Wyniki Twojego wyszukiwania

Jak czyścić przybory do sprzątania?

przybory do sprzątania

Sprzątanie jest sztuką. Pewnie wiele osób żachnie się na takie stwierdzenie w przekonaniu, że nie ma nic łatwiejszego niż sprzątanie, bo przecież każdy to robi. Ale to nieprawda. Umiejętności skutecznego, sprawnego, wydajnego sprzątania uczymy się od dziecka, zresztą z różnym skutkiem, i uczymy tego samego nasze własne dzieci, wręczając im najpierw przybory do sprzątania przeznaczone dla maluchów, by zamienić je na te prawdziwe domowe przyrządy. 

Jak często należy sprzątać mieszkanie?

Pytanie banalne i trochę jak z poradnika dla nastolatek, ale wbrew pozorom zadaje je sobie wiele osób. I nie mówimy tu o codziennym układaniu ubrań czy zmywaniu naczyń, chociaż to ostatnie jest już mocno problematyczne. Część osób stosuje bowiem metodę reakcji natychmiastowej, co oznacza bieżące sprzątanie, zmywanie naczyń, pranie etc. A inna grupa lubi poczekać aż wszystkie naczynia znajdą się w zlewie, kosz z brudną bielizną się wysypuje, podłoga się już klei, a przez pokój dziecinny nie ma przejścia. Dopiero wówczas zakasuje rękawy, wyszukuje w bałaganie przyborów do sprzątania i przystępuje do działania. Takie sprzątanie zajmuje co prawda pół dnia, ale do następnego razu wystarczy. 

Samo sprzątanie mieszkania też ma wiele faz, inaczej porządkujemy przestrzeń wokół siebie na co dzień, inaczej w okresie gdy zbliżają się jakieś ważne wydarzenia i nasza potrzeba ładu zmusza nas do zakasania rękawów. 

Po co nam porządek?

Porządek to stan umysłu. Porządek w domu to też porządek w życiu. Dobra organizacja przestrzeni wokół siebie, utrzymywanie w ryzach góry przedmiotów, jakie posiadamy, przekłada się na samopoczucie i kondycję psychiczną. Dom to oaza, miejsce gdzie przebywanie powinno wiązać się z regeneracją sił, komfortem psychicznym, pozostawieniem za drzwiami negatywnych emocji. Bałagan wokół drażni, obniża samopoczucie nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie tak do końca z tego sprawy. Chaos wokół tworzy chaos w naszej głowie, nawet wtedy, gdy mówimy, że tak właśnie lubimy. Porządek w domu sprawia, że nasze myśli mogą kierować się do zupełnie odmiennych spraw niż te przyziemne, dotyczące podstawowej egzystencji. Nieporządek wokół wywołuje rozdrażnienie, często bolesne, gdy potykamy się o zabawkę czy szukamy czystej szklanki, a w łazience dopadają nas nasze własne włosy. Po prostu nie warto. 

przybory do sprzątania

Przybory do sprzątania domu
Kliknij i sprawdź ceny!

Jakie przybory do sprzątania warto mieć pod ręką?

Bez względu na to czy sprzątamy raz na tydzień, codziennie czy raz na miesiąc zawsze potrzebujemy takich samych przyborów do sprzątania, będą to:

 • odkurzacz
 • myjka do okien
 • mop
 • ściereczki
 • zmiotka
 • miotła
 • szczotka
 • szufelka 
 • trzepaczka do trzepania dywanów, o ile jeszcze ktoś to robi
 • odkurzacz samochodowy
 • roller do włosów

Przechowywanie przyborów do sprzątania

Jednym z najważniejszych składowych utrzymywania porządku w domu jest właściwe i schematyczne przechowywanie przyborów do sprzątania. Każde z nich musi mieć swoje miejsce, oznacza to, że w środku nocy i z zamkniętymi oczami powinno się trafić do każdego z akcesoriów. Zatem po każdym sprzątaniu, wyczyszczeniu każdego z przyborów należy odłożyć je dokładnie w to samo miejsce co zwykle. Dlaczego? Z wielu powodów. Najważniejszy to ten, aby nie tracić czasu na poszukiwanie wtedy, gdy jest ono potrzebne. Może znalezienie odkurzacza nie jest aż takim problemem, chyba że sprzątamy dwupoziomowy dom, ale znalezienie ściereczki do kurzu już tak, nawet w małym mieszkaniu. Poza tym musi to być miejsce, które znają wszyscy domownicy i na hasło ” odkurz książki proszę” lub „odkurz dywan proszę” nie musimy dodawać miejsca składowania konkretnego przyboru. Taki zabieg znacznie poprawia komunikację, zwłaszcza z dziećmi i wytrąca im argument , ” że bardzo chcieli, ale nie wiedzieli czym”. 

Jak czyścić przybory do sprzątania?

Aby w każdej chwili można było sięgnąć po przybory do sprzątania i zareagować na domowe zdarzenia, nie tylko muszą one znajdować się w miejscu, do którego łatwo trafimy, ale też być gotowe do użytku. A to znaczy, że muszą być czyste, sprawne technicznie i „apetyczne”. Spróbujmy znaleźć dziecko, które zechce umyć po sobie kubek ściereczką z resztkami jedzenia. Fuj! Dlatego w tym aspekcie niestety należy włączyć samodyscyplinę, by nie odkładać nic na później. Jeżeli pojemnik w odkurzaczu jest pełen, należy po prostu go wymienić. Ale to nie wszystko. Aby każdy z naszych przyborów do sprzątania był gotowy w każdym momencie do użytku, trzeba o niego dbać, tak jak o każdy inny przedmiot. Najprościej zrobić to w następujący sposób:

Odkurzacz

Obudowę odkurzacza należy przecierać wodą z detergentem i wytrzeć zawsze do sucha. Ssawki, te bez włosia, również należy przetrzeć na mokro, a raz na trzy miesiące umyć pod bieżącą wodą. Ssawki zakończone włosiem należy wyczesać twardą szczotką, a te z długim włosiem umieścić w torebce papierowej wypełnionej solą kamienną i potrząsać przed 2 minuty, wyjąć, otrzepać ssawkę z soli i ewentualnych pozostałości. I oczywiście regularnie wymieniać lub myć filtry. 

Mop

Jeżeli wśród naszych przyborów do sprzątania znajduje się zwykły mop sznurkowy, po każdym sprzątaniu należy wiadro i kij umyć pod bieżącą wodą z płynem do czyszczenia. Nakładkę sznurkową lub paskową należy zdjąć i dokładnie wypłukać w czystej wodzie, by spłukać z nich brud, ale i środki chemiczne, jakich użyliśmy do mycia podłóg. Od czasu do czasu nakładkę mopa można wyprać w pralce. 

Ściereczki z mikrofibry

To niezwykle skuteczna broń do walki z brudem, ale one też potrzebują prania. Najlepiej wyprać je w pralce w łagodnych środkach do prania. Jeżeli taka ściereczka nie jest zbytnio zabrudzona, wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą. Do prania nie powinno stosować się środków zmiękczających. Dla utrzymania czystości ściereczek, szczególnie tych „cud ściereczek” warto mieć w domu szare mydło, w którym łatwo można je przeprać nie niszcząc ich cudownych właściwości. 

Nylonowe szczotki

Doskonale zbierają kurz i brud, ale je też należy regularnie myć. Najpierw należy je dokładnie wytrzepać lub odkurzyć odkurzaczem, potem umyć w wodzie z mydłem i wysuszyć w pozycji stojącej, włosiem do góry. Gdy szczotka jest szczególnie zabrudzona można umyć ją w roztworze wody z sodą i dokładnie wypłukać. 

Najważniejsze zadania, jakie należy wykonywać systematycznie dbając o przybory do sprzątania to utrzymywanie je w stanie suchym i czystym. Mokre szmatki, mopy, ściereczki czy gąbki po jakim czasie brzydko pachną i robią się oślizgłe. Dlatego również o nie należy regularnie dbać, a dzięki temu każde sprzątanie nie będzie wydawało się takie straszne.

 • Powiązane firmy

  DrBroker

  DrBroker

  Kaczorowskiego 7/U25, 15-375

  737165445

  biuro@drbroker.pl

  drbroker.pl

  SM Uniwersytecka

  SM Uniwersytecka

  Biuro na placu budowy, ul. Bartąska,

  518 945 575

  w.kulgajuk@osiedleplatinium.pl

  http://smuniwersytecka.pl/

  Monika Woroniecka – Fotografia

  Monika Woroniecka – Fotografia

  ,

  515 622 657

  woroniecka.monika@wp.pl

  http://monikaworoniecka.pl/

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Magdalena Żmiejko – ubezpieczenia

  Świętojańska 12A, 15-082

  601 923 833

  magdalena.zmiejko@gmail.com

  Remax

  Remax

  Legionowa 9/1 lok. 138, 15-281

  786 200 112

  85 741 37 83

  partners@remax-polska.pl

  https://www.remax-polska.pl/partners