Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

wyciszenie ścian

Cienkie ściany, słaba izolacja akustyczna, coraz częściej potrzebny spokój i cisza, szybkie życie i coraz bardziej konieczny czas odpoczynku i izolacji powoduje, że wyciszanie ścian staje się bardzo ważnym dla nas działaniem. Krzyk dzieci za ścianą, rozmowy sąsiadów, tupot nóg, głośna muzyka, odgłosy kina domowego wszystko zaczyna denerwować i męczyć. Przy słabych akustycznie ścianach nawet odgłos lejącej się wody czy gotowania obiadu może przeszkadzać.

Często dopada nas hałas dobiegający zza okna. W takiej sytuacji wyciszenie ścian i okien jest nieodzowne i coraz więcej osób pomimo zmniejszenia metrażu przy zastosowaniu izolacji akustycznej decyduje się na ten krok. Dość zaporowa jest również cena takiej usługi, bo to około średnio 200 złotych za metr kwadratowy, ale spokój i zdrowie jest na pewno ważniejsze. Brak prywatności i mało komfortowe życie dotyka głównie mieszkańców domów wielorodzinnych, ale również starego budownictwa. Doskonale byłoby, gdyby wyciszeniem mieszkania zajęli się też sąsiedzi, wtedy efekt jest murowany. 

Wyciszanie ścian – materiały

Świetnym materiałem, skutecznie wyciszającym ściany jest popularna wełna mineralna z nierównomiernym układem włókien. ale również często wykorzystywana jest włóknina kokosowa, płyty z włókien drzewnych, styropian akustyczny czy specjalne tynki, okładziny, kauczuk izolacyjny i pianki izoacyjne. Dość popularne są również gumy antywibracyjne zalecane na strop, podłogi i ściany. Przystępując do wyciszenia mieszkania warto zawsze zapoznać się z najnowszą ofertą materiałów i możliwości wyciszania mieszkania, gdyż głośny świat sprawia, iż ten rodzaj oferty intensywnie się rozwija.

Wyciszanie ścian – budowa ekranu akustycznego

Najbardziej popularną metodą, jednak jednocześnie zmniejszającą powierzchnię pomieszczenia jest zbudowanie metalowego stelażu przy ścianie, wypełnienie wełną mineralną i zabudowanie płytą gipsowo – kartonową. Oczywiście ważna jest tu grubość konstrukcji. Specjaliści, choć można już stawiać takie ścianki od 5 centymetrów, zalecają grubość od 7 aż do 11 centymetrów. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia wysoką skuteczność i skuteczną izolację od sąsiedzkich odgłosów. Warto również zadbać o specjalistyczny montaż ekranu akustycznego, zwłaszcza należy pamiętać o instalacji specjalistycznej folii akustycznej tuż przed przytwierdzeniem ekranu do ściany. Równoczesne, identyczne działanie sąsiada doprowadzi do doskonałej izolacji akustycznej, warto więc o problemie porozmawiać ze współmieszkańcami.

Wyciszanie ścian – sufit podwieszany

Doskonałym sposobem na zmniejszenie problemów z akustyką jest zamontowanie sufitu podwieszanego, oczywiście nie uda się tego zrobić w pomieszczeniach niskich. Jeśli jednak mamy możliwość zainstalowania sufitu podwieszanego naprawdę warto, ponieważ oprócz zabezpieczenia akustycznego sufit podwieszany może skutecznie pełnić inne funkcje: dekoracyjną, ognioodporną, maskującą przewody instalacji, klimatyzacyjną oraz zwyczajnie obniżającą sufit. Specjaliści twierdzą, iż najbardziej efektywne jest zastosowanie płyt gipsowo – kartonowych przytwierdzonych do odpowiedniej konstrukcji, której wnętrze wypełnione jest wełną mineralną lub szklaną. Specjaliści w tym zakresie przestrzegają przed stosowaniem w tym przypadku płyt steropianowych, które wyraźnie pogarszają jakość izolacji akustycznej stropu.

wyciszenie ścian

Materiały do wyciszenia ścian
Kliknij i sprawdź ceny!

Wyciszanie ścian – korkowa ściana

Skuteczne wyciszanie ścian można uzyskać poprzez zastosowanie płyt korkowych, które nakleja się na ścianę. Korek następnie można pomalować w wybranym i odpowiednim do wystroju wnętrza kolorze, albo zastosować popularne i modne ostatnio naklejki ścienne. Decydując się na wyciszenie korkiem warto zwrócić uwagę na korek ekspandowany, który doskonale wycisza hałas, jest materiałem zdrowym, bo naturalnym, dużo skuteczniejszym niż wełna mineralna czy styropian. Korek jest też doskonałym izolatorem akustycznym stosowanym do wyciszenia podłogi. Tego rodzaju wyciszenie jest świetnym buforem dźwięków dobiegająch z zewnątrz.

Wyciszanie ścian – mata

Maty akustyczne to nowoczesny i solidny sposób na wyciszenie ścian i podłogi. Maty początkowo były stosowane jako materiał wyciszający podłogi, a więc pod parkiet, panele, płytki czy wykładziny, obecnie z powodzeniem stosuje się maty wyciszające również ściany. Są to szczególne maty akustyczne, które ze strony pomieszczenia są dekoracyjne, czyli nie powodują problemów z wystrojem pomieszczenia, wręcz przeciwnie dobrze dpbrana mata doda pomieszczeniu uroku i sprawi, że wnętrze nabierze nowego wyrazu. Aktualna oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo szeroka.

Wyciszanie ścian – tynk akustyczny

Stosunkowo prosta i skuteczna metoda wyciszająca ściany, polegająca na nałożeniu grubej, kilkucentymetrowej warstwy tynku. Tego rodzaju tynk świetnie redukuje pogłos, echo, ale równocześnie pochłania nawet do 70% hałasu, jednak równocześnie zmniejsza też powierzchnię pomieszczenia. Tego rodzaju tynk jest chropowaty. Można zastosować w tym przypadku tynki z włóknem celulozowym, tynki japońskie oraz tynki gipsowe i silikatowe. Ścinany wygłuszone w ten sposób mają taką zaletę, że są grube, nakładana optymalna warstwa ma grubość około ośmiu centymetrów. Tynki japońskie są podobne do tynków z włókien celulozowym, są jednak dzięki różnorodności zastosowanych włókien znacznie cieńsze. Tynki gisowe i silikatowe, również skuteczne, można nakładać ręcznie albo natryskowo.

Wyciszanie ścian – miękki pokój

Świetnie i tanio wyciszają pokój wszelkiego rodzaju miękkie materiały, czyli firanki, zasłony, dywany, wykładziny, a nawet poduszki znajdujące się we wnętrzu. Wystarczy porównać pusty pokój i „ciepło” umeblowany. Tkaniny, wiadomo nie od dziś, tłumią bardzo dobrze dźwięki, ale nie zawsze są wystarczająco skuteczne.

Podejmując trud wyciszania mieszkania należy zdawać sobie sprawę, że wyciszanie ścian, sufitów i podłóg nie jest jedyną czynnością prowadzącą do pełnego sukcesu, czyli komfortowej ciszy w domu. Równocześnie należy również wyciszyć drzwi i okna. Wiele firm oferuje drzwi dźwiękoszczelne (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) , ale również przy ich zakupie należy pamiętać o właściwych i odpowiednich ościeżnicach do których drzwi muszą szczelnie przylegać oraz zastosowanych uszczelkach, które równocześnie zapobiegają ubytkom ciepła i przenikaniu do pomieszczeń wewnętrznych niepotrzebnych odgłosów. Podobnie należy być ostrożnym przy zakupie okien, nie wystarczą okna z atestem o określonych walorach akustycznych, ale trzeba pamiętać również o ich specjalistycznym montażu i uszczelnieniu.

Podobne artykuły

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Paź 04, 2018

Cienkie ściany, słaba izolacja akustyczna, coraz częściej potrzebny spokój i cisza, szybkie życie i coraz bardziej konieczny czas odpoczynku i izolacji powoduje, że wyciszanie ścian staje się bardzo ważnym dla nas działaniem. Krzyk dzieci za ścianą, rozmowy sąsiadów, tupot nóg, głośna muzyka, odgłosy kina domowego wszystko zaczyna denerwować i męczyć. Przy słabych akustycznie ścianach nawet odgłos lejącej się wody czy gotowania obiadu może przeszkadzać. …

Czytaj więcej

Używana kostka brukowa i inne cuda z odzysku

Sie 11, 2018

Używana kostka brukowa i inne odzyskiwane elementy, z których budujemy lub wykańczamy dom, stają się coraz popularniejsze. Przyczyną tego jest wysoka świadomość ekologiczna lub poszukiwanie oryginalnych rozwiązań z ubiegłej epoki. Na rynku istnieje jednak wiele produktów z odzysku, po które sięgamy i wykorzystujemy. Jakie są to produkty ? Do czego możemy ich użyć ? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie ? W tym …

Czytaj więcej

Żywica epoksydowa – co to takiego?

Sie 20, 2018

Otóż, aby zrozumieć pytanie, czym jest żywica epoksydowa, należy wiedzieć, iż droga, jaką przebyła od swoich początków jest bardzo długa. Dziś można ją kupić w charakterze fugi, bądź też kleju, jednak do niedawna miała ona całkiem inną postać. Żywica epoksydowa jest niczym innym, jak polimerowym materiałem, który występuje w formie ciekłej. Żywica ma kolor jasny, zaś jej zapach jest stosunkowo łagodny, w przeciwieństwie do …

Czytaj więcej

Płyta OSB – czym jest, zastosowanie

Mar 18, 2018

Płyty OSB to popularny materiał budowlany i wykończeniowy, który wyróżnia się dużą trwałością i odpornością na działanie różnych czynników, w tym wilgoci. Mają bardzo szerokie zastosowanie, są łatwe w montażu i mają przystępną cenę. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt OSB, różniących się parametrami. Czym jest płyta OSB? Płyta OSB to drewnopochodna płyta budowlana, której nazwa jest skrótem od Oriented Strand Boards, czyli …

Czytaj więcej

Panele ścienne czym są i ich rodzaje

Mar 05, 2018

Jeśli szukasz prostego, ale bardzo efektywnego sposobu na aranżację wnętrz lub chcesz ukryć mankamenty ścian albo sufitu to mamy doskonałą propozycję dla Ciebie. Bardzo łatwym a jednocześnie niesztampowym sposobem dekoracji wnętrza są panele ścienne. Myślisz, że ktoś się pomylił? Jakim cudem panele ścienne mogą tworzyć efektowną dekorację skoro są to jedne z popularniejszych tworzyw na rynku? Nie ma jednak mowy o pomyłce! Współczesne panele ścienne potrafią naprawdę zaskoczyć! Dlaczego …

Czytaj więcej

Schody z kamienia – jaki kamień wybrać

Lut 06, 2018

Schody – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne to prawdziwa ozdoba domu a jednocześnie funkcjonalny element konstrukcyjny. Chociaż w ostatnim czasie coraz bardziej popularne są mieszkania i domy parterowe, nadal wiele osób korzysta ze drewnianych lub metalowych stopni i eleganckich poręczy. Coraz częściej schody wyznaczają trendy i stanowią prawdziwe designerskie centrum domu. Chcesz całkowicie odmienić wnętrze swojego domu? Szukasz ciekawej alternatywy dla drewnianych lub metalowych …

Czytaj więcej