askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka - cz. I – STYL ARANŻACJI

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka - cz. I – STYL ARANŻACJI

Hej! Nazywam się Marta, architekturą wnętrz zajmuję się już prawie 10 lat. Prowadzę firmę Hi Home, pod szyldem której świadczę usługi architektury wnętrz. Zdaję sobie sprawę - jak wiele pytań, dylematów, a nawet problemów, rodzi urządzenie wymarzonego domu czy mieszkania. Z tego powodu postanowiłam podzielić się wiedzą i przygotować serię poradnikowych artykułów.

Cykl 1: kuchnia

CZĘŚĆ I - STYL ARANŻACJI

Kuchnia doskonała- jak ją stworzyć? Pierwsza z pięciu zasad głównych.

Częściej jadasz na mieście niż w domu, bo gotowanie u siebie to katorga? Może twoje meble kuchenne są już stare i zniszczone? Albo robisz remont mieszkania i przydałaby się nowa aranżacja kuchni? A może wprowadzasz się do nowego domu? Powodów może być wiele, za to cel jeden- chcesz mieć kuchnię idealną! A nie jest to prosty temat, gdyż jest ogromny wybór materiałów i sposobów aranżacji. Chciałabym choć trochę ułatwić wam wybory.

Zasada I – wybierz styl aranżacji

Na początku należy zastanowić się nad stylem mebli kuchennych. Wielbicielom klasyki polecam kuchnie angielskie lub rustykalne, ale także te w stylu vintage i retro. Nadają one wyjątkowy charakter wnętrzu i są ponadczasowe. Jednak choć wydają się na pierwszy rzut oka podobne do siebie, to jednak się różnią i mają swoje charakterystyczne cechy. Styl angielski to ramkowe fronty, często przeszklone. To też listwy i gzymsy ozdobne, oraz dużo dekoracyjnych detali. Natomiast styl prowansalski kojarzy się głównie z pastelowymi, jasnymi kolorami i lawendowymi dodatkami. Vintage i retro to stylizowane dodatki, jak i niezawodny kredens.

kuchnia w stylu
VINTAGE / RETRO


kuchnia w stylu
ANGIELSKIMZ kolei wszystkim tym, którzy cenią nowoczesny design proponuję styl minimalistyczny, gdzie przeważają proste, połyskliwe płaszczyzny i jasne kolory czasami przełamane np. kontrastową czernią. Co ciekawe, taka kuchnia może być doskonałą bazą do stylu glamour- wystarczy wprowadzić dekoracyjne dodatki, które dodadzą blichtru i szyku.

kuchnia w stylu
GLAMOURZupełnym przeciwieństwem tego jest, doceniany od kilku sezonów, styl skandynawski. Co prawda tutaj też bazą są białe, błyszczące formy, jak w kuchniach minimalistycznych, ale zestawiamy je z naturalnymi elementami. Z moich obserwacji wynika, że Polacy pokochali ten styl i jest on najczęściej wybierany. Nie ma się co dziwić. Taka kuchnia jest jasna, przestronna, ale również bije od niej naturalne ciepło. Co istotne, lśniące fronty zaczynamy zastępować gładkim matem.

kuchnia w stylu
SKANDYNAWSKIM


Jest też wiele stylów, które czerpią inspirację z różnych części świata. Ciekawymi przykładami są kuchnie New Asia, gdzie najważniejsza jest równowaga i harmonia uzyskane poprzez połączenie drewna wprowadzającego ciepło i prostych form oraz materiałów lub aranżacje kuchni greckich- gdzie dominuje biel i kobaltowy błękit. Jednak te style pokazuję bardziej jako ciekawostkę, ponieważ niewiele osób o nich wie ;)

kuchnia w stylu
NEW ASIA / GREEK


Za to widzę coraz więcej miłośników stylu loftowego. Co ciekawe, ilość cech industrialnych we wnętrzu bywa różna. Klasyczny loft to zimne beton i stal, połączone z ciepłymi cegłą i drewnem. Do tego czerń, ale też szarość, czy biel… a nawet kobalt czy szmaragd! I to my decydujemy czy nasza kuchnia ma od wejścia przywoływać wyglądem fabryczną jadłodajnię, czy tylko wykorzystać kilka charakterystycznych detali. Kochasz czerwoną cegłę, ale nie przepadasz za szarościami? Meble kuchenne możesz zrobić białe, na ścianie nad blatem położyć cegłę, a by wzmocnić charakter wnętrza, dodaj detale z czarnego metalu. A może marzysz o męskim wnętrzu? Nie ma sprawy- meble kuchenne niech będą czarne, do tego stalowy blat i beżowa cegła- tu styl industrialny wyczujemy od razu.

kuchnia w stylu
LOFT


Jeśli czerń to za mocny kolor, może wasze serca skradnie szarość? Od kilku lat gości coraz częściej w naszych domach. Na początku na ścianach, od jakiegoś czasu również w kuchniach. To neutralny kolor, do którego łatwo dopasować resztę wnętrza, a w razie potrzeby zmiany wystarczy zmienić kolor dodatków. Tak więc kuchnia w tym kolorze może wpisywać się w trendy przez wiele lat- wystarczy po kilku latach zmienić blat, a czasami tylko nieduże dodatki jak ściereczki i pojemniki na przyprawy.

kuchnia w odcieniu
SZARYM

Czasami nawet nie musimy wybierać konkretnego stylu, a po prostu skupić się na kolorach. I tak właśnie projektanci zachęcają inwestorów do eksperymentów. Biel jest bezpieczna, ale już się trochę opatrzyła ;) Stąd odwrotny trend- czarne, matowe fronty, ciemniejsze drewno zamiast bardzo popularnego złotego dębu. Jednak na to trzeba mieć odwagę. Ciemne kolory dodają charakteru, przytulności… ale też mogą przytłaczać. Wszystko zależy od danej przestrzeni i tego jak wszystko ze sobą połączymy.


kuchnia w odcieniu CIEMNYM


Czy wszystko musi być w neutralnych kolorach? Mamy kuchnie w kolorze granatowym, oliwkowym czy w pastelach. I owszem, te kolory można wpleść jedynie jako ciekawy dodatek do podstawowej bazy w bieli czy szarości. Ale można też ponieść wodze fantazji i zaprojektować np. jedną ścianę w zabudowie meblowej koloru niebieskiego. Także jak widzicie, możliwości są niemal nieograniczone. Ważne by wiedzieć jak ze sobą wszystko połączyć, by stworzyć spójną całość.

kuchnia w odcieniu
KOLOROWYM


Spis treści

CYKL 1 : KUCHNIA

  • CZĘŚĆ III - ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ (dostępne wkrótce)
  • CZĘŚĆ IV - FUNKCJONALNOŚĆ (dostępne wkrótce)
  • CZĘŚĆ V - WYBORY I ICH KOSZTY (dostępne wkrótce)


Odbierz własną kartę Programu Partnerskiego

i korzystaj z rabatów i usług

FIRM I SPECJALISTÓW

którzy zajmą się dla Ciebie