Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak uprawiać cytrusy w domu?

Cytrusy w domu to bardzo oryginalny pomysł, który staje się coraz bardziej popularny. Hodowla egzotycznych owoców z pewnością jest doskonałą ozdobą wnętrza i satysfakcjonującym zajęciem. Grejpfrut lub pomarańcza z własnego drzewka smakować również będzie dużo lepiej, niż te kupione w sklepienie a podanie deseru z waszych owoców wzbudzi wśród znajomych duże uznanie. Czy zatem możemy uprawiać cytrusy w domu ? Jakie rodzaje możemy wybrać ? Jak o nie dbać i pielęgnować ? Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi informacjami na temat uprawy cytrusów udzielamy w dalszej części artykułu.

Czy i jakie cytrusy możemy uprawiać w domu ?

Odpowiedz na to pytanie, jest jak najbardziej twierdząca. Wbrew pozorom w domu możemy uprawiać z powodzeniem wszystkie cytrusy. Do ich hodowli nie musimy zapewniać specjalnych warunków, a w zupełności wystarczy podstawowa i odpowiednia troska. Cytrusy do zawiązania się nie potrzebują również owadów, gdyż są samopylne, co znacznie ułatwia rozpoczęcie przygody z hodowlą. Dostarczają one wielu małych — bo ok. 2 cm kwiatów, które przepięknie pachną i wprowadzają w domu niepowtarzalny klimat. Kolejnym przystępnym elementem jest fakt, że drzewa owocują przez cały rok, więc nie musimy dobierać konkretnej daty rozpoczęcia hodowli.

Jedną z największych obaw, jakie pojawiają się przy okazji tematu uprawy cytrusów w domu — jest podłoże. Tutaj również drzewka nie są wymagające i wystarczy im wiaderko lub odpowiedniej wielkości doniczka. Po poznaniu ogólnych wymagań wiele osób jest zaskoczonych prostotą uprawy, która jest porównywalna lub mniejsza niż w przypadku dużych i wymagających roślin. Uprawiać w domu możemy także różne owoce. Doskonale sprawdza się grejpfruty, pomarańcze jak cytryny czy mandarynki.

Jak rozpocząć uprawę ?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę cytrusów mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to wyhodowanie grejpfrutów lub cytryn od pestki a druga to zakupienie sadzonki.
Pierwsze rozwiązanie wymagać będzie użycia pestki. Powinny one pochodzić z dorodnych i dojrzałych owoców. Wskazane jest też zaopatrzenie się w takie pestki u profesjonalnych hodowców, gdyż drzewka ze sklepowych cytrusów nie będą tak dorodne. Pestki przeznaczone do celów hodowlanych są specjalnie selekcjonowane oraz reprezentują najlepsze do tego celu odmiany. Pestki należy włożyć do gleby, która zawiera równo po 50% piasku i torfu. Taka mieszanka będzie najkorzystniejsza i wspomoże początkowy etap rozwoju. Warunki, jakie trzeba zapewnić drzewku na tym etapie to ok. 25 C oraz dużą wilgotność. W tym celu możemy owinąć folią doniczka, aby woda nie parowała zbyt szybko.

Drugą opcją jest zakupienie sadzonki. Ma ona postać pędu, który należy włożyć go do piaskowego podłoża. Wyhodowanie drzewka z pestki jest o wiele bardziej satysfakcjonujące, ale może zająć również o wiele więcej czasu. Jeśli więc chcemy wiedzieć szybciej efekty naszej pracy, dobrym wyborem będzie sadzonka.

cytrusy w domu

Pielęgnacja cytrusów
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak pielęgnować cytrusy w domu ?

Jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie uprawy cytrusów, trzeba dokładnie poznać jak się nimi opiekować i jak je pielęgnować. Pomimo że uprawa jest możliwa i nie sprawia zbyt wielu problemów, to do osiągnięcia wyników trzeba przyłożyć jednak nieco uwagi. Uwagę zwrócić trzeba na kilka elementów takich jak rodzaj ziemi, odpowiednia ilość światła czy nawodnienie.

Ziemia

Jednym z głównych elementów udanej uprawy cytrusów jest ziemia. Do tego celu niepotrzebny jest specjalistyczny jej rodzaj, a wystarczy jedynie dobry dobór. Najlepsza będzie ziemia próchnicza i lekko kwaśna. Odczyn PH powinien plasować się na poziomie między 5 i 6,5. Ważna jest też wymiana ziemi, która ulega degradacji. Rośliny młode dobrze jest przesadzić co roku a starsze nieco rzadziej.

Podlewanie

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zapewnienie cytrusom odpowiedniej ilości wody. Powinny mieć one wilgotną glebę, dlatego należy dostarczać im wody dość często. Zebrany nadmiar na spodzie doniczki trzeba wylewać, gdyż utrzymywanie korzeni w takim środowisku sprzyja gniciu. Liści drzewa nie można również podlewać w trakcie dnia, kiedy pada na nie słońce.

Słońce

Decydującym elementem, który w istotny sposób wpływa na rozwój cytrusów — jest słońce. Wszechobecne w egzotycznych krajach trzeba rekompensować odpowiednim ustawieniem w naszym mieszkaniu. W trakcie roku powinniśmy lokować doniczki na parapetach od południowych lub zachodnich stron. Jest to najoptymalniejsze miejsce, które zapewni najwięcej promieni słonecznych. W trakcie lata dobrym pomysłem jest wystawienie drzewka na dwór. Nie należy obawiać się o zbyt silne nasłonecznienie, gdyż cytrusy są do tego przyzwyczajone i dostosowane.

Nawożenie

Nawożenie to jedno z najważniejszych zajęć każdego hodowcy. Drzewka cytrusowe nie są wymagające na tym polu. Dzieje się tak za sprawą wolnego wzrostu. W pierwszym roku uprawy nie ma konieczności suplementowania ich nawozami i substancjami odżywczymi, gdy w tym okresie radzą sobie doskonale same. Jeśli cytrus skończy rok lub będzie wymagał to wcześniejszy stan w okresie zimowym, możemy wspierać je specjalnymi nawozami. Od marca — kwietnia do września -października w okresie ich wegetacji możemy wspomóc je nawozami dedykowanymi dla drzew egzotycznych. Są one specjalnie stworzone do tego celu i zdecydowanie najlepiej spełnią swoje zadanie.

Jeśli na naszym drzewku pojawia się żółte liście, oznacza to niedobór pewnych substancji takich jak magnez czy cynk. W takim wypadku należy skorzystać z preparatów stosowanych nalistnie. Preparatów powinniśmy stosować również rano, gdy liście nie są narażone na promienie słoneczne.

O czym pamiętać mając cytrusy w domu ?

Gdy uprawiamy cytrusy oprócz zapewnienia im dobrych warunków, warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Pierwszą z nich jest skracanie pędów. Wspomoże to ogólny rozwój i sprawia, że drzewko będzie łatwiej rosło. W trakcie wiosny w młodych sadzonkach można przyciąć końcówki o 2-3 cm. Kilkuletnie drzewka możemy skrócić o ok. 1/3 długości pędu.

Cytrusy w domu nie powinniśmy być uprawiane w kuchni. Ten rodzaj roślin źle znosi opary gazu, które powodują obumieranie. Jest to często pomijana kwestia i niweczy wszystkie starania domowych ogrodników.

Niezależnie od naszego zaangażowania oraz staraniu cytrusy w domu mogą zapadać na niektóre dolegliwości. Doniczka nie jest ich miejscem naturalnym, a Polska krajem rodowym dlatego w pewnych przypadkach mogą występować niedobory substancji. Żółte liście oznaczają przeważnie brak magnezu. Brak cynku drzewko sygnalizuje wiotczeniem listków, a niedobór manganu i żelaza jasnymi przebarwieniami na zielonych listkach.

Podobne artykuły

Geranium – uprawa i pielęgnacja

24 maja, 2018

Geranium, czyli anginka, anginowiec lub pelargonia pachnąca, było niegdyś bardzo popularną rośliną ozdobną. W Polsce jest uprawiane od lat 30 XX wieku. Największą zaletą tego gatunku są niskie wymagania oraz właściwości lecznicze. W tej chwili popularnością cieszy się olejek z geranium, ale również świeże liście rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie. Geranium powoli wraca do łask i coraz więcej osób decyduje się na uprawę …

Czytaj więcej

Wierzba w Twoim ogrodzie

28 maja, 2018

Chyba najczęściej malowanym przez artystów drzewem jest wierzba, jej opis można znaleźć też w literaturze i poezji. Przez lata swojego istnienia w sztuce wierzba nabrała wielu znaczeń, a przede wszystkim kojarzy się z pewnego rodzaju izolacją i alienacją. Tymczasem wierzba jest rośliną ozdobną sprawdzającą się w każdym ogrodzie, a ponadto posiada wiele użytecznych właściwości. Wierzba jest pięknym drzewem o wielu cennych właściwościach, poznaj jej …

Czytaj więcej

Oczko wodne – pomysły i inspiracje

Mar 04, 2018

Aranżując własny wymarzony ogród często rozważamy opcję doboru odpowiednich mebli ogrodowych, altan czy roślinności, która będzie w piękny i naturalny sposób zdobić nasz zielony zakątek. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pomysł na aranżację ogrodu to kwestia prosta – trudniejsze jest „urządzenie” naszego wymarzonego miejsca wypoczynku z głową. W celu tym często stawiamy na zakup wygodnych mebli wypoczynkowych, które …

Czytaj więcej

Jak uprawiać cytrusy w domu?

Wrz 01, 2018

Cytrusy w domu to bardzo oryginalny pomysł, który staje się coraz bardziej popularny. Hodowla egzotycznych owoców z pewnością jest doskonałą ozdobą wnętrza i satysfakcjonującym zajęciem. Grejpfrut lub pomarańcza z własnego drzewka smakować również będzie dużo lepiej, niż te kupione w sklepienie a podanie deseru z waszych owoców wzbudzi wśród znajomych duże uznanie. Czy zatem możemy uprawiać cytrusy w domu ? Jakie rodzaje możemy wybrać …

Czytaj więcej

Forsycja – piękny krzew, który warto mieć w ogrodzie

Kwi 05, 2018

Forsycja (forsythia) to rodzaj krzewów ozdobnych, który pochodzi z gatunku oliwkowatych. Kwitnie on najczęściej wczesną wiosną – w marcu oraz kwietniu, zaś przez wypuszczeniem liści, jego gałązki pokrywają się setkami maleńkich kwiatów w kolorze żółtym. Najczęściej forsycję można spotkać w przydomowych ogrodach oraz wśród zieleni miejskiej oraz w parkach. Szacuje się, że krzew ten obejmuje osiem gatunków, z czego tylko jeden można spotkać w …

Czytaj więcej

Jak zaprojektować ogród przed domem

Sty 29, 2018

Kupno domu wiąże się z licznymi obowiązkami, których realizacja jest niezbędna do tego byśmy mogli poczuć się w nim jak u siebie. Gdy już zostaną domknięte wszystkie kwestie związane z wyposażeniem wnętrza domu zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak zaprojektować ogród przed domem tak, by zachwycał swoim wyglądem, a dodatkowo był w pełni funkcjonalny. W końcu jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą nasi goście. Przestrzeń, …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}