Wyniki Twojego wyszukiwania

Home staging – co to właściwie znaczy?!

home staging

Decydując się na sprzedaż nieruchomości często wychodzimy z założenia, że inwestowanie w nią przed transakcją nie jest opłacalne finansowo i mija się z celem. Zazwyczaj sprzedający zakładają, że nowy nabywca najprawdopodobniej będzie miał inną wizję nabywanego mieszkania czy domu a i tak zmieni jego wygląd i wyposażenie.

Do innych wniosków doszła Barb Shwarz – agentka nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych. Uznała ona, że stan nieruchomości , w której mieszkamy na co dzień, niekoniecznie powinien przedstawiać się tak samo, w przypadku, gdy wystawiamy ją na sprzedaż. Pani Shwarz stwierdziła, że odpowiednie przygotowanie nieruchomości przed sprzedażą pomoże i przyspieszy jej przeprowadzenie oraz pozwoli uzyskać atrakcyjniejszą cenę. Jej strategia marketingowa określana jako home staging, szybko znalazła uznanie wśród innych specjalistów w branży i obecnie jest podstawą ich działania – zwłaszcza na rynku amerykańskim, brytyjskim i skandynawskim.

Założenia idei home stagingu są bardzo proste. Sprzedający wyszukują i eksponują wszelkie możliwe atuty, którymi dysponuje dana nieruchomość, a następnie opracowują dopasowaną do nich prezentację. Kwestie, które dla nas nie mają żadnego znaczenia, dla innych mogą stanowić duże zalety, tak więc tego rodzaju zabieg pozwala na dotarcie do możliwie największej grupy odbiorców.

Co możemy zyskać stosując home staging?

Jak wspomnieliśmy wyżej, główną korzyścią płynącą z home stagingu jest wzrost wartości nieruchomości oraz jej szybsze zbycie. Według danych szacunkowych, profesjonalnie wykonane odświeżenie nieruchomości podnosi jej wartość o ok. 5 – 25%. Zakładając, że koszt usługi nie powinien być większy niż 3% wartości nieruchomości, można śmiało powiedzieć, iż home staging jest jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Bar Shwarz jako prekursorka home stagingu, uzasadnia jego sens tezą: „Inwestycja w home staging jest zawsze mniejsza, niż pierwsza obniżka ceny nieruchomości.”

Jak przeprowadzić home staging?

Pierwszym o czym powinniśmy pamiętać to… porządek. Może się wydawać, że posprzątanie mieszkania nie jest skomplikowane i każdy wie jak to zrobić. Zdarza się jednak, że zapominamy o pewnych aspektach, a porządek, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, niekoniecznie zostanie uznany za porządek w momencie prezentacji nieruchomości. Aby, więc dobrze się przygotować, zróbmy to bez pośpiechu i zwracajmy uwagę na najmniejsze szczegóły. Nie zapomnijmy o wywietrzeniu mieszkania przed wprowadzeniem do niego oglądających, usunięciu wszelkich śladów sierści, jeśli w naszej rodzinie są też czteronożni członkowie, czy dokładnym posłaniu łóżek w sypialniach i usunięciu wszelkich pamiątek i zdjęć rodzinnych. Ostatnia czynność może wydawać się nieuzasadniona, jednak niektórym kupującym obecność pamiątek i zobrazowanych wspomnień dotychczasowych właścicieli domu, utrudnia wyobrażenie sobie siebie jako jego nowych właścicieli.

Usuń zbędne rzeczy

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać po kapitalnym sprzątaniu, będzie zajęcie się zbędnymi meblami i elementami wyposażenia. Przykładowo, stacjonarny rower treningowy może nie przeszkadzać nam swoją obecnością w salonie w codziennym życiu, jednak w momencie prezentacji mieszkania będzie on tylko zbędnym, niepotrzebnie zmniejszającym przestrzeń elementem.

Po usunięciu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów powinniśmy zastanowić się nad zakupem takich, które uatrakcyjnią wnętrza pomieszczeń. Przedmioty te nie powinny być przesadnie drogie, ponieważ należy pamiętać, iż home stagingowi bliżej do „liftingu” niż remontu. I tak, przykładowym urządzeniem, które za niewielką ceną doda nowej świeżości do oferowanej przez nas nieruchomości może być nietuzinkowa lampa, w ciekawy sposób oświetlająca otoczenie.

Czasami trzeba dodać

Zdarza się też tak, że ze sprzedawanego mieszkania nie ma zbytnio co usuwać, a wręcz powinno się dodać parę elementów, które nadałyby mu charakteru. Elementami, które dobrze sprawdzą się w tej kwestii mogą być np. rzeźby, obrazy i drobne dekoracje. Pamiętajmy jednak, że nie mają się one podobać nam, a kupującym, dlatego celujmy raczej w „uniwersalne piękno”.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności, nieruchomość nadaje się do sfotografowania. Pamiętajmy, że zdjęcia wykonuje się zazwyczaj raz i towarzyszą one ofercie aż do momentu sprzedaży. Z tego powodu ich prawidłowe wykonanie jest niezmiernie ważne.

Na tym etapie, jesteśmy już w stanie opracować treść naszej oferty, którą następnie zamieścimy np. w bazie ofert wyspecjalizowanego w tym temacie portalu askdom.pl.

Jak ułatwić sobie home staging?

W dzisiejszym świecie, nie każdy dysponuje czasem do przeprowadzenia takiej metamorfozy lub po prostu nie czuje się na siłach, aby jej dokonać. Wówczas warto skorzystać z usług ludzi, którzy się w tym specjalizują, a więc home stagerów. Są to odpowiednio przygotowani fachowcy, którzy przeprowadzają proces home stagingu od początku do końca. Ich praca rozpoczyna się od oceny stanu nieruchomości. Na jej podstawie dokonują planu działania oraz kosztorysu usługi z uwzględnieniem zakupu dodatkowych elementów wyposażenia. To oni czyszczą, a następnie przerabiają mieszkanie, aby na końcu profesjonalnie je sfotografować. Obrobione, finalne zdjęcia przekazywane są właścicielom, którzy w tym momencie mogą już umieścić je w swojej ofercie lub przekazać pośrednikowi sprzedaży.

 

Artykuł napisany przez Panią Jolantę Sienkiewicz, pośrednika biura nieruchomości Estate Consulting

Podobne artykuły

Przegląd nieruchomości – inwestycje deweloperskie – listopad ’20

Lis 06, 2020

Pierwszą część listopadowego przeglądu nieruchomości z woj. podlaskiego poświęcamy inwestycjom deweloperskim. Jeżeli szukasz mieszkania lub biura o funkcjonalnym układzie, z możliwością dostosowania do swoich potrzeb sprawdź nasze wyselekcjonowane oferty. PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Inwestycja : Wille Zdrojowa Lokalizacja : Mońki Powierzchnia : 158 m2 Cena : od 430 000 zł Deweloper : JSR Capital Developer Nowoczesne domy w wyjątkowo interesującej i funkcjonalnej zabudowie szeregowej. Zapewniają …

Czytaj więcej

TMK Projekt – wideo produktowe 3

Sty 24, 2021

TMK Projekt Oryginalne upiększenie domu, mieszkania czy firmy <b Realizacja najbardziej wyszukanych zleceń Nowoczesna technologia GRG, CRC, paneli 3D oraz sztukaterii https://www.youtube.com/watch?v=btICkLgr1hg TMK Projekt _

Czytaj więcej

Trzeci kwadrans nieruchomości już jest!

Gru 19, 2019

Jak urządzić pokój dziecięcy aby dziecko chętnie spędzało w nim czas, czuło się w nim bezpiecznie, uczyło się i bawiło. O tym w trzecim Kwadransie nieruchomości.   SUBSKRYBUJ kanał: https://tiny.pl/tn53b ✅BIA24.pl https://bia24.pl/ ✅ASKDOM.PL https://askdom.pl/ Partner programu: ✅ Rogowski Development http://www.rogowskidevelopment.pl/ Partnerzy odcinka: ✅Unicell Poland https://unicell.pl/ ✅Meblik https://www.meblik.pl/ ✅j2studio https://j2studio.pl/ ✅otoMebel.pl http://www.otomebel.pl/

Czytaj więcej

MAM PRAWO – Prawa Konsumenta

Gru 31, 2020

Mam Prawo – odcinek 4 W tym odcinku Prawa konsumenta Jakie prawa przysługują konsumentom? jaki jest czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość? jakie mamy uprawnienia z tytułu niewykonania umowy sprzedaży? jaki jest czas na zgłoszenie wady? Nasi eksperci Kancelaria Adwokacka – Adwokat Emilia Krejza – Srocka Dowiedz się więcej W poprzednich odcinkach: KREDYTY WE FRANKACH UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA ZADŁUŻENIE Chcesz wziąć udział w …

Czytaj więcej

„Jak stworzyć idealną kuchnię” – inż. arch. Marta Ziemnicka cz.III – ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ

Paź 20, 2020

Cykl 1: kuchnia CZĘŚĆ III – ROZWIĄZANIA SZYTE NA MIARĘ Zasada III – dostosuj projekt do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń Zupełnie innej kuchni potrzebuje kawaler niż gospodyni domowa czteroosobowej rodziny. To miejsce wyjątkowe i powinno odzwierciedlać przyzwyczajenia i styl życia domowników. Piękna, duża kuchnia sprawdzi się u pasjonatów gotowania, którym przyda się każda dodatkowa szuflada i szafeczka. Natomiast jeśli lubimy gotowanie w gronie rodziny …

Czytaj więcej

Praca szuka człowieka – Korona nieruchomości rekrutuje!

Kwi 11, 2019

Korona Nieruchomości zatrudni: Doradcę ds. nieruchomości (specjalistę od gruntów, nieruchomości komercyjnych) Forma zatrudnienia: etat + wynagrodzenie prowizyjne. Oczekujemy: min. 2 letniego doświadczenia w sprzedaży i pracy z klientem B2B, wysokiej etyki pracy, prawa jazdy kat B. Oferujemy pracę w zespole i przy wsparciu doświadczonych pośredników i sprzedawców, gotową bazę nieruchomości i klientów, najlepsze szkolenia sprzedażowe dostępne na polskim rynku, sprzęt do pracy: laptop, telefon, …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}