Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak stworzyć plac zabaw przyjazny dziecku?

plac zabaw

Dom otoczony dużym wspaniałym ogrodem to najdoskonalsze miejsce dla pobytu dzieci. Przebywanie na świeżym powietrzu przez cały dzień, zabawy wśród drzew i kwiatów, niespodzianki jakie oferuje ogród dzieciom rozwijają wyobraźnię, kształtują inteligencję, uczą kreatywności, edukują w zakresie nauk przyrodniczych. Jednak aby te wszystkie cele osiągnąć czas spędzony w ogrodzie powinien zostać wykorzystany w różnorodny sposób. Jednym ze sposobów jest poświęcenie uwagi dzieciom i powolne zaznajomienie ich ze światem przyrody. Ogród to najlepsze miejsce do nauki o gatunkach otaczającej nas flory, życiu zwierząt, ptaków czy owadów. To miejsce na poznanie okolicznej roślinności, tej naturalnej i tej sprowadzonej do ogrodu. 

Jednak ogród to przede wszystkim różnorodny, emocjonujący plac zabaw dla dzieci. Dzieci powinny czuć się tam bezpiecznie, ale jednocześnie powinny uczyć się swobodnego przekraczania granic wyobraźni. Aby to wszytko stało się możliwe, potrzebni są dorośli, który wykreują przyjazny dzieciom plac zabaw. 

Jak wybrać miejsce na plac zabaw?

Każdy ogród posiada swoje indywidualne cechy, organizując przyjazny plac zabaw dla dzieci należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oczywiście jeżeli działka nie daje zbyt dużego pola wyboru, plac zabaw trzeba przygotować dostosowując się do warunków. Ale jeżeli samemu można je kształtować, warto poświęcić trochę czas na najlepszy wybór, skupiając się na doborze zabawek i mebli idealnych do potrzeb naszych pociech. 

Plac zabaw – bezpieczeństwo

Przede wszystkim plac zabaw dla dzieci powinien być widoczny dla opiekunów. Dlatego warto lokalizację dostosować do konkretnego pomieszczenia, z którego najlepiej będzie go widać i w którym rodzina spędza najwięcej czasu. Może to być przestrzeń widoczna z okna kuchni czy ta najbliżej tarasu wychodzącego do ogrodu, czy otwartych drzwi balkonowych. Uprości to znacznie opiekę nad dziećmi i pozwala na częste „rzucanie okiem”. 

Plac zabaw powinien być przynajmniej częściowo zacieniony, pozwoli to na bezpieczne przebywanie w nim w upalne dni i komfortowe w trakcie godzin chłodniejszych. Warto przejrzeć roślinność rosnącą swobodnie na placu i sprawdzić czy nie rosną tam np. trujące rośliny czy grzyby. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona i zupa z wilczej jagody nie byłaby wcale zaskoczeniem. 

Wyposażenie placu zabaw – huśtawki i hamaki

Huśtawka, czyli urządzenie rekreacyjne to jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, korzystają też z niej dorośli. Aby posiadać ją we własnym ogrodzie naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy zdrowe, mocne drzewo i huśtawka kupiona gotowa w sklepie lub zrobiona samodzielnie, a nie ma nic łatwiejszego niż własnoręczne wykonanie własnej huśtawki. Kawałek drewna, mocne haki i lina. Oczywiście można pokusić się o elegancką formę i materiał, ale zasada bujania jest zawsze taka sama. Aby huśtawka była bezpieczna należy dopasować ją do wieku osób z niej korzystających. Długość liny i wysokość gałęzi drzewa, czy jakiegokolwiek innego stelaża będzie decydowała o wielkości przestrzeni wokół huśtawki. Należy pamiętać, aby cały obszar będący w zasięgu osoby huśtającej się pozostawał wolny. 

W podobny sposób, tylko bardziej oszczędny dla przestrzeni działa hamak. Kupiony gotowy hamak zawiesza się pomiędzy dwoma drzewami. Gałęzie drzewa nie tylko stanowią stelaż hamaka, ale tworzą miłe zacienienie. Warto jednak pamiętać, że gdy to dzieci korzystają z hamaka powinien on być zamocowany blisko ziemi. Hamaki mają to do siebie, że łatwo z nich spaść, dlatego bezpieczeństwo określa sposób ich montowania. 

plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci
Kliknij i sprawdź ceny!

Wspinaczka

Dzieci uwielbiają się wspinać, każdy o tym wie. Ich wzrost i sprawność powoduje, że nie boją się kontaktu z ziemią po upadku, dlatego wspinaczka na wszystko co nadaje się do tego jest ulubionym zajęciem bawiących się w ogrodzie dzieci. Można wspinać się na drzewa, co jednak pozostaje poza kontrolą dorosłych, a można przygotować dla dzieci konstrukcję do bezpiecznej wspinaczki. Konstrukcję do wspinaczek również można wykonać samemu, a można kupić gotową, łączącą funkcję domku i wspinaczki. Newralgicznym punktem każdej konstrukcji jest bezpieczeństwo, dlatego zawsze trzeba dostosować się do wymagań bezpieczeństwa montażu. 

Każda z form wspinaczkowych powinna być zamontowana w miejscu, gdzie znajduje się w miarę przyjazne podłoże, tak aby upadek nie poczynił zbyt wiele szkód. Dobrym amortyzatorem jest piasek lub materac piankowy. Jeżeli skomplikowane konstrukcje wspinaczkowe są poza zasięgiem można przygotować dla dzieci tor przeszkód wymagający sprawności fizycznej. Mogą to być drabinki przymocowane do drzewa, sieć czy lina z grubymi węzłami do wspinania się. Nawet ustawienie przymocowanej do podłoża równoważni czy stopni do przeskakiwania urozmaici codzienną zabawę. 

Domek na drzewie

Domek na drzewie na placu zabaw dla dzieci w ogrodzie to marzenie chyba każdego dziecka. Dla dziewczynek to miejsce sekretnych wyznań, dla chłopców to miejsce ucieczki i planowania. W ofercie wielu sklepów dostępne są konstrukcje o kształcie domków do montowania na drzewie. Zawsze jednak tego rodzaju budowla wymaga dużego zaangażowania ze strony dorosłych. Bezpieczny montaż gotowego stelaża lub samodzielne wykonanie ukochanego przez dzieci domku na drzewie to nie lada wyzwanie. Domek można ustawić na palach, w oparciu o drzewa, jednak nie wszystkie gatunki drzew będą się do tego nadawać. Jeżeli z domku będą korzystać małe dzieci należy zawiesić go w miarę nisko i zadbać o zabezpieczenie schodów czy barierek. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zamontowanie liny do wejścia na drzewo lub szybkiego z niego zejścia. 

Projektując domek na drzewie koniecznie trzeba przewidzieć ilość dzieci przebywających w nim jednocześnie lub wprowadzić wyraźne ograniczenia. 

Domek na trawie

Jeżeli nie ma możliwości zamontowania na placu zabaw domku na drzewie lub zdaniem opiekunów jest to zbyt niebezpieczne, doskonałym rozwiązaniem są wszelkie domki czy namioty stojące bezpośrednio na trawie. I znowu, gotowy domek z drewna czy kolorowych tworzyw można kupić za niewielkie kwoty i samemu zamontować go na trawniku. Wielkość domku określi jego prawdziwie przeznaczenie. Jeżeli będzie wystarczająco obszerny dzieci będą spędzały w nim więcej czasu na rozmowach i zabawie. Jeżeli będzie naprawdę mały, może stanowić świetne miejsce do zabawy w chowanego. Ale zawsze będzie mile widziany przez każde dziecko. 

Podobnie jak domki dzieci kochają wszelkie namioty i szałasy, nawet te wykonane z poduszek i kocy. Odrobina pomocy ze strony rodziców i taka kryjówka będzie miejscem całodziennej zabawy. W ostatnim czasie pojawiły się namioty montowane do konarów drzewa, ich tajemniczy wygląd i atrakcyjność z pewnością zastąpi nawet szykowny domek na drzewie. 

 

Podobne artykuły

Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

Mar 30, 2018

Faktem jest, że aranżując własny dom często zastanawiamy się nad tym, jak będą wyglądać dane pomieszczenie, jakie zagoszczą w nim kolory ścian, czy z jakiego materiału będzie parkiet podłogowy. Nie zawsze jednak bierzemy do siebie kwestię aranżacji ogrodu, która wbrew pozorom jest trudna i wymaga dokładnego przemyślenia. Jak wykorzystać ogród aby był placem zabaw dla pociech? Prawdą jest bowiem, że ogród powinien być przede …

Czytaj więcej

Huśtawka ogrodowa – czyli jak sprawić radość dziecku

Kwi 27, 2018

Wiosna w pełni, a co za tym idzie spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Jak wiadomo, jeśli jesteśmy posiadaczami domu z ogrodem, możemy pozwolić sobie na wiele wygód, które umilą nam ciepłe, wiosenne i letnie popołudnia. Możemy postawić meble ogrodowe, kupić grilla czy zrobić dzieciom piaskownicę oraz huśtawkę ogrodową. Niektórzy z pewnością będą skłaniać się ku zakupowi tej ostatniej, jednak bez problemu wykonany …

Czytaj więcej

Oczko wodne – pomysły i inspiracje

Mar 04, 2018

Aranżując własny wymarzony ogród często rozważamy opcję doboru odpowiednich mebli ogrodowych, altan czy roślinności, która będzie w piękny i naturalny sposób zdobić nasz zielony zakątek. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pomysł na aranżację ogrodu to kwestia prosta – trudniejsze jest „urządzenie” naszego wymarzonego miejsca wypoczynku z głową. W celu tym często stawiamy na zakup wygodnych mebli wypoczynkowych, które …

Czytaj więcej

Siatka ogrodzeniowa – gdzie i w jakim celu jej użyć?

Kwi 18, 2018

Ogrodzenie z siatki nie jest sztywne. Jest jednak dosyć trwałe, jeśli wybierze się dobrą jej jakość. Może wtedy posłużyć ono wiele lat. Główną zaletą takiego ogrodzenia jest niska cena. Bardzo często siatka ogrodzeniowa wykorzystywana jest tymczasowo. Niekiedy jednak pozostaje na dłużej. Na front posesji, by się odgrodzić od ulicy, wybiera się sztywne rodzaje ogrodzenia. Są jednak miejsca, gdzie może znaleźć się siatka. Jeśli tańsze …

Czytaj więcej

Jak zaprojektować ogród przed domem

Sty 29, 2018

Kupno domu wiąże się z licznymi obowiązkami, których realizacja jest niezbędna do tego byśmy mogli poczuć się w nim jak u siebie. Gdy już zostaną domknięte wszystkie kwestie związane z wyposażeniem wnętrza domu zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak zaprojektować ogród przed domem tak, by zachwycał swoim wyglądem, a dodatkowo był w pełni funkcjonalny. W końcu jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą nasi goście. Przestrzeń, …

Czytaj więcej

Trampolina nie tylko do basenu!

Sie 21, 2018

Mając przestronny ogród warto go wyposażyć w trampolinę ogrodową. Zwłaszcza kiedy właściwie  każde dziecko korzysta z tabletu, komputera, laptopa czy smartfona, warto pokazać dzieciom inną, dużo zdrowszą, a równie radosną i promującą zdrowy i aktywny tryb życia trampolinę. Przyglądając się przydomowym ogrodom można śmiało stwierdzić, że trampolina jest ostatnio bardzo modna, ale jest to akurat bardzo dobry kierunek. Trampolina – zalety użytkowania Skakanie na …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}