askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

"Jak stworzyć idealną kuchnię" - inż. arch. Marta Ziemnicka cz.II - KOMPLETNY PROJEKT

"Jak stworzyć idealną kuchnię" - inż. arch. Marta Ziemnicka cz.II - KOMPLETNY PROJEKT

Hej! Nazywam się Marta, architekturą wnętrz zajmuję się już prawie 10 lat. Prowadzę firmę Hi Home, pod szyldem której świadczę usługi architektury wnętrz. Zdaję sobie sprawę - jak wiele pytań, dylematów, a nawet problemów, rodzi urządzenie wymarzonego domu czy mieszkania. Z tego powodu postanowiłam podzielić się wiedzą i przygotować serię poradnikowych artykułów.


Cykl 1: kuchnia

CZĘŚĆ II - KOMPLETNY PROJEKT

Zasada II - zrób projekt lub poproś o pomoc projektanta

Stan surowy to tylko baza- warto dopasować ją do swoich potrzeb i pomysłów.

Im szybciej zabierzemy się za projekt kuchni tym lepiej. Często okazuje się, że pierwotne ustawienie np. przyłączy wodnych jest niewygodne i by zwiększyć komfort korzystania należy wprowadzić kilka zmian technicznych. Nie należy bać się, że to znacząco podniesie koszta remontu. Musimy pamiętać, że tworzymy kuchnię doskonałą i pewne zmiany są niezbędne, by później korzystać z niej z czystą przyjemnością. Jeszcze ważniejsze jest to w momencie budowania nowego domu- już na planie budowlanym dobrze jest pomyśleć o przyłączach wodnych, elektryce czy oświetleniu dopasowanych do projektu mebli, by oszczędzić sobie późniejszych zmian i dylematów. Często pojawiam się na budowie gdy prace remontowe już trwają. I wtedy oceniam czy warto wprowadzać zmiany. I naprawdę nie ma co się bać, że ściany już są poszpachlowane, a elektryk dawno swoją pracę wykonał. Przyjedzie raz jeszcze, jak zaprosimy. Jedna mała niedogodność, przysłowiowe „kilka groszy” za dodatkową pracę… ale pomyślcie co można dzięki temu zyskać! Przykładami mogę rzucać jak asami z rękawa, podam kilka najczęściej spotykanych:

  1. Nie raz przestawialiśmy gniazdko, by zmywarka mogła się zmieścić w ciągu roboczym po prawej stronie zlewozmywaka
  2. Za mało gniazdek roboczych przy blacie… po co później gotując chodzić ze wszystkimi miskami do jednego kąta kuchni by zmiksować, zblendować itp.? Lepiej od razu dorzucić 2 gniazdka w drugiej części blatu.
  3. Lodówka obok płytki kuchennej, zlewozmywak bardzo daleko- a wystarczy zamienić sprzęty miejscami, by później gotować zgodnie z zasadą trójkąta. Tak, wiąże się to z kuciem hydrauliki lub przenoszeniem siły. Ale dążymy by w nowej kuchni gotowało się przyjemnie.
  4. Jedno światło na środku pomieszczenia. I to najprostszy przepis na jajecznicę ze skorupką jajka. Mając źródło światła za plecami, sami rzucamy cień na to co mamy przed sobą. Jak dobrze, że możemy to szybko naprawić na etapie remontu.

Wystarczy kilka zmian technicznych, aby zwiększyć komfort korzystania


Inspiracje to dobry początek drogi projektowej, jednak czasami efekt końcowy ma niewiele wspólnego z początkowymi założeniami.

Bardzo mnie cieszy gdy spotykamy się po raz pierwszy i macie przygotowane wyobrażenie wymarzonej kuchni. To bardzo usprawnia moją późniejszą pracę, bo wiecie czego potrzebujecie, co się wam podoba, a ja was nakierowuję i łączę wszystko w zgrabną całość. Inspiracja to nie wszystko. Z tego można czerpać, ale nie da się przenieść wszystkich rozwiązań do swojego wnętrza. Czasami jest za ciasno. Innym razem układ kuchni jest nietypowy. I zaczynam kombinować. Pamiętam na czym wam zależy i staram się to wszystko umieścić w projekcie. Nie ukrywam, że nie zawsze to się uda. W internecie mamy pełno pięknych inspiracji. Niestety w rzeczywistości często mierzymy się z mniejszymi powierzchniami, gdzie mogłabym zmieścić szeroką lodówkę dwudrzwiową tylko gdyby ściany były z gumy. I tak to już bywa, że czasami trzeba wybrać na czym nam zależy bardziej, bo na realizację wszystkich zachcianek brakuje miejsca. Pomagam te decyzje podejmować.

Wizualizacje pozwalają zobaczyć efekt, który możemy uzyskać po remoncie

Żyjemy w świecie wielu możliwości i udogodnień. Projekty już nie są tworzone na kartce papieru, bo wyparły je komputerowe wizualizacje przedstawiające propozycje projektu. Nie jesteście pewni, czy dany kolor drewna będzie ładnie wyglądał na dużej powierzchni? A może zastanawiacie się czy kuchnia nie wyjdzie zbyt ciemna? Teraz możemy to szybko sprawdzić, w dodatku bez ponoszenia kosztów. Tworzę z wami projekt. Pokazuję możliwe warianty, by łatwiej było podjąć ostateczną decyzję.

Rysunki techniczne wystarczy przekazać wykonawcy i czekać na efekt finalny

Po akceptacji wizualizacji już macie wszelkie problemy z głowy. Zostało wypoczywać i czekać na realizację projektu… plus zapłacić zaliczkę wykonawcom. Pytacie, jak to? Otóż gdy mamy dopracowany na wizualizacjach projekt, zbieram wszystko w całość i rozrysowuję technicznie, z wykazem materiałów. Wy te rysunki przekazujecie wykonawcom. A w razie pytań niech dzwonią do mnie.


Co myślicie o zatrudnieniu architekta wnętrz do zaprojektowania kuchni? Opinie osób, z którymi współpracuję są pozytywne, a nawet uważają, że moja pomoc była nieoceniona i sami nie wpadliby na pewne rozwiązania. Projektant powinien być obeznany w dostępnych materiałach i możliwościach technicznych, dzięki czemu może zaproponować inwestorowi najdogodniejsze rozwiązania dopasowane do dostępnego budżetu finansowego. Projekt kuchni to nie tylko meble, a architekt potrafi myśleć całościowo o wnętrzu, dzięki czemu aranżacja jest spójna i ciekawa. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić masę czasu – inwestor nie musi przeglądać dziesiątek gazet czy stron internetowych by się czegoś dowiedzieć lub podpatrzeć ciekawe rozwiązanie, bo dostaje gotowe i przemyślane pomysły, z których wybiera jeden przygotowany do realizacji.


SPIS TREŚCI

CYKL 1 : KUCHNIA

  • CZĘŚĆ III - ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ
  • CZĘŚĆ IV - FUNKCJONALNOŚĆ
  • CZĘŚĆ V - WYBORY I ICH KOSZTY
POZNAJ BLIŻEJ FIRMĘ HI HOME I JEJ USŁUGI