Wyniki Twojego wyszukiwania

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część I – wprowadzenie)

“Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.”

Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę - aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien.

Część I - wprowadzenie

Panie Adamie, czy powinniśmy oszczędzać na oknach w swoim mieszkaniu, domu?

– Oszczędność to pojęcie względne. Cena stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo ważna, ale nie jest najważniejsza w dzisiejszych czasach. Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.

Dlaczego?

– Ponieważ np. energia, którą zużywamy na ogrzanie domów, jest bardzo droga, będzie jeszcze droższa i powinniśmy się na tę okoliczność zabezpieczyć – przed stratą ciepła w okresie grzewczym. Druga sprawa, którą już od kilku lat musimy brać pod uwagę, to zmiana klimatu. Lata są coraz cieplejsze, większość z nas korzysta z klimatyzacji w domu. Oprócz zabezpieczania się przed stratą ciepła, coraz częściej trzeba myśleć o tym, jak nie tracić chłodu. Nie możemy zapominać też o właściwej wentylacji. A to wszystko znaczy, że potrzebujemy innych okien niż kiedyś.

Czyli ważna jest nie tyle oszczędność, ile dopasowanie okna do moich potrzeb?

– Tak. Pierwsze pytanie, jakie zadajemy klientowi, jest pytaniem o rodzaj budynku. Nie ma już bowiem na rynku okien standardowych, uniwersalnych – jak kiedyś, jak choćby 10 lat temu. Wówczas okna były produkowane seryjnie i np. dom stawiało się pod okna. Dzisiaj okna produkuje się pod klienta, indywidualnie, z pomiarem co do milimetra i do klienta dobiera się technologię.

Dlatego my spotykamy się z klientem już na etapie budowy, sprawdzamy, z jakich materiałów jest budowany dom, żeby do nich dopasować okna. Jeżeli klient stawia np. dom pasywny, ciepły, to już poniósł duże koszty i chce, żeby było w nim ciepło. To oczywiste. Nie można tu więc wstawić najtańszych okien, bo to nie będzie miało sensu: dom nie będzie trzymał ciepła, a klient będzie tracił energię, a w efekcie pieniądze.

Czy w takim razie wybór nie jest prostszy, kiedy chcemy na przykład tylko wymienić okna w mieszkaniu?

– Nie jest. Tutaj również trzeba okna precyzyjnie dopasować.

Proszę to wytłumaczyć.

– Powiedzmy, że mamy dom zbudowany z nowoczesnych materiałów, trzymających ciepło, z odpowiednim dociepleniem, elewacją itd. i blok z wielkiej płyty, gdzie nie ma wentylacji, pomieszczenia są małe. Gdzie należy wstawić ciepłe okna? To oczywiste, że nie w bloku, ponieważ wtedy zamkniemy się w puszce, nie będzie cyrkulacji powietrza.

Dlatego w przypadku domu najlepiej zgłosić się do nas już na etapie projektu – obejrzymy projekt i sprawdzimy, czy jest on technicznie wykonalny. Bo może być tak, że projekt zakłada modne obecnie duże przeszklenia, których w danym budynku nie da się zamontować, żeby było bezpiecznie. Albo zakłada rozwiązanie, które jest niemożliwe do realizacji ze względów technicznych.

Z kolei w przypadku już wybudowanego mieszkania najpierw fachowo ocenimy jego stan, użyte materiały itp. i doradzimy najlepszy produkt.

Ale i tak większość z nas będzie patrzeć na cenę…

– Zgadza się. Producentów i rodzajów okien jest coraz więcej, więc wybór jest coraz większy i łatwo stracić orientację.  

Ja zawsze zachęcam klientów, żeby porównywali oferty. Ale nie pod kątem cen – to jest tylko jedna ze składowych. Jestem w stanie bardzo szybko wytłumaczyć klientowi, skąd się wzięła różnica w cenie, pokazując mu inne, ważniejsze parametry: profil, okucie, technologię wykonania, itp.

Panie Adamie, to nie są kwestie, na których wszyscy się znają.

–  Oczywiście. Dlatego najlepiej poradzić się fachowca, który to wszystko wytłumaczy i doradzi, jak najlepiej wybrać okna, żeby uniknąć problemów i kosztów. Na co zwracać uwagę.

Ale o tym opowiemy w następnej rozmowie.

Razem z naszym ekspertem Adamem Władyko, prezentujemy Państwu najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę gdy wybieramy okna – tak by był to właściwy zakup.

Białostocka Fabryka Okien od 10 lat specjalizuje się w produkcji oraz  sprzedaży okien i drzwi z PCV i aluminium. Wszystkie produktu wytwarzane są na miejscu, zgodnie z najwyszymi standardami.

Podobne artykuły

Przegląd nieruchomości – działki na sprzedaż- czerwiec ’20

Cze 12, 2020

W II części czerwcowego przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy działki na sprzedaż. Jeśli poszukujesz oferty na inwestycję w grunty, działki pod budowę domu lub do wypoczynku na łonie natury – sprawdź nasze wyselekcjonowane propozycje PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja : Nowe Guty Powierzchnia : 3 000 m2 Typ : rolna Cena : 205 000 zł Biuro nieruchomośći : Góralczyk Nieruchomości Jeśli szukasz działki rolnej …

Czytaj więcej

Niezwykła, kompleksowa realizacja mieszkania – 4Home&Kitchen

Lis 12, 2020

Kompleksowa realizacja Dom jednorodzinny Pani Moniki i Pana Pawła na obrzeżach Białegostoku. Niezwykła realizacja we współpracy z Design House Ewa Kajewska. Wykonywaliśmy zabudowę kuchenną, dobraliśmy idealny sprzęt AGD i wykonaliśmy pozostałą zabudowę meblową w całym domu.Jeżeli planujesz urządzanie domu, mieszkania lub zakup idealnego sprzętu AGD – skontaktuj się z nami.4Home&Kitchen  https://youtu.be/QEgI2LGnyZ8 DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czytaj więcej

Covid-19 vs. kryzys 2008 w mieszkaniówce

Lip 08, 2020

Czym różni się zastój wywołany przez Covid-19 od kryzysu z 2008 roku? Jaki wywarł wpływ na rynek mieszkaniowy? Czy w opinii deweloperów, scenariusz sprzed lat może się powtórzyć? W których aspektach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. Obecną sytuację na rynku trudno porównać do kryzysu z 2008 roku, który był wywołany przez typową bańkę spekulacyjną. Dodatkowo rynek wygląda całkiem …

Czytaj więcej

Wschodni Klaster Budowlany na targach BIG 5 w Dubaju.

Gru 08, 2018

W dniach 26-29 listopada w Dubaju, polskie firmy budowlane zaprezentowały swoją ofertę na jednej z najważniejszych imprez branży budowlanej na świecie – The Big 5. Wśród czterdziestu polskich wystawców pojawiło się także polskie stoisko informacyjno-promocyjne organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w ramach Branżowego Programu Promocji Budowa i wykańczanie budowli. Ekspertem z branży budownictwa był Mariusz Wasilewski, Wschodni Klaster Budowlany. Briefing prasowy na …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – mieszkania na sprzedaż 1 i 2 – pokojowe- październik ’19

Paź 07, 2019

Zapraszamy na przegląd interesujących nieruchomości z woj. Podlaskiego. W części I prezentowane będą mieszkania 1 i 2 – pokojowe, które koniecznie trzeba zobaczyć.   Mieszkania 1 – pokojowe   GROCHOWA / CENTRUM Wyjątkowe mieszkanie o powierzchni całkowitej 39 m2. Mieszkanie położone na 4 piętrze w 4 piętrowej kamienicy. Budynek w 2012 roku przeszedł termomodernizację i wymianę instalacji elektrycznej co jest dużym atutem. Głównym atutem nieruchomości jest możliwość wprowadzenia, świetna …

Czytaj więcej

Hexa Bank – atrakcyjne finansowanie w formie leasingu

Cze 25, 2020

Oferta Banku obejmuje bardzo atrakcyjne finansowanie w formie leasingu środków trwałych dla przedsiębiorców. Dzięki temu Bank zapewnia możliwość sfinansowania wszelkich potrzeb w zakresie finansowania inwestycji Klientów, niezależnie od tego czy będzie to prosty zakup środka trwałego czy długotrwały, wieloetapowy proces inwestycyjny. OFERTA FINANSOWANIA W FORMIE LEASINGU OBEJMUJE:   Ruchomości: pojazdy maszyny i urządzenia zarówno w walucie PLN jak i EUR instalacje fotowoltaiczne Nieruchomości:  obiekty …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}