askdom.pl
Twój regionalny portal nieruchomości - woj. Podlaskie

Inteligentny dom i naturalna wentylacja duet idealny!

Inteligentny dom i naturalna wentylacja duet idealny!


Koncepcja inteligentnego domu od lat buduje swoją popularność. Wizja w pełni zautomatyzowanego, a przy tym nowoczesnego i bezpiecznego domu jest na tyle atrakcyjna, że coraz chętniej sięgamy po te nowe rozwiązania. Smart Home zakłada bowiem, że przy pomocy kilku przycisków lub aplikacji na naszym smartfonie, możemy np. zasłonić rolety, włączyć światło lub ogrzewanie w danym pokoju.

Wszystkie te możliwości przyczyniły się do rozwoju nowych technologii, wdrażając m.in. wentylację, która sprzężona jest z mechanizmem inteligentnej zabudowy.

Inteligentny dom w pigułce

Nazwa Smart Home odnosi się do systemów i urządzeń z kategorii automatyki domowej. Za ich pomocą domownicy mogą wydawać polecenia, usprawniając korzystanie z wielu, zainstalowanych mechanizmów. Podstawą i głównym założeniem inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy, który opiera się na koncepcji łączenia przedmiotów w jedną, spójną sieć. To dzięki tej sieci wszystkie elementy mogą się ze sobą „komunikować”, usprawniając, monitorując, kontrolując, raportując i optymalizując połączone ze sobą systemy, takie jak np.:

- Sieci teleinformatyczne

- System alarmowy

- Monitoring

- System pogodowy

- UPS

- System wentylacji.

Kontrolowanie wszystkich tych elementów zachodzi przy pomocy smartfonu, na ekranie którego można zmienić np. temperaturę w pomieszczeniach, włączyć gniazdka elektroniczne, uruchomić siłowniki okienne, które pozwalają uchylić okno, zapewniając swobodną cyrkulację powietrza (https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-napedow.html).

Świeżość i nowoczesność

System, który łączy w sobie nowoczesność Smart Home i świeżość powietrza, pozwala na sterowanie funkcjami budynku, podzielonego na różne strefy – tj. kuchnię, salon, łazienkę. Każde z tych wnętrz może posiadać inny scenariusz automatyki, co zwiększa funkcjonalność tego rozwiązania. Centralne sterowanie obejmować więc może m.in. regulację temperatury czy wentylacji, dzięki której zachodzi swobodna cyrkulacja powietrza. To zaś jest kluczowe w kontekście zdrowia, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa. W nowoczesnych rozwiązaniach – takich jak Smart Home – wykorzystuje się napędy okienne z serii CDC firmy D+H. Elementy te umożliwiają otwieranie i/lub zamykanie okien w oparciu o zaprogramowane scenariusze, które zakładają np. działanie w określonych godzinach, podczas gotowania posiłków etc. Co więcej - okna mogą funkcjonować w oparciu o sygnały, które wysyłane są przez czujki wiatru/deszczu/wilgotności. Wszystko to zachodzi niemalże bezszelestnie, bowiem praca łańcucha jest cicha i dyskretna. Tak zamontowana naturalna wentylacja stanowić może za uzupełnienie wentylacji mechanicznej, która usprawnia np. klimatyzowanie przestrzeni. Ponadto, wspomniana już firma D+H Polska umożliwia lakierowanie elementów na dowolny kolor, dzięki czemu napęd można dostosować do framugi (również do okien drewnianych), wpływając pozytywnie na całą estetykę i aranżację wnętrz.

Zalety wentylacji w systemie Smart Home

- Pełna automatyka, która ułatwia optymalizowanie i kontrolowanie całego systemu wentylacji,

- Ciche działanie,

- Możliwość indywidualnego dopasowania i personalizacji,

- Niezawodność, wiele możliwości rozbudowy,

- Możliwość kalibracji z innymi rozwiązaniami Smart Home,

- Bezpieczeństwo, które gwarantuje komfort i dobre samopoczucie mieszkańcom.

Bibliografia [1] Stojkoska, B. L. R., & Trivodaliev, K. V. (2017). A review of Internet of Things for smart home: Challenges and solutions. Journal of cleaner production, 140, 1454-1464.