Wyniki Twojego wyszukiwania

Home staging – co to właściwie znaczy?!

home staging

Decydując się na sprzedaż nieruchomości często wychodzimy z założenia, że inwestowanie w nią przed transakcją nie jest opłacalne finansowo i mija się z celem. Zazwyczaj sprzedający zakładają, że nowy nabywca najprawdopodobniej będzie miał inną wizję nabywanego mieszkania czy domu a i tak zmieni jego wygląd i wyposażenie.

Do innych wniosków doszła Barb Shwarz – agentka nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych. Uznała ona, że stan nieruchomości , w której mieszkamy na co dzień, niekoniecznie powinien przedstawiać się tak samo, w przypadku, gdy wystawiamy ją na sprzedaż. Pani Shwarz stwierdziła, że odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą pomoże i przyspieszy jej przeprowadzenie oraz pozwoli uzyskać atrakcyjniejszą cenę. Jej strategia marketingowa określana jako home staging, szybko znalazła uznanie wśród innych specjalistów w branży i obecnie jest podstawą ich działania – zwłaszcza na rynku amerykańskim, brytyjskim i skandynawskim.

Założenia idei home stagingu są bardzo proste. Sprzedający wyszukują i eksponują wszelkie możliwe atuty, którymi dysponuje dana nieruchomość, a następnie opracowują dopasowaną do nich prezentację. Kwestie, które dla nas nie mają żadnego znaczenia, dla innych mogą stanowić duże zalety, tak więc tego rodzaju zabieg pozwala na dotarcie do możliwie największej grupy odbiorców.

Co możemy zyskać stosując home staging?

Jak wspomnieliśmy wyżej, główną korzyścią płynącą z home stagingu jest wzrost wartości nieruchomości oraz jej szybsze zbycie. Według danych szacunkowych, profesjonalnie wykonane odświeżenie nieruchomości podnosi jej wartość o ok. 5 – 25%. Zakładając, że koszt usługi nie powinien być większy niż 3% wartości nieruchomości, można śmiało powiedzieć, iż home staging jest jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Bar Shwarz jako prekursorka home stagingu, uzasadnia jego sens tezą: „Inwestycja w home staging jest zawsze mniejsza, niż pierwsza obniżka ceny nieruchomości.”

Jak przeprowadzić home staging?

Pierwszym o czym powinniśmy pamiętać to… porządek. Może się wydawać, że posprzątanie mieszkania nie jest skomplikowane i każdy wie jak to zrobić. Zdarza się jednak, że zapominamy o pewnych aspektach, a porządek, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, niekoniecznie zostanie uznany za porządek w momencie prezentacji nieruchomości. Aby, więc dobrze się przygotować, zróbmy to bez pośpiechu i zwracajmy uwagę na najmniejsze szczegóły. Nie zapomnijmy o wywietrzeniu mieszkania przed wprowadzeniem do niego oglądających, usunięciu wszelkich śladów sierści, jeśli w naszej rodzinie są też czteronożni członkowie, czy dokładnym posłaniu łóżek w sypialniach i usunięciu wszelkich pamiątek i zdjęć rodzinnych. Ostatnia czynność może wydawać się nieuzasadniona, jednak niektórym kupującym obecność pamiątek i zobrazowanych wspomnień dotychczasowych właścicieli domu, utrudnia wyobrażenie sobie siebie jako jego nowych właścicieli.

Usuń zbędne rzeczy

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać po kapitalnym sprzątaniu, będzie zajęcie się zbędnymi meblami i elementami wyposażenia. Przykładowo, stacjonarny rower treningowy może nie przeszkadzać nam swoją obecnością w salonie w codziennym życiu, jednak w momencie prezentacji mieszkania będzie on tylko zbędnym, niepotrzebnie zmniejszającym przestrzeń elementem.

Po usunięciu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów powinniśmy zastanowić się nad zakupem takich, które uatrakcyjnią wnętrza pomieszczeń. Przedmioty te nie powinny być przesadnie drogie, ponieważ należy pamiętać, iż home stagingowi bliżej do „liftingu” niż remontu. I tak, przykładowym urządzeniem, które za niewielką ceną doda nowej świeżości do oferowanej przez nas nieruchomości może być nietuzinkowa lampa, w ciekawy sposób oświetlająca otoczenie.

Czasami trzeba dodać

Zdarza się też tak, że ze sprzedawanego mieszkania nie ma zbytnio co usuwać, a wręcz powinno się dodać parę elementów, które nadałyby mu charakteru. Elementami, które dobrze sprawdzą się w tej kwestii mogą być np. rzeźby, obrazy i drobne dekoracje. Pamiętajmy jednak, że nie mają się one podobać nam, a kupującym, dlatego celujmy raczej w „uniwersalne piękno”.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności, nieruchomość nadaje się do sfotografowania. Pamiętajmy, że zdjęcia wykonuje się zazwyczaj raz i towarzyszą one ofercie aż do momentu sprzedaży. Z tego powodu ich prawidłowe wykonanie jest niezmiernie ważne.

Na tym etapie, jesteśmy już w stanie opracować treść naszej oferty, którą następnie zamieścimy np. w bazie ofert wyspecjalizowanego w tym temacie portalu askdom.pl.

Jak ułatwić sobie home staging?

W dzisiejszym świecie, nie każdy dysponuje czasem do przeprowadzenia takiej metamorfozy lub po prostu nie czuje się na siłach, aby jej dokonać. Wówczas warto skorzystać z usług ludzi, którzy się w tym specjalizują, a więc home stagerów. Są to odpowiednio przygotowani fachowcy, którzy przeprowadzają proces home stagingu od początku do końca. Ich praca rozpoczyna się od oceny stanu nieruchomości. Na jej podstawie dokonują planu działania oraz kosztorysu usługi z uwzględnieniem zakupu dodatkowych elementów wyposażenia. To oni czyszczą, a następnie przerabiają mieszkanie, aby na końcu profesjonalnie je sfotografować. Obrobione, finalne zdjęcia przekazywane są właścicielom, którzy w tym momencie mogą już umieścić je w swojej ofercie lub przekazać pośrednikowi sprzedaży.

 

Artykuł napisany przez Panią Jolantę Sienkiewicz, pośrednika biura nieruchomości Estate Consulting

Podobne artykuły

II Śniadanie biur nieruchomości za nami!

Lis 29, 2018

Właściciele i agenci biur nieruchomości spotkali się ponownie na wspólnym śniadaniu w restauracji Kawelin. Ponownie kluczowym tematem była współpraca między pośrednikami na rzecz klientów. Agenci i właściciele biur nieruchomości obecni na śniadaniu tworzą nowe standardy obsługi. Przede wszystkim zgodne z etyką, skoncetrowane na kliencie i jego potrzebach. Co bardzo ważne, dzięki takim spotkaniom istnieje szansa na szybką sprzedaż nieruchomości, gdyż każdy z obecnych pośredników …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – inwestycje deweloperskie – luty ’21

Lut 19, 2021

Tą część przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego poświęcamy inwestycjom deweloperskim. Jeżeli szukasz mieszkania lub biura o funkcjonalnym układzie, z możliwością dostosowania do swoich potrzeb sprawdź nasze oferty. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Inwestycja : Zielone Dojlidy Lokalizacja : Białystok, os. Dojlidy Powierzchnia : od 39 m2 Cena : od 224 672 zł Deweloper : Rogowski Development Zielone Dojlidy to osiedle o niskiej intensywności zabudowy. Zlokalizowane w …

Czytaj więcej

Do Dżina podobny nie jestem, ale marzenia spełniać potrafię!

Lip 12, 2018

Rozmowa z Sebastianem Janaszem, agentem biura Apex 🦉Panie Sebastianie, zacznę standardowo: Jak to się stało, że zdecydował się Pan na pracę w zawodzie pośrednika nieruchomości? Studiowałem Budownictwo na Politechnice Białostockiej. Na jednym z przedmiotów dot. przedsiębiorczości miałem za zadanie przygotować biznes plan i strategię mojej przyszłej firmy. Byłem pewien, że nie będzie to firma budowlana, więc zdecydowałem się przygotować pracę na jakiś oryginalny temat. …

Czytaj więcej

Jak dobrze wynająć mieszkanie?

Sie 14, 2019

Warto żeby była korzystna i opłacalna. Czy nie sądzisz, że dlatego warto się do niej dobrze przygotować? … Aby przeprowadzić proces szybko i bezpiecznie, przedstawiam garść praktycznych porad. W poniższym e-booku będzie mowa o tym, jak skutecznie wynająć mieszkanie. Znaleźć najemce, który będzie regularnie płacił i będzie dbał o Twoje mieszkanie jak o swoje. KROK NR 1 – OKREŚLENIE CELÓW. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie, …

Czytaj więcej

(…) nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli się spodziewać jakiegoś drastycznego spadku cen nieruchomości… – wywiad z Karenem Saakyanem.

Lut 23, 2019

Dziś gościmy u Pana Karena Saakyana – właściciela firmy AJASPOL HOUSE NIERUCHOMOŚCI, który opowiada nam o swojej pracy, a także dzieli się spostrzeżeniami odnośnie sytuacji na podlaskim rynku nieruchomości.   Zacznijmy klasycznie: jak i kiedy zaczęła się Pana kariera w branży nieruchomości oraz dlaczego wybrał Pan ten zawód? Własną firmę otworzyłem 5 lat temu, natomiast z branżą nieruchomości związany jestem tak naprawdę od 2007 …

Czytaj więcej

Wygodna kuchnia. Grunt to trójkąt roboczy

Lip 05, 2019
W wyobrażeniu inwestora idealna kuchnia powinna, co oczywiste, podobać się, ale i zapewniać komfort pracy. Czy można połączyć jedno z drugim? W tym miejscu warto posłuchać ekspertów. Przypominają oni, by pamiętać o tzw. trójkącie roboczym, dzięki któremu kuchnia będzie wygodna, a przygotowywanie posiłków szybsze i łatwiejsze. Czytelnicy ASKDOM.PL otrzymują zniżki w sklepach 13VIP - 4Home&Kitchen: Na produkty wymienione w artykule - 2% - użyj ...
Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}