Wyniki Twojego wyszukiwania

„Jak właściwie wybrać okna do domu lub mieszkania” – Adam Władyko
(część I – wprowadzenie)

“Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.”

Jak dokonać świadomego wyboru i na co zwrócić uwagę - aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty i manipulacje producentów? W jaki sposób dobrać okna, aby podczas użytkowania nie sprawiały nam problemu? Kontynuujemy cykl eksperckich rozmów z Adamem Władyko, właścicielem Białostockiej Fabryki Okien.

Część I - wprowadzenie

Panie Adamie, czy powinniśmy oszczędzać na oknach w swoim mieszkaniu, domu?

– Oszczędność to pojęcie względne. Cena stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo ważna, ale nie jest najważniejsza w dzisiejszych czasach. Skupiając się tylko na cenie, a oszczędzając na jakości, narażamy się na koszty i problemy w przyszłości.

Dlaczego?

– Ponieważ np. energia, którą zużywamy na ogrzanie domów, jest bardzo droga, będzie jeszcze droższa i powinniśmy się na tę okoliczność zabezpieczyć – przed stratą ciepła w okresie grzewczym. Druga sprawa, którą już od kilku lat musimy brać pod uwagę, to zmiana klimatu. Lata są coraz cieplejsze, większość z nas korzysta z klimatyzacji w domu. Oprócz zabezpieczania się przed stratą ciepła, coraz częściej trzeba myśleć o tym, jak nie tracić chłodu. Nie możemy zapominać też o właściwej wentylacji. A to wszystko znaczy, że potrzebujemy innych okien niż kiedyś.

Czyli ważna jest nie tyle oszczędność, ile dopasowanie okna do moich potrzeb?

– Tak. Pierwsze pytanie, jakie zadajemy klientowi, jest pytaniem o rodzaj budynku. Nie ma już bowiem na rynku okien standardowych, uniwersalnych – jak kiedyś, jak choćby 10 lat temu. Wówczas okna były produkowane seryjnie i np. dom stawiało się pod okna. Dzisiaj okna produkuje się pod klienta, indywidualnie, z pomiarem co do milimetra i do klienta dobiera się technologię.

Dlatego my spotykamy się z klientem już na etapie budowy, sprawdzamy, z jakich materiałów jest budowany dom, żeby do nich dopasować okna. Jeżeli klient stawia np. dom pasywny, ciepły, to już poniósł duże koszty i chce, żeby było w nim ciepło. To oczywiste. Nie można tu więc wstawić najtańszych okien, bo to nie będzie miało sensu: dom nie będzie trzymał ciepła, a klient będzie tracił energię, a w efekcie pieniądze.

Czy w takim razie wybór nie jest prostszy, kiedy chcemy na przykład tylko wymienić okna w mieszkaniu?

– Nie jest. Tutaj również trzeba okna precyzyjnie dopasować.

Proszę to wytłumaczyć.

– Powiedzmy, że mamy dom zbudowany z nowoczesnych materiałów, trzymających ciepło, z odpowiednim dociepleniem, elewacją itd. i blok z wielkiej płyty, gdzie nie ma wentylacji, pomieszczenia są małe. Gdzie należy wstawić ciepłe okna? To oczywiste, że nie w bloku, ponieważ wtedy zamkniemy się w puszce, nie będzie cyrkulacji powietrza.

Dlatego w przypadku domu najlepiej zgłosić się do nas już na etapie projektu – obejrzymy projekt i sprawdzimy, czy jest on technicznie wykonalny. Bo może być tak, że projekt zakłada modne obecnie duże przeszklenia, których w danym budynku nie da się zamontować, żeby było bezpiecznie. Albo zakłada rozwiązanie, które jest niemożliwe do realizacji ze względów technicznych.

Z kolei w przypadku już wybudowanego mieszkania najpierw fachowo ocenimy jego stan, użyte materiały itp. i doradzimy najlepszy produkt.

Ale i tak większość z nas będzie patrzeć na cenę…

– Zgadza się. Producentów i rodzajów okien jest coraz więcej, więc wybór jest coraz większy i łatwo stracić orientację.  

Ja zawsze zachęcam klientów, żeby porównywali oferty. Ale nie pod kątem cen – to jest tylko jedna ze składowych. Jestem w stanie bardzo szybko wytłumaczyć klientowi, skąd się wzięła różnica w cenie, pokazując mu inne, ważniejsze parametry: profil, okucie, technologię wykonania, itp.

Panie Adamie, to nie są kwestie, na których wszyscy się znają.

–  Oczywiście. Dlatego najlepiej poradzić się fachowca, który to wszystko wytłumaczy i doradzi, jak najlepiej wybrać okna, żeby uniknąć problemów i kosztów. Na co zwracać uwagę.

Ale o tym opowiemy w następnej rozmowie.

Razem z naszym ekspertem Adamem Władyko, prezentujemy Państwu najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę gdy wybieramy okna – tak by był to właściwy zakup.

Białostocka Fabryka Okien od 10 lat specjalizuje się w produkcji oraz  sprzedaży okien i drzwi z PCV i aluminium. Wszystkie produktu wytwarzane są na miejscu, zgodnie z najwyszymi standardami.

Podobne artykuły

Dla bezpieczeństwa na budowach

16 maja, 2019
Leszek Gołąbiecki, prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i jednocześnie prezes zarządu Unibep SA z Bielska Podlaskiego oraz główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisali list intencyjny dotyczący współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z sygnatariuszami Porozumienia. Jak podaje spółka Unibep w komunikacie, list określa zakres współdziałania obu stron i obejmuje m.in. budowanie kultury pracy w budownictwie w sposób bezpieczny, współpracę na poziomie lokalnym, działalność edukacyjną, wymianę ...
Czytaj więcej

HISTORIE KUCHENNE czyli to, co chcesz o kuchni wiedzieć, a boisz się zapytać

Mar 06, 2019

Podczas wakacji odwiedzałam znajomych. Wizyta przewidywała nocleg. Mają nowe mieszkanie. Ulokowano mnie w salonie. Co chwila wybudzał mnie brzęk włączającej się zamrażarki. To zdarzenie skłoniło mnie do refleksji dotyczącej mojej codziennej pracy na temat łączenia funkcji salonu z kuchnią czyli bardzo popularnych dziś aneksów kuchennych. Czy to na pewno jest dobry pomysł? Naturalna kolej rzeczy W dawnych czasach domy miały w centrum piece i …

Czytaj więcej

Wschodni Klaster Budowlany zmienił nazwę na Polski Klaster Budowlany

Lip 02, 2019
Wywodzimy się z Podlasia, ale działamy na terenie całego kraju, a nawet globalnie - wskazuje Tomasz Kozłowski, Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego. - I właśnie fakt, że należy do nas ponad 300 firm z całej Polski, przyczynił się do tego, że postanowiliśmy zmienić nazwę z Wschodniego Klastra Budowlanego na Polski Klaster Budowlany. Nowa nazwa precyzyjniej oddaje skalę i charakter prowadzonej przez nas działalności. Polski Klaster ...
Czytaj więcej

Jak wybrać kino domowe – podpowiada HIFISTORE

Cze 02, 2018

Kino domowe zyskuje na popularności, powstaje technologia, która umożliwia nam przeniesienie wrażeń z kina do domowego zacisza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzai kina domowego od małych i niedrogich zestawów po pełne wyposażenie w odpowiednio wyższej cenie może wręcz konkurować z regularnymi salami filmowymi. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór kina domowego warto wiedzieć, z czego powinno składać się dobre kino domowe, na czym …

Czytaj więcej

Dwudniowe, intensywne szkolenie z pośrednikami nieruchomości za nami !

31 maja, 2019

Pośrednicy nieruchomości, nieustannie chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Najlepszym tego przykładem, była wysoka frekwencja reprezentantów biur nieruchomości z Białegostoku, a także Warszawy, Łomży, Lublina, Olsztyna i Bydgoszczy – na intensywnym szkoleniu „WYŁĄCZNIE LEPIEJ”. Szkolenie te zostało zorganizowane w dniach 24-25 maja, pod patronatem portalu ASKDOM.PL oraz firmy RINT – przyjazne mieszkanie w podróży – w białostockim hotelu IBIS.   Szkolenie poprowadzili prelegenci RECAMP.PL  (jednej z …

Czytaj więcej

„Sytuacja na rynku stale ewoluuje, a my do tych zmian nieustannie się dostosowujemy.”

Kwi 05, 2020

O wdrożeniu systemu e-spotkań z klientami, kompleksowości świadczenia usług oraz realiach rynkowych na przestrzeni lat – rozmawiamy z Pawłem Dmitrukiem, dyrektorem białostockiego oddziału firmy Expander. Czym zajmuje się Expander? Zajmujemy się pośrednictwem finansowym i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Od kiedy zajmujecie się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami? Od października 2019 r. Chcemy kompleksowo obsługiwać klienta w jednym miejscu, dawać mu najlepsze rozwiązania zarówno z obszaru …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}