Wyniki Twojego wyszukiwania

Gruntowanie ścian, dlaczego jest takie ważne

gruntowanie ścian

W czasie przygotowywania się do przeprowadzenia prac malarskich wiele osób popełnia poważny błąd już w trakcie wyboru produktów. Zrezygnowanie z zastosowania materiałów gruntujących jest często bardzo złą decyzją, która prowadzi do poważnych trudności. Gruntowanie ścian to istotny etap przygotowania przed malowaniem i nie należy go pomijać.

Na czym polega gruntowanie ścian?

Podkłady gruntujące należą do najbardziej niedocenianych produktów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Tymczasem w budowaniu domu ogromne znaczenie ma odpowiednia podstawa. Wszystkie błędy popełnione na kolejnych etapach wykończenia będą miały niekorzystny wpływ na ostateczny efekt. Środki gruntujące mają zastosowanie przy malowaniu wnętrz i w wielu sytuacjach ich zastosowanie jest niezbędne do prawidłowego przygotowania ścian do malowania naszego mieszkania.

Powierzchnia sufitów i ścian w domu może być wykonana z wielu różnych materiałów, z których każdy ma nieco inne właściwości. W związku z tym konieczne jest zastosowanie odpowiednich produktów służących do przygotowania podłoża. Na rynku dostępne są między innymi preparaty uniwersalne, transparentne preparaty gruntujące, grunty wypełnione, preparaty głęboko penetrujące, preparaty izolujące i grunty szczepne.

Dlaczego stosuje się gruntowanie ścian?

Gruntowanie to czynność, którą wykonuje się przed malowaniem podłoża. Grunt malarski ma właściwości silnego wiązania się z podłożem. Dzięki użyciu takiego preparatu można uzyskać jednolitą powłokę i poprawić przyczepność materiału malarskiego. Grunty stosuje się przede wszystkim w przypadku mało spoistego i pylącego podłoża. Najważniejsze cele tego procesu to wyrównanie lub zmniejszenie chłonności powierzchni, ujednolicenie faktury podłoża, wzmocnienie podłoża przez utwardzenie, zmniejszenie zużycia farby powierzchniowej i poprawienie jej przyczepności oraz związanie luźnych cząstek znajdujących się w podłożu.

Niestety zdarza się, że osoby przeprowadzające remont lub prace wykończeniowe, rezygnują z gruntowania ścian. Częstą przyczyną podjęcia takiej decyzji jest chęć zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Brak gruntowania wynika również czasem z braku wiedzy o konieczności wykonania takiego zabiegu. Niezależnie od przyczyny brak gruntowania ścian prowadzi do takich samych skutków w postaci nieudanej renowacji i konieczności zainwestowania w naprawienie szkód.

Kiedy gruntowanie ścian jest konieczne?

Gruntowanie ścian jest konieczne w przypadków nowych tynków gipsowych i mineralnych oraz gładzi gipsowych, także niezaciąganych płyt gipsowo-kartonowych. Gruntuje się również ściany w stanie deweloperskim, czyli pokryte farbą o raczej niskiej jakości. Gruntowanie jest niezbędne także, jeśli ze ściany zeskrobano stare powłoki malarskie. Należy je przeprowadzić na powierzchni zacieków lub plam po ich usunięciu oraz w miejscach poprawek i uzupełniania ubytków.

W niektórych sytuacjach gruntowanie ścian nie jest niezbędne. Zdarza się, że nałożenie gruntu może przynieść negatywne skutki. Dotyczy to między innymi ścian, które zostały wcześniej pomalowane farbami lateksowymi lub akrylowymi o jednolitej strukturze. Po aplikacji gruntu taka powierzchnia może się „zeszklić”, co doprowadzi do zmniejszenia siły krycia farby. Warto jednak pamiętać, że największym błędem, jaki można popełnić, jest brak gruntowania ścian, jeśli jest ono niezbędne. Pomijanie gruntowania w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy prowadzi ostatecznie do jeszcze większych kosztów, wynikających z konieczności naprawy szkód.

Dla sprawdzenia, czy gruntowanie jest konieczne, wystarczy przeciągnąć palcem po ścianie. Jeśli na skórze zostaje biały osad, oznacza to, że struktura ściany wymaga zagruntowania, ponieważ nie jest wystarczająco związana. Jeśli skóra jest czysta, gruntowanie nie będzie konieczne.

gruntowanie ścian

Środki gruntujące
Kliknij i sprawdź ceny!

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Wykonanie gruntowania przed malowaniem zwiększa przyczepność farby do podłoża, zapobiega jej pękaniu i łuszczeniu oraz pojawianiu się przebarwień. Zastosowanie dobrego środka gruntującego ujednolici fakturę ściany. Zagruntowane podłoże jest bardziej szczelne, co zwiększa wydajność farby.

Przed układaniem płytek

Gruntowanie ścian przed układaniem płytek wzmacnia podłoże, poprawiając jego nośność. Jednocześnie ogranicza pylenie, co zwiększa przyczepność kleju. Gruntowanie zapobiega także zbyt szybkiemu odciąganiu wody z zaprawy klejącej i stwarza odpowiednie warunki do jej wiązania. Bez gruntowania może dojść do odspajania się płytek od podłoża.

Gruntowanie przed przyklejaniem styropianu

Gruntowanie zapobiega odspajaniu się styropianu od podłoża, ponieważ zwiększa przyczepność kleju. Odpowiedni grunt ujednolici chłonności ściany, co poprawi wiązanie zaprawy klejącej. Ponieważ podłoże zostanie nasycone gruntem, nie będzie odciągać wilgoci z zaprawy klejowej.

Jak zagruntować ścianę?

Gruntowanie zawsze powinno zostać przeprowadzone przy użyciu odpowiednich produktów. Wybór właściwego gruntu jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju podłoża. Inne substancje kładzie się na przykład na płyty kartonowo-gipsowe, a inne na tynki cementowo-wapienne i nietynkowaną, betonową ścianę. Dostępne na rynku produkty gruntujące są przeznaczone głównie do stosowania na podłożach cementowo-wapiennych, zaprawach cementowych, gładzi gipsowej i gazobetonie. Do pokrycia płyty gipsowo-kartonowej najlepiej wybrać podkładową farbę gruntującą. Po gruntowaniu ściany trzeba odpowiednio przygotować do malowania – powierzchnia powinna być odpylona, gładka i sucha.

Przed gruntowaniem ściana powinna być oczyszczona z resztek tapety, luźnych cząstek lub odspajającej się starej farby. Trzeba pozbyć się skupisk pleśni i grzybów, a także usunąć tłuste plamy i zabrudzenia. Gruntowanie najlepiej wykonywać w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza

Gruntowanie ścian krok po kroku

Przed nałożeniem na ścianę farbę gruntującą trzeba dokładnie wymieszać oraz, jeśli jest to zalecane przez producenta, rozcieńczyć. Preparat aplikuje się przy pomocy wałka lub pędzla. Zazwyczaj wystarczy nałożenie jednej warstwy gruntu, jednak w przypadku podłoża o szczególnie dużej chłonności konieczne jest powtórzenie gruntowania. Ściany można malować farbą nawierzchniową po około czterech godzinach od zagruntowania.

Skutki braku gruntowania ścian

Brak gruntowania może spowodować łuszczenie i pękanie powłok malarskich. Na niezagruntowanej ścianie przyczepność farby jest znacznie mniejsza, co prowadzi do jej zrywania w czasie odklejania taśmy malarskiej. Ściany, które nie zostały zagruntowane mają niejednorodną struktury, a na pomalowanej powierzchni mogą powstawać widoczne pod światło „pasy”.

Podobne artykuły

Tanie ogrzewanie w domu

Lut 23, 2018

Kwestia doboru odpowiedniego rodzaju odgrzewania we własnym domu jest kwestią trudną. Przy tym ciężkim wyborze kierujemy się najczęściej ceną i efektywnością źródła wytwarzania ciepła w naszym domu. Koszty eksploatacji są różne i w pełni zależą od rodzaju ogrzewania na jakie się zdecydujemy. Często decydując się na budowę własnego domu nie zdajemy sobie sprawę, że niewłaściwie dobrana forma ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem naszego domowego budżetu, …

Czytaj więcej

Cegła klinkierowa – zastosowanie

Sie 05, 2018

Cegła klinkierowa i cegła ceramiczna to naturalny materiał budowlany popularny w budownictwie. Najczęściej stosowane są do budowy elewacji i ścian działowych. Obie cegły różnią się pomiędzy sobą wyglądem, właściwościami fizycznymi oraz ceną. Każda z nich ma tyle samo zwolenników ile przeciwników, bowiem w ostatnich latach klinkier przeżywa prawdziwy renesans. Wcześniej wypierany przez tynki elewacyjne, powoli wraca na swoje miejsce. Klinkier cechuje przede wszystkim atrakcyjna …

Czytaj więcej

Wykorzystanie przestrzeni – antresola

Sty 15, 2018

Marząc o pięknym mieszkaniu często zastanawiamy się nad wykorzystaniem przestrzeni, które pozwoli nam na całkowitą satysfakcje, jeśli chodzi o zagospodarowanie każdego metra kwadratowego naszej nieruchomości. Faktem jest, że możemy postawić na obecność luster, które optycznie powiększają nasze mieszkanie, czy ciekawe dodatki wydobywające z niego przestrzeń. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest jednak realne wykorzystanie przestrzeni – czyli postawienie na interesujące rozwiązania, które sprawdza się zarówno w …

Czytaj więcej

Gruntowanie ścian, dlaczego jest takie ważne

Gru 09, 2018

W czasie przygotowywania się do przeprowadzenia prac malarskich wiele osób popełnia poważny błąd już w trakcie wyboru produktów. Zrezygnowanie z zastosowania materiałów gruntujących jest często bardzo złą decyzją, która prowadzi do poważnych trudności. Gruntowanie ścian to istotny etap przygotowania przed malowaniem i nie należy go pomijać. Na czym polega gruntowanie ścian? Podkłady gruntujące należą do najbardziej niedocenianych produktów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Tymczasem w …

Czytaj więcej

Dobry projekt domu – co warto wziąć pod uwagę

Sty 17, 2018

Każdy kto marzy o budowie własnego domu, często zastanawia się nad tym jak będzie wyglądał. Pod uwagę bierzemy zazwyczaj wiele różnych kryteriów – niektórzy na pierwszym miejscu stawiają przestronność kuchni i jadalni, jeszcze inni sporą część domu chcą przeznaczyć na pokoje dla swoich pociech, a jeszcze inni zastanawiają się nad umieszczeniem w swoim przyszłym azylu sauny, czy siłowni. Faktem jest jednak, że rozważanie i …

Czytaj więcej

Energia przyszłości – panele fotowoltaiczne / kolektory słoneczne

Lut 22, 2018

Odnawialne źródła energii są przyszłością branży energetycznej. Paliwa kopalniane prędzej lub później staną się nierentowne w wydobyciu lub zwyczajnie ulegną wyczerpaniu. Będzie to moment, kiedy wszyscy zwrócą się w kierunku czystej i taniej energii, jaką z pewnością mogą zapewnić alternatywne metody pozyskiwania energii. Najpopularniejsza i najłatwiej dostępna, jeżeli idzie o zastosowanie w gospodarstwie domowym, jest bez wątpienia energia pochodząca ze słońca. Wiele państw (w …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}