Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania – Adam Władyko (część I : wprowadzenie)

O tym, dlaczego właściwy wybór okien jest tak ważny dla naszego komfortu i portfela. Rozpoczynamy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien.

Część I - wprowadzenie

Panie Adamie, czy powinniśmy oszczędzać na oknach w swoim mieszkaniu, domu?

– Oszczędność to pojęcie względne. Cena stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo ważna, ale nie jest najważniejsza w dzisiejszych czasach. Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.

Dlaczego?

– Ponieważ np. energia, którą zużywamy na ogrzanie domów, jest bardzo droga, będzie jeszcze droższa i powinniśmy się na tę okoliczność zabezpieczyć – przed stratą ciepła w okresie grzewczym. Druga sprawa, którą już od kilku lat musimy brać pod uwagę, to zmiana klimatu. Lata są coraz cieplejsze, większość z nas korzysta z klimatyzacji w domu. Oprócz zabezpieczania się przed stratą ciepła, coraz częściej trzeba myśleć o tym, jak nie tracić chłodu. Nie możemy zapominać też o właściwej wentylacji. A to wszystko znaczy, że potrzebujemy innych okien niż kiedyś.

Czyli ważna jest nie tyle oszczędność, ile dopasowanie okna do moich potrzeb?

– Tak. Pierwsze pytanie, jakie zadajemy klientowi, jest pytaniem o rodzaj budynku. Nie ma już bowiem na rynku okien standardowych, uniwersalnych – jak kiedyś, jak choćby 10 lat temu. Wówczas okna były produkowane seryjnie i np. dom stawiało się pod okna. Dzisiaj okna produkuje się pod klienta, indywidualnie, z pomiarem co do milimetra i do klienta dobiera się technologię.

Dlatego my spotykamy się z klientem już na etapie budowy, sprawdzamy, z jakich materiałów jest budowany dom, żeby do nich dopasować okna. Jeżeli klient stawia np. dom pasywny, ciepły, to już poniósł duże koszty i chce, żeby było w nim ciepło. To oczywiste. Nie można tu więc wstawić najtańszych okien, bo to nie będzie miało sensu: dom nie będzie trzymał ciepła, a klient będzie tracił energię, a w efekcie pieniądze.

Czy w takim razie wybór nie jest prostszy, kiedy chcemy na przykład tylko wymienić okna w mieszkaniu?

– Nie jest. Tutaj również trzeba okna precyzyjnie dopasować.

Proszę to wytłumaczyć.

– Powiedzmy, że mamy dom zbudowany z nowoczesnych materiałów, trzymających ciepło, z odpowiednim dociepleniem, elewacją itd. i blok z wielkiej płyty, gdzie nie ma wentylacji, pomieszczenia są małe. Gdzie należy wstawić ciepłe okna? To oczywiste, że nie w bloku, ponieważ wtedy zamkniemy się w puszce, nie będzie cyrkulacji powietrza.

Dlatego w przypadku domu najlepiej zgłosić się do nas już na etapie projektu – obejrzymy projekt i sprawdzimy, czy jest on technicznie wykonalny. Bo może być tak, że projekt zakłada modne obecnie duże przeszklenia, których w danym budynku nie da się zamontować, żeby było bezpiecznie. Albo zakłada rozwiązanie, które jest niemożliwe do realizacji ze względów technicznych.

Z kolei w przypadku już wybudowanego mieszkania najpierw fachowo ocenimy jego stan, użyte materiały itp. i doradzimy najlepszy produkt.

Ale i tak większość z nas będzie patrzeć na cenę…

– Zgadza się. Producentów i rodzajów okien jest coraz więcej, więc wybór jest coraz większy i łatwo stracić orientację.  

Ja zawsze zachęcam klientów, żeby porównywali oferty. Ale nie pod kątem cen – to jest tylko jedna ze składowych. Jestem w stanie bardzo szybko wytłumaczyć klientowi, skąd się wzięła różnica w cenie, pokazując mu inne, ważniejsze parametry: profil, okucie, technologię wykonania, itp.

Panie Adamie, to nie są kwestie, na których wszyscy się znają.

–  Oczywiście. Dlatego najlepiej poradzić się fachowca, który to wszystko wytłumaczy i doradzi, jak najlepiej wybrać okna, żeby uniknąć problemów i kosztów. Na co zwracać uwagę.

Ale o tym opowiemy w następnej rozmowie.

Białostocka Fabryka Okien od 10 lat specjalizuje się w produkcji oraz  sprzedaży okien i drzwi z PCV i aluminium. Wszystkie produktu wytwarzane są na miejscu, zgodnie z najwyszymi standardami.

Razem z naszym ekspertem Adamem Władyko, prezentujemy Państwu najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę, gdy wybieramy okna – tak by był to właściwy wybór.

Podobne artykuły

Czwarty przegląd nieruchomości – woj. podlaskie

Sty 22, 2019

Dzień dobry! Zapraszam do zapoznania się z czwartą edycją przeglądu rynku nieruchomości w woj. podlaskim –cyklicznie przeprowadzanym przez redakcję portalu askdom.pl. Dzisiejsza prezentacja dotyczyć będzie ogłoszeń nieruchomości : INWESTYCYJNYCH – mogących przynieść dochód poprzez realizację inwestycji w postaci wynajmu, dalszej odsprzedaży, zabudowy, itp. KOMERCYJNYCH – nabywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej.   mgr inż. bud. Mateusz Kropiewnicki specjalista ds. marketingu w sektorze budownictwa i nieruchomości redaktor portalu askdom.pl …

Czytaj więcej

Jak dobrze wynająć mieszkanie?

Sie 14, 2019

Warto żeby była korzystna i opłacalna. Czy nie sądzisz, że dlatego warto się do niej dobrze przygotować? … Aby przeprowadzić proces szybko i bezpiecznie, przedstawiam garść praktycznych porad. W poniższym e-booku będzie mowa o tym, jak skutecznie wynająć mieszkanie. Znaleźć najemce, który będzie regularnie płacił i będzie dbał o Twoje mieszkanie jak o swoje. KROK NR 1 – OKREŚLENIE CELÓW. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie, …

Czytaj więcej

HISTORIE KUCHENNE czyli to, co chcesz o kuchni wiedzieć, a boisz się zapytać

Mar 06, 2019

Podczas wakacji odwiedzałam znajomych. Wizyta przewidywała nocleg. Mają nowe mieszkanie. Ulokowano mnie w salonie. Co chwila wybudzał mnie brzęk włączającej się zamrażarki. To zdarzenie skłoniło mnie do refleksji dotyczącej mojej codziennej pracy na temat łączenia funkcji salonu z kuchnią czyli bardzo popularnych dziś aneksów kuchennych. Czy to na pewno jest dobry pomysł? Naturalna kolej rzeczy W dawnych czasach domy miały w centrum piece i …

Czytaj więcej

Agent nieruchomości musi być jak psycholog

Lip 10, 2019
Zapraszamy na wywiad z Panią Ewą Mikucką - właścicielką biura nieruchomości Licencja Pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania klientów, wyjaśnić i rozwiązać prawno-administracyjne zawiłości czy wreszcie tak po ludzku doradzić. To tylko niektóre wyzwania, z którymi na co dzień musi sobie poradzić dobry pośrednik.   Praca w tej branży wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin oraz doświadczenia, nie tylko zawodowego, ale i życiowego - mówi Ewa ...
Czytaj więcej

Relacje i manipulacje, czyli o tym jak (nie) negocjować i po co podawać szklankę zimnej wody

30 maja, 2019
Obecny boom na rynku nieruchomości. To nie tylko wzrost, cen, więcej transakcji, ale też szkolenia związane z... negocjacjami. No bo w końcu, żeby dobrze kupić, trzeba umieć negocjować. Wydaje się, że o negocjacjach powiedziano i napisano już wszystko. I jest to chyba w dużej mierze prawda. Czy aby przeprowadzić dobre negocjacje, trzeba mieć duże doświadczenie, czytać wiele książek, a może właśnie odbyć jakieś specjalne ...
Czytaj więcej

Do Dżina podobny nie jestem, ale marzenia spełniać potrafię!

Lip 12, 2018

Rozmowa z Sebastianem Janaszem, agentem biura Apex 🦉Panie Sebastianie, zacznę standardowo: Jak to się stało, że zdecydował się Pan na pracę w zawodzie pośrednika nieruchomości? Studiowałem Budownictwo na Politechnice Białostockiej. Na jednym z przedmiotów dot. przedsiębiorczości miałem za zadanie przygotować biznes plan i strategię mojej przyszłej firmy. Byłem pewien, że nie będzie to firma budowlana, więc zdecydowałem się przygotować pracę na jakiś oryginalny temat. …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}