askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak urządzić małe mieszkanie? Triki zdradza Julita Wnorowska, architekt wnętrz

Jak urządzić małe mieszkanie? Triki zdradza Julita Wnorowska, architekt wnętrz

Funkcjonalność. To podstawa przy małym metrażu. Wydawać by się mogło, że małe mieszkanie to duży problem. Nie dziś. Rynek oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym małe mieszkanie może stać się wygodne, przestronne i przyjemne w codziennym funkcjonowaniu. Jak o to zadbać? Zdradza architekt wnętrz, Julita Wnorowska.


Kiedyś, 4 osobowa rodzina mieszkała na 40 metrach kwadratowych i to wydawało się nie być problemem. Dziś wydaje się to niemożliwe. Czy małe mieszkanie to problem?

Faktycznie kiedyś, nawet duże rodziny mieszkały na tak małych powierzchniach. Chociaż szukamy wygód i przestronności, ta sytuacja nadal ma miejsce. Mimo tego, że społeczeństwo się bogaci, rodziny przenoszą się do większych mieszkań, domów, istnieją też nadal rodziny, które mieszkają na małym metrażu. Ten problem wyglądał inaczej kiedyś, a inaczej wygląda dziś. Obecnie mam wrażenie, że idzie się w kierunku dostosowywania powierzchni mieszkania do aktualnych potrzeb rodziny i co za tym idzie odchodzi się od podejścia, że jedno mieszkanie czy dom ma służyć przez całe życie. Małe mieszkanie w sytuacji singla, czy pary dopiero rozpoczynającej samodzielne życie, nie jest problemem, a wręcz może być zaletą. Inaczej zaczyna wyglądać to w sytuacji gdy pojawiają się dzieci. Chociaż za chwilę opowiem, że to niekoniecznie musi być problem. Zanim jednak do meritum, chciałabym dotknąć innego problemu związanego z naszą branżą i pracą, który ostatecznie dotyka też właścicieli mieszkań, a co najgorsze, właśnie tych małych mieszkań.

Proszę bardzo.

Przez ostatnie kilka lat, zauważyłam niezbyt fajną, ale wydaje mi się, że zaplanowaną taktykę deweloperów, którzy na rzutach mieszkania wstawiają sprzęty i meble – mniejsze, niż są one w rzeczywistości. A co za tym idzie kupujący ma wrażenie, że przestrzeń mieszkania, na które się decyduje jest o wiele większa. Później niestety, spotyka go ogromne rozczarowanie, że nie może spełnić swojej wizji aranżacji tej przestrzeni.

Rzeczywiście, mówimy tu o wprowadzaniu w błąd – na starcie. Postaramy się zgłębić ten temat. Natomiast z rzutu, przechodzimy do realnego wnętrza. Mamy małe mieszkanie i nie stać nas na większe. Jak je urządzamy i na co zwracamy uwagę?

Urządzając mieszkanie, a małe mieszkanie w szczególności, polecam zawsze zacząć od przeprowadzenia audytu własnych potrzeb oraz określenia co musi się w nim znaleźć. Przy małych metrażach najważniejsza jest funkcjonalność. Im mniejsza przestrzeń, tym bardziej istotne jest, aby każda rzecz miała przypisane sobie w niej miejsce. Warto również wykorzystać maksymalnie powierzchnię mieszkania na zabudowy meblowe od podłogi do sufitu. Nawet w łazience. Można np. utworzyć odpowiednią zabudowę meblową, która pomieści pralkę, kosze na pranie oraz miejsce do przechowywania środków czystości. Natomiast w kuchni, szczególnie tej będącej w połączeniu z pokojem dziennym, warto wybierać sprzęty AGD do zabudowy, a nie te wolnostojące. Sprawia to, że mieszkanie nabiera spójnego charakteru, kuchnia nie wychodzi na pierwszy plan, natomiast staje się częścią większej całości.

Jakie konkretne rozwiązania stosowała Pani w swojej pracy, do małych mieszkań?

Projektując małe mieszkania często stosuję meble wielofunkcyjne np. stół mobilny, który na co dzień będzie pełnił rolę blatu roboczego w kuchni oraz miejsca do spożywania posiłków dla 2 osób. Natomiast po wysunięciu lub przestawieniu pomieści 6-8 gości. Telewizor ukryty w całości za lustrem w stylowej ramie, którego obraz widoczny jest dopiero po włączeniu. W sypialni łóżko z dużą przestrzenią do przechowywanie, najchętniej model z materacem podnoszonym do góry, pod którym mieści się sporych rozmiarów skrzynia. Dzięki temu bez problemu pomieścimy walizki, buty i ubrania odłożone na kolejny sezon, czy ozdoby choinkowe. Dla audiofanów, którzy szukają rozwiązań do umieszczenia dużych głośników na małej przestrzeni, polecam ścianę audio z wbudowanymi głośnikami, miejscem na sprzęt oraz telewizor.

To robi wrażenie. Wydaje się, że bez pomocy specjalisty, byłoby to trudne.Jakie błędy popełniają ludzie sami aranżując małe mieszkania?

Na etapie samodzielnego projektowania, ludzie często zapominają o zaplanowaniu wystarczającego miejsca do przechowywania np. takich sprzętów jak odkurzacz, deska do prasowania, mop, i w konsekwencji sprzęty te straszą upchnięte po kątach lub na balkonie. Innym błędem jest ślepe podążanie za trendami. Ludzie zapominają o funkcjonalności, która jest tak kluczowa przy urządzaniu wnętrz np. stosowanie piekarnika w zabudowie na wysokości w sytuacji, gdy nie ma wystarczającej powierzchni blatu roboczego, lub tworzenie wyspy kuchennej, która zabiera znaczną część przestrzeni życiowej i nie pozostawia możliwości ustawienia np. stołu.

No dobrze. Ale kiedy mamy już ten piekarnik wolnostojący, a nie w zabudowie. Kiedy na 40 metrach kwadratowych postanowiliśmy, że będziemy mieli jednak wyspę „bo sąsiad ma”. Robi się ciasno. Czy są jakieś triki, żeby takie mieszkanie wizualnie powiększyć?

Lustra. To patent chyba najbardziej znany przy urządzaniu wnętrz o niedużej powierzchni. Ja jednak pójdę dalej i podpowiem jak wykorzystać sytuację, kiedy nie mamy zbyt wiele wolnej powierzchni ścian, aby zawiesić na niej duże lustro. Po pierwsze, jak już wcześniej mówiłam, za lustrem można ukryć telewizor. Lustrem można wykończyć bok szafy lub zastosować w meblu lustrzane fronty. Ważne jest to, aby nie bać się luster i nie ograniczać się do jednego lustra w pomieszczeniu. Do tego jasne kolory wnętrza. Przy wybieraniu kolorów na ściany i meble w zabudowie, w niewielkiej przestrzeni warto zastosować jasną paletę barw, które odbijają światło. Małe wnętrza powiększa również rezygnacja z dywanów, zasłon i firan, które można zastąpić np. roletami rzymskimi. Zdadzą tu egzamin meble na nóżkach, a także odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia.

Dlaczego w takim przypadku warto skorzystać z porady architekta wnętrz?

Na małej przestrzeni można pomieścić naprawdę wszystkie niezbędne funkcje, ale podstawa to dobre i skuteczne planowanie. Dlatego też przy urządzaniu małego wnętrza warto jest skorzystać z porady architekta, który ma większe doświadczenie w tym zakresie i będzie w stanie zaproponować układ funkcjonalny, dostosowany do potrzeb mieszkańców. Czasami warto również skonsultować się z architektem już na etapie podejmowania decyzji zakupie mieszkania, aby sprawdzić czy dane lokum ma potencjał, aby zrealizować własne oczekiwania.