Wyniki Twojego wyszukiwania

Fotel bujany nie tylko dla dziadków

Fotel bujany kojarzy się z przeszłością, a jednocześnie z czymś miłym, przytulnym i bardzo swojskim. Gdy w wyobraźni aranżujemy przestrzeń, w której stoi taki fotel, musi obowiązkowo znaleźć się w niej kominek, kolorowy puchaty dywan, książki, a za oknem ciemny wieczór. Jakiś czas temu wydawało się, że fotel bujany już na zawsze trafił do lamusa i można go będzie oglądać tylko na filmach opowiadających o minionej epoce. Tymczasem producenci mebli odkurzyli pomysł i w sklepach ponownie, po długiej przerwie, pojawia się stary-nowy fotel bujany. 

Krótka historia bujanego fotela

Pierwszy egzemplarz fotela bujanego pojawił się w XVIII w. w Ameryce, a jego pomysłodawcą był Benjamin Franklin, wynalazca piorunochronu. Tak mówi legenda, która potrzebuje konkretnego momentu w historii, a najlepiej jeszcze okraszonego nazwiskiem. Jednak fotel bujany znany był już wcześniej, a nazwiska autora pierwszego projektu nie poznamy nigdy. Koncepcja fotela bujanego powstała z pewnością na podstawie dziecięcych kołysek i koników na biegunach. Pierwotnie do fotela doczepiało się po prostu bieguny, by osiągnąć efekt nieustannego i swobodnego bujania. Jednak z czasem wzornictwo stawało się coraz bardziej wysublimowane, a fotel nabierał własnego i odrębnego charakteru. Zmieniało się również tworzywo, z jakiego produkowano fotele bujane. 

Najbliższy legendzie o pierwszym konstruktorze fotela bujanego jest tylko czas, w którym zyskiwał on popularność i stawał się szlachetnym, poszukiwanym meblem. W XVIII w. ogromną popularność zdobył sobie fotel bujany w stylu windsorskim, charakteryzowało go wysokie i wygodne oparcie oraz materiał z jakiego został wykonany, czyli drewno z podziałem na toczone szczebelki. Drugim lubianym modelem był fotel bujany kwakrów, który początkowo produkowany dla własnych potrzeb, szybko trafił na rynek zewnętrzny przede wszystkim dzięki wysokiej jakości wykonania. Proste linie i minimalizm, a jednocześnie doskonała funkcjonalność zjednały mu wielu miłośników. Fotel bujany wytwarzany we wspólnocie religijnej kwakrów charakteryzował się oparciem pod plecy wypełnionym poziomymi szczebelkami oraz wygodnymi poręczami. Siedzenie wyplatano z bawełnianych taśm, do tego nogi o prostej linii oraz bieguny, razem tworzyły bryłę na bazie kwadratu lub prostokąta. Ten typ fotela pokochali szczególnie amerykanie, co doskonale widać na wielu klasycznych już filmach, gdzie na każdej werandzie czy ganku musi stać kwakierski fotel bujany. 

fotel bujany

Fotel bujany
Kliknij i sprawdź ceny!

Fotel bujany w Europie

Fotel bujany w Europie zyskał sobie popularność nieco później, bo w XIX w. To wtedy niemiecki stolarz Michael Thonet opatentował przemysłową metodę produkcji tego mebla. Metoda ta polegała na zastosowaniu drewna giętego na gorąco, dzięki czemu osiągnął on perfekcję profilowania wszystkich elementów fotela. W 1849 r. Michael Thonet założył przedsiębiorstwo produkujące krzesła z giętego na gorąco palisandru, gdzie poszczególne palisandrowe pręty szczelnie ze sobą klejono. Za swoje krzesła Thonet otrzymał mnóstwo nagród, również podczas wystaw światowych. Fotel bujany Thoneta miał wyplatane siedzisko i giętkie poręcze przechodzące płynną linią w oparcie. Dzięki użyciu palisandru i jakości wykonania całość sprawiała niezwykle luksusowe wrażenie. Wśród klientów Thoneta, a potem jego synów kontynuujących dzieło ojca nie brakowało znanych postaci, choćby Alberta Einsteina czy Pabla Picassa. 

Współczesność fotela bujanego

Przez wiele lat to Ameryka wiodła prym w produkcji foteli bujanych. Każdy kolejny prezydent zaopatrywał się w coraz to nowsze modele tego mebla. Podobno prezydent Kennedy woził go ze sobą na pokładzie prezydenckiego samolotu, a każda z jego prywatnych i oficjalnych rezydencji musiała mieć taki fotel na wyposażeniu. 

 W 1950 r. Charles i Ray Eamesowie zaprojektowali Eames Plastic Armchair RAR, czyli krzesło o metalowej i chromowanej bazie oraz drewnianych i lakierowanych płozach. Model ten zrywał z klasycznym wyglądem fotela a plasując go raczej wśród krzeseł niż głębokich foteli zrywał też z przeświadczeniem o konieczności posiadania dużej przestrzeni i co najmniej jednego kominka. Tę nową funkcjonalność potwierdziły kolejne modele projektowane specjalnie dla IKEA, której odbiorcy charakteryzują się najczęściej ograniczoną powierzchnią mieszkalną i średnimi dochodami. Na podstawie pierwotnego projektu powstało wiele wariacji fotela bujanego czyniąc z niego nowatorski, nowoczesny a czasem ekstrawagancki mebel. 

Dla kogo fotel bujany

Już bardzo dawno temu fotel bujany przestał kojarzyć się z dziadkiem palącym fajkę i w nim drzemiącym czy babcią robiącą na drutach  w salonie spoglądającą daleko przed siebie na drogę. Dzisiaj widok takiego fotela w nowoczesnym domu czy mieszkaniu nikogo nie dziwi. Fotel bujany to wspaniały mebel wypoczynkowy. Wprowadzony w niekończący się ruch uprzyjemnia odpoczynek, ale i relaks z książką w ręku. Fotel bujany w mieszkaniu czy ogrodzie przy pięknej pogodzie sprawia, że słowo wypoczynek nabiera innego znaczenia. 

Fotel bujany szczególnie upodobały sobie karmiące mamy. Bo też jest to szczególny czas dla każdej z nich, wymagający wyciszenia i spokoju. W wielu domach aranżacja przestrzeni poświęconej dla niemowlaka składa się właśnie z dziecięcego łóżeczka, komody z przewijakiem i fotela bujanego, czasami z podnóżkiem. W takich warunkach, szczególnej izolacji od reszty domowego chaosu, mamy w ciszy karmią swoje dziecko delikatnie bujając się w fotelu. Zyskują na tym wszyscy, młoda mama odpoczywa a dziecko odczuwa delikatny usypiający i monotonnych ruch, który po zjedzeniu posiłku niezauważalnie go usypia. 

Fotel bujany jako element aranżacji

Fotel bujany może stanowić doskonałe uzupełnienie projektu wyposażenia wnętrz. Świetnie komponuje się nawet z minimalistycznym wnętrzem, gdy wybrany model fotela zaprojektowany jest również przez miłośnika tego trendu. Ale nie tylko, wnętrze klasyczne, rustykalne, prowansalskie, nowoczesne czy eklektyczne w takim samym stopniu kocha fotele bujane. Dla właściwego odbioru danego projektu należy dobrać odpowiedni model fotela, których na rynku jest aktualnie mnóstwo. Wykonane z różnego rodzaju tworzyw, w dowolnych kolorach mogą stanowić punk centralny w niejednym pomieszczeniu. 

Modele foteli bujanych na przestrzeni ostatnich 200 lat mocno się zmieniły. Ale przez te wszystkie lata nie zmieniło się jedno, postrzeganie go jako mebla luksusowego, podnoszącego wypoczynek do innego zupełnie wymiaru. To dlatego mimo upływu lat powstają co jakiś czas kolejne projekty tego mebla dostosowanego do najnowszych trendów wnętrzarskich. 

Podobne artykuły

Jak urządzić mały ogródek?

Sty 17, 2018

Aranżacja ogródka nie jest bez wątpienia łatwą sprawą, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy wyjątkowo małą powierzchnię. Faktem jest, że odpowiednie rozmieszenie i zagospodarowanie zieleni czy mebli ogrodowych, wymaga dobrego planu. Jeśli jesteśmy właścicielami wyjątkowo małego ogrodu musimy dokładnie przemyśleć kwestię i obecność w nim nawet najmniejszego z detali. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy jesteśmy rodzicami małych pociech, lub w najbliższym czasie …

Czytaj więcej

Oczko wodne – pomysły i inspiracje

Mar 04, 2018

Aranżując własny wymarzony ogród często rozważamy opcję doboru odpowiednich mebli ogrodowych, altan czy roślinności, która będzie w piękny i naturalny sposób zdobić nasz zielony zakątek. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pomysł na aranżację ogrodu to kwestia prosta – trudniejsze jest „urządzenie” naszego wymarzonego miejsca wypoczynku z głową. W celu tym często stawiamy na zakup wygodnych mebli wypoczynkowych, które …

Czytaj więcej

Huśtawka ogrodowa – czyli jak sprawić radość dziecku

Kwi 27, 2018

Wiosna w pełni, a co za tym idzie spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Jak wiadomo, jeśli jesteśmy posiadaczami domu z ogrodem, możemy pozwolić sobie na wiele wygód, które umilą nam ciepłe, wiosenne i letnie popołudnia. Możemy postawić meble ogrodowe, kupić grilla czy zrobić dzieciom piaskownicę oraz huśtawkę ogrodową. Niektórzy z pewnością będą skłaniać się ku zakupowi tej ostatniej, jednak bez problemu wykonany …

Czytaj więcej

Meble ratanowe w ogrodzie i mieszkaniu

Lut 28, 2018

Odpowiednio dobrane meble są bez wątpienia elementem, który nadaje naszemu wnętrzu pięknego wyglądu, a dobór odpowiedniej struktury naszych mebli pozwala na ich długotrwałe i owocne użytkowanie. Nie zawsze jednak dobierając odpowiednie meble zwracamy uwagę na strukturę ich wykonania, a na aspekty wizualne, co wiąże się z szybkim niszczeniem i zużywaniem nowo zakupionych mebli. Ratan w domu i ogrodzie – tak czy nie? Od wielu …

Czytaj więcej

Jak wybrać kwiaty doniczkowe do ogrodu

Gru 23, 2017

Marząc o pięknym wyglądzie naszego wymarzonego ogrodu często szukamy niewielkich i niedrogich detali, które w prosty, acz ciekawy sposób pomogą nam urozmaicić wygląd naszego wnętrza. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasem w celu tym wystarczy jedynie postawić na zasadzenie pięknej rośliny doniczkowej! Faktem jest, że nie każdy z nas ma odpowiednią „rękę” do roślin (niektórzy są w stanie …

Czytaj więcej

Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

Mar 30, 2018

Faktem jest, że aranżując własny dom często zastanawiamy się nad tym, jak będą wyglądać dane pomieszczenie, jakie zagoszczą w nim kolory ścian, czy z jakiego materiału będzie parkiet podłogowy. Nie zawsze jednak bierzemy do siebie kwestię aranżacji ogrodu, która wbrew pozorom jest trudna i wymaga dokładnego przemyślenia. Jak wykorzystać ogród aby był placem zabaw dla pociech? Prawdą jest bowiem, że ogród powinien być przede …

Czytaj więcej

Typ oferty
Kategoria
Cena
Powierzchnia
Pietro
Liczba pokoi
{{prop.label}}
{{prop.label}}
{{prop.label}}