Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie w domu – gra światłem

oświetlenie w domu

Ważną rolę w rozplanowaniu położenia danych pomieszczeń na mapie naszego domu stanowią kierunki światła, które podpowiadają jak rozmieścić dane pomieszczenia tak, aby nasz dom stanowił miejsce, w którym światło słoneczne króluje na co dzień. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną kwestię w projektowaniu naszej wymarzonej nieruchomości stanowi rozmieszczenie oświetlenia w naszym domu. Mówiąc o rozmieszczeniu oświetlenia na myśli mamy przede wszystkim oświetlenie sztuczne, na którego intensywność i rodzaj mamy wpływ.

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie w domu – gra światłem

Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia w domu jest niewątpliwie kwestią trudną i wymaga dokładnego przeanalizowania. Pytaniem, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie na początku jest niewątpliwie kwestia tego, jaką tak naprawdę rolę i funkcję w naszym wymarzonym domu ma pełnić oświetlenie. Faktem, że te odpowiednio dobrane nadaje naszym wnętrzom charakteru, odzwierciedlając tym samym naszą osobowość oraz przejawiające się przez nas emocję. Jak więc dobrze i efektownie zaprojektować oświetlenie domu?

Oświetlenie – mały wielki detal

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak istotną rolę w ogólnym wyglądzie naszego domu stanowi jego odpowiednie oświetlenie. Zdarza się, że brak odpowiedniego przemyślenia kwestii oświetlenia skutkuje w późniejszym okresie ciągłą ciemnością panującą w większości pomieszczeń w naszym domu. O ile kwestię tą nadrobić możemy doświetleniem sztucznym tak ogólny brak odpowiedniej ilości światła dziennego i wciąż zasłonięte okna w znaczny sposób wpłyną na pogorszenie naszego samopoczucia i sprawią, że cały dzień czuć będziemy się senni i wypompowani z energii i siły do życia.

Oświetlenie jest więc jedną z ważniejszych kwestii, na którą bez wątpienia powinniśmy zwrócić uwagę podczas aranżacji naszego wymarzonego wnętrza. Światło – czy to te naturalne, czy sztuczne powinno grać pierwsze skrzypce, jeśli chodzi szczególnie o pokoje dzienne. Faktem jest bowiem, że pomieszczenia odpowiednio rozświetlone, jasne i przestronne wpływają na lepsze samopoczucie, a budząc się w sypialni, w której witają nas promienie przyjemnego słońca nasz dzień staje się natychmiastowo piękniejszy!

Gra światłem w salonie

Niezaprzeczalnym faktem jest, że jednym z ważniejszych pomieszczeń na mapie naszego domu jest salon. Salon jest bowiem nie tylko miejscem spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych i oddawania się relaksowi przy dźwiękach ze szklanego ekranu ale również miejscem, do którego zapraszamy najczęściej gości. Warto więc zadbać o tym, aby panowała w nim odpowiednia jasność.

Oświetlenie w salonie powinno być podzielone na 3 główne punkty, jakie stanowi oświetlenie ogólnie – stanowiące najczęściej żyrandol zainstalowany w centralnym punkcie naszego sufitu, doświetlenie niezbędne przy wieczornej szarówce – najczęściej są tą lampki nocne, które są nieopisanie przydatne szczególnie, jeśli salon jest miejscem, w którym oddajemy się błogiemu relaksowi i czytaniu książek oraz światła dekoracyjne – zlokalizowane najczęściej we wnękach, czy na ramach luster. Rolą takich świateł jest najczęściej efektowne podkreślenie danych elementów, choć faktem jest, że światła takie stanowią również doświetlenie, które wpływa na pozytywną ekspozycję proporcji w naszym salonie.

oświetlenie w domu

Oświetlenie
Kliknij i sprawdź ceny!

Gra światłem w sypialni

Zapewne większa część z nas zapytana o ulubione miejsce na mapie domu z przekonaniem odpowie, że jest nim sypialnia. Faktem jest, że na błogim śnie spędzamy aż 1/3 okresu swojego życia, tak więc warto zadbać, aby również w tym miejscu wypoczywać i czuć się jak najlepiej. Niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii sypialnianego wystroju jest dobór odpowiedniego światła. Największym źródłem światła w tym pomieszczeniu jest oświetlenie naturalne/dzienne – czyli te, które dzięki obecności okien oświetla miejsce naszego codziennego relaksu, oraz sprawia, że szczególnie w okresie letnim budzą nas promienie słońca.

Drugim i równie ważnym oświetleniem sypialnianego zakątka jest oświetlenie ogólne, czyli mówiąc najprościej żyrandol zlokalizowany na centralnej części naszego sufitu. Elementem dekoracyjnym, który jest równie przydatny w grze świateł są również różnego rodzaju lampy podłogowe. Będąc szczególnymi fanami wieczornego czytania, czy surfowania w internecie zaopatrzyć powinniśmy się również w lampki nocne.

Gra światłem w kuchni

Chcąc zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni powinniśmy postawić przede wszystkim na wielopunktowe oświetlenie ogólne. Mówiąc mniej skomplikowanie – oświetlenie kuchenne skupione powinno być przede wszystkim na centralnym żyrandolu o wielu punktach jasnego światła. Warto wspomnieć również o tym, że kuchennych okien nie powinniśmy przyozdabiać przy pomocy ogromnych, ciemnych zasłon i firan, gdyż blokuje to tylko wpadanie dziennego światła, którego w pomieszczeniu tym zaaranżowanym według kierunków światła jest szczególnie mało.

Gra światłem w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, która również wymaga odpowiedniego zaprojektowania oświetlenia. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby źródła światła w tym pomieszczeniu nie ograniczać do jedynie oświetlenia centralnego, jakie stanowi zlokalizowany w centralnej części naszego sufitu żyrandol. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że światło na suficie powinien stanowić wielopunktowy żyrandol, zaopatrzony najlepiej w żarówki LED. Światło pochodzące z tych żarówek jest wyjątkowo jasne i pozwoli na oświetlenie nawet nieco większej łazienki. Warto pamiętać jednak również o tym, aby dodatkowe doświetlenie punktowe umieścić centralnie nad naszym lustrem – będzie to nie tylko ogromnym ułatwieniem dla Pań, które marzą o perfekcyjnym makijażu na co dzień, a jasność panująca w łazience im to umożliwi ale również sprawi, że nasza łazienka będzie wydawała się optycznie większa i przytulniejsza!

Podobne artykuły

Akademia Światła, Dźwięku i Kształtu – bezpłatne szkolenie już jutro!

Cze 12, 2018

Niepowtarzalne spotkanie dla architektów, projektantów i miłośników pięknych wnętrz. Co Was czeka? Jacek Henryk Śliwinski, Dyrektor ds.Nowych Produktów Barrisol Polska opowie o genialnych rozwiązaniach z wykorzystaniem najlepszej jakości paneli akustycznych, Krzysztof Nowakowski, prezes firmy Inspiracje Światłem opowie o mało znanych możliwościach, jakie daje nowoczesne światło LED, Andrzej Poczobut, szef firmy Agi Poczobut i Syn oraz Barrisol Podlasie podzieli się doświadczeniami w tworzeniu wnętrz z …

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni żyrandol do salonu?

Lip 17, 2018

W każdym domu salon stanowi reprezentacyjne miejsce, a jednocześnie jest miejscem wypoczynku i wspólnego spędzania czasu całej rodziny. Zwykle aranżując tę powierzchnię zwraca się uwagę na najdrobniejsze detale. Salon wbrew pozorom musi spełnić wiele funkcji, w wielu bowiem domach jest on miejscem codziennego, rodzinnego  spożywania posiłków. Bardzo często w salonie znajduje się też miejsce do pracy dla rodziców, przynajmniej w formie stanowiska komputerowego. Salon …

Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – kinkiety

Mar 12, 2018

Dobrze przemyślane oświetlenie wpływa na komfort domowników oraz jest istotnym elementem wystroju. Kinkiety należą do najbardziej popularnego rodzaju lamp. Zazwyczaj montowane są na ścianach. Wyróżniają się dosyć delikatnym światłem, które pełni również funkcję dekoracyjną i pomaga w stworzeniu atmosfery wnętrza. Kinkiety – popularne zastosowania Lampy zamontowane na ścianach są źródłem stonowanego światła. Kinkiety często wykorzystuje się w mieszkaniach, w których potrzebnych jest kilka różnych …

Czytaj więcej

Lampy z czujnikiem ruchu

Gru 17, 2018

Lampy z czujnikiem ruchu to nowoczesne, innowacyjne i bardzo wygodne rozwiązanie. Ogród to nie tylko miejsce, gdzie królują piękne kwiaty, krzewy i drzewka o które dbamy, to nie tylko miejsce gdzie znajdują się mini warzywniaki, czy szklarnie dzięki którym mamy warzywa obok domu. To również miejsce w którym odpoczywamy, odstresujemy się, organizujemy w okresie letnim spotkania z rodziną czy znajomymi. Często w ogrodzie są …

Czytaj więcej

Wybierz lampy sufitowe – do całego mieszkania

Lut 22, 2018

Lampy sufitowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia mieszkania. Nadają zwykłemu sufitowi charakter, dobrze oświetlają wnętrza, są ponadto idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na lampę podłogową. Dostępność tysięcy rodzajów oświetlenia sufitowego może przyprawić o ból głowy. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy poniższy poradnik, który odpowie na pytanie: jak wybrać lampy sufitowe do całego mieszkania. Rozważ te rzeczy przed …

Czytaj więcej

Światło – jak dobrać odpowiednie żarówki?

Lip 29, 2018

Oświetlenie mieszkania to jedno z najważniejszych zadań czekających przed każdym właścicielem lokalu. I to zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Każde z pomieszczeń w domu ma swoją specyfikę i określone przeznaczenie, dlatego do oświetlenia każdego z nich należy podejść indywidualnie. Umiejętne dobranie parametrów żarówki oświetlającej, odpowiednie ustawienie kierunków światła, zapas mocy lub jego brak zadecydują o powodzeniu zadania.  Żarówki tradycyjne  Thomas Edison, Hiram …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}