Wyniki Twojego wyszukiwania

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka
WPROWADZENIE

Hej! Nazywam się Marta, architekturą wnętrz zajmuję się już prawie 10 lat. Prowadzę firmę Hi Home, pod szyldem której świadczę usługi architektury wnętrz. Zdaję sobie sprawę - jak wiele pytań, dylematów, a nawet problemów, rodzi urządzenie wymarzonego domu czy mieszkania. Z tego powodu postanowiłam podzielić się wiedzą i przygotować serię poradnikowych artykułów.

Cykl 1: kuchnia

CZĘŚĆ I - WPROWADZENIE

Dzisiaj krótko wspomnę o kluczowych 5 zasadach, dotyczących aranżacji i wykończenia kuchni. W kolejnych artykułach rozwinę szczegółowo każdą z nich. Co jak co, ale o kuchniach mogę rozmawiać godzinami 😉 Zaczynajmy!

Zasada I – wybierz styl aranżacji

Na początku należy zastanowić się nad stylem mebli kuchennych. Wielbicielom klasyki polecam kuchnie angielskie lub rustykalne, ale także te w stylu vintage. Nadają one wyjątkowy charakter wnętrzu i są ponadczasowe. Z kolei wszystkim tym, którzy cenią nowoczesny design proponuję styl minimalistyczny, gdzie przeważają proste, połyskliwe płaszczyzny i jasne kolory czasami przełamane np. kontrastową czernią. Co ciekawe, taka kuchnia może być doskonałą bazą do stylu glamour- wystarczy wprowadzić dekoracyjne dodatki, które dodadzą blichtru i szyku. Zupełnym przeciwieństwem tego jest, doceniany od kilku sezonów, styl skandynawski. Co prawda tutaj też bazą są białe, błyszczące formy, jak w kuchniach minimalistycznych, ale zestawiamy je z naturalnymi elementami. Jest też wiele stylów, które czerpią inspirację z różnych części świata. Ciekawymi przykładami są kuchnie New Asia, gdzie najważniejsza jest równowaga i harmonia uzyskane poprzez połączenie drewna wprowadzającego ciepło i prostych form oraz materiałów lub aranżacje kuchni greckich- gdzie dominuje biel i kobaltowy błękit. Trendy kolorystyczne też się zmieniają. Coraz częściej wpuszczamy do kuchni niebanalne kolory, np. oliwkowy, granatowy lub delikatne pastele. Jednocześnie mocnym trendem są ciemne kolory, głównie czerń i wyraziste połączenia.

Zasada II – zrób projekt lub poproś o pomoc projektanta

Im szybciej zabierzemy się za projekt kuchni tym lepiej. Często okazuje się, że pierwotne ustawienie np. przyłączy wodnych jest niewygodne i by powiększyć komfort korzystania należy wprowadzić kilka zmian technicznych. Nie należy bać się, że to znacząco podniesie koszta remontu . Musimy pamiętać, że tworzymy kuchnię doskonałą i pewne zmiany są niezbędne, by później korzystać z niej z czystą przyjemnością. Jeszcze ważniejsze jest to w momencie budowania nowego domu- już na planie budowlanym dobrze jest pomyśleć o przyłączach wodnych, elektryce czy oświetleniu dopasowanych do projektu mebli, by oszczędzić sobie późniejszych zmian, dylematów i dodatkowych kosztów.

Zasada III – dostosuj projekt do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń

Zupełnie innej kuchni potrzebuje kawaler niż gospodyni domowa czteroosobowej rodziny. To miejsce wyjątkowe i powinno odzwierciedlać przyzwyczajenia i styl życia domowników. Piękna, duża kuchnia sprawdzi się u pasjonatów gotowania, którym przyda się każda dodatkowa szuflada i szafeczka. Natomiast jeśli lubimy gotowanie w gronie rodziny lub znajomych, warto pomyśleć o otwartej kuchni z dużą powierzchnią blatu roboczego, a nawet wygodną wyspą.

Racjonalnie należy też podejść do wyboru systemów kuchennych. Wysuwane kosze narożnikowe czy duże szafy z cargo wyglądają efektownie, jednak nie każdemu okażą się przydatne. Rozmawiając z inwestorami zawsze wspominam, że już przy projekcie mebli musimy się zastanowić nad przeznaczeniem każdej szuflady i szafki. Zwracam uwagę na detale, bo to one często wpływają na późniejszy komfort użytkowania. Powtarzam też, że warto korzystać z niestandardowych rozwiązań, bo kuchnia powinna dostosować się do użytkowników, nigdy odwrotnie.

Zasada IV – zwróć uwagę na ergonomię i funkcjonalność kuchni

W kuchni wykonujemy konkretnie następujące po sobie czynności. Z tego względu warto zadbać o wygodne rozmieszczenie sprzętów kuchennych. Złotą zasadą jest umieszczenie ich w pobliżu siebie na zasadzie trójkąta: lodówka- zlewozmywak-płyta grzejna. Istotne by pomiędzy nimi znalazły się kawałki wolnego blatu. Staramy się też odchodzić od tradycyjnych głębokich szafek dolnych otwieranych do boku- dużo wygodniej jest mieć chociaż kilka szuflad z pełnym wysuwem. Dzięki temu rozwiązaniu tworzy się porządek i wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki bez konieczności przestawiania np. pojemnika z mąką stojącego z brzegu. Ciekawym rozwiązaniem są szafki górne otwierane do boku zamiast tradycyjnie do boku. Przy takich szafkach dużo wygodniej jest korzystać z kuchni jednocześnie dwóm osobom, a dodatkowo jest ułatwiony dostęp do większej ilości produktów stojących w środku.

Zasada V – dostosuj zastosowane rozwiązania do możliwości budżetowych

Z każdym rokiem przybywa coraz więcej systemów kuchennych wypełniających szafki. Ma to na celu ułatwienie korzystania z mebli, by gotowanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Do tego dochodzą różne materiały wykończeniowe, a wiadomo, że kuchnia z naturalnego drewna będzie kosztować dużo więcej niż taka wykonana z płyty wiórowej. Dużo osób dochodzi do momentu gdy trafia na ten dylemat- wybrać tańsze rozwiązania czy zainwestować w droższe. Nie możemy zapominać, że kuchnia to jeden z największych wydatków w domu. Jednak też jeden z najbardziej trwałych. Krzesło czy kanapę możemy zmieniać nawet raz w roku, natomiast zakup kuchni to wydatek skumulowany na wiele lat. Po roku czy dwóch będzie za późno na wprowadzanie zmian. Podczas projektowania należy mieć to na uwadze. Często warto zainwestować w rozwiązania, które faktycznie umilą nam korzystanie z kuchni.

 

Ważne pytanie zostawiłam na koniec – dlaczego warto zatrudniać architekta do zaprojektowania kuchni? Projektant powinien posiadać wiedzę, dotyczącą dostępnych materiałów i  ich możliwości technicznych. Dzięki temu, może zaproponować inwestorowi najefektywniejsze rozwiązania, dopasowane do założonego budżetu finansowego.

Projekt kuchni to nie tylko meble. Należy spojrzeć na wnętrze globalnie, tak by otrzymać spójną i ciekawą aranżację. Ponadto, kompletny projekt pozwala zaoszczędzić masę czasu – inwestor nie musi przeglądać dziesiątek gazet czy stron internetowych by się czegoś dowiedzieć lub podpatrzeć ciekawe rozwiązanie. Dostaje on gotowe i przemyślane pomysły, z których wybiera jedno przygotowane do realizacji. 

Moi klienci przy współpracy ze mną, cenią sobie szczególnie kompleksowy schemat działań. Z tego względu zawsze informuję gdzie kupić poszczególne elementy aranżacji i wyposażenia. Załatwiam także możliwie najkorzystniejszą wycenę mebli od stolarza – na preferencyjnych warunkach. Dzięki temu właściciel mieszkania oszczędza pieniądze, własny czas oraz wygodnie finalizuje cały proces.

 

Rozwinięcie poszczególnych punktów, wraz ze zdjęciami i wizualizacjami  – już niebawem 😉 

SPIs treści

CYKL 1 : KUCHNIA

  • CZĘŚĆ III - ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ (dostępne wkrótce)
  • CZĘŚĆ IV - FUNKCJONALNOŚĆ (dostępne wkrótce)
  • CZĘŚĆ V - WYBORY I ICH KOSZTY (dostępne wkrótce)

Odbierz własną kartę Programu Partnerskiego

i korzystaj z rabatów i usług

FIRM I SPECJALISTÓW

którzy zajmą się dla Ciebie

Podobne artykuły

Mieszkania Mickiewicza – przyjazne osiedle dzięki nowoczesnej technologii

Wrz 01, 2019

  W Bielsku Podlaskim powstało wyjątkowe osiedle. Mieszkania Mickiewicza to projekt zrealizowany w technologii drewnianej. W oparciu o nią wybudowano dwa kameralne budynki, które charakteryzują się przyjaznym mikroklimatem wewnątrz, dobrą akustyką oraz niskimi kosztami ogrzewania. Osiedle Mieszkania Mickiewicza wyróżnia się zarówno na lokalnym rynku w Bielsku Podlaskim, gdzie niewiele jest nowych inwestycji mieszkaniowych, jak i w skali ogólnopolskiej. Zapewnia ono duży komfort mieszkańcom, a …

Czytaj więcej

Gotowi do START-UP’u? Wschodni Klaster Budowlany szuka ekspertów i technologów.

Sie 25, 2018

Szanowni Państwo, Na potrzeby przyszłej realizacji projektu pn. „Gotowi do START-UP’u” konkurs 1 (1/2018) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, działanie 2.5 Programy akceleracyjne., Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe – Koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego poszukuje ekspertów w zakresie technologicznym, biznesowym oraz merytorycznym. Zapraszamy do zapoznania się z treścią zapytania ofertowego. Zgłoszenia …

Czytaj więcej

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka
WPROWADZENIE

Kwi 18, 2020

Hej! Nazywam się Marta, architekturą wnętrz zajmuję się już prawie 10 lat. Prowadzę firmę Hi Home, pod szyldem której świadczę usługi architektury wnętrz. Zdaję sobie sprawę – jak wiele pytań, dylematów, a nawet problemów, rodzi urządzenie wymarzonego domu czy mieszkania. Z tego powodu postanowiłam podzielić się wiedzą i przygotować serię poradnikowych artykułów. Cykl 1: kuchnia CZĘŚĆ I – WPROWADZENIE Dzisiaj krótko wspomnę o kluczowych …

Czytaj więcej

Zewnętrzne drzwi kompozytowe – Vikking

Paź 18, 2018

Obecnie w ofercie kompozytowych drzwi wejściowych klienci mają do wyboru trzy linie produktów skomponowanych tak, by każdy mógł znaleźć produkt idealny do swoich oczekiwań. Linie: ARCTIC PLUS, ARCTIC oraz PREMIUM podzielone są na dwie kolekcje. Kolekcja Diplomat to nowoczesny design i nieograniczone możliwości zaprojektowania wymarzonego wzoru i kolorystyki. Kolekcja Klasyczna to propozycja dla tradycjonalistów, klasyczne wzornictwo, które przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska. Linia …

Czytaj więcej

Sentyment – wartość nie zawsze dodana.

Lip 23, 2020

Według definicji, wartość nieruchomości to najbardziej prawdopodobna cena, możliwa do uzyskania na rynku, przy założeniu, że strony transakcji są od siebie niezależne, i upłynął odpowiedni czas do wyeksponowania nieruchomości. Gdy w grę wchodzi sentyment (czyli silne przywiązanie do osoby lub rzeczy), często emocje biorą górę nad logicznym myśleniem. W przypadku decyzji finansowych, koszty takiego sentymentu mogą być ogromne. Emocje w finansach mają bardzo duże …

Czytaj więcej

Wideo wizytówka – PM Building sp. z o.o.

Sie 24, 2020

PM Building sp. z o.o. Działają w interesie klienta, nabywającego nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym. Zajmują się przeprowadzaniem technicznych nadzorów inwestycyjnych oraz weryfikacją faktycznego stanu nieruchomości. Głównym profilem działalności jest powiernictwo inwestycyjne rozumiane w szerokim kręgu jako Inwestorstwo Zastępcze. Wykonują także odbiory techniczne obiektów oraz wszelkiego rodzaju doradztwo techniczne w zakresie realizowanych robót budowlanych. Zapraszamy do zapoznania się z PM Building sp. z …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}