Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak czyścić przybory do sprzątania?

przybory do sprzątania

Sprzątanie jest sztuką. Pewnie wiele osób żachnie się na takie stwierdzenie w przekonaniu, że nie ma nic łatwiejszego niż sprzątanie, bo przecież każdy to robi. Ale to nieprawda. Umiejętności skutecznego, sprawnego, wydajnego sprzątania uczymy się od dziecka, zresztą z różnym skutkiem, i uczymy tego samego nasze własne dzieci, wręczając im najpierw przybory do sprzątania przeznaczone dla maluchów, by zamienić je na te prawdziwe domowe przyrządy. 

Jak często należy sprzątać mieszkanie?

Pytanie banalne i trochę jak z poradnika dla nastolatek, ale wbrew pozorom zadaje je sobie wiele osób. I nie mówimy tu o codziennym układaniu ubrań czy zmywaniu naczyń, chociaż to ostatnie jest już mocno problematyczne. Część osób stosuje bowiem metodę reakcji natychmiastowej, co oznacza bieżące sprzątanie, zmywanie naczyń, pranie etc. A inna grupa lubi poczekać aż wszystkie naczynia znajdą się w zlewie, kosz z brudną bielizną się wysypuje, podłoga się już klei, a przez pokój dziecinny nie ma przejścia. Dopiero wówczas zakasuje rękawy, wyszukuje w bałaganie przyborów do sprzątania i przystępuje do działania. Takie sprzątanie zajmuje co prawda pół dnia, ale do następnego razu wystarczy. 

Samo sprzątanie mieszkania też ma wiele faz, inaczej porządkujemy przestrzeń wokół siebie na co dzień, inaczej w okresie gdy zbliżają się jakieś ważne wydarzenia i nasza potrzeba ładu zmusza nas do zakasania rękawów. 

Po co nam porządek?

Porządek to stan umysłu. Porządek w domu to też porządek w życiu. Dobra organizacja przestrzeni wokół siebie, utrzymywanie w ryzach góry przedmiotów, jakie posiadamy, przekłada się na samopoczucie i kondycję psychiczną. Dom to oaza, miejsce gdzie przebywanie powinno wiązać się z regeneracją sił, komfortem psychicznym, pozostawieniem za drzwiami negatywnych emocji. Bałagan wokół drażni, obniża samopoczucie nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie tak do końca z tego sprawy. Chaos wokół tworzy chaos w naszej głowie, nawet wtedy, gdy mówimy, że tak właśnie lubimy. Porządek w domu sprawia, że nasze myśli mogą kierować się do zupełnie odmiennych spraw niż te przyziemne, dotyczące podstawowej egzystencji. Nieporządek wokół wywołuje rozdrażnienie, często bolesne, gdy potykamy się o zabawkę czy szukamy czystej szklanki, a w łazience dopadają nas nasze własne włosy. Po prostu nie warto. 

przybory do sprzątania

Przybory do sprzątania domu
Kliknij i sprawdź ceny!

Jakie przybory do sprzątania warto mieć pod ręką?

Bez względu na to czy sprzątamy raz na tydzień, codziennie czy raz na miesiąc zawsze potrzebujemy takich samych przyborów do sprzątania, będą to:

 • odkurzacz
 • myjka do okien
 • mop
 • ściereczki
 • zmiotka
 • miotła
 • szczotka
 • szufelka 
 • trzepaczka do trzepania dywanów, o ile jeszcze ktoś to robi
 • odkurzacz samochodowy
 • roller do włosów

Przechowywanie przyborów do sprzątania

Jednym z najważniejszych składowych utrzymywania porządku w domu jest właściwe i schematyczne przechowywanie przyborów do sprzątania. Każde z nich musi mieć swoje miejsce, oznacza to, że w środku nocy i z zamkniętymi oczami powinno się trafić do każdego z akcesoriów. Zatem po każdym sprzątaniu, wyczyszczeniu każdego z przyborów należy odłożyć je dokładnie w to samo miejsce co zwykle. Dlaczego? Z wielu powodów. Najważniejszy to ten, aby nie tracić czasu na poszukiwanie wtedy, gdy jest ono potrzebne. Może znalezienie odkurzacza nie jest aż takim problemem, chyba że sprzątamy dwupoziomowy dom, ale znalezienie ściereczki do kurzu już tak, nawet w małym mieszkaniu. Poza tym musi to być miejsce, które znają wszyscy domownicy i na hasło ” odkurz książki proszę” lub „odkurz dywan proszę” nie musimy dodawać miejsca składowania konkretnego przyboru. Taki zabieg znacznie poprawia komunikację, zwłaszcza z dziećmi i wytrąca im argument , ” że bardzo chcieli, ale nie wiedzieli czym”. 

Jak czyścić przybory do sprzątania?

Aby w każdej chwili można było sięgnąć po przybory do sprzątania i zareagować na domowe zdarzenia, nie tylko muszą one znajdować się w miejscu, do którego łatwo trafimy, ale też być gotowe do użytku. A to znaczy, że muszą być czyste, sprawne technicznie i „apetyczne”. Spróbujmy znaleźć dziecko, które zechce umyć po sobie kubek ściereczką z resztkami jedzenia. Fuj! Dlatego w tym aspekcie niestety należy włączyć samodyscyplinę, by nie odkładać nic na później. Jeżeli pojemnik w odkurzaczu jest pełen, należy po prostu go wymienić. Ale to nie wszystko. Aby każdy z naszych przyborów do sprzątania był gotowy w każdym momencie do użytku, trzeba o niego dbać, tak jak o każdy inny przedmiot. Najprościej zrobić to w następujący sposób:

Odkurzacz

Obudowę odkurzacza należy przecierać wodą z detergentem i wytrzeć zawsze do sucha. Ssawki, te bez włosia, również należy przetrzeć na mokro, a raz na trzy miesiące umyć pod bieżącą wodą. Ssawki zakończone włosiem należy wyczesać twardą szczotką, a te z długim włosiem umieścić w torebce papierowej wypełnionej solą kamienną i potrząsać przed 2 minuty, wyjąć, otrzepać ssawkę z soli i ewentualnych pozostałości. I oczywiście regularnie wymieniać lub myć filtry. 

Mop

Jeżeli wśród naszych przyborów do sprzątania znajduje się zwykły mop sznurkowy, po każdym sprzątaniu należy wiadro i kij umyć pod bieżącą wodą z płynem do czyszczenia. Nakładkę sznurkową lub paskową należy zdjąć i dokładnie wypłukać w czystej wodzie, by spłukać z nich brud, ale i środki chemiczne, jakich użyliśmy do mycia podłóg. Od czasu do czasu nakładkę mopa można wyprać w pralce. 

Ściereczki z mikrofibry

To niezwykle skuteczna broń do walki z brudem, ale one też potrzebują prania. Najlepiej wyprać je w pralce w łagodnych środkach do prania. Jeżeli taka ściereczka nie jest zbytnio zabrudzona, wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą. Do prania nie powinno stosować się środków zmiękczających. Dla utrzymania czystości ściereczek, szczególnie tych „cud ściereczek” warto mieć w domu szare mydło, w którym łatwo można je przeprać nie niszcząc ich cudownych właściwości. 

Nylonowe szczotki

Doskonale zbierają kurz i brud, ale je też należy regularnie myć. Najpierw należy je dokładnie wytrzepać lub odkurzyć odkurzaczem, potem umyć w wodzie z mydłem i wysuszyć w pozycji stojącej, włosiem do góry. Gdy szczotka jest szczególnie zabrudzona można umyć ją w roztworze wody z sodą i dokładnie wypłukać. 

Najważniejsze zadania, jakie należy wykonywać systematycznie dbając o przybory do sprzątania to utrzymywanie je w stanie suchym i czystym. Mokre szmatki, mopy, ściereczki czy gąbki po jakim czasie brzydko pachną i robią się oślizgłe. Dlatego również o nie należy regularnie dbać, a dzięki temu każde sprzątanie nie będzie wydawało się takie straszne.

Podobne artykuły

Soda oczyszczona a porządki w domu. Praktyczne porady

Wrz 02, 2018

W sprzedaży obecnie dostępnych jest wiele środków chemicznych, które mają pomóc w porządkach w domu. Istnieją specjalne środki praktycznie do wszystkich czynności, jakie wykonujemy chcąc zaprowadzić porządek. Często po nie sięgamy i wydajemy na nie fortunę. Do tego używając ich często wdychamy różne, czasem nawet bardzo niebezpieczne związki chemiczne. Tymczasem wcale nie musimy tego robić by nasz dom lśnił czystością. Jest taki uniwersalny środek, …

Czytaj więcej

Dom – szkodniki na dachu, jak walczyć i zapobiegać

Kwi 01, 2018

Posiadając dom prywatny często trzeba zmagać się z wieloma trudnościami, takimi jak między innymi pleśń, podtopienia, a nawet… szkodniki na dachu. Otóż, dom, a właściwie kawałek miejsca pod nowym, ciepłym oraz – co najważniejsze – suchym dachem to idealna okazja i perfekcyjne schronienie dla dzikich lokatorów. Często jedno niekontrolowane przyzwolenie może okazać się początkiem dużych problemów, bowiem nieproszonych gości niejednokrotnie bardzo ciężko jest wyeksmitować. Warto …

Czytaj więcej

Domowy savoir vivre – czyli jak zachowywać się w domu

Sty 15, 2018

Nasz dom to miejsce, w którym czujemy się przede wszystkim bezpiecznie i swobodnie. To w nim odpoczywamy po ciężkim, męczącym dniu, dlatego zależy nam, aby w naszym azylu panował spokój i przyjazna atmosfera. Kiedy siadamy w fotelu z filiżanką ulubionej kawy czujemy się jak władcy w naszym mały królestwie. To my tu ustalamy zasady i dyktujemy warunki. Co jednak w przypadku, gdy spodziewamy się …

Czytaj więcej

Ocet spirytusowy – zastosowanie w sprzątaniu

Sie 30, 2018

Ocet spirytusowy znany jest od wieków z szerokiego zastosowania w kuchni. Zwykle kojarzony jest z przygotowywaniem przetworów w zalewie. Jak się jednak okazuje może on być z powodzeniem wykorzystywany przy codziennych pracach porządkowych. Co więcej, jest bardzo skuteczny i ekologiczny, co dodatkowo wpisuje się w modny ostatnio trend zero waste. Ocet spirytusowy – właściwości Ocet spirytusowy ma silne właściwości dezynfekujące. Potrafi on skutecznie zneutralizować wiele szkodliwych dla …

Czytaj więcej

Sztuczna trawa na balkonie!

Maj 20, 2018

Istnieje wiele sposobów na ozdobienie balkonu. Wiele osób decyduje się na uprawę roślin ozdobnych, jednak wymaga to wiele czasu i uwagi. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest sztuczna trawa na balkonie. Taka nawierzchnia jest ładna i przyjemna w dotyku. Pozwala na szybkie zakrycie zniszczonych lub mało estetycznych płytek. Sztuczna trawa – pomysł na balkon Sztuczna trawa jest idealnym rozwiązaniem we wszystkich miejscach, w których stworzenie naturalnego …

Czytaj więcej

Jak zlikwidować plamy i zacieki na meblach?

Kwi 07, 2018

Marząc o pięknym, unikatowym mieszkaniu warto pamiętać nie tylko o doborze pięknych kolorów ścian, czy ciekawym parkiecie ale warto również zwrócić uwagę na dobór funkcjonalnych mebli. Przy ich doborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i trwałość materiału, z jakiego zostały wykonane. Faktem jest, że wciąż ogromną popularnością cieszą się meble drewniane – są nie tylko piękne i trwałe ale również – proste …

Czytaj więcej
 • Powiązane firmy

  Melpi Development

  Melpi Development

  Łyski 77N, 16-070

  85 74 ... pokaż

  biuro@... pokaż

  www.melpi.pl

  Vikking (Wschodni Klaster Budowlany)

  Vikking (Wschodni Klaster Budowlany)

  Aleja Solidarności 4, 21-500

  83 342... pokaż

  info@v... pokaż

  http://www.vikking.eu

  SZKILNIK design (Wschodni Klaster Budowlany)

  SZKILNIK design (Wschodni Klaster Budowlany)

  ,

  691 85... pokaż

  karol... pokaż

  www.szkilnik.design

  CAL (Wschodni Klaster Budowlany)

  CAL (Wschodni Klaster Budowlany)

  Piaskowa 5, 16-400

  87 563... pokaż

  biuro@... pokaż

  www.drzwi-cal.p

  Manufaktura nieruchomości

  Manufaktura nieruchomości

  Młynowa 17 lok 7, 15-404

  502 47... pokaż

  biuro@... pokaż

  www.manufakturanieruchomosci.pl