askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Jak odświeżyć niemodną boazerię?

Jak odświeżyć niemodną boazerię?

Był czas kiedy boazeria była najmodniejszym wykończeniem przedpokoju, klatki schodowej w domu jednorodzinnym, elementów kuchni, łazienki czy poddasza. Równocześnie była symbolem majętności, teraz przypomina dawne czasy PRL-u. Obecnie szukamy sposobów pozwalających odświeżyć boazerię, uatrakcyjnić ją, czy wręcz zmienić, gdyż najprostszy sposób polegający na zerwaniu jej i położeniu nowego mateiału, najczęściej gładzi, jest dość kosztowny i wymaga gruntownego remontu. Często nie posiadamy ani funduszy ani czasu, jak równiwż możliwości lokalowych, by taki remont przeprowadzić. Wtedy zaczynamy zastanawiać się nad inną formą odnowienia boazerii, która jest zwykle ciemna, z sękami, nieraz uszkodzona i wyglądająca mało estetycznie.

Czyszczenie boazerii

Jednym ze sposobów, wymagając sporego zaangażowania i czasu przeznaczonego na remont jest ponowne polakierowanie boazerii. Zanim to jednak uczynimy należy dokładnie oczyścić boazerię w domu ze starej powłoki, którą najczęściej jest uciążliwy w zdejmowaniu lakier. By to uczynić należy boazerię dokładnie wyszlifować, również z rowkami w boazerii, stąd najlepiej zaopatrzeć się w szlifierkę z płaską stopą, na której mocuje sie różnej wielkości i grubości papier ścierny.

Wybierając szlifierkę warto zaopatrzyć się w taką, która zawiera worek zbierający kurz, gdyż unikniemy w ten sposób choć trochę uciążliwego sprzątania. Czyszczenie boazerii jest niewdzięczną pracą, gdyż kurzu i zanieczyszczeń unoszących się przy tym w powietrzu jest dużo. Szlifowanie rozpoczynamy od pracy z dość grubym papierem ściernym, systematycznie zmniejszając grubość papieru, aż do najdrobniejszego. Efektem pracy ma być gładka boazeria bez zbędnej, starej powłoki. Potem należy boazerię odkurzyć i przemyć mokrą ściereczką.

Lakierowanie boazerii

Następnie po wyschnięciu można położyć nowy lakier. Oferta lakierów jest dość szeroka. Można wybrać lakier bezbarwny, który pozostawi aktualny koloryt boazerii i tylko podkreśli występujące słoje.

Można również zastosować lakiery barwiące, które zmienią barwę boazerii. Jeśli boazeria jest położona w małym pomieszczeniu warto wybierać barwy jasne, jeśli w dużym, bądź na przykład na jednej ścianie, wtedy świetnym sposobem będzie wybór koloru ciemniejszego.

Woskowanie boazerii

Innym sposobem na nadanie boazerii nowego wyrazu jest jej woskowanie. Oczywiście boazerię należy również przygotować do woskowania, dokładnie tak samo jak pod nowy lakier. Czyszczenie należy wykonać bardzo dokładnie. Oferta wosków jest różnorodna, jednak jeśli mamy ciemne lub ciasne pomieszczenie lub zwyczajnie chcemy rozjaśnić wyraźnie naszą boazerię, należy zastosować wosk rozjaśniający.

Tego rodzaju wosk znacznie rozjaśnia, nadaje perłową poświatę i zdecydowanie uatrakcyjna boazerię. Należy jednak pamiętać, że woskowanie to czynność nieodwracalna, więc należy nad zastosowaniem wosku dobrze się zastanowić, gdyż potem już nie można zastosować innej technologii.

jak odświeżyć boazerię

Boazeria
Kliknij i sprawdź ceny!

Malowanie boazerii

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na podarowanie boazerii "drugiego życia" jest malowanie boazerii. Trzeba przyznać, że jest to najprostszy i najmniej czasochłonny sposób. Często malowanie boazerii wykonujemy sami, co znacznie obniża koszty remontu. Należy wybrać odpowiedni kolor i pomalować pędzelkiem wgłębienia, natomiast wałkiem deski boazerii.

Wybór koloru należy do nas, jednak najbardziej sugerowane przez projektantów wnętrz są kolory białe, róż pudrowy, błękit, szarość, krem, zawsze w macie. Oczywiście jasne barwy, zwłaszcza biel świetnie optycznie powiększają mieszkanie, nadając mu styl skandynawski.

Malowanie boazerii - wybór farby

Wybierając farbę należy zwrócić uwagę czy jest zalecana do drewna, natomiast jeśli chcemy uniknąć dość męczącego czyszczenia i przygotowania boazerii do odnowienia, warto zastosować farby renowacyjne, które świetnie pokrywają boazerię, która była wcześniej polakierowana. Wybierając wśród rodzajów farb należy stosować farby akrylowe do drewna, natomiast unikać farb emulsyjnych. Farby akrylowe do drewna są odpowiednio gęste, doskonale się rozprowadzają i są trwałe.

Nieuniknione jest przygotowanie boazerii, czyli jej odczyszczenie. odtłuszczenie, zmatowienie papierem ściernym, odkurzenie i dopiero położenie dwóch, trzech warstw farby. Możemy również odnowić boazerię farbami kredowymi, które świetnie się spisują na wcześniej polakierowanych czy pomalowanych powierzchniach. W takim przypadku wystarczy powierzchnię boazerii dobrze umyć, odtłuścić i malować, jednak po pomalowaniu farbą kredową powierzchnię należy koniecznie zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Analizując koszty, farba kredowa jest dwukrotnie droższa, ale jest dużo wydajniejsza.

Naturalna boazeria

Jeśli odpowiada nam naturalny wygląd boazerii możemy ją oczyśćić dokładnie i zaimpregnować odpowiednim preparatem, który świetnie zabezpieczy boazerię przed zabrudzeniami, wilgocią oraz ciemnieniem czy żółknięciem. Wygląd takiej boazerii świetnie pasuje na przykład do rustykalnego stylu.

Olejowanie boazerii

By zaolejować boazerię należy ją przygotować jak pod woskowanie, a następnie nanieść na jej powierzchnię olej. Olej wniknie w głąb struktury boazerii i nie pozostawi żadnych tłustych powierzchni. Jeśli chodzi o jakość zabezpieczenia olej jest słabszym produktem niż lakier, ale za to spokojnie przy wyblaknięciu można położyć kolejną warstwę oleju. Olej doskonale uwidacznia słoje i kolor boazerii, a jednocześnie zachowuje naturalny wygląd.

Ługowanie boazerii

By ługowanie można było zastosować i by otrzymać oczekiwany efekt należy boazerię dobrze przygotować. Należy wyczyścić boazerię z zastarzałego lakieru, następnie zmatowić papierem ściernym i dokładnie odkurzyć. Można potem przystąpić do ługowania, czyli nałożenia na boazerię specjalnego preparatu, który wsiąka w strukturę boazerii i ją zmienia.

Boazeria staje się jakby wybielona i świetnie się prezentują wyeksponowane słoje. Bardzo ładnie wygląda boazeria po ługowaniu, ale należy pamiętać, że jest to działanie pracochłonne, co przy większych powierzchniach jest uciążliwe. Na zakończenie ługowania boazerię należy zabezpieczyć olejem, lakierem lub emulsją mydlaną.

Warto zdawać sobie sprawę, że nie jest jedynym świetnym sposobem na remont boazerii jej usunięcie. Trochę wkładu pracy, wyobraźni i praktyczna boazeria może świetnie wyglądać. Zwłaszcza biel czy przełamana biel szarością świetnie się prezentuje, nadaje pomieszczeniu styl skandynawski, wnoszący dużo przestronności, jasności i " czystości". Biel boazerii można przełamać kolorowymi dodatkami i meblami w prostym, naturalnym kształcie. odświeżona boazeria moźe zupełnie odmienić wygląd pokoju, łazienki czy przedpokoju.