Wyniki Twojego wyszukiwania

HISTORIE KUCHENNE czyli to, co chcesz o kuchni wiedzieć, a boisz się zapytać

Podczas wakacji odwiedzałam znajomych. Wizyta przewidywała nocleg. Mają nowe mieszkanie. Ulokowano mnie w salonie. Co chwila wybudzał mnie brzęk włączającej się zamrażarki. To zdarzenie skłoniło mnie do refleksji dotyczącej mojej codziennej pracy na temat łączenia funkcji salonu z kuchnią czyli bardzo popularnych dziś aneksów kuchennych. Czy to na pewno jest dobry pomysł?

Naturalna kolej rzeczy

W dawnych czasach domy miały w centrum piece i tam toczyło się codzienne życie – izba dzienna była i kuchnią i salonem i jadalnią. Dzięki temu rodzina się jednoczyła. Często tez te izby były również sypialnią – ale raczej brzęcząca lodówka nikomu nie dokuczała – nie widziałam lodówek zasilanych rozgrzanym polanem! W domach bogatszych kuchnie były do dyspozycji służby. Państwo jadało „na salonach”, a kuchnia służyła jedynie do przygotowania posiłków.

Po drugiej wojnie światowej, gdy w Polsce rządziła „wielka płyta”, mieszkania miały wydzieloną przestrzeń kuchenną. Zazwyczaj, na imieniny, za ramowymi drzwiami wypełnionymi taflą szkła, kobiety uwijały się dosłownie w ukropie przyrządzając dania. Sama pamiętam z dzieciństwa, jak mama kursowała między kuchnią a dużym pokojem donosząc coraz to nowe frykasy – sałatki, śledzia i tatar. Pamiętam też słowa wujków: no usiądź i porozmawiaj z nami! Tak więc należy rozważyć, czy to nie „wujkowie”, chcąc mieć stały kontakt z gospodynią, odegrali główną rolę w propagowaniu aneksów kuchennych!

Aneks kuchenny sąsiadujący z salonem i jadalnią stwarza wspaniałe warunki jednoczenia. Gospodynie nie są zamknięte w ukropie, a swobodny przepływ powietrza sprzyja konwersacjom. Modne też są spotkania, gdzie grupa znajomych wspólnie gotuje, spędzając czas na rozmowie, piciu wina i delektowaniu się przyrządzonymi potrawami. Aneks kuchenny spełnia funkcję społeczną. Dodatkowym atutem łączenia przestrzeni jest możliwość ekspozycji estetycznych walorów kuchni – coraz to wymyślniejsze okapy, piękne fronty, egzotyczne blaty nie muszą się kisić w zamkniętym pomieszczeniu. Z dumą są eksponowane na salon, skąd można podziwiać piękne detale.

Kuchnia domowa

Czasami, w domach, można spotkać inne rozwiązanie: dwie kuchnie. Jedna ulokowana np. w piwnicy. Druga, otwarta, przy salonie i jadalni. Kuchnia w piwnicy służy do „zadań specjalnych” takich jak robienie przetworów, dzielenie mięsa czy gotowanie kapuśniaku na święta. Druga kuchnia jest kuchnią reprezentacyjną i służy do przygotowania lekkich, szybkich, niebrudzących potraw oraz do chwalenia się nią.

Za zamkniętymi drzwiami

To wszystko nie znaczy jednak, że kuchnia zamknięta przeszła do lamusa! Są zagorzali zwolennicy oddzielenia jej od reszty pomieszczeń. Zapachy wydobywające się z garnków często mogą nie kojarzyć się ze smacznym jedzeniem, albo właśnie za mocno kusić – roznosząca się woń pieczonego ciasta może powodować problemy z koncentracją. Poza tym wielkim argumentem za oddzieleniem kuchni jest fakt ciągłego bałaganu. Gospodynie używające kuchni non stop – bo przecież są też przypadki, że ludzie kuchnie mają ale ich nie używają – wolą zamknąć się w niej i gotować w skupieniu. Mają pewność, że niepożądane oko nie ujrzy bałaganu lub gorzej: nie przechwyci genialnego przepisu!

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… metraż!

Planując zakup mieszkania, przy ograniczonym budżecie, często rozglądamy się za kawalerkami. Niezależnie, czy to mieszkanie będzie służyć synowi na studiach, młodemu małżeństwu czy jako inwestycja pod wynajem warto, by pomieszczenie kuchenne było oddzielone. Powód jest prosty – mamy wtedy dwa pomieszczenia. Jeśli młodemu małżeństwu przytrafi się kłótnia – zawsze ktoś będzie mógł wyjść – i nie będzie musiał wychodzić z mieszkania, a wystarczy jeśli opuści pomieszczenie! Aktualnie jednak często w nowych mieszkaniach mamy kuchnię łączoną. Jeśli zależy nam na podziale, na etapie budowy można zmienić układ pomieszczenia i wydzielić kuchnię. Jeśli nie będzie takiej możliwości, należy zwrócić uwagę na właściwą wentylację by ewentualne zapachy kuchenne nie osadzały się w tkaninach, a co gorsza w ubraniach gospodarzy.

Modna kuchnia

Gdy zdecydujemy się na aneks kuchenny watro zadbać o to, by estetyka kuchni była spójna z resztą pomieszczenia. Wszystko zależy, jaki lubimy styl wnętrza i w czym dobrze się czujemy. Najważniejsze jest, by wnętrze miało charakter. Można to osiągnąć przez zastosowanie tego samego materiału, np. na podłodze. Rządzi stereotyp, że w kuchni muszą być płytki ceramiczne lub gres. Jednak drewniana podłoga, odpowiednio zabezpieczona, też się sprawdzi.

Jak w modzie codziennej, ważny jest umiar. Stosując agresywne wzory czy kolory uważajmy, by się nie zwalczały a współgrały. Wzorów też nie powinno być zbyt wiele – może to być jedynie elegancka tapeta która sąsiaduje z zabudową kuchenną i przechodzi do salonu. Dobrym pomysłem może okazać się tkanina we wzory –kwiaty, pasy, kształty geometryczne, której deseń zastosujemy w obiciu krzeseł w jadalni oraz na poduchach w salonie. Kontynuację wzoru z salonu możemy przełożyć na ścianę nad blatem kuchennym. Jeśli jest to tapeta, wystarczy zabezpieczyć ją szkłem hartowanym. To rozwiązanie pasuje do stylu nowoczesnego. Gdy kuchnię stylizujemy, świetnie sprawdzą się kafle np. w stylu londyńskiego metra. Nie bójmy się też farb. Gdy mamy ograniczony budżet, możemy użyć specjalnej farby do kuchni i łazienki. Są one zmywalne i możemy je zmieniać co sezon.

Błyszczeć czy nie błyszczeć?

Zależnie od naszych gustów możemy zdecydować się na nowoczesną kuchnię z gładkimi, połyskującymi frontami albo na klimatyczną kuchnię z frezowanymi frontami w stylu prowansalskim lub skandynawskim. Jednak gdy gospodarz lubuje się w stylu nowoczesnym a gospodyni sympatyzuje ze stylami bardziej klasycznymi, można tak skompilować wnętrze, by i wilk był syty i owca cała. Jest to najmodniejszy współcześnie styl „fusion” czyli łączenie różnych stylów na jednej powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię zamkniętą – nic nie stoi na przeszkodzie, by każde pomieszczenie miało inny styl. Choć warto zadbać o jeden szczegół, który zespoi wszystkie pomieszczenia. Może być to kolor lub wzór.

Tajemnice A.G.D.

Najładniej w kuchni wyglądają serie sprzętu AGD. Jednak często serie są albo bardzo drogie, albo nierównej jakości. Dlatego zakup sprzętu powinien być rozważony w trzech aspektach: estetycznym, funkcjonalnym i finansowym. Płyty gazowe, elektryczne czy indukcyjne możemy dobierać pod kolor blatu. To, co znajduje się w sąsiedztwie frontów – piekarnik, kuchenka mikrofalowa etc. najlepiej by współgrało z kolorem owych frontów. Optymalnym rozwiązaniem jest kolor stali nierdzewnej. W tym odcieniu znajdziemy każdy sprzęt AGD. Jeśli chodzi o lodówkę najlepszym rozwiązaniem jest lodówka do zabudowy. Stanowi integralną całość zabudowy kuchennej. Jednak zdarza się, że te wersje lodówek są zbyt mało pojemne by zaspokoić potrzeby większej rodziny. Lodówki o większych gabarytach rzadko bywają w wersji do zabudowy. Jednak mają na tyle estetyczny design, że mogą stanowić ozdobę naszej kuchni. Jeśli mamy naprawdę mało miejsca, a chcielibyśmy posiadać i zmywarkę i piekarnik możemy zakupić hybrydę trzech urządzeń: płyta grzewcza, piekarnik i zmywarka.
Kupując sprzęty pod zabudowę zwróćmy uwagę na wysokość blatu. Standardy wysokości blatu to 85 – 90 cm. W starym budownictwie zdarza się, że blat będzie osadzony niżej. Musimy wtedy poszukać takich sprzętów, by mieć pewność że zmieszczą się pod blatem.

Kuchenna deska kreślarska

Aby wygodnie i przyjemnie spędzać czas w kuchni potrzebujemy odpowiedniej powierzchni roboczej – a to aby pokroić marchewkę do zupy, zagnieść ciasto czy też wymieszać składniki na domowy chleb. Zasada jest prosta – im więcej blatu tym lepiej. Aby powiększyć nasz blat możemy kupić gotową lub zamówić np. u stolarza deskę do krojenia, którą będzie można położyć na zlewozmywak. Ale z czego ten blat? Rozwiązań jest sporo, jednak każde ma wady i zalety. I tak możemy posiadać blat: laminowany, drewniany, kamienny, z tworzywa typu corian, z płytek ceramicznych, szklany i stalowy. Uf.

Stół czy wyspa?

Stół! Stół! Stół! Zdecydowanie wybierzmy stół. Stół stanowi ognisko życia domowego – przy nim podejmuje się ważne decyzje, a przede wszystkim konsumuje rodzinne posiłki. Można go przestawić, dostawić krzesła a nawet wynieść. Oczywiście, jeśli mamy na to miejsce, to po co wybierać? Zróbmy i to i to! Wyspa może subtelnie wydzielać kuchnię. Będzie stanowić bufor między królestwem gospodyni a salonową strefą gościnną.

Miejsce na łyżeczkę

Niezależnie od tego czy kuchnia jest zamknięta czy stanowi aneks, czy jest w stylu retro czy hiper – nowoczesna ważne jest, by dobrze się w niej pracowało i wszystko się zmieściło! Na pierwszym miejscu zadbajmy więc o ergonomię. Jeśli kuchnia jest mała, należałoby rozważnie rozplanować jej układ i sposób przechowywania. Na początek warto przemyśleć kto i jak często będzie z niej korzystał, ile sprzętów chcemy w niej umieścić, czy naprawdę potrzebujemy zmywarki, czy sprawdzają się nam szuflady czy raczej wolimy szafki, czy jest możliwość zabudowy do sufitu itp. Istotny jest także budżet. Producenci systemów kuchennych proponują gamę bardzo ciekawych rozwiązań, dzięki którym możemy zaoszczędzić miejsce. Raczej nie zaoszczędzimy przy tym pieniędzy, ale dla wygody może warto rozważyć wydatek.

Tak więc kuchnia zamknięta czy otwarta?

Nie ma potrzeby jednoznacznie stwierdzać, które rozwiązanie jest lepsze. Wpływ na wybór mają tu głównie dwa czynniki: możliwości przestrzenne oraz predyspozycje użytkownika. Styl, estetyka oraz cena nie mają takiego znaczenia. Ale jedno jest pewne: jeśli zdecydujecie się na aneks kuchenny, przy którym rozważacie ewentualne lokowanie gości na noc, rozważcie zakup sprzętów, które w nocy będą działać cicho.

Artykuł autorstwa: Joanna Kijak-Rajca (J2Studio)

Podobne artykuły

Unikajcie nieprofesjonalnych projektantów wnętrz

Sty 30, 2021

Przyjemność czy koszmar? Właśnie… Każdy z Nas gdzieś mieszka. Każdy z Nas na pewnym etapie życia miał przyjemność urządzania swoich czterech kątów. Z pewnością niektórzy tą przyjemność mają jeszcze przed sobą… No właśnie. Przyjemność. Co zatem powinniśmy zrobić, aby tej przyjemności nie zamienić w koszmar, z którego będziemy się budzić z krzykiem? – tłumaczy arch. Ewelina Stępień, z biura projektowego exDesign. Projekt Zainspiruj się …

Czytaj więcej

Przegląd nieruchomości – mieszkania na sprzedaż – grudzień ’20

Sty 01, 2021

W ostatnim tegorocznym  przeglądzie nieruchomości z woj. podlaskiego przedstawiamy mieszkania na sprzedaż.  Prezentowane oferty są interesujące ze względu na cenę i lokalizację. Znajdują się tu oferty mieszkań do własnej aranżacji jak i te wyremontowane i wyposażone. Mieszkania 1 – pokojowe PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA Lokalizacja: Zawady, Białystok Powierzchnia: 31 m2 Cena: 191 518 zł Biuro nieruchomości: Korona Nieruchomości Dzielnica Zawady to jedna z najbardziej prestiżowych …

Czytaj więcej

„Ambasadorki, to gwarancja”. Wywiad z Magdaleną Szmurło.

Lis 03, 2020

Prowadzenie (biura) nieruchomości w dzisiejszych czasach, wymaga umiejętności, odwagi, ale przede wszystkim bycia konkretnym i otwartym na potrzeby innych. Ogromnym plusem jest sytuacja, gdy z nieograniczoną pasją przenosi się miłość do nieruchomości – na biznes. Przykładem takiej firmy na lokalnym rynku jest Ambasada Nieruchomości. O zaufaniu, sile doświadczenia i…pysznej kawie, rozmawiamy z właścicielką marki – Magdaleną Szmurło. Mówi się, że podczas rozmowy, przekazuje Pani …

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia – GRUDZIEŃ ’19

Lis 29, 2019

Jeśli jesteś agentem lub właścicielem biura nieruchomości, zajmujesz się „deweloperką”, prowadzisz biuro sprzedaży lub  firmę z branży bliskiej nieruchomościom, to nie może zabraknąć Cię na szkoleniach, które przygotowaliśmy – przed Wami: najlepsi szkoleniowcy, kilkadziesiąt godzin ciężkiej pracy, cała masa wiedzy!     07.12.2019r – Pośrednik nieruchomości – zagadnienia prawne. Kiedy:  7.12.2019r godz. 9.00 – 13.30 Gdzie:  Restauracja Kawelin Białystok Informacje o szkoleniu:  https://www.facebook.com/events/427902087897917/ Bilety:  https://evenea.pl/event/830577-19/     Prowadząca …

Czytaj więcej

Urządzamy kuchnię! Kolejny „Kwadrans nieruchomości” już jest.

Kwi 27, 2020

Zapraszamy Państwa na kolejny „Kwadrans nieruchomości”, w którym urządzamy kuchnie. Przedstawiamy najnowsze trendy, nowinki i technologie. Jak technologia ułatwia nam życie – CEO 13VIP.pl & 4Home&Kitchen – Piotr Zubrycki  Jak urządzić kuchnię na miarę XXI wieku – studio projektowania wnętrz Hi home – projektowanie wnętrzz – Marta Ziemnicka Bądź na bieżąco! SUBSKRYBUJ kanał –  youtube.com – „Kwadrans nieruchomości” BIA24.pl –  bia24.pl ASKDOM.PL –  askdom.pl …

Czytaj więcej

Dwudniowe, intensywne szkolenie z pośrednikami nieruchomości za nami !

Maj 31, 2019

Pośrednicy nieruchomości, nieustannie chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Najlepszym tego przykładem, była wysoka frekwencja reprezentantów biur nieruchomości z Białegostoku, a także Warszawy, Łomży, Lublina, Olsztyna i Bydgoszczy – na intensywnym szkoleniu „WYŁĄCZNIE LEPIEJ”. Szkolenie te zostało zorganizowane w dniach 24-25 maja, pod patronatem portalu ASKDOM.PL oraz firmy RINT – przyjazne mieszkanie w podróży – w białostockim hotelu IBIS.   Szkolenie poprowadzili prelegenci RECAMP.PL  (jednej z …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}