Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

wyciszenie ścian

Cienkie ściany, słaba izolacja akustyczna, coraz częściej potrzebny spokój i cisza, szybkie życie i coraz bardziej konieczny czas odpoczynku i izolacji powoduje, że wyciszanie ścian staje się bardzo ważnym dla nas działaniem. Krzyk dzieci za ścianą, rozmowy sąsiadów, tupot nóg, głośna muzyka, odgłosy kina domowego wszystko zaczyna denerwować i męczyć. Przy słabych akustycznie ścianach nawet odgłos lejącej się wody czy gotowania obiadu może przeszkadzać.

Często dopada nas hałas dobiegający zza okna. W takiej sytuacji wyciszenie ścian i okien jest nieodzowne i coraz więcej osób pomimo zmniejszenia metrażu przy zastosowaniu izolacji akustycznej decyduje się na ten krok. Dość zaporowa jest również cena takiej usługi, bo to około średnio 200 złotych za metr kwadratowy, ale spokój i zdrowie jest na pewno ważniejsze. Brak prywatności i mało komfortowe życie dotyka głównie mieszkańców domów wielorodzinnych, ale również starego budownictwa. Doskonale byłoby, gdyby wyciszeniem mieszkania zajęli się też sąsiedzi, wtedy efekt jest murowany. 

Wyciszanie ścian – materiały

Świetnym materiałem, skutecznie wyciszającym ściany jest popularna wełna mineralna z nierównomiernym układem włókien. ale również często wykorzystywana jest włóknina kokosowa, płyty z włókien drzewnych, styropian akustyczny czy specjalne tynki, okładziny, kauczuk izolacyjny i pianki izoacyjne. Dość popularne są również gumy antywibracyjne zalecane na strop, podłogi i ściany. Przystępując do wyciszenia mieszkania warto zawsze zapoznać się z najnowszą ofertą materiałów i możliwości wyciszania mieszkania, gdyż głośny świat sprawia, iż ten rodzaj oferty intensywnie się rozwija.

Wyciszanie ścian – budowa ekranu akustycznego

Najbardziej popularną metodą, jednak jednocześnie zmniejszającą powierzchnię pomieszczenia jest zbudowanie metalowego stelażu przy ścianie, wypełnienie wełną mineralną i zabudowanie płytą gipsowo – kartonową. Oczywiście ważna jest tu grubość konstrukcji. Specjaliści, choć można już stawiać takie ścianki od 5 centymetrów, zalecają grubość od 7 aż do 11 centymetrów. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia wysoką skuteczność i skuteczną izolację od sąsiedzkich odgłosów. Warto również zadbać o specjalistyczny montaż ekranu akustycznego, zwłaszcza należy pamiętać o instalacji specjalistycznej folii akustycznej tuż przed przytwierdzeniem ekranu do ściany. Równoczesne, identyczne działanie sąsiada doprowadzi do doskonałej izolacji akustycznej, warto więc o problemie porozmawiać ze współmieszkańcami.

Wyciszanie ścian – sufit podwieszany

Doskonałym sposobem na zmniejszenie problemów z akustyką jest zamontowanie sufitu podwieszanego, oczywiście nie uda się tego zrobić w pomieszczeniach niskich. Jeśli jednak mamy możliwość zainstalowania sufitu podwieszanego naprawdę warto, ponieważ oprócz zabezpieczenia akustycznego sufit podwieszany może skutecznie pełnić inne funkcje: dekoracyjną, ognioodporną, maskującą przewody instalacji, klimatyzacyjną oraz zwyczajnie obniżającą sufit. Specjaliści twierdzą, iż najbardziej efektywne jest zastosowanie płyt gipsowo – kartonowych przytwierdzonych do odpowiedniej konstrukcji, której wnętrze wypełnione jest wełną mineralną lub szklaną. Specjaliści w tym zakresie przestrzegają przed stosowaniem w tym przypadku płyt steropianowych, które wyraźnie pogarszają jakość izolacji akustycznej stropu.

wyciszenie ścian

Materiały do wyciszenia ścian
Kliknij i sprawdź ceny!

Wyciszanie ścian – korkowa ściana

Skuteczne wyciszanie ścian można uzyskać poprzez zastosowanie płyt korkowych, które nakleja się na ścianę. Korek następnie można pomalować w wybranym i odpowiednim do wystroju wnętrza kolorze, albo zastosować popularne i modne ostatnio naklejki ścienne. Decydując się na wyciszenie korkiem warto zwrócić uwagę na korek ekspandowany, który doskonale wycisza hałas, jest materiałem zdrowym, bo naturalnym, dużo skuteczniejszym niż wełna mineralna czy styropian. Korek jest też doskonałym izolatorem akustycznym stosowanym do wyciszenia podłogi. Tego rodzaju wyciszenie jest świetnym buforem dźwięków dobiegająch z zewnątrz.

Wyciszanie ścian – mata

Maty akustyczne to nowoczesny i solidny sposób na wyciszenie ścian i podłogi. Maty początkowo były stosowane jako materiał wyciszający podłogi, a więc pod parkiet, panele, płytki czy wykładziny, obecnie z powodzeniem stosuje się maty wyciszające również ściany. Są to szczególne maty akustyczne, które ze strony pomieszczenia są dekoracyjne, czyli nie powodują problemów z wystrojem pomieszczenia, wręcz przeciwnie dobrze dpbrana mata doda pomieszczeniu uroku i sprawi, że wnętrze nabierze nowego wyrazu. Aktualna oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo szeroka.

Wyciszanie ścian – tynk akustyczny

Stosunkowo prosta i skuteczna metoda wyciszająca ściany, polegająca na nałożeniu grubej, kilkucentymetrowej warstwy tynku. Tego rodzaju tynk świetnie redukuje pogłos, echo, ale równocześnie pochłania nawet do 70% hałasu, jednak równocześnie zmniejsza też powierzchnię pomieszczenia. Tego rodzaju tynk jest chropowaty. Można zastosować w tym przypadku tynki z włóknem celulozowym, tynki japońskie oraz tynki gipsowe i silikatowe. Ścinany wygłuszone w ten sposób mają taką zaletę, że są grube, nakładana optymalna warstwa ma grubość około ośmiu centymetrów. Tynki japońskie są podobne do tynków z włókien celulozowym, są jednak dzięki różnorodności zastosowanych włókien znacznie cieńsze. Tynki gisowe i silikatowe, również skuteczne, można nakładać ręcznie albo natryskowo.

Wyciszanie ścian – miękki pokój

Świetnie i tanio wyciszają pokój wszelkiego rodzaju miękkie materiały, czyli firanki, zasłony, dywany, wykładziny, a nawet poduszki znajdujące się we wnętrzu. Wystarczy porównać pusty pokój i „ciepło” umeblowany. Tkaniny, wiadomo nie od dziś, tłumią bardzo dobrze dźwięki, ale nie zawsze są wystarczająco skuteczne.

Podejmując trud wyciszania mieszkania należy zdawać sobie sprawę, że wyciszanie ścian, sufitów i podłóg nie jest jedyną czynnością prowadzącą do pełnego sukcesu, czyli komfortowej ciszy w domu. Równocześnie należy również wyciszyć drzwi i okna. Wiele firm oferuje drzwi dźwiękoszczelne (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) , ale również przy ich zakupie należy pamiętać o właściwych i odpowiednich ościeżnicach do których drzwi muszą szczelnie przylegać oraz zastosowanych uszczelkach, które równocześnie zapobiegają ubytkom ciepła i przenikaniu do pomieszczeń wewnętrznych niepotrzebnych odgłosów. Podobnie należy być ostrożnym przy zakupie okien, nie wystarczą okna z atestem o określonych walorach akustycznych, ale trzeba pamiętać również o ich specjalistycznym montażu i uszczelnieniu.

Podobne artykuły

Jakie narzędzia powinien mieć każdy Pan domu?

Sie 10, 2018

Kiedy dostajemy klucze do nowego wymarzonego domu, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co można byłoby w nim ulepszyć czy naprawić. Kwestie ewentualnych awarii czy remontów wydają się odległą perspektywą. Pan domu, nawet jeśli nie wykazuje zamiłowania do majsterkowania, powinien jednak pomyśleć o zakupie przynajmniej podstawowych narzędzi, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości. Nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie przewidzieć i w …

Czytaj więcej

Jak położyć na ścianę tynk mozaikowy ?

Lip 22, 2018

Tynk mozaikowy jest to powłoka dekoracyjna cienkowarstwowa, potocznie zwana tynkiem kamyczkowym. Składa się z drobnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej. Ten rodzaj tynku nakłada się na podłoże cienką warstwą o grubości od 1 do 3 mm. Dzięki spoiwu jakim jest żywica, w porównaniu z innymi sposobami tynkowania dekoracyjnego, tynk mozaikowy jest o wiele bardziej elastyczny i jednocześnie odporniejszy na różnego typu uszkodzenia, również na częste i …

Czytaj więcej

Panele ścienne czym są i ich rodzaje

Mar 05, 2018

Jeśli szukasz prostego, ale bardzo efektywnego sposobu na aranżację wnętrz lub chcesz ukryć mankamenty ścian albo sufitu to mamy doskonałą propozycję dla Ciebie. Bardzo łatwym a jednocześnie niesztampowym sposobem dekoracji wnętrza są panele ścienne. Myślisz, że ktoś się pomylił? Jakim cudem panele ścienne mogą tworzyć efektowną dekorację skoro są to jedne z popularniejszych tworzyw na rynku? Nie ma jednak mowy o pomyłce! Współczesne panele ścienne potrafią naprawdę zaskoczyć! Dlaczego …

Czytaj więcej

Izolacja ścian wełną – dlaczego warto to zrobić

Mar 19, 2018

Ocieplenie budynku to czynność, którą wykonuje się zazwyczaj jeden raz, ponieważ ciężko jest później dokonać przeróbek. Często ich dokonanie jest wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Warto więc zastanowić się, jakiego materiału użyć w procesie izolacji. Do najpopularniejszych należy m.in. wełna mineralna, W poniższym artykule podpowiadamy, dlaczego zdecydowanie się na zastosowanie wełny to dobry wybór. W dzisiejszych czasach mało kogo trzeba przekonywać, że ocieplenie oraz izolacja …

Czytaj więcej

Glazura- wiele rozwiązań

Mar 01, 2018

Płytki łazienkowe czy tez te pokrywające kuchenną podłogę lub ścianę są elementem istotnym nie tylko pod względem estetycznym ale również patrząc na wpływ wilgoci, czy wysokich temperatur na nasze ściany. Ogromny wachlarz wzorów i rodzajów tego typu rozwiązań obecny ówcześnie na rynku pozwala na wybór naprawdę pięknych płytek. Oczywiście ile gustów – tyle ciekawych rozwiązań. Nie zawsze najważniejsza jest cena, w tym przypadku częściej …

Czytaj więcej

Fugowanie klinkieru – jak zrobić to poprawnie?

Mar 26, 2018

Klinkierem nazywamy tworzywa ceramiczne o spieczonym czerepie, aczkolwiek bez zeszkliwienia powierzchni. Otrzymuje się je w wyniku wypalania  w temperaturze około 1000-1300 stopni Celsjusza glin wapienno-żelazistych, żelazistych bądź wapienno-magnezjowych. Przy czym wykorzystuje się klinkier? W produkcji cegieł, płytek, dachówek, bruku. Plusem wyrobów klinkierowych jest niewątpliwie wysoka odporność na mróz oraz niska nasiąkliwość (wynoszącą około sześciu procent). Zakup oraz właściwe składowanie cegieł klinkierowych Ściany oraz ogrodzenia …

Czytaj więcej