Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak dbać o pralkę?

jak dbać o pralkę

Otwierana frontalnie lub od góry, zabezpieczenie przed dziećmi, AddWash, pojemność i rozmiar, to zaledwie początek listy kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę kupując pralkę. Jednak nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie będzie służył sprawnie przez długie lata, jeśli nie dowiemy się jak dbać o pralkę. Przestrzeganie kilku prostych  zasad, związanych z regularnym czyszczenie elementów sprzętu, to najprostsza droga do tego, by unikać awarii i kosztów związanych z ich eliminacją.

Najczęstsze przyczyny awarii pralki

Segregując rzeczy do prania, mało kto zwraca uwagę na inne cechy niż kolor i materiał tkanin. Staramy się by nie łączyć białych z tymi o wyrazistych barwach i nie prać jednocześnie jeansów z innymi materiałami. Tymczasem to czy pralka jest sprawna oraz czy nasze działania bądź zaniechania nie doprowadzają do jej zmniejszonej wydajności nie ma już dla nas niestety aż takiego znaczenia.

Zasady eksploatacji pralki

Wrzucanie do bębna odzieży poplamionej benzyną czy terpentyną może uszkodzić wewnętrzne mechanizmy pralki, ponieważ środki te mają właściwości łatwopalne. Koszule oraz spodnie z metalowymi elementami oraz biustonosze z fiszbinami powinny być prane ręcznie albo w specjalnych workach, aby nie uszkodzić delikatnych uszczelek. W tym jak dbać o pralkę ważne jest także by dokładnie opróżniać kieszenie spodni i bluz zanim zostaną włożone do bębna, ponieważ znajdujące się w nich chusteczki higieniczne czy drobne przedmioty (monety, guziki, kolczyki) mogą zapchać wąż odpływowy, jeśli nie zatrzyma ich uszkodzony filtr, a jest to dosyć powszechna usterka.

Równie szkodliwe jest przepełnianie bębna. Potrzeba wyprania na raz zbyt dużej ilości rzeczy, doprowadza do szybszego zużywania się podzespołów pralki, zwiększonego poboru wody i energii. Finalnie więc jest to znacznie bardziej obciążające dla budżetu domowego, a ubrania okazują się być niedoprane.

Wykonując porządki w mieszkaniu, szczególnie te zintensyfikowane sobotnie, warto pamiętać, by wykonując pranie dać „odpocząć” sprzętowi przez minimum 1-2 godziny, zanim zostanie ona uruchomiona ponownie. Dzięki temu poszczególne elementy pralki nie będą się przegrzewać, a sam sprzęt posłuży nam jeszcze przez co najmniej kilka lat. Świadomość tego jak dbać pralkę jest bez wątpienia korzystne dla nas (nie musimy kupować nowego sprzętu AGD) i dla środowiska (zużywamy mniej wody i energii).

jak dbać o pralkę

Pralki
Kliknij i sprawdź ceny!

Dłuższe życie każdej pralki – środki zmiękczające

Czynnikiem niezależnym od nas, który jednak ma wpływ na awaryjność pralki jest twarda woda.W efekcie jej działania na grzałce, wężu odpływowym i bębnie osadza się kamień, powodujący m.in. korozję. Szczęśliwie z pomocą przychodzą nam specjalne filtry (nakładki) na wąż zasilający oraz tabletki zmiękczające wodę.

Lepsze środki piorące zawierają substancje zmiękczające wodę w swoim składzie, dlatego warto przeczytać etykietę, która da nam pewność, czy zakup osobnych kapsułek będzie konieczny.

Jak dbać o pralkę? – o czym warto pamiętać

W pralce, jak każdym innym urządzeniu AGD pojawia się z czasem osad, któremu towarzyszy nieprzyjemny „stęchły” zapach. Można się jednak skutecznie (i tanio) go pozbyć. Wystarczy raz na miesiąc lub dwa uruchomić cykl prania z wysoką temperaturą i po wlaniu do wnętrza bębna niewielkiej ilości octu uruchomić pustą pralkę. Ocet ma silne właściwości dezynfekujące (zabija nawet pałeczki gruźlicy) dlatego bez problemu poradzi sobie z grzybami i bakteriami, które w pralce mają doskonałe warunki do rozwoju.

Aby na bieżąco temu zapobiegać, po każdym praniu należy zostawiać otwarte drzwiczki,a by woda swobodnie odparowała. Dopiero gdy mamy pewność, ze wnętrze jest całkowicie suche, można zamknąć drzwiczki aż do następnego prania.

Jak dbać o pralkę i jej poszczególne elementy

Czyszczenie poszczególnych elementów pralki nie tylko będzie zapobiegać namnażaniu się bakterii w wilgotnym środowisku, ale również pozwoli odparować pozostałej wodzie, nie pozwalając tym samym na powstanie nieprzyjemnego zapachu. Kilka kluczowych zasad jak dbać o pralkę, pozwoli nam znacznie dłużej cieszyć się jej niezawodnością i efektywnym działaniem:

  • pojemnik na proszek i płyny do płukania – najłatwiej jest wymyć go w zmywarce, ze względu na trudną dostępność do umycia wnętrza przegródek. Jeśli jednak pojemnik jest niedemontowalny (szczególnie w starszych modelach pralek) można wykorzystać w tym celu szczoteczkę do zębów lub czyścik do butelek,
  • filtr – pełni funkcję zapory dla drobnych guzików, monet, które pozostawione w kieszeniach pranych ubrań mogłyby zapchać wąż odpływowy. Regularne czyszczenie filtra skutecznie zapobiegnie tej awarii,
  • drzwiczki frontalne – po każdym praniu, należy przecierać uszczelkę przy drzwiczkach wodą z odrobiną octu (lub delikatnego detergentu, jak np. płyn do naczyń), aby usunąć osad i nadmiar wody,
  • bęben – raz na 1-2 miesiące należy włączać cykl prania z wysoką temperaturą (ok. 60-90 st. Celsjusza), po dodaniu do wnętrza niewielkiej ilości octu, aby zdezynfekować wnętrze pralki.

Regularne czyszczenie pralki

Zastanawiając się nad tym jak dbać o pralkę niezwykle istotne jest, by regularnie ją czyścić. Poza wspomnianym uruchamianiem cyklu prania z pustym bębnem, konieczne jest także, by dbać o jej zewnętrzne elementy,  w tym o obudowę.

Aby wyświetlacz działał sprawnie (nie dostawały się pod żarówki drobinki kurzu) należy raz w tygodniu przecierać go wilgotną ściereczką, a następnie osuszyć. Zewnętrznej obudowy w żadnym wypadku nie należy czyścić środkami żrącymi lub rysującymi powierzchnię takim jak choćby mleczko do czyszczenia. Rysy, których nie widać na pierwszy rzut oka, z czasem będą gromadzić brud i przyspieszą rdzewienie obudowy.

Mało kto czyści zasobnik na proszek i płyn do płukania tkanin. Okazuje się jednak, że ulega on częstemu zapchaniu przez pozostałe i zbrylające się resztki proszku. W efekcie tego może się zdarzyć, że pranie będzie wykonywane wyłącznie z dodatkiem wody. Zasobnik najlepiej jest myć w zmywarce do naczyń. Jeśli jednak nie ma możliwości jego demontażu, wówczas pomocna okaże się być zwykła, stara szczoteczka do zębów.

Kupując nawet najbardziej zaawansowaną technologicznie pralkę, nie unikniemy awarii (grzałki, bębna, filtra, węża odprowadzającego), jeśli nie będziemy o nią dbać. Nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie przecieranie kurzu, jaki może gromadzić się na obudowie. Konieczne jest regularne czyszczenie jej wewnętrznych elementów. wiedza na temat tego jak dbać o pralkę znacznie przydłuży jej żywotność i pozwoli zaoszczędzić środki na naprawę powstających awarii.

Podobne artykuły

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Paź 06, 2018

Poranna kawa to najprzyjemniejszy moment tej części dnia. Czarna, mocna, gorzka i z pianką na powierzchni. Budzi, dodaje energii, rozjaśnia umysł, czyni nas gotowym do trudów kolejnego dnia w pracy. W wyścigu o jakość porannej kawy zawsze wygrywa włoski bar z nawet najmniejszym, ale profesjonalnym ekspresem ciśnieniowym. To dlatego Włosi, mimo że wypracowali sobie również inne popularne urządzenia do przygotowania kawy, choćby macchinetkę, zdecydowanie kierują …

Czytaj więcej

Odkurzacz automatyczny – jaki wybrać?

Lis 30, 2018

Odkurzacz automatyczny to w ostatnich latach urządzenie, które zaczyna zdobywać rynek. Przede wszystkim dużą przychylność i zainteresowanie właścicieli mieszkań i domów. Wszyscy dbający o czystość i porządek w swoim mieszkaniu czy domu doskonale zdają sobie sprawę z faktu. Jak ciężko przy braku czasu utrzymać go na zadowalającym poziomie. I tu z pomocą przychodzi odkurzacz automatyczny, który w sposób prosty zadba o schludność i czystość …

Czytaj więcej

Projektory i ekrany – Nowoczesna technologia stosowana w domach i firmach.

Kwi 08, 2018

Obecnie projektory w domu zyskują coraz większą rzeszę fanów. Ta innowacyjna technologia pozwala na uzyskanie jeszcze więcej wrażeń niż do tej pory. Kina przepełnione są ludźmi, jednak nie każdy lubi spędzać czas w zgiełku i tłumie. To nowoczesna wersja kina domowego. Dzięki projektorom nie będziesz musiał wychodzić z domu, aby obejrzeć film zupełnie tak, jak w kinie! Co warto wiedzieć o projektorach do kina …

Czytaj więcej

Jak dbać o pralkę?

Wrz 03, 2018

Otwierana frontalnie lub od góry, zabezpieczenie przed dziećmi, AddWash, pojemność i rozmiar, to zaledwie początek listy kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę kupując pralkę. Jednak nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie będzie służył sprawnie przez długie lata, jeśli nie dowiemy się jak dbać o pralkę. Przestrzeganie kilku prostych  zasad, związanych z regularnym czyszczenie elementów sprzętu, to najprostsza droga do tego, by unikać awarii i kosztów związanych z ich eliminacją. …

Czytaj więcej

Elektronika w domu – co warto mieć?

Mar 07, 2018

Dom to nie tylko miejsce naszego zamieszkania, które powinno charakteryzować się pięknym i unikalnym wystrojem. Jest to przede wszystkim lokum, w którym czujemy się bezpieczni ale również – powinien służyć on wypoczynkowi i ciekawemu spędzaniu wolnego czasu. Wiadomym jest, że będąc szczęśliwymi rodzicami rzadko mamy czas na odrobinę czasu dla siebie i często nasze potrzeby i indywidualne plany legną w gruzach pod wpływem zabaw …

Czytaj więcej

Wygodna kuchnia. Grunt to trójkąt roboczy

Lip 05, 2019
W wyobrażeniu inwestora idealna kuchnia powinna, co oczywiste, podobać się, ale i zapewniać komfort pracy. Czy można połączyć jedno z drugim? W tym miejscu warto posłuchać ekspertów. Przypominają oni, by pamiętać o tzw. trójkącie roboczym, dzięki któremu kuchnia będzie wygodna, a przygotowywanie posiłków szybsze i łatwiejsze. Czytelnicy ASKDOM.PL otrzymują zniżki w sklepach 13VIP - 4Home&Kitchen: Na produkty wymienione w artykule - 2% - użyj ...
Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}