych specjalistów, o których wiemy, że wykonają swoją pracę bez zarzutu. Decydując się na współpracę z kilkoma ekipami bierzemy na siebie koordynację ich prac, kontrolę nad wykonaniem i zorganizowanie harmonogramu. To duża odpowiedzialność, a taki wariant zalecany jest wyłącznie osobom obeznanym ze specyfiką prac budowlanych oraz posiadającym czas, by prowadzić taką działalność. 

Sprawdzamy kilka ekip remontowych

Nie wolno bać się rozmawiać o pieniądzach, a niestety to częsty błąd. Zapraszając kogoś do mieszkania mamy problem z rozmawianiem z nim o pieniądzach. Tymczasem powinniśmy oczekiwać od danej ekipy szczegółowego kosztorysu na piśmie. Taki kosztorys jednocześnie określa wyraźnie i nazywa wszystkie czynności do wykonania, określa też zakres prac. Może zdarzyć się oczywiście, że w trakcie wykonywania już zlecenia wydarzy się coś nieoczekiwanego lub zmienimy nagle koncepcję. W takim przypadku wcześniej zaakceptowany kosztorys jest podstawą do rozmów o dodatkowych kosztach za nieujęte wcześniej  prace. 

Mając w ręku kosztorys wykonany przez jedną ekipę remontową warto porównać ją z innymi. Nie bójmy się zatem zaprosić do domu kilku specjalistów i wybrać najkorzystniejszy dla nas kosztorys i tym samym ekipę. 

Czas usługi

Składową kosztorysu jest czas trwania usługi. Im dokładniej określony jest zakres prac tym dokładniejsze są wyliczenia co do czasu trwania ich wykonywania. Planowany okres usługi da nam jeszcze jedną informację. Sprawdzimy, czy wybrana przez nas ekipa remontowa nie wykonuje jednocześnie kilku zleceń. Jeżeli tak się dzieje, po pierwsze musimy to wiedzieć a po drugie musimy na to wyrazić zgodę. Ponieważ z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że remont u nas się przeciągnie a firma nie zakończy prac w wyznaczonym terminie. 

Umowa z ekipą remontową

Na koniec spisujemy z wybraną ekipą remontową umowę, będzie to podstawa do wszelkich ewentualnych roszczeń. Muszą w niej zawrzeć wszystkie ustalenia:

  • zakres prac, a każda musi zostać nazwana
  • kosztorys
  • harmonogram prac i termin ich zakończenia
  • sposób i terminy zapłaty, ewentualne zaliczki
  • gwarancja na wykonane prace
  • ustalenia kto kupuje materiały i kto za nie i kiedy płaci 
  • kary umowne za opóźnienie prac 

Nigdy za pracę nie płacimy z góry. Na początek, jeżeli tak mówi umowa, przekazujemy ekipie pieniądze wyłącznie na zakup materiałów. Wynagrodzenie za pracę płacimy dopiero wówczas, gdy uwzględnione zostały wszelkie poprawki i niedoróbki. 

Podobne artykuły

Płytki imitujące cegłę – porównanie

Lut 15, 2018

Nowoczesne wzornictwo w ostatnich latach coraz częściej bazuje na prostych, klasycznych formach. Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest ceniony nie tylko ze względu na obowiązujące trendy, ale także z uwagi na swoją funkcjonalność. Nic dziwnego, że we wnętrzach coraz częściej możemy trafić na proste formy, które cechuje uniwersalizm i prostota. Jednym z pomysłów na nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru są płytki imitujące cegłę. Skąd pomysł na …

Czytaj więcej

7 wielkich pomysłów na małą przestrzeń

Sty 22, 2018

Nie każdy może pozwolić sobie na sporej wielkości dom albo choćby większy metraż mieszkania w bloku. Mimo to nie ma co się martwić, są rozwiązania! Małe również może być piękne, a przy odrobinie inwencji twórczej i dostępnych na rynku materiałach możemy stworzyć niepowtarzalne małe królestwo. Sposób wykończenia przestrzeni o niewielkim metrażu wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania rozwiązań, które zadowolą mieszkańców i nie zmniejszą komfortu …

Czytaj więcej

Jak położyć na ścianę tynk mozaikowy ?

Lip 22, 2018

Tynk mozaikowy jest to powłoka dekoracyjna cienkowarstwowa, potocznie zwana tynkiem kamyczkowym. Składa się z drobnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej. Ten rodzaj tynku nakłada się na podłoże cienką warstwą o grubości od 1 do 3 mm. Dzięki spoiwu jakim jest żywica, w porównaniu z innymi sposobami tynkowania dekoracyjnego, tynk mozaikowy jest o wiele bardziej elastyczny i jednocześnie odporniejszy na różnego typu uszkodzenia, również na częste i …

Czytaj więcej

Ocieplenie budynku – styropian czy wełna mineralna

Sty 15, 2018

Ocieplenie to bardzo ważny element przy budowie lub remoncie domu. To od niego, w dużej mierze zależy komfort życia lokatorów, a także wysokość kosztów eksploatacji budynku zimą. Najpopularniejsze materiały stosowane przy ociepleniach to styropian i wełna mineralna. Obydwa rozwiązania charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i wyboru należy dokonać w oparciu o porównanie innych czynników. Przedstawimy je w poniższym artykule oraz pokażemy wszystkie zalety i …

Czytaj więcej

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Paź 04, 2018

Cienkie ściany, słaba izolacja akustyczna, coraz częściej potrzebny spokój i cisza, szybkie życie i coraz bardziej konieczny czas odpoczynku i izolacji powoduje, że wyciszanie ścian staje się bardzo ważnym dla nas działaniem. Krzyk dzieci za ścianą, rozmowy sąsiadów, tupot nóg, głośna muzyka, odgłosy kina domowego wszystko zaczyna denerwować i męczyć. Przy słabych akustycznie ścianach nawet odgłos lejącej się wody czy gotowania obiadu może przeszkadzać. …

Czytaj więcej

Listwy sufitowe maskujące czyli jak ukryć karnisze

Sie 06, 2018

Karnisz jest niezbędnym, w większości wypadków, elementem wyposażenia wnętrz. Pełni funkcję nośną dla zasłon i firanek. Tylko szczęśliwcy mogą z nich zrezygnować wtedy, gdy lokalizacja domu czy mieszkania nie wymaga zasłaniania okien lub wybierają wariant rolet czy żaluzji. A ci ostatni również muszą pójść na kompromis i zgodzić się na wątpliwej urody elementy konstrukcyjne. Dlatego karnisze trzeba albo pokochać, zaakceptować ich użyteczność i zrobić …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}