Wyniki Twojego wyszukiwania

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka cz.II – KOMPLETNY PROJEKT

Hej! Nazywam się Marta, architekturą wnętrz zajmuję się już prawie 10 lat. Prowadzę firmę Hi Home, pod szyldem której świadczę usługi architektury wnętrz. Zdaję sobie sprawę - jak wiele pytań, dylematów, a nawet problemów, rodzi urządzenie wymarzonego domu czy mieszkania. Z tego powodu postanowiłam podzielić się wiedzą i przygotować serię poradnikowych artykułów.

Cykl 1: kuchnia

CZĘŚĆ II - KOMPLETNY PROJEKT

 

Zasada II – zrób projekt lub poproś o pomoc projektanta

Stan surowy to tylko baza- warto dopasować ją do swoich potrzeb i pomysłów.
Im szybciej zabierzemy się za projekt kuchni tym lepiej. Często okazuje się, że pierwotne ustawienie np. przyłączy wodnych jest niewygodne i by zwiększyć komfort korzystania należy wprowadzić kilka zmian technicznych. Nie należy bać się, że to znacząco podniesie koszta remontu. Musimy pamiętać, że tworzymy kuchnię doskonałą i pewne zmiany są niezbędne, by później korzystać z niej z czystą przyjemnością. Jeszcze ważniejsze jest to w momencie budowania nowego domu- już na planie budowlanym dobrze jest pomyśleć o przyłączach wodnych, elektryce czy oświetleniu dopasowanych do projektu mebli, by oszczędzić sobie późniejszych zmian i dylematów. Często pojawiam się na budowie gdy prace remontowe już trwają. I wtedy oceniam czy warto wprowadzać zmiany. I naprawdę nie ma co się bać, że ściany już są poszpachlowane, a elektryk dawno swoją pracę wykonał. Przyjedzie raz jeszcze, jak zaprosimy. Jedna mała niedogodność, przysłowiowe „kilka groszy” za dodatkową pracę… ale pomyślcie co można dzięki temu zyskać! Przykładami mogę rzucać jak asami z rękawa, podam kilka najczęściej spotykanych: 

  1. Nie raz przestawialiśmy gniazdko, by zmywarka mogła się zmieścić w ciągu roboczym po prawej stronie zlewozmywaka
  2. Za mało gniazdek roboczych przy blacie… po co później gotując chodzić ze wszystkimi miskami do jednego kąta kuchni by zmiksować, zblendować itp.? Lepiej od razu dorzucić 2 gniazdka w drugiej części blatu.
  3. Lodówka obok płytki kuchennej, zlewozmywak bardzo daleko- a wystarczy zamienić sprzęty miejscami, by później gotować zgodnie z zasadą trójkąta. Tak, wiąże się to z kuciem hydrauliki lub przenoszeniem siły. Ale dążymy by w nowej kuchni gotowało się przyjemnie.
  4. Jedno światło na środku pomieszczenia. I to najprostszy przepis na jajecznicę ze skorupką jajka. Mając źródło światła za plecami, sami rzucamy cień na to co mamy przed sobą. Jak dobrze, że możemy to szybko naprawić na etapie remontu.

Wystarczy kilka zmian technicznych, aby zwiększyć komfort korzystania

Inspiracje to dobry początek drogi projektowej, jednak czasami efekt końcowy ma niewiele wspólnego z początkowymi założeniami.

Bardzo mnie cieszy gdy spotykamy się po raz pierwszy i macie przygotowane wyobrażenie wymarzonej kuchni. To bardzo usprawnia moją późniejszą pracę, bo wiecie czego potrzebujecie, co się wam podoba, a ja was nakierowuję i łączę wszystko w zgrabną całość. Inspiracja to nie wszystko. Z tego można czerpać, ale nie da się przenieść wszystkich rozwiązań do swojego wnętrza. Czasami jest za ciasno. Innym razem układ kuchni jest nietypowy. I zaczynam kombinować. Pamiętam na czym wam zależy i staram się to wszystko umieścić w projekcie. Nie ukrywam, że nie zawsze to się uda. W internecie mamy pełno pięknych inspiracji. Niestety w rzeczywistości często mierzymy się z mniejszymi powierzchniami, gdzie mogłabym zmieścić szeroką lodówkę dwudrzwiową tylko gdyby ściany były z gumy. I tak to już bywa, że czasami trzeba wybrać na czym nam zależy bardziej, bo na realizację wszystkich zachcianek brakuje miejsca. Pomagam te decyzje podejmować. 

Wizualizacje pozwalają zobaczyć efekt, który możemy uzyskać po remoncie

Żyjemy w świecie wielu możliwości i udogodnień. Projekty już nie są tworzone na kartce papieru, bo wyparły je komputerowe wizualizacje przedstawiające propozycje projektu. Nie jesteście pewni, czy dany kolor drewna będzie ładnie wyglądał na dużej powierzchni? A może zastanawiacie się czy kuchnia nie wyjdzie zbyt ciemna? Teraz możemy to szybko sprawdzić, w dodatku bez ponoszenia kosztów. Tworzę z wami projekt. Pokazuję możliwe warianty, by łatwiej było podjąć ostateczną decyzję. 

Rysunki techniczne wystarczy przekazać wykonawcy i czekać na efekt finalny

Po akceptacji wizualizacji już macie wszelkie problemy z głowy. Zostało wypoczywać i czekać na realizację projektu… plus zapłacić zaliczkę wykonawcom. Pytacie, jak to? Otóż gdy mamy dopracowany na wizualizacjach projekt, zbieram wszystko w całość i rozrysowuję technicznie, z wykazem materiałów. Wy te rysunki przekazujecie wykonawcom. A w razie pytań niech dzwonią do mnie. 

Co myślicie o zatrudnieniu architekta wnętrz do zaprojektowania kuchni? Opinie osób, z którymi współpracuję są pozytywne, a nawet uważają, że moja pomoc była nieoceniona i sami nie wpadliby na pewne rozwiązania. Projektant powinien być obeznany w dostępnych materiałach i możliwościach technicznych, dzięki czemu może zaproponować inwestorowi najdogodniejsze rozwiązania dopasowane do dostępnego budżetu finansowego. Projekt kuchni to nie tylko meble, a architekt potrafi myśleć całościowo o wnętrzu, dzięki czemu aranżacja jest spójna i ciekawa. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić masę czasu – inwestor nie musi przeglądać dziesiątek gazet czy stron internetowych by się czegoś dowiedzieć lub podpatrzeć ciekawe rozwiązanie, bo dostaje gotowe i przemyślane pomysły, z których wybiera jeden przygotowany do realizacji.

SPIs treści

CYKL 1 : KUCHNIA

  • CZĘŚĆ III - ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ
  • CZĘŚĆ IV - FUNKCJONALNOŚĆ
  • CZĘŚĆ V - WYBORY I ICH KOSZTY

Odbierz własną kartę Programu Partnerskiego

i korzystaj z rabatów i usług

FIRM I SPECJALISTÓW

którzy zajmą się dla Ciebie

Podobne artykuły

Przegląd nieruchomości – lokale na wynajem – luty ’20

Lut 26, 2020

Poszukujesz miejsca dla swojego biura? A może chcesz zainwestować w lokal użytkowy? W tej części przeglądu nieruchomości przedstawiamy Państwu lokale idealne na biuro, handel i inne usługi, które są atrakcyjne pod względem ceny i lokalizacji. Lokale użytkowe – wynajem DOJLIDY GÓRNE Lokal mieści się na parterze 1-piętrowego budynku. Składa się z 11 pomieszczeń typu sala sprzedaży, magazyn, zaplecze socjalne, toaleta i kotłownia (gazowa). Pomieszczenia są gotowe …

Czytaj więcej

Od projektu do obiektu, kompleksowo oraz z dbałością o każdy detal. Po prostu – ATM Budownictwo

Paź 20, 2020

Nasz wymarzony dom. Ale zanim? Projekt, wybór materiałów, stan surowy, nadzorowanie budowy, stan deweloperski, ogród… To tylko wielkie uproszczenie tematów przy budowie własnego domu, z jakimi boryka się inwestor. Na tym etapie, zazwyczaj pojawia się rezygnacja i myśli „po co mi to było, nigdy więcej budowy domu…”. Naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego – zabieganego klienta, wychodzi firma ATM Budownictwo ze swoimi kompleksowymi usługami. Na temat dzisiejszych …

Czytaj więcej

Unikajcie nieprofesjonalnych projektantów wnętrz

Sty 30, 2021

Przyjemność czy koszmar? Właśnie… Każdy z Nas gdzieś mieszka. Każdy z Nas na pewnym etapie życia miał przyjemność urządzania swoich czterech kątów. Z pewnością niektórzy tą przyjemność mają jeszcze przed sobą… No właśnie. Przyjemność. Co zatem powinniśmy zrobić, aby tej przyjemności nie zamienić w koszmar, z którego będziemy się budzić z krzykiem? – tłumaczy arch. Ewelina Stępień, z biura projektowego exDesign. Projekt Zainspiruj się …

Czytaj więcej

Śniadanie z Askdom.pl – współpraca na wyższym poziomie

Wrz 04, 2019

Śniadania branżowe z Askdom.pl to już tradycja. Za nami siódma edycja wydarzenia, które integruje środowisko związane z nieruchomościami. – Lubimy te śniadania. Spotkania z Askdom.pl są dobrą okazją do nawiązywania i zacieśniania kontaktów wśród osób z branży – ocenia Marlena Domanowska, biuro nieruchomości Royal Owl. We wtorek w Hotelu Traugutta w Białymstoku zjawiło się ponad 50 przedstawicieli biur nieruchomości, deweloperów oraz firm świadczących usługi …

Czytaj więcej

Wideo wizytówka – Grupa ANG S.A.

Lis 26, 2020

Grupa ANG S.A. To ogólnopolska firma pośrednictwa finansowego, marka profesjonalistek i profesjonalistów z branży finansowej. To pierwsza tego typu firma w branży finansowej w Polsce. Wyróżnia nas odpowiedzialna sprzedaż produktów finansowych i uczciwe pośrednictwo. Mamy na względzie przede wszystkim Twoje dobro, bo podział na dobro i zło ma dla nas fundamentalne znaczenie. Spodobała Ci się realizacja wideo?  Stwórz wideo wizytówkę swojej firmy i wyróżnij …

Czytaj więcej

Nowy rekord energooszczędności -najcieplejsze drzwi zewnętrzne

Gru 11, 2018

Firma Vikking KTS – producent kompozytowych drzwi zewnętrznych nieustannie dba o najwyższą jakość i najlepsze parametry użytkowe swoich produktów. Drzwi kompozytowe z energooszczędnej linii ARCTIC PLUS posiadają współczynnik przenikania ciepła Ud 0,58 W/m2K, potwierdzony certyfikatem. Co ważne, skrzydło drzwi z tej linii ma grubość tylko 75 mm, co jest bezkonkurencyjnym wynikiem dla drzwi zewnętrznych. Jest to wynik nieosiągalny dla innych technologii. W kompozytowych drzwiach …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}