Wyniki Twojego wyszukiwania

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część I – wprowadzenie)

“Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.”

Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę - aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien.

Część I - wprowadzenie

Panie Adamie, czy powinniśmy oszczędzać na oknach w swoim mieszkaniu, domu?

– Oszczędność to pojęcie względne. Cena stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo ważna, ale nie jest najważniejsza w dzisiejszych czasach. Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.

Dlaczego?

– Ponieważ np. energia, którą zużywamy na ogrzanie domów, jest bardzo droga, będzie jeszcze droższa i powinniśmy się na tę okoliczność zabezpieczyć – przed stratą ciepła w okresie grzewczym. Druga sprawa, którą już od kilku lat musimy brać pod uwagę, to zmiana klimatu. Lata są coraz cieplejsze, większość z nas korzysta z klimatyzacji w domu. Oprócz zabezpieczania się przed stratą ciepła, coraz częściej trzeba myśleć o tym, jak nie tracić chłodu. Nie możemy zapominać też o właściwej wentylacji. A to wszystko znaczy, że potrzebujemy innych okien niż kiedyś.

Czyli ważna jest nie tyle oszczędność, ile dopasowanie okna do moich potrzeb?

– Tak. Pierwsze pytanie, jakie zadajemy klientowi, jest pytaniem o rodzaj budynku. Nie ma już bowiem na rynku okien standardowych, uniwersalnych – jak kiedyś, jak choćby 10 lat temu. Wówczas okna były produkowane seryjnie i np. dom stawiało się pod okna. Dzisiaj okna produkuje się pod klienta, indywidualnie, z pomiarem co do milimetra i do klienta dobiera się technologię.

Dlatego my spotykamy się z klientem już na etapie budowy, sprawdzamy, z jakich materiałów jest budowany dom, żeby do nich dopasować okna. Jeżeli klient stawia np. dom pasywny, ciepły, to już poniósł duże koszty i chce, żeby było w nim ciepło. To oczywiste. Nie można tu więc wstawić najtańszych okien, bo to nie będzie miało sensu: dom nie będzie trzymał ciepła, a klient będzie tracił energię, a w efekcie pieniądze.

Czy w takim razie wybór nie jest prostszy, kiedy chcemy na przykład tylko wymienić okna w mieszkaniu?

– Nie jest. Tutaj również trzeba okna precyzyjnie dopasować.

Proszę to wytłumaczyć.

– Powiedzmy, że mamy dom zbudowany z nowoczesnych materiałów, trzymających ciepło, z odpowiednim dociepleniem, elewacją itd. i blok z wielkiej płyty, gdzie nie ma wentylacji, pomieszczenia są małe. Gdzie należy wstawić ciepłe okna? To oczywiste, że nie w bloku, ponieważ wtedy zamkniemy się w puszce, nie będzie cyrkulacji powietrza.

Dlatego w przypadku domu najlepiej zgłosić się do nas już na etapie projektu – obejrzymy projekt i sprawdzimy, czy jest on technicznie wykonalny. Bo może być tak, że projekt zakłada modne obecnie duże przeszklenia, których w danym budynku nie da się zamontować, żeby było bezpiecznie. Albo zakłada rozwiązanie, które jest niemożliwe do realizacji ze względów technicznych.

Z kolei w przypadku już wybudowanego mieszkania najpierw fachowo ocenimy jego stan, użyte materiały itp. i doradzimy najlepszy produkt.

Ale i tak większość z nas będzie patrzeć na cenę…

– Zgadza się. Producentów i rodzajów okien jest coraz więcej, więc wybór jest coraz większy i łatwo stracić orientację.  

Ja zawsze zachęcam klientów, żeby porównywali oferty. Ale nie pod kątem cen – to jest tylko jedna ze składowych. Jestem w stanie bardzo szybko wytłumaczyć klientowi, skąd się wzięła różnica w cenie, pokazując mu inne, ważniejsze parametry: profil, okucie, technologię wykonania, itp.

Panie Adamie, to nie są kwestie, na których wszyscy się znają.

–  Oczywiście. Dlatego najlepiej poradzić się fachowca, który to wszystko wytłumaczy i doradzi, jak najlepiej wybrać okna, żeby uniknąć problemów i kosztów. Na co zwracać uwagę.

Ale o tym opowiemy w następnej rozmowie.

Razem z naszym ekspertem Adamem Władyko, prezentujemy Państwu najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę gdy wybieramy okna – tak by był to właściwy zakup.

Białostocka Fabryka Okien od 10 lat specjalizuje się w produkcji oraz  sprzedaży okien i drzwi z PCV i aluminium. Wszystkie produktu wytwarzane są na miejscu, zgodnie z najwyszymi standardami.

Podobne artykuły

Dwudniowe, intensywne szkolenie z pośrednikami nieruchomości za nami !

Maj 31, 2019

Pośrednicy nieruchomości, nieustannie chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Najlepszym tego przykładem, była wysoka frekwencja reprezentantów biur nieruchomości z Białegostoku, a także Warszawy, Łomży, Lublina, Olsztyna i Bydgoszczy – na intensywnym szkoleniu „WYŁĄCZNIE LEPIEJ”. Szkolenie te zostało zorganizowane w dniach 24-25 maja, pod patronatem portalu ASKDOM.PL oraz firmy RINT – przyjazne mieszkanie w podróży – w białostockim hotelu IBIS.   Szkolenie poprowadzili prelegenci RECAMP.PL  (jednej z …

Czytaj więcej

Targi BUDMA 2019 – odbierz dofinansowanie!

Lip 04, 2018

Szanowni Państwo, Wschodni Klaster Budowlany przyjmuje zapisy na targi BUDMA 2019, które odbędą się w dniach 12-15.02.2019 r. W ramach uczestnictwa we wspólnym stoisku klastrowym oferujemy dofinansowanie na poziomie nawet 80% następujących kosztów: · powierzchnia targowa wraz z zabudową, · wpis katalogowy, · miejsce parkingowe (przy hali targowej, dostępne przez cały czas trwania targów). Powierzchnia wystawiennicza Wschodniego Klastra Budowlanego jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. …

Czytaj więcej

To, że mieszkanie wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, nie zawsze świadczy o tym, że jest idealne technicznie

Paź 21, 2019

Gdy kupujemy używany samochód za kwotę, np. 5 tys. zł, zazwyczaj znajdujemy czas na to, żeby go wcześniej sprawdzić. Dlaczego więc nie czynimy podobnie, kiedy kupujemy mieszkanie czy dom, warte znacznie więcej? Już jest nasze wyczekane, wymarzone mieszkanie. Chcemy je jak najszybciej obejrzeć i jeszcze szybciej się do niego wprowadzić. Pod wpływem emocji nie zauważamy, że podłoga wygląda na nieco krzywą, a ściany nie …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – domy na sprzedaż – sierpień ’20

Sie 27, 2020

W III części sierpniowego przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy Państwu domy na sprzedaż. Jeżeli szukasz komfortu i wygody w dobrej cenie i lokalizacji sprawdź nasze oferty. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Płaska Powierzchnia : 192 m2 Powierzchnia działki: 3040m2 Ilość pokoi : 4 Cena : 578 000 zł Biuro nieruchomości : Dobry Dom Dom drewniany z bala o średnicy 16 cm wybudowany w …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – domy na sprzedaż – październik ’20

Paź 02, 2020

W tej części przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy Państwu domy na sprzedaż. Jeżeli szukasz komfortu i wygody w dobrej cenie i lokalizacji sprawdź nasze oferty. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja: Zaścianki Powierzchnia: 141 m2 Powierzchnia działki: 510 m2 Ilość pokoi: 4 Cena: 602 270 zł Biuro nieruchomości: Korona Nieruchomości Prestiżowe osiedle dla bardzo wymagających klientów, o wysokim standardzie. Osiedle tworzą 2 rzędy po 9 …

Czytaj więcej

Wschodni Klaster Budowlany zmienił nazwę na Polski Klaster Budowlany

Lip 02, 2019
Wywodzimy się z Podlasia, ale działamy na terenie całego kraju, a nawet globalnie - wskazuje Tomasz Kozłowski, Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego. - I właśnie fakt, że należy do nas ponad 300 firm z całej Polski, przyczynił się do tego, że postanowiliśmy zmienić nazwę z Wschodniego Klastra Budowlanego na Polski Klaster Budowlany. Nowa nazwa precyzyjniej oddaje skalę i charakter prowadzonej przez nas działalności. Polski Klaster ...
Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}