Obecnie trwają prace nad rozwojem portalu. Z uwagi na prowadzone działania serwisowe, część funkcjonalności może obecnie nie działać właściwie. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o cierpliwość.

Zespół askdom.pl

askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Inteligentny dom oszczędza za nas pieniądze

Inteligentny dom oszczędza za nas pieniądze

Łatwiejsze i Przyjemniejsze

Smarthome

Pomiędzy zbudowaniem domu, mieszkania, a aranżacją jego wnętrz, należy zastanowić się, czy chcemy, aby nasz dom był tzw. smarthome. Nasze wnętrza i rzeczy, z których w nich korzystamy, automatyzują się. Znaczy to, że dzięki nim, żyje nam się łatwiej i przyjemniej. Rozmawiamy z Maciejem Turskim, ekspertem ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii.

Maciej Turski, ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie, autor książki „10 mitów inteligentnych domów”


Smart

Co to właściwie znaczy?


Inteligentny raz Oszczędny

Inteligencja kojarzy mi się z racjonalnym myśleniem. Czy jest szansa, że inteligentny dom będzie myślał za człowieka, czy jednak pierwiastek ludzki, jest w tym wszystkim potrzebny?

Jak zwykle pokutuje nazwa „Inteligentny dom”. W języku angielskim brzmi to lżej i mniej pretensjonalnie – Smarthome. Co to właściwie jest? To system automatyki, który łączy wszystkie techniki i technologie w domu takie jak rolety, oświetlenie, ogrzewanie. Wynika z tego sporo korzyści. Możemy z domu korzystać wygodniej, łatwiej zadbać o oszczędności. Jednak nie spodziewajmy się, że dom będzie dla nas kompanem do szachów. Porównajmy system automatyki do nowoczesnego smartfonu albo samochodu. Oba te urządzenia posiadają coraz więcej możliwości, coraz więcej funkcji jest zautomatyzowanych, dzięki czemu nie musimy im poświęcać wiele uwagi, ale wciąż to my jesteśmy kierowcami. To my wskazujemy cel, tylko podróż jest nieco przyjemniejsza.

Mam na myśli zintegrowane projektowanie, jak choćby wciąż zyskujący popularność model BIM. W wielu przypadkach już dziś stosuje się metody projektowania uwzględniające potrzeby energetyczne i obsługę budynków w przyszłości oraz porządkujące pracę różnych fachowców. Z moich obserwacji wynika jednak, że tak zaplanowane projekty są wciąż w mniejszości, szczególnie gdy myślimy o domach jednorodzinnych. Dzięki zintegrowanemu projektowaniu zminimalizują się przypadki konfliktów między konkretnymi branżystami i ich instalacjami, którzy dziś najczęściej działają bez koordynacji na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Ułatwi to prowadzenie projektów, obniży ich koszt i zwiększy jakość ostatecznego produktu. Umożliwi również prostszą integrację wszystkich technologii w domu za pomocą automatyki. Ostatnim trendem, na który chcę zwrócić uwagę jest popularyzacja rozwiązań energooszczędnych w budowie domu. Trudno mi sobie wyobrazić, że za 25 lat w Polsce wciąż powstawać będą domy nieenergooszczędne. Dziś wsparcie rządowe takich inwestycji opiera się na metodzie marchewki, ale nie powinno dziwić, gdy za kilka-kilkanaście lat przejdą do metody kija – pojawią się prawdopodobnie kary za budowanie domów z niskim poziomem efektywności energetycznej.


Czy to bezpieczne?

Ważna rzecz

Czy inteligentny dom, pełen multimediów, urządzeń, które mają ułatwiać nam życie i uprzyjemniać codzienne funkcjonowanie, jest bezpieczny? Dużo mówi się o szkodliwych falach działania zwykłych telefonów komórkowych, o polach magnetycznych, a co dopiero dom pełen elektronicznych rozmaitości. Czy to jest mit?

Bezpieczeństwo to bardzo pojemny termin. Może dotyczyć naszej nieruchomości, kapitału lub naszych informacji. Niewątpliwie jednak kluczowe powinno być zainteresowanie bezpieczeństwem naszego życia i zdrowia. Nie dziwi więc troska o nasze zdrowie w przypadku promieniowania elektromagnetycznego. Z pewnością, jak w każdym temacie, zdania będą podzielone na temat szkodliwości

promieniowania. Czy bezprzewodowe akcesoria domowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie? Ja uważam, że w przypadku osprzętu domowego problem szkodliwości elektromagnetyzmu jest zupełnie pomijalny. Otacza nas dużo nadajników większej mocy – fale radiowe, telewizyjne, sieci komórkowe czy radary. Wreszcie – każde urządzenie elektryczne generuje promieniowanie. Ba! Samo światło jest również promieniowaniem elektromagnetycznym! Chcę przez to powiedzieć, że trudne, lub nawet niemożliwe może być dla nas zminimalizowanie ekspozycji naszych ciał na promieniowanie elektromagnetyczne.

Wracając jednak do pytania o telefony komórkowe – tutaj widzę pewne zagrożenie, gdyż sam telefon (nadajnik i odbiornik w jednym) przyłożony do ucha ma bardzo krótką drogę do naszego mózgu. Co jednak można z tym zrobić? Mniej rozmawiać, a może stosować słuchawki na Bluetooth (znów promieniowanie!)? Ja na to pytanie nie mam odpowiedzi. Uważam jednak, że w kwestiach bezpieczeństwa jest szereg istotniejszych tematów, którym warto poświęcić czas i energię. Niech przykładem będzie ochrona przed pożarem. Czujniki pożarowe, dostępne w każdym markecie, wciąż są rzadkością w naszych domach i mieszkaniach.


Nowy Trend Czy chwilowa moda

Rafał Grudziąż, projektant biura 81.WAW.PL powiedział, że „nowoczesne technologie stają się nierozłączną częścią projektów wnętrz”. Czy dom inteligentny to dziś widoczny trend w Polsce? Jak jest poza granicami naszego kraju?

Nie sposób nie zgodzić się z panem Rafałem (którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiam). Projektant wnętrz to osoba, która najlepiej dostrzega cechy funkcjonalne pomieszczeń, a nowoczesne technologie to przede wszystkim funkcjonalność. Jeszcze niedawno opracowanie wnętrza mogło ograniczać się do doboru sprzętu RTV i AGD, który spełniałby założone wymagania i odpowiadał zastosowanej stylistyce. Obecnie do tych akcesoriów można z powodzeniem dopisać różnego typu czujniki, sterowniki naścienne i wiele więcej. Zmiana jednak nie była jedynie ilościowa, ale również jakościowa. Na przykład odpowiednio dobrane źródła światła w pomieszczeniach warto zgrupować w tzw. sceny czyli nastroje odpowiadające kolacji, imprezie czy seansie filmowym. Nie mam wątpliwości co do tego, że projektanci wnętrz muszą mieć szeroką wiedzą o nowoczesnych technologiach w domu, stąd choćby mój pomysł na kampanię społeczną „Nowoczesny Dom”.

Wracając do pytania. Obserwując obecne trendy na rynku w ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się ogromnego wzrostu zainteresowania instalacjami automatyki. Panuje jednak przekonanie, że instalacje te muszą być koszmarnie drogie. Wcale tak nie jest. Wielu inwestorów traktuje automatykę jako ciekawostkę… dopóki nie poznają ceny! I choć da się cenę windować do niebotycznych kwot, to automatykę domu z powodzeniem można zamknąć w dwudziestu-trzydziestu tysiącach złotych. Biorąc pod uwagę generowanie oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych rocznie, z powodzeniem możemy traktować inteligentny dom jako inwestycję o niezłej stopie zwrotu. W krajach Europy zachodniej zauważono te możliwości dużo wcześniej. Wspomniany „boom na automatykę” miał miejsce kilkanaście lat temu. W krajach niemieckojęzycznych automatyka w nowo budowanym domu jest standardem tak samo jak sieć komputerowa czy telewizyjna.


Systemem - Kiedy instalować?

Na jakim etapie urządzania czy budowy domu, należy zadbać o inteligentne rozwiązania?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na system kablowy, czy bezprzewodowy, najlepiej, by automatyk był z nami od samego początku. Im wcześniej tym lepiej! Idealnym momentem do rozpoczęcia współpracy jest stan surowy budynku. Dzięki temu możemy skorzystać z jego wiedzy przy doborze systemów ogrzewania, wentylacji, instalacji sanitarnych oraz od podstaw przygotować elektrykę w domu. W stanie deweloperskim nieruchomości skazujemy się na remont i poprawki. Zazwyczaj również w wariancie bezprzewodowym automatyki! Wciąż nie ma wydajnych metod przesyłu zasilania metodą bezprzewodową, więc w przypadku rolet, czy dodatkowych kinkietów poprowadzenie przewodu będzie koniecznością. W wielu przypadkach takie przeróbki mogą nie być jednak ani kosztowne, ani czasochłonne. Mając do dyspozycji sufity podwieszane czy ścianki działowe z karton-gipsu okablowanie da się poprowadzić w sposób praktycznie bezinwazyjny.


Największy Mit Inteligentnego domu

Napisał Pan książkę pt.”10 mitów inteligentnych domów”. Jaki jest największy Pana zdaniem mit inteligentnego domu?

W rzeczywistości rozdziały, czyli kolejne mity, zostały tak zaplanowane, by w możliwie lekki sposób przekazać wiedzę o tym czym są inteligentne domy, jakie są ich możliwości i zagrożenia. I choć w tym kontekście wydaje się, że same mity są tylko pretekstem do książki, nie jest tak do końca. Opisuję problemy hakowania domów, dostępu do Internetu czy rozwiązań z kategorii DIY, ale najważniejszy mit pojawia się już na samym początku. Pada pytanie – czy inteligentny dom, to taki dom, w którym lodówka sama zamówi brakujące produkty? Na to pytanie odpowiada pierwszy rozdział książki, który przekazuje informacje, czym tak naprawdę jest inteligentny dom. Zatem obecnie największym zagrożeniem jest brak elementarnej wiedzy o systemach automatyki w budynkach.


Nowoczesny dom - Kampania

Prowadzi Pan obecnie kampanię „Nowoczesny dom”. Na czym ona polega i co ze sobą niesie?

Odejdźmy na chwilę od tematyki inteligentnych domów, gdyż jest jedynie jednym z wielu narzędzi do stworzenia nowoczesnego domu. Co to znaczy nowoczesny dom? To miejsce, które jest dopasowane do nas, a nie na odwrót. Miejsce wygodne i przyjemne w korzystaniu. Ale to nie wszystko. To również miejsce, które gwarantuje bezpieczeństwo i jest tanie w eksploatacji. Celem kampanii „Nowoczesny Dom” jest przekazanie wiedzy o tym, co robić, by nasz dom, nasze mieszkanie stało się nowoczesne i po prostu lepsze. Niejednokrotnie wystarczy wydać dosłownie kilka złotych, lub zmienić pechowe nawyki, by w kieszeni zostawało tysiąc złotych rocznie! W ramach kampanii przeszkoliliśmy już kilkaset osób zainteresowanych poprawą swoich warunków mieszkaniowych. O kampanii napisało też kilka magazynów i dzienników – również ogólnopolskich. A to dopiero początek! Uświadamianie rodaków o możliwościach ich czterech kątów zaplanowane jest na wiele lat. Kampania ma dla mnie również znaczenie osobiste – jej inauguracją jest zbiórka społecznościowa na rzecz wydania mojej książki, wspomnianych powyżej „10 mitów inteligentnych domów”. Akcja wciąż trwa i można ją wesprzeć odwiedzając stronę: www.odpalprojekt.pl/10-mitow


Gadżety - Realna potrzeba czy fanaberia?

Jak rozwija się rynek multimediów dla domu? Czy jest ich coraz więcej? Czy wynika to z potrzeb, czy bardziej „fanaberii”?

Wydawać by się mogło, że otacza nas coraz więcej gadżetów – kolejne smartfony, tablety, phablety lądują na ławach i regałach. Przypomina mi się jednak pewna gazetka reklamowa z marketu elektronicznego sprzed około dziesięciu lat. Krążyła ostatnio w Internecie.

Na kilku stronach była cała masa akcesoriów takich jak telefony, walkie-talkie, GameBoy’e, kalkulatory i wiele innych. To wszystko dziś nosimy w kieszeni w postaci jednego urządzenia. Smartfony, czy tablety w wielu sytuacjach zastępują nam komputery, odtwarzacze muzyczne czy konsole do gier. Może się okazać, że dziś mamy mniej sprzętu elektronicznego niż kilka lat temu! W przypadku automatyki domowej, tablet czy telefon zastępuje klawiatury alarmowe, dotykowe panele naścienne oraz wszelkiej maści sterowniki. Zauważam jednak grupę rozwiązań multimedialnych, których popularność rośnie. Są to serwery multimedialne do przechowywania i dzielenia się swoimi plikami i utworami oraz projektory multimedialne do budowania kina domowego. Coraz częściej moi klienci decydują się na zakup projektora zamiast telewizora.


Oszczędny dom W nowych technologiach

Z danych GUSu wynika, że gospodarstwa domowe w Polsce zużywają około 38% energii cieplnej i 19,5% energii elektrycznej. Łączny koszt tej energii wynosi dziś około 29,5 miliarda złotych. Pana zdaniem, często proste rozwiązania, drobne zmiany w domu mogą obniżyć ten koszt nawet o 30%. W skali całej Polski to prawie 9 miliardów złotych. Czy w takim razie dom inteligentny może być domem oszczędnym?

Spójrzmy na domy pasywne – mają wyjątkowo wyśrubowane parametry energetyczne. Do osiągnięcia takich wyników nie wystarcza dobra izolacja i sprawne źródło ciepła. Potrzebny jest również system automatyki, który połączy technologię grzewczą z rekuperacją, oświetleniem i roletami. W tym kontekście dom oszczędny jest inteligentnym domem.

Pracując na przestrzeni lat z różnymi klientami mogę jednak stwierdzić, że w projektach nie zawsze funkcja oszczędzania jest dominująca. Niektórzy skupiają się na funkcjonalności domu wyposażonego w automatykę, inni na oszczędności swojego czasu, lub bezpieczeństwie. Inteligentny dom to rozwiązanie, które umożliwia dostosowanie nieruchomości do oczekiwań odbiorcy. Dopiero poznanie potrzeb klienta a następnie przekucie ich na program – kod komputerowy ożywia system. Kluczowe okazują się nasze wybory i decyzje. Rozwiązania techniczne są jedynie wynikiem naszej świadomości i zaangażowania w inwestycje. Poznawajmy nowe możliwości i wybierajmy te, które najlepiej do nas pasują.


"Celem kampanii „Nowoczesny Dom” jest przekazanie wiedzy o tym, co robić, by nasz dom, nasze mieszkanie stało się nowoczesne i po prostu lepsze. Niejednokrotnie wystarczy wydać dosłownie kilka złotych, lub zmienić pechowe nawyki, by w kieszeni zostawało tysiąc złotych rocznie!"

Maciej Turski

Ekspert Nowych Technologii